به نامه ای که جهت دعوت افراد به یک کشور ارسال می گردد، دعوتنامه برای سفر به آن کشور گویند. دعوتنامه آمریکا نیز طبق همین تعریف به نامه ای گفته می شود که از افراد بنا به دلایلی برای حضور در این کشور دعوت می شود. مسئولین هر کشور جهت ورود افراد به آن کشور قوانین خاصی تعیین می کنند و لزوما این قانون ها برای همه جا یکسان نیست.

به طور مثال دعوت نامه آمریکا با دعوتنامه به کشورهای دیگر جهان در نوع تنظیم و نگارش نامه، همچنین بیان رسمی و غیر رسمی،‌ فرم هایی که برای ارسال آن پر گردد و … متفاوت است. در واقع انواع مختلف دعوتنامه به مانند یک عمل تسریع کننده ی روند دریافت ویزای کشورهای مقصد عمل می کند. تجربه نشان داده است، اخذ ویزای کشورهای که فرد دعوتنامه ای برای حضور در آنجا ندارد بسیار کند و پر دردسر خواهد بود.

شرایط دریافت دعوتنامه آمریکا

دعوتنامه های آمریکا معمولا به شکل پی دی اف ارسال می شود بنابراین هیچ هزینه ای شامل نمی شود. اما اگر دعوت نامه آمریکا از طریق پست بین الملل ارسال شود مشمول هزینه می گردد. اما اگر شخص متقاضی دعوتنامه در کشور آمریکا کسی را نداشته باشد که برایش دعوتنامه ارسال کند باید از طریق موسسه ها اقدام نماید که در این صورت هزینه این کار را باید به موسسه مورد نظر پرداخت کند.

البته امروزه دعوتنامه آمریکا ارزان قیمت ولی دارای اعتبار کافی توسط گروه هایی برای افراد متقاضی آماده و ارسال می گردد. به تازگی قوانین کشور آمریکا برای کشورهای مسلمان نشین همانند ایران سخت گیرانه شده است. لذا اگر دعوتنامه آمریکا برای مقصود خاصی در دست دارید باید دقت کنید که شفافیت برای کنسولگری امریکا اهمیت فوق العاده ای دارد.

انواع دعوت نامه آمریکا

دعوتنامه های کشور آمریکا انواع گوناگونی دارد که هر یک برای موردی خاص قابل انجام می باشد و با در دانستن این موارد حتما در درخواست و صدور دعوتنامه خود کاملا دقت لازم را داشته باشید. دعوتنامه ها عبارتند از:

که مهم ترین آنها می توان به دعوتنامه خویشاوندی، دعوتنامه تجاری، دعوتنامه پزشکی جهت درمان، دعوتنامه کاری و دعوتنامه تحصیلی اشاره کرد.

مطالب مرتبط به آمریکا: اخذ ویزای آمریکااطلاعات مهم درباره کشور آمریکاگرفتن وقت سفارت آمریکامهاجرت به آمریکا

دعوتنامه آمریکا از نوع توریستی

افرادی که می خواهند به صورت توریستی وارد کشور آمریکا شوند باید دعوت نامه توریستی داشته باشند. برای دریافت این نوع دعوتنامه آمریکا افراد باید از طریق دوستان و اقوامی که در آمریکا دارند اقدام نمایند و از آمها بخواهند برای شان دعوتنامه توریستی ارسال کنند. اما اگر فرد غیر فامیل برای شما دعوتنامه توریستی ارسال کند شما می توانید در جهت اخذ ویزای توریستی آمریکا اقدام نمایید.

نکاتی که هنگام نگارش دعوتنامه آمریکا برای مقاصد گردشگری لازم است تا در آن ذکر گردد شامل مواردی چون نام و نام خانوادگی کامل میهمان، محل دقیق اقامت فرد میهمان در کشور آمریکا، ارائه مدرک مبنی بر اینکه ارتباط دعوت کننده و میهمان اقوام می باشند، تابعیت و آدرس های ارتباطی شامل کد پستی و شماره تماس میهمان و همچنین تاریخ دقیقی که دعوتنامه آمریکا تنظیم شده است و … می باشد. در آخر اینکه بعضی ها به اشتباه فکر می کنند ارسال دعوتنامه توریستی باعث می گردد تمامی مسئولیت های میهمان بر گردن دعوت کننده باشد. طبق قانون ایالت متحده آمریکا، هر فرد پس از ورود به این کشور خود مسئول کارهای احیانا خلاف قانون می باشد.

دعوتنامه آمریکا از نوع کاری

گاهی افراد به واسطه مدارک تحصیلی و رزومه کاری قوی می توانند یک موقعیت شغلی خوب در آمریکا بدست آورند در این صورت این افراد باید از کارفرمای خود تقاضای دعوتنامه کاری آمریکا کند تا بتواند ویزای کاری آمریکا دریافت کند. اینگونه دعوتنامه آمریکا که با هدف کاریابی در این کشور تنظیم می گردد. کارفرما لازم است برای فردی که به آمریکا فرا خوانده می شود، تضمین و ضمانت کافی جهت استخدام دهد. دریافت دعوتنامه کاری آمریکا کار بسیار سختی است به همین دلیل موسسه هایی به طور تخصصی در زمینه ی ارسال دعوتنامه کاری آمریکا مشغول به خدمات دهی باشند.

دعوت نامه آمریکا از نوع خویشاوندی

گاهی افراد می خواهند در مدت زمان طولانی در کشور آمریکا اقامت داشته باشند و ییا اینکه هدف مهاجرت داشته باشند این دسته از افراد می توانند از دعوت نامه خویشاوندی اسفاده کنند. امروزه ارسال دعوتنامه آمریکا از نوع خویشاوندی تا حدودی سخت گیرانه انجام می شود به همین دلیل برای ارسال دعوت نامه خانوادگی باید مدارک محکم و کاملی ارائه شود تا با صدور این دعوت نامه موافقت شود. در بعضی از منابع نیز اینگونه بیان شده است که دعوت نامه خویشاوندی برای آمریکا آنچنان قید و بند خاص و رسمی از لحاظ بحث نگارشی نمی خواهد، یعنی می توان با یک نامه ساده که مقصود را می رساند روند کار را جلو برد اما کاملا اشتباه است.

دعوتنامه آمریکا از نوع  تجاری

گاهی اوقات جهت دید و بازدید دو شرکت تجاری یا افزایش روابط کاری دو شرکت نیاز به رفت و آمد طرفین می شود که در این صورت باید شرکت آمریکایی برای شرکت مقابل خود دعوتنامه تجاری ارسال کند. شرکتی که در ایالت متحده امریکا می باشد به عنوان میزبان در نظر گرفته می شود. در ارسال این نوع دعوتنامه آمریکا علاوه بر اطلاعات اشخاص باید اطلاعات شرکت ها و نوع دقیق همکاری باید با سند و مدرک ذکر گردد. قالب این نامه ها بصورت پی دی اف است و به ایمیل یا آدرس پستی شرکت مهمان ارسال می گردد.

دعوت نامه آمریکا از نوع نمایشگاهی

هر ساله در کشورهای مختلف از جمله ایالت متحده آمریکا نمایشگاه های مختلف برگزار می گردد. مسئولین نمایشگاه هایی که در سطح جهانی برگزار می گردد و مهمانان بین المللی دارند، جهت دعوت از مهمانان خود از دیگر کشورها جهت شرکت در نمایشگاه دعوت نامه از نوع نمایشگاهی ارسال می کنند. لذا دعوتنامه آمریکا با این موضوع باید همراه با سندی معتبر باشد که در آن نوع و مکان نمایشگاه، محل اقامت و هزینه اسکان مهمان به دقت بیان شده است.

دعوتنامه آمریکا از نوع تحصیلی

مهاجرت دانشجویان به آمریکا برای سپری کردن دوره های مختلف تحصیلی منوط به داشتن دعوت نامه تحصیلی می باشد. این نوع دعوت نامه آمریکا معمولا بعد از گذراندن روند اداری ارسال می شود. همچنین حساب بانکی دانشجو و راه تامین هزینه زندگی او در آمریکا باید کامل و شفاف به همراه دعوتنامه باشد. بنابراین اگر فردی علاقه مند به تحصیل در این کشور است باید این نوع دعوت نامه را داشته باشد. رشته های یکسانی در دانشگاه های ایران و آمریکا تدریس می گردد. اگر سرکنسولگری تشخیص دهد شما برای دریافت اقامت و نه تحصیل به آمریکا مراجعه می کنید، دعوت نامه تحصیلی را رد می کند.

دعوت نامه آمریکا از نوع پزشکی

دعوتنامه پزشکی آمریکا به این معنی است که فرد بیمار می تواند جهت گذراندن دوره درمان به این کشور سفر کند. برای دریافت دعوتنامه پزشکی آمریکا باید مدارک شخصی به همراه دعوت نامه پزشکی، باید پرونده پزشکی بیمار و اطلاعات کامل همراهان ارسال شود تا مورد بررسی قرار گیرد. راه دیگر جهت دریافت دعوتنامه پزشکی آمریکا، کمک گرفتن از موسسه هایی می باشد که جهت رفاه حال بیماران در این زمینه فعالیت می کنند. این گروه ها با هماهنگی مرکز درمانی در آمریکا، دعوتنامه آمریکا را برای فرد نیازمند ارسال می کنند.

دعوت نامه آمریکا از نوع B1

به طور کلی ویزاهای نوع  B جزء ویزاهای توریستی محسوب می شوند اما برای ارسال دعوتنامه در دسته های مختلفی قرار می گیرد. برای ویزای B1 دعوت نامه کاری،‌ دعوت نامه تجاری یا دعوت نامه بازرگانی مورد نیاز است. در واقع این نوع ویزا به دعوتنامه هایی که با کسب و کار، شغل و تجارت در ارتباط است وابستگی دارد. به طور طبیعی نمی توان با در دست داشت دعوتنامه ی نمایشگاهی برای ویزای B1 اقدام کرد.

دعوتنامه آمریکا از نوع B2

این نوع ویزا نیز یکی از انواع ویزای توریستی آمریکا به شمار می رود با این تفاوت که دعوت نامه خویشاوندی، دعوت نامه توریستی،‌ دعوت نامه نمایشگاهی، دعوت نامه پزشکی و … از جمله دعوت نامه آمریکا و مورد قبول برای این نوع ویزا می باشد. در واقع اینگونه می توان استدلال کرد که مدت اقامت طولانی و کوتاه مدت در ایالت متحده با توجه به دعوت نامه آمریکا مشخص می گردد. از آن طرف نیز جهت تسریع کارها هر نوع دعوتنامه را به ویزای خاصی ارتباط داده اند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ دعوتنامه آمریکا

شخصی که قصد ارسال دعوت نامه آمریکا را برای فرد متقاضی دارد باید اطلاعاتی از او را در متن دعوتنامه به ثبت برساند، برخی از این اطلاعات عبارتند از: نام و نام خانوادگی کامل دریافت کننده دعوتنامه آمریکا، تاریخ تولد او، آدرس و شماره تلفن دقیق، نسبت خانوادگی و مدارک لازم برای اثبات آن، هدف فرد متقاضی از سفر به آمریکا که نوع دعوت نامه را نیز تعیین می کند، مدت زمانی که قرار است در این کشور بماند، زمان بازگشت او به کشور مبدا و آدرس دقیق محل اقامت وی. اما در ادامه باید مدارکی هم ارائه دهند عبارتند از:

سفارت کشور آمریکا در تهران

این کشور در ایران نمایندگی ندارد و جهت تحویل دعوتنامه آمریکا باید به کشورهای همسایه به مانند ترکیه،‌ عراق، گرجستان،‌ امارات متحده عربی و … مراجعه کرد. اما حافظ منافع کشور آمریکا در ایران کشور سوئیس می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *