برای سفر به کشور زیبای یونان ابتدا شما باید وقت سفارت یونان و سپس ویزای یونان را اخذ نمایید. برای گرفتن ویزای یونان راه های زیادی وجود دارد و شما با گزینه های مختلفی برای اخذ ویزا از جمله ازدواج، کار، تحصیل، پناهندگی روبه رو خواهید بود. اگر می خواهید اطلاعاتی درباره ی شرایط مورد نیاز برای اخذ ویزای یونان به دست بیاورید با ما در این مقاله همراه باشید.

[aparat id=’kGotY’]

از آن جا که یونان عضو محدوده ی شینگن می باشد در صورت اخذ ویزای شینگن به راحتی می توانید به تمامی کشورهای عضو این پیمان سفر کنید. برای دریافت ویزای شینگن در ابتدا باید اقامت دائم در یکی از کشورهای عضو اتحادیه را اخذ کنید. پس با دریافت ویزای یونان و اقامت دائم در این کشور قادر به اخذ ویزای شینگن خواهید بود.

مقاله ی پیش روی اطلاعات جامعی در باره ی ویزای کشور یونان، انواع ویزا، شرایط  و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا در اختیار شما قرار می دهد. با مطالعه ی این مقاله می توانید از تمامی شرایط لازم برای اخذ ویزای یونان مطلع شوید.

ویزای یونان

دریافت ویزای یونان

ویزا مدرکی است که به گذرنامه (پاسپورت) ضمیمه می شود و نشان دهنده ی هدف شما ، مدت زمان اقامت و زمان خروج شما از کشور مقصد می باشد.

هر ساله افراد زیادی با اهدافی مثل کار، سرمایه گذاری، ازدواج، درمانی و یا توریستی اقدام به اخذ ویزا می کنند.

البته داشتن ویزا به معنای اجازه ی صد در صدی شما برای ورود به کشور مقصد نیست چراکه ممکن است افسران مهاجرت به دلایلی مانع از ورود شما به کشور شوند.

انواع ویزا براساس تعداد دفعات ورود به کشور

با توجه به هدفی که فرد متقاضی از سفر خود به کشور مقصد دارد ویزا به انواع مختلف توریستی، ازدواج، پزشکی، کاری، تجاری و کنفرانس تقسیم می شود.

ویزا را از جهت اجازه ی تعداد دفعات ورود می توان به دو دسته تقسیم کرد:

 1. ویزای یک بار ورود : وقتی که فردی ویزای یک بار ورود اخذ می کند تنها می تواند یک بار وارد کشور مقصد شود و در صورت خروج از کشور با وجود باقی ماندن زمان اقامتش دیگر اجازه ی ورود به کشور مقصد را ندارد.
 2. ویزای چند بار ورود: با اخذ این ویزا می توانید به دفعات از کشور مقصد خارج شده و دوباره وارد کشور شوید.

شرایط تمدید ویزای یونان

شما با داشتن شرایط زیر می توانید نسبت به تمدید ویزای خود اقدام کنید:

شرایط تمدید ویزای یونان

ویزا چه اطلاعاتی به کشور مقصد می دهد؟

بعد از اینکه ویزای شما صادر شد تاریخ شروع ، پایان و مدت اقامت شما در آن درج شده است تعداد روزهایی که شما مجاز به اقامت در این کشور هستید از یک تا نود روز می باشد اما ذکر این نکته لازم است که تاریخ اعتبار با روزهای مجاز اقامت متفاوت است به طور مثال اگر ویزای شما 90 روزه باشد و مدت زمان مجاز برای اقامت شما در کشور 30 روز باشد بدین معنی است که شما می توانید انتخاب کنید از چه تاریخی در بازه ی 90 روزه از 30 روز مجازتان استفاده کنید.

در ادامه ی مقاله به بررسی انواع ویزا و نحوه ی دریافت ویزا آن می پردازیم.

مدارک مورد نیاز برای صدور انواع ویزای یونان

تمامی مدارک باید به زبان انگلیسی ترجمه شوند و به تایید دادگستری و امور خارجه برسند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای یونان عبارت است از:

 1. شش قطعه عکس 4*6 رنگی جدید با زمینه ی سفید(عکس باید بدون حرکات اضافه مثل اخم و لبخند باشد)
 2. اصل و ترجمه ی گردش حساب از حساب بانکی شخص متقاضی که مربوط به شش ماه گذشته است
 3. اصل و ترجمه ی مدارک شغلی
 4. اصل و ترجمه ی مدارک تحصیلی و دفترچه ی بیمه
 5. اصل و ترجمه ی شناسنامه به همراه کپی از تمامی صفحات (برای تایید شناسنامه باید مهر ثبت احوال در کنار نام همسر و فرزندان باشد)
 6. هر فرد باید به صورت جداگانه گذرنامه ی خود را به سفارت تحویل دهد گذرنامه ی شما باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد
 7. ارائه ی اصل و ترجمه ی گواهی حساب بانکی به همراه مهر و امضاء بانک

معرفی ویزای تحصیلی یونان

بسیاری از افراد علاقه دارند تحصیلات خود را در کشور یونان ادامه دهند تحصیلات در این کشور در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا صورت می پذیرد.

اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را دارید باید مدارک گواهی دوره دبیرستان خود را ارائه دهید. یکی از مزیت های تحصیل در دوره ی کارشناسی اجازه ی کار پاره وقت به مدت 10 ساعت در هفته می باشد همچنین دانشجو می تواند در مدت 4 سال از خدمات درمانی رایگان این کشور بهره ببرد.

افرادی که در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می کنند اجازه دارند 20 ساعت و در مقطع دکتری 30 ساعت در هفته کار کنند.

نکته ی  مهم برای تحصیل در این کشور تسلط به زبان یونانی است چرا که تعداد محدودی از دانشگاه ها به زبان انگلیسی هستند هزینه ی تحصیل برای افراد اروپایی به زبان یونانی رایگان و دیگر افراد ملزم به پرداخت شهریه هستند.

در صورت مسلط نبودن دانشجو به زبان یونانی و انگلیسی برای او 3 دوره ی 3 ماهه ی آموزش زبان یونانی از طرف دانشگاه برگزار می شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی یونان عبارت است از:

گواهی سلامت، گواهی عدم سوء پیشینه، اثبات تمکن مالی، آخرین مدرک تحصیلی، شناسنامه، مدارک سابقه شغلی و ارائه ی گذرنامه.

معرفی ویزای تحصیلی یونان

معرفی ویزای کاری یونان

یکی دیگر از روش های مهاجرت به کشور یونان اقدام به اخذ ویزای کاری این کشور می باشد این کار به دو صورت انجام می شود اگر برای کار در شرکت خاصی اقدام کردید کارفرما به مدت سه ماه آگهی استخدامی در یونان منتشر می کند در صورتی که فرد مورد نظر پیدا نشد شما می توانید به عنوان فرد غیر اروپایی برای کار اقدام کنید اما این روش خیلی توصیه نمی شود درعوض روش بهتری وجود دارد که می توانید با دریافت ویزای جستجوی کار به مدت 6 ماه در کشور یونان به دنبال کار بگردید البته در صورت پیدا نکردن کار بعد از 6 ماه موظف به خروج از این کشور هستید.

ویزای کاری کشور یونان ویزای نوع D می باشد و اگر موفق به اقامت در این کشور از طریق ویزای کاری شوید می توانید خیلی راحت خانواده ی خود را به یونان آورده و با  5 سال کار کردن در این کشور اقامت دائم اخذ کنید.

برخی از مدارک مورد نیاز برای ویزای کاری یونان:

 1. اصل و کپی پاسپورت
 2. مدارکی که تمکن مالی فرد را ثابت می کند
 3. گواهی سلامت
 4. ارائه ی گواهی بهداشت از سوی بیمارستان دولتی
 5. اثبات پرداخت مالیات به اداره مالیات کشور یونان
 6. مجوز کار
 7. کپی تایید شده ی محل اقامت
 8. دو قطعه عکس 4*6

برای راهنمایی و مشاوره ی بیشتر می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

معرفی ویزای ازدواج یونان

افرادی که می خواهند ویزای ازدواج یونان را اخذ کنند باید به صورت رسمی با فردی که شهروند کشور یونان است ازدواج کنند ازدواج در این کشور به صورت مدنی و مذهبی صورت می گیرد البته برای دریافت ویزا ارائه ی مدارک ازدواج مذهبی لازم نیست و فقط مجوز ازدواج قانونی و رسمی باید ارائه شود.

برای اخذ ویزای ازدواج یونان باید ترجمه گواهی تولد، گذرنامه، ترجمه ی رسمی مدارکی که نشان دهنده ی مجرد بودن شما می باشد ، ارائه ی مدارک طلاق همسر، مدارک مربوط به فوت همسر و تاییدیه افسر سفارت که نشان می دهد مانعی برای ازدواج شما وجود ندارد به سفارت تحویل داده شود.

بعد از ثبت ازدواج شما در یونان باید اعلامیه ازدواج شما در یکی از روزنامه ی یونانی منتشرمی شود و فرد متقاضی باید کپی روزنامه را به مدارک خود ضمیمه کند. این فرد بعد از گذشت سه سال اقامت در این کشور می تواند اقامت دائم بگیرد. نکته ی مهم دیگر این است که همسر یونانی باید ثابت کند می تواند هزینه های زندگی را برعهده بگیرد.

ویزای نامزدی یونان زیر مجموعه ی ویزای ازدواج است اگر فرد متقاضی بعد از 6 ماه از صدور ویزا به عقد و ازدواج فردی که تبعه یونان است در نیاید باید برای اخذ مجدد ویزا تمامی مراحل را طی کند.

معرفی ویزای توریستی یونان

اگر تصمیم دارید سفری تفریحی داشته باشید یا با دوستان و خانواده ی خود در یونان ملاقات کنید ویزای توریستی به شما پیشنهاد می شود. مدت اعتبار ویزای شما بستگی به مصاحبه حضوری و کامل بودن مدارکتان دارد به طور کلی تاریخ اعتبار ویزا با توجه به تصمیم سفارت و نوع درخواست شما متغیر خواهد بود.

اگر تصمیم به اخذ ویزای توریستی یونان دارید با مراجعه به سفارت یونان و پر کردن فرم های مربوطه و تحویل مدارک به سفارت، در تاریخی که برای شما مشخصی می شود برای انجام مصاحبه ی حضوری در آن جا حاضر شوید.

معرفی ویزای پزشکی یونان

کشور یونان عضو اتحادیه شینگن است و برای صدور ویزای پزشکی مطابق با قوانین اتحادیه اروپا عمل می کند در صورتی که فرد شرایط زیر را داشته باشد ویزای پزشکی یونان برای وی صادر می شود:

 1. شخص بیمار دارای بیماری مسری و واگیردار نباشد.
 2. بیمار ثابت کند بعد از طی مراحل درمانش به کشور خودش باز می گردد.
 3. مدت زمانی که فرد بیمار باید تحت درمان قرار بگیرد خیلی طولانی نباشد.
 4. با بیمارستان و پزشک مربوطه که قرار است در کشور یونان مراحل درمانی فرد را برعهده بگیرند هماهنگی های لازم انجام شده باشد.
 5. بیمار باید تمکن مالی خود را برای هزینه های درمانش ثابت کند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای پزشکی یونان

به طور کلی برای اخذ ویزای پزشکی باید مدارک و تایید نامه ای از پزشک متخصص و بیمارستان کشور مقصد که قرار است معالجه ی شما را برعهده بگیرد  ارائه دهید.

اگر بیمار کارمند باشد باید از سوی کارفرما نامه ای دریافت کرده و به سفارت تحویل دهد که نشان دهنده ی مرخصی بیمار برای ادامه ی درمان می باشد.

با ارائه ی مدارک بانکی و صورتحساب شش ماه گذشته مسافر باید ثابت کند توان مالی برای هزینه های درمانی در کشور مقصد را دارد.

در صورتی که شخص بیمار خود فرما است باید اوراق و مدارک شرکت که نشان دهنده ی فعالیت شرکت می باشد به سفارت یونان تحویل دهد.

ارائه ی اصل و کپی مدارک خانه و مستغلات بیمار ،همسر و یا والدین بیمار به سفارت خانه ی یونان الزامی است.

مدارکی که نشان می دهد شخص بیمار محل اقامت خود را در کشور یونان مشخص یا اقدام به رزرو هتل کرده است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای پزشکی یونان

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری یونان

افرادی که مشاغل دولتی دارند  باید آخرین فیش حقوقی، تاییدیه مرخصی، سمت و میزان حقوق دریافتی خود را ارائه دهند.

افرادی که در مشاغل غیردولتی مشغول به کار هستند باید سابقه ی بیمه تامین اجتماعی با مهر سازمان و گواهی اشتغال به کار از شرکت مذکور همراه با فیش حقوقی را ارائه دهند.

در صورتی که فرد متقاضی خویش فرما است باید جواز کسب و آخرین آگهی تغییرات را تحویل دهد.

بازنشستگان باید مدارک مربوط به آخرین فیش حقوقی و حکم بازنشستگی را تحویل دهند.

برای وکلا ارائه ی پروانه وکالت کافی است.

اساتید ، معلمان و اعضای هیئت عملی دانشگاه باید اصل حکم کارگزینی یا گواهی اشتغال به کار را به همراه سابقه بیمه با مهر سازمان تامین اجتماعی و فیش حقوقی ارائه دهند.

ارائه ی اصل و ترجمه ی مدارک شغلی همسر برای خانم های خانه دار الزامی است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی یونان

دانش آموزان و دانشجویان موظف اند اصل و ترجمه ی نامه ی اشتغال به تحصیل همراه با رضایت نامه ی کتبی از مدیر مدرسه را به سفارت ارائه دهند. تمامی مدارک باید به تاییدیه دادگستری و امور خارجه برسد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی یونان

نکاتی در باره ی اخذ تاییدیه ی مدرک تحصیلی

دریافت تاییدیه ی مدرک تحصیلی برای  پایه های مختلف به شرح ذیل می باشد:

دانش آموزان پایه ی دبستان، راهنمایی و دبیرستان: ارائه ی گواهی تحصیلی با مهر و امضا.

دانش آموزان پایه ی پیش دانشگاهی: بعد از دریافت مهر آموزش و پرورش باید با مراجعه به پیشخوان دولت برای گرفتن تاییدیه تحصیلی اقدام کنند بعد از انجام این مراحل ، تاییدیه یک هفته بعد به دارالترجمه ارسال می شود البته انجام تاییدیه امور خارجه و دادگستری توسط دارالترجمه 4 روز زمان می برد.

دانشجویان دانشگاه های دولتی: این افراد علاوه بر مهر دانشگاه و مدارک دانشنامه برای تایید گواهی تحصیلی باید به وزارت علوم مراجعه کنند.

دانشجویان دانشگاه آزاد: متقاضیانی که در دانشگاه های آزاد تحصیل کرده اند باید علاوه بر گواهی تحصیلی و مدارک دانشنامه که مهر دانشگاه دارد به ستاد مرکزی دانشگاه آزاد مراجعه کنند.

اطلاعات لازم درباره سفارت یونان در تهران

مسافر باید تمامی مدارکی که برای اخذ ویزا لازم است به سفارت ارائه دهد.

برای افراد زیر 18 سال که بدون والدین خود سفر می کنند ارائه ی رضایت نامه ی محضری که ترجمه شده و مورد تایید دادگستری و امور خارجه می باشد الزامی است.

تمامی مسافرین برای انگشت نگاری باید در سفارت خانه حاضر شوند اگر شما از طریق آژانس های مسافرتی برای درخواست ویزا اقدام کرده اید تمامی مدارک تا زمان بازگشت شما نزد آژانس می ماند.

اگر مدارک شغلی و تحصیلی شما به زبان انگلیسی می باشد نیازی به ترجمه ندارد.

سفارت یونان در ایران در خیابان آفریقا، بلوار اسفندیار، پلاک 43 واقع شده است.

تلفن : ‌(021)22050533 ,22053784

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *