فرانسه از جمله کشورهایی است که هرساله افراد زیادی با اهداف تحصیلی، کاری و حتی زندگی تصمیم به اقامت در آن کشور را می گیرند و نیاز به اخذ ویزا دارند شاید شما هم درباره ی انواع ویزای فرانسه ، هزینه ها و شرایط دریافت ویزا سوالاتی داشته باشید در این مقاله سعی شده به تمام سوالات شما در خصوص دریافت ویزای کشور فرانسه پاسخ داده شود.

[aparat id=’kGotY’]

ویزای کشور فرانسه

برای ورود به بعضی از کشورها فرد متقاضی علاوه بر داشتن پاسپورت (گذرنامه) نیاز به مدرک دیگری به نام ویزا دارد. ویزا در واقع برگه ای است که به شما اجازه ی ورود به آن کشور و اقامت تا زمان مقرر را می دهد و شما را موظف می کند که طبق مندرجات موجود  در آن عمل کنید بدون داشتن ویزا امکان سفر به برخی از کشورها مثل فرانسه را نخواهید داشت . اخذ ویزای هر کشور مراحل خاص خود را دارد ولی اگر مسافر دعوتنامه ای از سوی آن کشور داشته باشد روند دریافت ویزا برایش آسان تر خواهد بود.

ویزا با پاسپورت چه تفاوتی دارد؟

پاسپورت دفترچه ای است با اعتبار 5 ساله که از سوی کشور خودتان صادر می شود و می توانید با مراجعه به پلیس +10 و گذراندن مراحل مختلف ، آن را دریافت کنید ولی ویزا برگه ای است که به شما اجازه ی ورود به کشور دیگری را می دهد که باید توسط کشور مقصد صادر شده و به پاسپورت یا گذرنامه الصاق شود و مدت اعتبار آن بسته به نوع کشور متفاوت خواهد بود.

ویزا با پاسپورت چه تفاوتی دارد؟

انواع ویزای فرانسه

ویزای فرانسه انواع مختلفی دارد که براساس نوع هدف شما و ارائه ی مدرک معتبر برای اثبات هدفتان صادر می شود.

·        اگر تصمیم به گشت و گذار دارید و برای اهداف توریستی وارد فرانسه می شوید نیاز به اخذ ویزای توریستی دارید.

·         اگر تصمیم دارید خانواده ی خود را در کشور فرانسه ملاقات کنید نیاز به ویزای خانوادگی دارید.

·         اگر توسط یکی از دانشگاه های فرانسه پذیرفته شده اید باید ویزای تحصیلی بگیرید.

·        اگر یکی از شرکت های فرانسه برای شما دعوت نامه ی کاری فرستاده باشد باید برای دریافت ویزای کاری اقدام کنید.

·        اگر بیمار هستید و قصد شما از سفر به فرانسه درمان می باشد نیاز به ویزای پزشکی دارید.

·        اگر تصمیم به ازدواج با مهاجری که در فرانسه اقامت دارد یا  اتباع فرانسوی را دارید باید به دنبال ویزای ازدواج باشید.

ویزای فرانسه از نوع پزشکی

کشور فرانسه مانند آلمان و انگلیس از تجهیزات پیشرفته ی پزشکی و تخصص های خوبی برخوردار است و همین امر سبب می شود هر ساله بیماران بسیاری برای اخذ ویزای فرانسه اقدام کرده و به این کشور سفر کنند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای پزشکی و درمانی فرانسه عبارتند از:

1.      تکمیل فرم توسط متقاضی برای رفتن به فرانسه به منظور ادامه ی مراحل درمانی

2.     یک قطعه عکس 4*3

3.     پاسپورت معتبر

4.     نام پزشک و بیمارستانی که می خواهند مراحل درمان شما را برعهده بگیرند به همراه هزینه ی تقریبی درمانتان.

5.     داشتن مدارکی که نشان دهنده ی اجازه ی شما برای اقامت موقت  در کشور فرانسه و درمان شما می باشد.

 

ویزای فرانسه از نوع پزشکی

ویزای فرانسه از نوع تحصیلی

برای دریافت ویزای تحصیلی کشور فرانسه باید در ابتدا در آزمون زبان فرانسه که توسط دانشگاه تهران و سفارت فرانسه برگزار می شود شرکت کرده و حداقل نمره قبولی را کسب کنید تا بتوانید نسبت به دریافت ویزای تحصیلی فرانسه اقدام کنید و در یکی از دانشگاه های فرانسه ادامه تحصیل بدهید. البته برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه نیاز به مدارک و شرایطی دارید که عبارت است از:

1.      نوشتن بیوگرافی خودتان

2.     انگیزه ی شما از سفر به فرانسه و دریافت ویزای این کشور

3.      توضیحات و مدارک سوابق کاری و مهارت های شما

4.     مدارک تحصیلی فرد متقاضی

5.     توصیه نامه ی 2 استاد از دانشگاهی در فرانسه که قصد پذیرش در آن را دارید.

6.     از آن جا که تدریس در دانشگاه های فرانسه به زبان فرانسه می باشد متقاضی باید مسلط به زبان فرانسوی باشد.

ویزای فرانسه از نوع ازدواج

یکی دیگر از انواع ویزاهای کشور فرانسه ویزای ازدواج می باشد که اخذ آن نسبت به سایر ویزاها آسان تر است برای اقامت دائم در فرانسه باید با فردی فرانسوی یا کسی که اقامت دائم فرانسه دارد ازدواج کنید و تابعیت کشور فرانسه را بگیرید البته فردی که می خواهید با او ازدواج کنید باید بتواند مسئولیت هزینه های زندگی دو نفر را برعهده گرفته و دارای منزل مسکونی باشد و بتواند این موضوع را ثابت کند.

برخی از افراد به دنبال ازدواج سوری با فردی فرانسوی هستند تا بتوانند اقامت دائم فرانسه را بگیرند ولی قوانین دولت فرانسه بسیار سخت است و در صورت پی بردن به این مسئله دچار ضرر خواهید شد.

افرادی که با تبعه ی فرانسوی ازدواج می کنند و به دنبال دریافت اقامت دائم در فرانسه هستند باید 4 سال از ازدواجشان بگذرد در صورتی که ازدواج آن ها خارج از کشور فرانسه بوده باید این موضوع به اداره ثبت فرانسه اطلاع داده شود و در صورتی که آن ها خارج از کشور فرانسه زندگی کرده باشند باید همسر فرانسوی در اداره ی فرانسویان خارج از کشور عضو باشد.

ویزای فرانسه از نوع ازدواج

ویزای فرانسه از نوع کاری

به دلیل بالا بودن جمعیت در کشور فرانسه نیاز کمتری به نیروی کاری از خارج کشور احساس می شود برای همین اخذ ویزای کاری فرانسه مشکل است البته با داشتن ویزای تحصیلی می توانید به صورت قانونی در این کشور کار کنید اما در غیر این صورت باید از طرف فرد یا شرکتی در فرانسه برای شما دعوتنامه ی کاری ارسال شود و آن هم در صورتی است که بعد از انتشار آگهی استخدام به مدت 3 ماه در کشور فرانسه و پیدا نشدن فرد مورد نظر و بعد انتشار آن به مدت 3 ماه دیگر در کشورهای اتحادیه اروپا و باز هم پیدا نشدن فرد مورد نظر می توانید از آگهی استخدام که در سطح جهانی منتشر می شود استفاده کنید و بعد از دریافت دعوتنامه ی کاری اقدام به اخذ ویزای کاری فرانسه کنید.

ویزای فرانسه از نوع توریستی

اگر تصمیم دارید ویزای توریستی فرانسه را دریافت کنید با وقت سفارت فرانسه تعیین کنید و از اماکن و جاذبه های گردشگری این کشور دیدن کنید باید ویزای شینگن بگیرید ویزای شینگن در دو نوع کوتاه و بلند مدت می باشد فرانسه چندین سال است که به عضویت پیمان شینگن در آمده است. در صورتی که برای شما از کشور فرانسه دعوتنامه فرستاده شود دریافت ویزای توریستی برایتان آسان تر خواهد بود.

ویزای فرانسه از نوع توریستی

انواع ویزا براساس تعداد دفعات ورود به کشور

داخل برگه ی ویزایی که دریافت می کنید 3 تاریخ درج شده که یکی از آن ها برای شروع مسافرت ، یک تاریخ برای اتمام مسافرت و دیگری مدت اعتبار اقامت شما را نشان می دهد.

تعداد دفعاتی که می توانید وارد فرانسه شده و به کشور خود برگردید بستگی به نوع ویزایی است که دریافت می کنید از این جهت ویزای فرانسه به 3 دسته تقسیم می شود:

1.      ویزای تک ورود (single entry): با داشتن این ویزا در طول تاریخ اعتبار ویزا فقط می توانید یک بار وارد فرانسه شده و به کشور خودتان بازگردید.

2.     ویزای دو بار ورود (double entry): شما با داشتن این نوع ویزا ، در طی تاریخ اعتبار می توانید دو بار وارد کشور فرانسه شوید و سپس به کشور خودتان بازگردید.

3.     ویزای چند بار ورود (multiple entry): در این نوع از ویزا شما می توانید در طی تاریخ اعتبار ویزای خود چند بار از کشور خود خارج شوید و دوباره وارد کشور فرانسه شوید.

تمدید ویزای فرانسه

بهتر است قبل از اتمام اعتبار ویزای فرانسه نسبت به تمدید آن اقدام کنید چون اگر اعتبار ویزای کوتاه مدت شما به هر دلیلی تمام شد یا باید آن را تمدید کنید و یا از کشور فرانسه خارج شوید. عدم تمدید به موقع ممکن است شما را برای گرفتن ویزای فرانسه در دفعات بعدی دچار مشکل کند. آن دسته از افرادی که با شخصی که اقامت دائم دارد ازدواج کردند بعد از 4 سال می توانند ویزای دائم بگیرند.

دانشجویانی که در فرانسه تحصیل می کنند در صورت تمام شدن اعتبار ویزایشان می توانند برای پیدا کردن کار در کشور فرانسه ویزای تحصیلی خود را تمدید و به دنبال کار بگردند.

 

تمدید ویزای فرانسه

آدرس سفارت فرانسه در تهران

برای دریافت ویزای فرانسه باید به سفارت فرانسه به آدرس تهران، خیابان نوفل لوشاتو پلاک 66-64 مراجعه کنید. ساعات کاری سفارتخانه از روز یکشنبه تا پنجشنبه می باشد.

البته ویزای شما را قسمت کنسولگری سفارت صادر می کند که روز کاری آن ها دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه  می باشد. شما باید برای تحویل گذرنامه و دریافت مدارک خود روزهای یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت 14 تا 15 بعد از ظهر به سفارت فرانسه مراجعه کنید.

شماره تلفن تماس : (021)64094000

مراحل دریافت ویزای فرانسه

اخذ ویزای فرانسه و دیگر کشور ها یک مراحل کلی دارد که شامل موارد زیر است:

1-پر کردن فرم ثبت نام ویزای فرانسه این فرم شامل اطلاعات شناسایی و مواردی از قبیل دلیل سفر به این کشور و فیش حقوقی می باشد.

2- دریافت وقت از سفارت خانه و تحویل مدارک به آن ها (برای بعضی از ویزاها باید مصاحبه انجام دهید و پس از ارائه ی مدارک و انگشت نگاری بعد از 2 یا 3  هفته جواب درخواست شما برایتان ارسال می شود در صورت قبولی شما در مصاحبه مدارک برای پیکاپ آمده است)

3- پیکاپ ویزا و پاسپورت یعنی ویزا و پاسپورت(گذرنامه) برای سفارت ارسال شده و به هم الصاق می شوند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای فرانسه

مدارک مورد نیاز برای صدور ویزا عبارتند از:

·        فرم درخواست ویزا

·        شناسنامه

·        پاسپورت

·        دعوتنامه از طرف دوستان و یا خانواده

·        سندی که نشان دهنده ی وضعیت خوب مالی شما برای اقامت در فرانسه باشد.

·        دو قطعه عکس 3.5 در 4.5 سانتی متری

·        بیمه پزشکی

·        همراه داشتن یکی از موارد شامل(کارت بازرگانی، گواهی اشتغال به کار یا دریافت مستمری، فیش حقوقی)

هزینه صدور ویزای فرانسه

شما برای دریافت روادید و ویزای فرانسه باید هزینه ای پرداخت کنید هزینه ی پرداختی برای بررسی مدارک و ثبت نام شما می باشد که برای کودکان زیر 6 سال رایگان است ولی

گروه سنی 6 تا 12 سال باید 35 یورو و افراد بالای 12 سال باید 60 یورو پرداخت کنند البته به این مبالغ 25 یورو برای بررسی مدارک اضافه می شود.

هزینه صدور ویزای فرانسه

نکاتی برای دریافت ویزای فرانسه

از آن جا که صدور ویزای فرانسه فقط از طریق سفارت فرانسه در ایران انجام می شود بهتر است برای حضور در سفارت خانه به نکات زیر توجه کنید:

1.      در پر کردن فرم ها دقت کنید وجود هر اشتباهی عمدا یا سهوا شما را دچار مشکل خواهد کرد و ممکن است برای همیشه از گرفتن ویزای فرانسه محروم شوید.

2.     از همراه داشتن دوربین خودداری کنید.

3.     فردی که درخواست روادید دارد باید شخصا در سفارتخانه حاضر شود البته برای کودکان زیر 12 سال نیازی به حضور آن ها نیست.

کلام آخر

سعی ما بر این بود که اطلاعات جامعی را در خصوص ویزای فرانسه و شرایط دریافت ویزای این کشور ارائه دهیم تا شما عزیزان بتوانید تمام مراحل کارتان را به راحتی سپری کنید و از جاذبه های این کشور زیبا لذت ببرید.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *