کشور سوئد یکی از زیباترین و متمدن ترین کشورهای اروپایی است. سوئد یکی از کشورهای اسکاندیناوی به شمار می رود که در شمال اروپا قرار دارد. سوئد مملو از انواع پوشش گیاهی و گونه های مختلف جانوری می باشد و چهره ای زیبایی به آن بخشیده است. در این مقاله همه چیز درباره کشور سوئد را مطالعه خواهید کرد.

آشنایی با کشور سوئد

کشور سوئد از لحاظ موقعیت جغرافیایی، کشوری سرسبز و زیبا به شمار می رود به طوری که بیش از نیمی از این کشور را جنگل های انبوده تشکیل می دهد و همچنین حدود 10 درصد از مساحت کشور سوئد را دریاچه ها فرا گرفته است. کشور سوئد با مساحتی بالغ بر 449.964 کیلومتر مربع، بیش از 10 میلیون نفر را در خود جای داده است و یکی از 4 کشور پرجمعیت اروپایی محسوب می شود. پایتخت سوئد شهر استکهلم می باشد. این کشور با توجه به بی طرف بودنش حدود 206 سال است که هیچ جنگی به خود ندیده است و مرزهایش بدون هیچ تغییری باقی مانده است. همانطور که گفته شد، استکهلم پایتخت کشور سوئد یکی از شهرهای پرجمعیت و زیبای این کشور به شمار می رود. شهر استکهلم در کنار 14 جزیره زیبا و طبیعی قرار گرفته است، به همین دلیل به یکی از زیباترین شهرهای جهان مشهور است. دریاچه های بسیاری در اطراف استکهلم جریان دارد که چهره زیبایی به شهر بخشیده اند.

آشنایی با کشور سوئد

فرهنگ و زبان مردم سوئد

زبان سوئدی، زبان رسمی این کشور محسوب می شود. زبان سوئدی به زبان های نروژی و دانمارکی بسیار نزدیک است. این زبان از خانواده زبان های هندو اروپایی شاخه ژرمنی می باشد. در بخش های شمالی سوئد، مردم به زبان فنلاندی صحبت می کنند، علاوه بر زبان اصلی 4 زبان دیگر از جمله فنلاندی، تورندال، رومانی و ییدی در این کشور استفاده می شود. کشور سوئد یک کشور غیر مذهبی است ولی تا سال 2000 میلادی، دین مسیحیت به عنوان دین رسمی کشور به شمار می رفت. این کشور همچون کشورهای فرانسه، کره جنوبی، ژاپن، جمهوری چک و هلند از کشورهایی هستند که اکثریت مردم آن ها هیچ گونه دینی ندارند. بر طبق یک بررسی و تحقیقات انجام شده حدود 85 درصد مردم سوئد اعتقادی به وجود خدا ندارند. پس دین مسیحیت، دین اسلام دومین و بزرگ ترین دین رایج بین مردم سوئد محسوب می شود البته بیشترین جمعیت مسلمانان را سنی ها تشکیل می دهند. با توجه به قانون آزادی دین در سوئد، هرگونه تبعیض اجتماعی بر اساس پوشش اسلامی و دین فرد ممنوع می باشد. برای سفر به این کشور نیاز به اخذ ویزای سوئد دارید.

در جامعه سوئد اصل برابری زن و مرد به عنوان یک استاندارد غربی محسوب می شود که خود نمونه ای از پیشرفت فرهنگی می باشد. این باور اجتماعی در سوئد تا جایی پیش رفت که در سال 1980، قانونی بر این اصل تصویب شد. بدین منظور جانشینی پادشاه تغییر کرد که فرزند ارشد چه دختر چه پسر می توانند جانشین پادشاهی باشند. سوئد کشور جوانی است در واقع حدود یک میلیون از جمعیت سوئد را افراد بین 15 تا 25 سال تشکیل می دهند. به طور کلی جوانان در سن 19 سالگی از خانواده خود جدا می شوند در عین حال سن ازدواج بالا بوده، به خصوص علاقه ای هم به بچه دار شدن ندارند.

فرهنگ و زبان مردم سوئد

وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور سوئد

تا قبل از قرن 18 میلادی، سوئد یکی از فقیرترین کشورهای اروپایی بود اما بعد از جنگ جهانی دوم رشد اقتصادی این کشور شتاب گرفت. واحد پول رسمی کشور سوئد، کرون سوئد می باشد. نرخ بیکاری هم اکنون در کشور سوئد 5.6 درصد است و تورم 1.4 درصد است اما به طور کلی هیچ کدام از مردم این کشور زیر خط فقر نیستند. در آمد این کشور بیشتر تحت تاثیر صادرات می باشد، درواقع 60 درصد تولیدات کشور سوئد به کشورهای دیگر از جمله آمریکای شمالی و آسیای جنوب شرقی صادر می شود. 35 درصد از تولیدات صادراتی سوئد ماشین‌آلات بوده و مابقی وسایل نقلیه موتوری، کاغذ و مشتقات آن، چوب، محصولات آهنی و فولادی و مواد شیمیایی می باشد که آنها را به کشورهای آلمان، آمریکا، انگلستان، دانمارک، فرانسه، هلند و بلژیک صادر می شود. ای کشور علاوه بر صادرات، محصولاتی وارد می کند، بیشتر واردات سوئد در زمینه نفت و مشتقات آن، مواد شیمیایی، وسایل نقلیه موتوری، آهن و فولاد، مواد غذایی و البسه است.

کشور سوئد از نظام سیاسی دموکراتیک انتخابی برخوردار می باشد. در کشور سوئد احزاب سیاسی کوچک و بزرگ زیادی فعالیت دارد. بارزترین آنها عبارتند از: حزب سوسیال دموکرات، حزب میانه رو یا مدرات، حزب مرکزی یا سنترال پارتی، حزب ملی یا فولک پارتی، حزب دموکرات مسیحی، حزب چپ، حزب محیط زیست. مجلس سوئد قوانین کشور را وضع می کند. مجلس از 349 سیاستمدار تشکیل شده است که هرکدام از آنها عضو حزب مختلفی هستند. حزب یا احزابی که بیشترین رای را در انتخابات مجلس به دست آورده اند هیئت دولت را تشکیل می دهند. هیئت دولت کشور را اداره می کنند و مجلس، رئیس هیئت دولت را انتخاب می کند که عنوان نخست وزیری را دریافت خواهد کرد. برای اخذ ویزا نیاز به تعیین وقت سفارت سوئد می باشد.

آب و هوای کشور سوئد

با توجه به اینکه سوئد در شمال اروپا قرار گرفته است، از آب و هوای سردی برخوردار می باشد. مناطق جنوبی کشور سوئد آب و هوای اقیانوسی دارد و بخش مرکزی سوئد از آب و هوای قاره ای مرطوب برخوردار است و قسمت های شمالی سوئد آب و هوای سرد و خشکی حاکم است. در شهرهای مهم سوئد از جمله گوتنبرگ، مالمو و استکهلم در اواخر ماه ژوئن (تیرماه)، بیش از 18 ساعت خورشید در آسمان است و در زمستان حداقل دما به 3- درجه می رسد، درحالیکه در بخش شمالی کشور سوئد دمای هوا در زمستان به 15- درجه می رسد و خورشید حداکثر به مدت 2 ساعت می درخشد. درواقع در این مناطق 6 ماه شب و 6 ماه روز رخ می دهد.

آب و هوای کشور سوئد

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور سوئد

همانطور که گفته شد، سوئد از لحاظ پوشش گیاهی یکی از بهترین و غنی ترین کشورهای اروپایی به شمار می رود، این کشور همچنین به خاطر داشتن مناظر طبیعی خیره کننده، دهکده های ماهیگیری زیبا، سرزمین گوزن های شمالی و آفتاب تابستانی بی پایان خود معروف است که در ادامه به شرح آنها می پردازیم:

گلوبن

ساختمانی زیبا و کروی شکل است که در شهر استکهلم .اقع شده است. این بنا به بزرگ ترین ساختمان کروی شکل جهان شهرت دارد. این ساختمان به اندازه ای بزرگ است که از نقاط دور دست استکهلم هم دیده می شود. در ساختمان گلوبن کنسرت ها و مراسمات بزرگ جهانی برگزار می شود.

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور سوئد

لاپ لند

اگر به ماجراجویی و هیجان علاقه دارید، بازدید از این منطقه را فراموش نکنید. لاپ لند در شمالی ترین نقطه سوئد قرار دارد در این منطقه خورشید در کل تابستان به صورت شبانه روزی می درخشد. در لاپ لند امکانات قایقرانی و کوهنوردی فراهم شده است تا گردشگران بتوانند از آنها استفاده کنند. در این منطقه افراد بومی به نام سامی سکونت دارند، این افراد در جنگل های عظیم زندگی می کنند.

جزیره گوتلند

این جزیره به عنوان بزرگ ترین جزیره سوئد شناخته می شود که توسط دریای بالتیک احاطه شده است. این جزیره بیشتر از هر جای سوئد آفتاب می تابد بنابراین اگر به دنبال آفتاب گرفتن هستید از جزیره دیدن کنید. در جزیره گوتلند، شهری به نام ویزبی وجود دارد که دارای جاذبه های تاریخی مانند کلیسای قرون وسطایی و ساختمان های قدیمی می باشد.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *