شرایط صدور ویزای ژاپن چیست؟ انواع ویزای ژاپن کدام است؟ شرایط دریافت ویزای ژاپن چگونه است؟ ویزای ژاپن با چه اهدافی صادر می شود. با ما در ادامه ی این مقاله همراه باشید تا به تمامی سوالات شما پاسخ دهیم.

[aparat id=’kGotY’]

ویزای ژاپن

فردی که تصمیم دارد به یک کشور خارجی سفر کند باید علاوه بر داشتن گذرنامه یا پاسپورت مدرک دیگری به نام ویزا داشته باشد ویزا در واقع برگه ای است که به پاسپورت پیوست می شود و نشان دهنده ی موافقت نماینده ی آن کشور  برای ورود اتباع خارجی به کشورش  می باشد.

در واقع ویزا نشان دهنده ی هدف مسافر از سفر به کشور بیگانه، مدت زمان مجاز برای اقامت و تاریخ ورود در آن کشور می باشد البته توجه داشته باشید اخذ ویزا به معنای ورود صد در صدی فرد متقاضی به کشور بیگانه نخواهد بود چرا که ممکن است افسران در مرزها به دلایل مختلف مانع از ورود مسافر به کشور شوند.

چگونگی دریافت ویزای ژاپن

ویزا دو حالت دارد ممکن است برخی از کشورها برای ورود اتباع خارجی از آن ها درخواست ویزا کنند و در مقابل برخی از کشورهای دیگر بر اساس قراردادی که بین خودشان منعقد کرده اند اتباع یکدیگر را از ارائه ی ویزا معاف کنند پس برای ورود به هر کشوری ابتدا باید بدانید که برای سفر به آن کشور نیازی به ارائه ی ویزا دارید یا خیر.

علاوه بر این خود ویزا هم با توجه به هدف مسافر از سفر به انواع مختلفی تقسیم می شود که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

ویزای ژاپن

انواع ویزای کشور ژاپن

با توجه به هدف مسافر از سفر به کشور ژاپن ویزا به انواع مختلفی تقسیم می شود برخی از انواع ویزا که در تمامی کشورها رایج هستند عبارت است از کاری، پزشکی، توریستی، ازدواج . ویزا دارای تاریخ آغاز، پایان و مدت زمان مجاز برای اقامت در آن کشور می باشد بنابراین فرد متقاضی باید در برنامه ریزی سفر خود آن ها را در نظر بگیرد.

انواع ویزا از نظر تعداد دفعات ورود به کشور

ویزا را می توان از نظر تعداد دفعات ورود به کشور به انواع مختلف یک بار ورود، دو بار ورود و چند بار ورود تقسیم کرد.

ویزای یک بار ورود

با دریافت این ویزا تنها اجازه ی یک بار ورود به کشور را خواهید داشت به عنوان مثال با دریافت ویزای یک بار ورود ژاپن به مدت چهار ماه در صورتی که قبل از مدت زمان چهار ماه از کشور ژاپن خارج شوید دیگر نمی توانید به این کشور بازگردید حتی اگر زمان اقامتتان در این کشور به پایان نرسیده باشد.

ویزای دوبار ورود

این ویزا به شما اجازه ی دو بار ورود به کشور مقصد را در بازه ی زمانی معین شده می دهد به عنوان مثال با اخذ این ویزا می توانید بعد از ورود به کشور ژاپن از آن خارج شده و در صورت باقی ماندن مدت اعتبار ویزایتان مجددا به ژاپن بازگردید.

ویزای چندبار ورود

با اخذ این ویزا می توانید در مدت زمان تعیین شده به دفعات مکرر به کشور وارد و از آن خارج شوید به عنوان مثال در صورتی که شخصی ویزای ژاپن با اعتبار یک ساله را دریافت کرده باشد اجازه دارد در مدت یک سال هر چقدر نیاز دارد از کشور خارج شده و مجددا وارد شود.

ویزای ژاپن را می توان از نظر هدف مسافر از سفر به این کشور  به چند دسته تقسیم کرد شخص متقاضی موظف به ارائه ی مدارکی است که هدف از سفرش را ثابت می کند به عبارت دیگر ویزای مسافر باید با فعالیت او در کشور بیگانه متناسب باشد. در ادامه ی مطلب با انواع ویزا از جهت هدف متقاضی از سفر به کشور ژاپن آشنا خواهید شد.

انواع ویزا از نظر تعداد دفعات ورود به کشور

ارائه ی حضوری مدارک به سفارت ژاپن

فرد متقاضی موظف است تمامی مدارک خود را به صورت اصل در تاریخ و ساعت مقرر به مسئول امور ویزا در سفارت ژاپن تحویل دهد سفارت این کشور مدارک شما را از طریق پست ، ایمیل و یا فکس نمی پذیرد و مسئولیتی در قبال گم شدن مدارکتان نخواهد داشت برای همین شخص متقاضی یا نماینده ی او باید به صورت حضوری مدارک را به سفارت ارائه دهند.

ابتدا باید به بخش کنسولی سفارت ژاپن که در روزهای یکشنبه تا پنج شنبه از ساعت 8:30 تا  10:30 صبح مشغول به کار هستند بروید و بعد در روزهای یکشنبه تا پنچ شنبه  از ساعت 15 تا 16 بعد از ظهر به بخش دریافت مدارک مراجعه کرده تا مدارک و گذرنامه ی تایید شده ی خود را دریافت کنید.

مدارک مورد نیاز برای صدور ویزای ژاپن

1.      یک قطعه عکس رنگی جدید با زمینه ی سفید به ابعاد 4.5 در 4.5

2.     تکمیل فرم درخواست ویزا

3.     ارائه ی گذرنامه ی شخص متقاضی

4.     شناسنامه ی شخص متقاضی همراه با ترجمه ی انگلیسی آن

5.     رزرو هتل در کشور ژاپن

6.     گواهی رسمی درآمد شخص متقاضی در صورتی که شخص متقاضی درآمد ثابتی نداشته باشد باید پرینت گردش سه ماهه اخیر حساب بانکی خود را به سفارت ارائه دهد.

7.      اثبات تمکن مالی شخص متقاضی

مدت زمان دریافت ویزای ژاپن

در صورت کامل بودن مدارک از زمانی که درخواست ویزا می دهید تا زمان صدور آن مدت 5 روز کاری زمان لازم است البته اگر در فرم درخواست شما مشکلی وجود داشته باشد سفارت درخواست شما را برای وزارت امور خارجه ی ژاپن در توکیو ارسال می کند در این صورت صدور ویزا ممکن است تا یک ماه طول بکشد.

برای اخذ ویزای ژاپن نیازی به مصاحبه ی حضوری نیست ولی علاوه بر مدارک ذکر شده فرد متقاضی باید کارهای جانبی دیگری به شرح ذیل انجام دهد:

دریافت گواهی واجد شرایط بودن ویزای ژاپن

لازم است فرد متقاضی در صورتی که قصد کار یا اقامت طولانی در این کشور را دارد قبل از ارائه ی درخواست خود اقدام به دریافت این گواهی کند در صورت نداشتن گواهی واجد شرایط بودن، مدت زمان صدور ویزا حتی در صورت کامل بودن فرم درخواست ویزای این کشور یک تا سه ماه زمان می برد این ویزا از طرف اداره ی مهاجرت کشور ژاپن صادر می شود.

شرایط ترجمه ویزای ژاپن

برای اخذ ویزای کشور ژاپن شخص متقاضی باید مدارک خود را ترجمه کرده و به سفارت این کشور ارائه دهد علاوه بر این مدارک باید دارای مهر دارالترجمه رسمی بوده و بعد از تحویل به دادگستری تاییدیه و مهر دادگستری را دریافت کند.

تمامی مدارک فارسی باید به زبان انگلیسی ترجمه شود به همراه تاییدیه وزارت دادگستری در سه ماه اخیر به سفارت این کشور ارائه شود.

نحوه ی تمدید ویزای ژاپن

مدت زمان اقامت شما در کشور ژاپن بستگی به نوع ویزای دریافتی شما خواهد داشت در صورتی که بخواهید برای تمدید ویزای خود اقدام کنید باید علاوه بر ارائه ی مدارک اولیه دلایل قانع کننده ی شخصی، کاری، پزشکی و… ارائه دهید تا با تمدید ویزای شما موافقت شود.

معمولا در برخی از کشورها تمدید ویزای توریستی و ویزاهایی که کمتر از شش ماه مهلت دارند امکان پذیر نیست اما در ژاپن مدت اعتبار ویزای توریستی سه ماهه بوده و در صورت نیاز برای سه ماه دیگر قابل تمدید خواهد بود.

نحوه ی تمدید ویزای ژاپن

انواع ویزا براساس هدف مسافر از سفر به کشور ژاپن

معرفی ویزای تحصیلی ژاپن

برای دریافت ویزای تحصیلی کشور ژاپن فرد متقاضی باید شرایط پذیرش در دانشگاه های این کشور را داشته باشد اولین شرط داشتن مدرک دیپلم دبیرستان است همچنین فرد متقاضی باید در امتحان ورودی دانشگاه مورد نظر شرکت کرده و نمره ی قبولی کسب کند.

دانشگاه های کشور ژاپن در سه نوع محلی، خصوصی و دولتی بوده در این بین دانشگاه های محلی و دولتی تحت نظر وزارت علوم و فرهنگ ژاپن می باشد ولی دانشگاه های خصوصی با مجوزی از طرف وزارت خانه فعالیت دارند و بخشی از هزینه های آن ها بر عهده ی دولت می باشد که البته تعداد آن ها نسبت به دانشگاه های محلی و دولتی بیشتر است.

شرایط تحصیل در کشور ژاپن

تحصیل در مقطع لیسانس کشور ژاپن چهار سال طول می کشد و زبان تحصیل در این مقطع ژاپنی می باشد. دانشگاه های پزشکی این کشور یکی از معتبرترین دانشگاه های جهان می باشند به همین دلیل تحصیل در رشته ی پزشکی طرفداران زیادی دارد.

برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس داشتن مدرک لیسانس و کسب نمره قبولی در امتحان ورودی دانشگاه الزامی است مدت زمان تحصیل در این مقطع دو سال است و تسلط به زبان انگلیسی و آشنایی با مکالمات روزمره به زبان ژاپنی جزء الزامات محسوب می شود.

مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری سه سال است و شرط آن داشتن مدرک فوق لیسانس و کسب نمره ی قبولی در این مقطع می باشد دانشجویان می توانند بعد از دفاع مدرک خود را اخذ کنند. دانشجویان برای تامین هزینه های خود می توانند از بورسیه های تحصیلی استفاده کرده یا به کار نیمه وقت یا دانشجویی مشغول شوند.

معرفی ویزای کاری ژاپن

به طور کلی در چند دهه ی اخیر کسب و کار در کشور ژاپن رونق گرفته است برای همین متقاضیان زیادی خواهان کار و اقامت در این کشور هستند. برای دریافت ویزای کاری ژاپن باید مهارت یا دانش بالایی داشت برای همین امکان انجام کارهای ساده ای مانند کارگری برای تبعه ی خارجی وجود ندارد از دیگر ویزاهای کاری این کشور می توان ویزای کارآموزی یا ویزای کارگران نیمه وقت در مقاطع تحصیلی مختلف را نام برد.

شرایط اخذ ویزای کاری ژاپن

گونه های مختلفی از ویزای کاری کشور ژاپن وجود دارد که به حدود دوازده دسته می رسد که با اخذ هر کدام از انواع ویزا می توانید در آن فعالیت با حقوق مشغول کار شوید به عنوان مثال در سمت مهندس، مربی یا هنرمند.

در صورت داشتن پیشنهاد کاری می تواند راحت تر ویزای این کشور را دریافت کنید به عنوان مثال وکلا، پزشکان و معلمان می توانند بعد از دریافت مجوز از اداره ی مهاجرت اقدام به دریافت ویزای کاری این کشور کنند.

معرفی ویزای ازدواج ژاپن

این ویزا برای افرادی که قصد اقامت دائم یا تابعیت کشور ژاپن را دارند مناسب است از طریق ازدواج با یک فردی که تبعه ی کشور ژاپن است می توانید این ویزا را دریافت کنید فرد متقاضی در صورت رعایت قوانین کشور می تواند تابعیت ژاپن را بگیرد.

ژاپن کشوری مدرن و پیشرفته است ولی در عین حال به آداب و رسوم خیلی معتقد است به طوری که قوانینی مانند منع تعداد زوجات، منع ازدواج کودکان در این کشور حاکم است.

برخی از مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای ازدواج کشور ژاپن به شرح ذیل است:

  1. پرداخت مالیات از سمت همسر ژاپنی
  2. گواهی سکونت همسر تبعه ی ژاپن در این کشور
  3. پاسپورت
  4. مدارک اشتغال همسر ژاپنی
  5. ارائه ی گواهی پرداخت مالیات بر درآمد برای همسر غیر ژاپنی که در این کشور به کار مشغول است.

معرفی ویزای ازدواج ژاپن

ذکر چند نکته درخصوص اخذ ویزای ازدواج ژاپن

در صورت اقامت شخصی که ویزای ازدواج دریافت کرده است به مدت سه سال در این کشور همچنین پرداخت مالیات، رعایت قوانین و مقررات، تمکن مالی برای پرداخت هزینه ها و نداشتن سابقه ی کیفری قادر خواهد بود اقامت دائم در این کشور دریافت کند.

اگر فردی ویزای تحصیلی یا کاری ژاپن را دریافت کرده باشد در صورت ازدواج با یک تبعه ی ژاپنی می تواند ویزای خود را به ویزای ازدواج تغییر دهد.

انواع ویزای کوتاه مدت کشور ژاپن

معرفی ویزای توریستی ژاپن

کشور ژاپن به عنوان سرزمین آفتاب تابان معروف است این کشور با فرهنگی کهن و غنی هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند ژاپنی ها کشور خود را با نام “نیپون کوکو” به معنای خاستگاه خورشید می نامند کشور ژاپن در اقیانوس آرام و آسیای شرقی واقع شده و در بین آب محصور است این کشور سومین رتبه ی اقتصاد جهان را از نظر تولید ناخالص داخلی به خود اختصاص داده است.طبیعت زیبا، بناهای جذاب، غذاهای بی نظیر همگی دلایلی برای پرطرفدار بودن ویزای توریستی این کشور می باشد. ویزای توریستی ژاپن سه ماه اعتبار دارد که مدت زمان اقامت در ژاپن بستگی به نظر سفارت خواهد داشت.

علاوه بر مدارکی باید به سفارت این کشور تحویل دهید ارائه ی مدرکی که نشان دهنده ی اشتغال به کار باشد همراه با حقوق  و تاییدیه ی مرخصی برای درخواست ویزای توریستی ژاپن باید به سفارت این کشور ارائه دهید در ضمن ارائه ی مدارک فارسی نیازی نیست و تنها ترجمه ی انگلیسی به همراه مهر وزارت دادگستری کافی می باشد.

معرفی ویزای پزشکی ژاپن

کشور ژاپن علاوه بر اینکه از نظر آموزشی در سطح بالایی قرار دارد از نظر تولید تجهیزات هم کشور مجهزی محسوب می شود. معمولا ایرانیان برای اهداف درمانی به کشورهای اروپایی مهاجرت می کنند شرایط دریافت ویزای پزشکی این کشور با شرایط کشورهای اروپایی در یک سطح است بیمار باید مدارک خود را به سفارت کشور ژاپن ارائه دهد این مدارک باید ثابت کند که امکان ادامه ی معالجه در کشور خودش وجود ندارد و بیمار برای ادامه ی مراحل درمانی خود باید به ژاپن سفر کند همچنین ارائه ی نامه ای از سوی بیمارستان مبنی بر به عهده گرفتن معالجه ی فرد بیمار همچنین مدت زمان درمان و تاریخ شروع معالجه باید عنوان شود علاوه بر این شخص متقاضی باید در این مدت تحت پوشش بیمه ی درمانی مسافرتی قرار گیرد.

آدرس سفارت ژاپن در تهران

سفارت ژاپن در تهران منطقه ی زعفرانیه خیابان مقدس اردبیلی پلاک 162 واقع شده است.

ساعات کاری سفارت: سفارت ژاپن همه روزه از ساعت 8:30 الی 12:00 ، 12:45 الی 17:00 به جز جمعه و شنبه آماده ی خدمت رسانی به متقاضیان می باشد.

تلفن سفارت : 22660710

کدپستی سفارت:93563-19856

فکس سفارت:22660747

فکس بخش کنسولی سفارت: 22660746

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *