مهاجرت به روسیه

راه ها و روش های مهاجرت به روسیه

مهاجرت در دنیا با توجه به قدمت آن و ادامه آن تا امروز جزو واقعیات مهم در زمین به حساب می آید. این رفتن به مکان دیگر را به خارج از کشور محل تولد مهاجرت می گویند. مهاجرت کاری یا تفریحی را شاید نتوان مهاجرت به مفهومی که امروز می شناسیم به کار بریم ولی در مواقعی که تعداد زیادی از مردم یک کشور برای زمان طولانی به مهاجرت به کشور دیگری می روند را می شود مهاجرت دانست.

[aparat id=’Sodp9′]

در این کشور قرن هاست که مهاجرت به روسیه و به سمت خارج از روسیه جریان داشته است. تنها در سال ۲۰۰۵ میلادی نزدیک به  صد و نود میلیون انسان یعنی حدود ۳ درصد از جمعیت دنیا، به کشورهای پیشرفته مثل روسیه مهاجرت کرده اند. در طول ده سال اخیر مهاجرت فزونی زیادی داشته است و در سال ۲۰۱۵ میلادی به دویست و پنجاه میلیون رسیده است. از مهمترین عوامل مشوق افراد به مهاجرت دستیابی به شغل مناسب، درآمد زیاد، رهایی از جنگ و ناامنی، آزادی، کسب حقوق انسانی و کیفیت زندگی بهتر است.

راه ها و روش های مهاجرت به روسیه

بیشترین دلایل برای مهاجرت

علل مهاجرت را می توان از یک نظر به دو بخش کلی «رانده شدن» و «جذب شدن» تقسیم کرد. مهاجرت اقتصادی یا برای کار، فراهم آوردن کار در کشور های دیگر، تفاوت در آمد کار در کشور ها، به دست آوردن زندگی با کیفیت، رخدادهای طبیعی، دسترسی به مجموعه های آموزشی و علمی، کشور های  با فرهنگ بهتر از جمله عوامل رانده شدن یا جذب مهاجر در دنیا هستند.

تعداد زیادی از انسان ها در این سال ها برای تهیه مدرک تحصیلی و یا علوم مورد علاقه خود یا بازار کار مهاجرت می کنند. در مجموع بیشترین مورد مهاجرت به روسیه را شاید بتوان تحصیل عنوان کرد. برای مهاجرت به روسیه به خصوص در ایران می توانید وکلای مشاور بسیاری بیابید و راه های سریع مهاجرت را از آن ها جویا شوید. به علت نزدیکی دو کشور و مناسبات خوب دولت فعلی ایران با روسیه و جلسات زیاد رهبران دو کشور در سال های اخیر مشارکت منافعی ایجاد شده است که مهاجران می توانند از آن بهره ببرند. در سال های اخیر گروه های فیلم سازی و هنری بسیاری توانسته اند برای پروژه های خود به روسیه مسافرت کنند. معماری بی نظیر این کشور و تنوع آب و هوا و گستردگی و وجود مناظر طبیعی بکر و توسعه، روسیه را برای همیشه به کشوری تراز اول در جهان نگه خواهد داشت. امنیت و آرامش موجود در این کشور با توجه به بحران ها و جهت گیری های کلی در جهان بی نظیر است. اگر به دنبال تجربه زندگی بی همتا در یک کشور هستید  که شباهت زیادی با دیگر کشور های جهان ندارد می توان روسیه را به هر انسانی که در جهان زندگی می کند پیشنهاد داد.

مروری بر انواع مهاجرت

در پی گوناگونی دلایل مهاجرت، انواع مختلفی از مهاجرت نیز پدید آمده است.مهاجرت می تواند اجباری و یا مهاجرت اختیاری باشد. گاهی اتفاق می افتد که انسان ها به اجبار از کشوری به کشور دیگر جا به جا می شوند. در مهاجرت اختیاری فرد به صورت انفرادی یا با خانواده تصمیم به مهاجرت می گیرند. در بعد زمان اقامت نیز می توان مهاجرت ها را به طولانی یا کوتاه و موقت تقسیم کرد. در کشور های توسعه یافته بیشتر مردم به قصد اقامت دائمی به آن سو سفر می کنند و بر اساس موقعیت کشور هایی مثل ترکیه از شرایط نابه سامان کشور ها بهره گرفته و میزبان اجباری انسانهای مسافری می شوند که راهی جز آن جا نداشته اند. در سال های اخیر دیده ایم که ایرانیان بسیار مجبور به گذر از ترکیه و اقامت کوتاه مدت در آن می شوند تا مقدمات اقامت طولانی را در کشور های توسعه یافته فراهم کنند. این نوع اقامت را به لحاظ زمانی کوتاه مدت می نامیم. درمهاجرت فصلی نیز اقوام برای دستیابی به شغل یا کار کردن در مزارع مجبور به مهاجرت می شوند. مهاجرت را بسته به تصویر بزرگی که در طول زمان ایجاد می کند نیز بررسی می کنند. شکل مهاجرت گاهی می تواند شامل تعداد زیادی از مردم باشد که با هم و قومی به مهاجرت می پردازند و یا می توانند بی شکل و انفرادی به دلایل شخصی اقدام به مهاجرت کنند.

بررسی راه های مهاجرت به یک کشور دیگر

 • مهاجرت تحصیلی :در روسیه ویزای تحصیلی برای نخبه های تحصیلی و یا کسانی که توانایی پرداخت هزینه های اقامت را دارند اعطا می شود. امکان کار بعد از تحصیل در همه رشته ها در روسیه امکان پذیر است و گستردگی این کشور فرصت های بی شماری را برای مردم از هر جای دنیا فراهم آورده است.
 • مهاجرت با خرید ملک و سرمایه گذاری:از این راه هم می توانید برای مهاجرت به روسیه بیایید.
 • مهاجرت به وسیله پناهندگی: این روش در عین غیرقانونی بودن گاهی تنها راه عده ای است که در شرایط سختی در کشور هایشان به سر می برند. روسیه از کشور هایی است که مردم با اعتقادات خاص و آزادانه را بارها به پناهندگی پذیرفته است و برایشان امنیت فراهم کرده است. این روش مهاجرت پیشنهاد نمی شود و امید است که مهاجرت به هر صورتی غیر قانونی نباشد به خصوص با مشکلاتی که امروز در مورد برادران و خواهران عرب مسلمان برای مهاجرت از ترس حکومت های دیکتاتور کشورهایشان پیش آمده است و شاهدیم.
 • مهاجرت از راه ازدواج با اتباع یک کشور: می توان با این راه نیز جزو اتباع روسیه شد. مهاجرت به روسیه از طریق همسر مورد استقبال قرار گرفته است. برای این گونه مهاجرت با مطالعه قوانین روسیه می توانید با جزئیات این نوع ویزا آشنا شوید.

 آشنایی با مفهوم تابعیت روسیه

تابعیت به معنای رابطه های یک شخص با کشور متبوعش می باشد؛ این رابطه ها می تواند معنوی، داخلی، سیاسی، حقوقی و بین المللی باشد.

معرفی روسیه

این کشور پهناورترین کشور زمین است که در بخش های شمال غرب آسیا و غرب اروپا قرار گرفته است و یک کشور سردسیر به حساب می آید. دمای این کشور در زمستان ها به  زیر ۱۲ درجه و در تابستان به ۲۰ درجه بالای صفر هم می رسد. جمعیت کشور روسیه بیش از 140 میلیون است که اکثریت آن مسیحی هستند. همانطور که می دانید مرکز روسیه مسکو است.

 آشنایی با مفهوم تابعیت روسیه

هزینه زندگی در شهرهای مختلف روسیه متفاوت است

نمی توان برای تمام کشور روسیه یک میزان در آمد مشخص کرد. شهر های مختلف کشور روسیه جمعیت و صنایع و مشاغل مختلفی دارند. در شهر هایی که می شود درآمد بیشتری کسب کرد هزینه زندگی بیشتر است و به خصوص اجاره خانه. این مورد خیلی شبیه به تفاوت سطح زندگی در تهران و شهرستان های ایران است.هزینه های زندگی روزمره مانند رفت و آمد، مواد غذایی و بنزین مناسب و منطقی به نظر می آید. خط مترو پیشرفته و کامل در بیشتر نقاط روسیه حمل و نقل شهروندان را بسیار تسهیل کرده است. اما هزینه های داشتن یک خانه بسیار بالاست، البته بستگی به سلیقه و شهر و موقعیتی دارد که می خواهید در آن زندگی کنید. در مسکو هزینه های مسکن بالاست ولی در ولگاگراد بهتر است. درآمد کارکنان در روسیه نیز منطقی و معقول به نظر می رسد. حداقل حقوق رسمی در این کشور ۲۵۰ دلار آمریکایی گفته می شود که تا ۱۰۰۰ دلار در ماه نیز می رسد.

مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج چگونه است؟

فقط با ازدواج با یک تبعه روس نمی توانید تابعیت این کشور را به دست آورید. برای تابعیت  کشور روسیه شرایط زیر مورد نیاز است: تسلط نسبی بر زبان روسی، کفایت وضعیت درآمد برای زندگی در این کشور و سابقه اقامت در روسیه. البته تبدیل اقامت به تبعیت مانع صد در صد قانونی ندارد، اما به سختی به دست می آید.

اگر یک تبعه خارجی با یک روس ازدواج کند می توانند برای اخذ ویزای مهاجرتی اقدام نمایند. در صورت داشتن شرایط لازم، ویزای مهاجرت به روسیه برای آن ها صادر می شود که مدت اعتبار آن ۵ سال است. این ویزا قابل تمدید است. این شیوه از سال ۲۰۱۵ در روسیه به اجرا در آمده است.

البته شخص متقاضی برای دریافت ویزای مهاجرت به روسیه باید مدارک زیر را ارائه دهد:

گواهی پزشکی که سلامت متقاضیان را بر اساس قوانین روسیه تضمین می کند، مدارک برای اثبات حقیقی بودن ازدواج مثل قسمت هایی از فیلم های نامزدی یا ازدواج و یا مقداری از چت هایی که می توانید آن ها به مسئولین ارائه دهید، مدارک برای اثبات وقوع ازدواج میان طرفین مثل ارائه ی گواهی ثبت ازدواج یا سند ازدواج. مدارک برای اثبات عدم سو سابقه کیفری.

مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

از بهترین راه های مهاجرت به روسیه اقدام به تحصیل در روسیه است. رشته های پزشکی و دندان پزشکی در روسیه بسیار مهم تلقی می شوند و دانشگاه های معتبر مسکو بهترین امکانات را در اختیار این محصلین قرار می دهند؛ به این دلیل است تحصیل در مسکو یکی از بهترین گزینه ها برای تحصیل و مهاجرت به روسیه است. تعداد مهاجرین تحصیل در روسیه سالانه رو به افزایش است. دانشگاه های با کیفیت و مقرون به صرفه دلیل عمده مهاجرت تحصیلی به مسکو و دیگر شهر های روسیه است. هزینه های تحصیل در دانشگاه مسکو روسیه در رشته های پزشکی  بین ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار در سال و رشته های غیر پزشکی هم چون هوافضا، مکانیک، الکترونیک و… ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار است. مخارج خوابگاه بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در سال برآورد می شود.

مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

آشنایی با مهاجرت به روسیه از طریق تخصص یا کار

اگر تخصص و سابقه منسجم و قوی و رزومه خوبی در رشته های پرکاربرد دارید می توانید برای روسیه اقدام کنید. در کشور روسیه شرایط حقوق و کارمزدها خوب و بدون تفاوت های ملیتی و قومی است. بهترین روش گرفتن ویزا، دریافت دعوتنامه کاری است. روش دوم کار آفرینی خصوصی است. اگر اداره مهاجرت روسیه کسب و کار برای شما تایید کند و ثابت کنید که می توانید آن را در روسیه انجام و به سود دهی می رسانید می توانید ویزای کاری دریافت کنید. راه سوم تسلط بسیار خوب به زبان روس است که به همراه یک مدرک تحصیلی یا تخصص کاری می توانید ویزای ورود و کار در روسیه را بگیرید. در این رابطه با مشاورانی که در ایران هستند مشورت کنید.

آیا مهاجرت به روسیه از طریق خرید ملک و سرمایه گذاری امکان پذیر است؟

اگر جزو کسانی هستید که دانش و خلاقیت خوبی دارید می توانید مهاجرت به روسیه را انتخاب کنید. روسیه در صدر کشور های توسعه یافته موقعیت ویژه ای برای زندگی و کار است و برای رسیدن به آن هر کاری که لازم است می توانید انجام دهید. روسیه دارای منابع طبیعی بی نهایت و وسیع , اقتصاد پیشرفته است. این کشور در زمینه های فناوری، نظام سیاسی و اجتماعی پیشرو است. روسیه دارای اقتصاد پویا است و سرمایه های انسانی مشهور زیادی را در خود جای داده و پرورش کرده است. روسیه را بزرگترین نظام دنیا با حمایت عظیم دولتی می دانند و بزرگترین مصرف کننده دنیا و جزو ثروتمندترین کشورهای جهان است.

روسیه مناطق آزادی برای سرمایه گذاری و جذب سرمایه و افزایش مهاجرت به روسیه  به وجود آورده است: سه منطقه بندری، پنج منطقه فناوری، شش منطقه تولیدی و صنعتی و مناطق تفریحی و گردشگری از آن جمله اند. از دیگر راه های مهاجرت به روسیه و فرصت های بی نظیری که در زمین فراهم است خرید املاک و مستغلات ، کشاورزی، اداری، تجاری و صنعتی برای زندگی و کار در روسیه است.

آشنایی با مهاجرت به روسیه از طریق کار آفرینی

بیشترین تعداد مهاجرین به روسیه در دهه های اخیر کار آفرینان بوده اند. این امر نشان می دهد که چه فرصت های بی نظیری برای شما در روسیه فراهم است اگر کار آفرین و متخصص باشید. فراوانی امکانات و دسترسی آسان همه چیز در روسیه باعث وجود کشوری چنین پویا و پیشرفته شده است با آن که روسیه  با تبلیغات گسترده رسانه های آمریکایی یا وابستگان به آمریکا همیشه در خطر و جنگ بوده است. در حالی که آمریکا با بلعیدن بیشتر منابع دنیا و همکاری سیاسی با حکومت های ضعیف و خائن به کشوری قدرتمند به تابلوی جذاب فریب و رفاه و آزادی ظاهری در جهان امروز تبدیل شده ، کشور هایی مثل روسیه بدون تبلیغ در حال پیشرفت و حیات بوده و برای آینده ساخته می شوند. برای آشنایی بیشتر با کشور های بزرگ جهان باید به آن ها سفر کنید.  مدارکی که برای اخذ مجوز کارآفرینی در روسیه  نیاز دارید : ارائه کارت اقامت موقت یا دائم در روسیه، ترجمه قانونی پاسپورت یک شهروند خارجی و دریافت رسید تایید پرداخت ۸۰۰ روبل به دولت روسیه است. راه کار دیگری را به شما معرفی می کنیم. اگر نمی خواهید یا نمی توانید تجارتی شخصی در روسیه داشته باشید، می توانید بخشی از یک تجارت بزرگ را خریداری کنید. به عنوان مثال اگر سالانه ده میلیون روبل را در یک تجارت سرمایه گذاری کنید می توانید حداقل ۱۰ درصد از سود یک تجارت را صاحب شوید که سالانه ۱۶۲۰۰۰ دلار مالیات دارد. با پرداخت چنین مالیاتی شما عضو روسیه محسوب می شود.

مهاجرت به روسیه از طریق کار آفرینی

راه اندازی کسب و کار در روسیه چگونه است؟

از آن جایی که رقابت زیادی برای داشتن کسب و کار در روسیه هست هر کسی موفق به این کار نمی شود. به جز آنانی که دسترسی به ثروت های کلان دارند ما به دنبال یافتن، تقویت و معرفی راه هایی برای موفقیت هستیم. اصولاً سه راهکار کلی برای راه اندازی کسب و کار وجود دارد؛ اول می توان به عنوان یک کارآفرین مستقل بدون تشکیل یک نهاد حقوقی، تجارتی را اداره کرده و ثبت کرد. دوم این است که به کمک سرمایه گذار خارجی که مهاجرت به روسیه کرده است، یک نهاد حقوقی تشکیل دهید و در سومین راه اگر کسب و کاری در خارج از کشور روسیه دارید می توانید شعبه یا موسسه دائمی این شرکت خارجی را در کشور روسیه ثبت و تاسیس کنید و از آن طریق به روسیه مهاجرت کنید.

چه مدارکی برای ثبت یک شرکت لازم است؟

مراحل ثبت یک نهاد حقوقی پس از مهاجرت به روسیه به شکل زیر است:

 • افتتاح حساب بانکی
 • اسناد لازم برای ثبت را آماده کنید
 • دریافت اسناد و مدارک ثبت شرکت و تکمیل آن ها
 • جمع آوری اسناد اساسی و مهم
 • تصمیم گیری در مورد یک ساختار حقوقی یا تجاری
 • طراحی و ساختن مهر شرکت
 • تکمیل فرم اسناد و مدارک لازم برای ثبت

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.