بلژیک

بلژیک یک کشور سلطنتی و مستقل در اروپای غربی است. این کشور از دوران قبل از میلاد مسیح نیز شاهد تمدن بشری بوده است و افرادی در آنجا سکونت داشتند. سرزمین بلژیک به سه منطقه‌ کلی فلات مرکزی، دشت ساحلی و کوه‌های آردن تقسیم بندی شده است. موقعیت جغرافیایی، فرهنگ غنی مردم، آب و هوا، جاذبه های طبیعی و آثار تاریخی کشور بلژیک باعث شده است که این کشور به عنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگری در جهان محسوب شود.

آشنایی با کشور بلژیک

بلژیک با 30528 کیلومتر مربع سه منطقه جغرافیایی مهم دارد عبارتند از: دشت ساحلی در شمال غربی، فلات مرکزی و کوه‌های آردن در جنوب شرقی. نام کشور بلژیک از نامی لاتین تحت عنوان گاولیا بلژیکا برگرفته شده است. بر طبق تاریخ نویسان، این کشور از گذشته های دور سکونتگاه اقوام مختلف با تراکم جمعیتی زیاد در این منطقه بوده است. کشور بلژیک با کشورهای هلند از شمال، آلمان از شرق، از جنوب شرقی با لوکزامبورگ، فرانسه از جنوب و از شمال غرب با دریای شمال همسایه است.

بلژیک با این مساحتی که دارد یکی از بزرگترین کشورهای اروپا نیست اما این کشور در چند سال اخیر رشد جمعیتش روند صعودی داشته است. جمعیت فعلی کشور بلژیک حدود 11 میلیون نفر بوده که 0.15 درصد از جمعیت کل جهان محسوب می شوند. مراکشی ها سومین گروه بزرگ و بعد از آنها گروه مسلمانان که نیم میلیون نفر می شوند بزرگ ترین افرادی هستند که در  بلژیک زندگی می کنند. باقی جمعیت این کشور را مردم فرانسوی زبان، ترک ها، هلندی ها، فرانسوی ها، مردم پورتوریکی، یونانی ها و بسیاری از ملیت های دیگر تشکیل داده اند. پایتخت کشور توریستی بلژیک شهر بروکسل می باشد که یکی از بزرگترین شهرهای آن به شمار می رود. بلژیک دارای 3 فرودگاه مهم بوده که دو فرودگاه در شهر بروکسل و دیگری در شهر آنتورپ واقع شده است. سیستم حمل و نقل در کشور مدرن بلژیک بسیار مدرن و پیشرفته بوده و اتوبوس از مهمترین آنها است و به خصوص سیستم قطار در این کشور از مجهزترین نمونه های حمل و نقل محسوب می شود.

آشنایی با کشور بلژیک

فرهنگ و زبان مردم بلژیک

از زبان های رسمی در کشور بلژیک می توان به زبان فرانسوی، زبان هلندی و زبان آلمانی اشاره نمود اما زبان هلندی بیشتر رواج دارد. زبان انگلیسی هم در این کشور نیز به طور گسترده در سراسر کشور استفاده می شود. در این کشور قانون آزادی دین تصویب شده است بنابراین مردم بلژیک در انتخاب دین و مذهب آزاد هستند. اکثر مردم این کشور خدا را قبول داشته و دین دارند اولین و بزرگ ترین گروه دینی در  بلژیک، دین مسیحیت با مذهب کاتولیک می باشد درحالیکه وجود کلیساها و اماکن مذهبی متعدد در بلژیک گواه بر این گفته است. بعد از مسیحیت، پیروان دین اسلام بیش ترین جمعیت را به خود اختصاص می دهند. برای سفر به این کشور نیاز به ویزای بلژیک دارید.

کشور بلژیک هم مثل اکثر کشورهای اروپایی، فرهنگ یکپارچه‌ای ندارد و هر منطقه ای از آن ویژگی های منحصر به فردی دارد به طوری که شمال، جنوب و شمال شرق این کشور به ترتیب از فرهنگ هلند، فرانسه و آلمان تاثیر گرفته اند. مردم این کشور بسیار خوش اخلاق هستند و شاد بودن آنها زبانزد خاص و عام در دنیا شده است. از دیگر ویژگی های بارز مردم بلژیک می توان به مسئله نظافت اشاره کرد که در برای آنها بسیار مهم و باارزش محسوب می شود. و اما از لحاظ آلودگی هوا کشور بلژیک بسیار تمیز بوده و هیچ آلودگی در آنجا وجو ندارد.

فرهنگ و زبان مردم بلژیک

وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور بلژیک

این کشور در بخش صنعتی اروپا واقع شده است، در این کشور تراکم جمعیت بالا بوده و واحد پول آن یورو می باشد. اقتصاد کشور بلژیک بر پایه بخش خصوصی استوار است درحالیکه مواد صنعت گردشگری، شیمیایی و شیشه ارزش مهمی در وضعیت اقتصادی بلژیک می باشد. با توجه به موقعیت جغرافیایی بلژیک با سیستم حمل و نقل پیشرفته آبی، باعث شده که این کشور امکان تبادل اقتصادی با دیگر کشورهای همسایه را داشته باشد. سیستم حمل و نقل بلژیک از بنادر، کانالها، راه آهن و بزرگراه ها، نقش مهمی را در این تبادل تجاری ایفا می کند. صادرات بلژیک شامل ماشین آلات، مواد شیمیایی، الماس، آهن و مواد غذایی می شود که معمولا به کشورهای آلمان، فرانسه، هلند، انگلستان ، آمریکا  و ایتالیا صادرات دارند.

کشور بلژیک ساختار نظام پادشاهی دارد. در نظام حکومتی بلژیک، نخست وزیر رئیس دولت بوده و پادشاه بیشتر نقش تشریفاتی دارد. این کشور دو مجلس سنا و شورای نمایندگان دارد. هریک از مناطق و بخش های کشور بلژیک از لحاظ قانون گذاری و اجرای قانون به صورت مستقل عمل می کنند به همین دلیل شورایی متشکل از روسای قانونی این مناطق وجود دارد تا قوانین یکسان و واحدی تصویب و اجرا شود. جهت اخذ ویزای این کشر باید در ابتدا تعیین وقت سفارت بلژیک داشته باشید.

آب و هوای کشور توریستی بلژیک

بلژیک در منطقه معتدل اروپایی قرار دارد و زمستان های سرد و خشک با تابستان های گرم در کشور بلژیک کمتر دیده می شود. در بیش تر ایام سال بلژیک هوای ابری همراه با باران دارد و همین آب و هوای مطلوب باعث شده است تا بلژیک به عنوان یک مقصد خوش آب و هوا مورد استقبال گیرد و گردشگران بسیاری را از سراسر جهان به سمت خود بکشد. رودهای معروفی در بلژیک جریان دارد که می توان به رود موز، رود شلدت و رود سامبر اشاره کرد که در اطراف آن کوه های آردن و فلات جنگلی وجود دارد. آب و هوای این کشور باعث شده است که در اطراف این جریانا های خروشان رستوران ها و هتل های زیبایی ساخته شود.

آب و هوای کشور بلژیک

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور بلژیک

شاید گمان کنید کشور بلژیک به دلیل کوچک بودنش دارای جاذبه های کمی باشد، اما این تصور اشتباه است. این کشور در قلب اروپا قرار گرفته است، این کشور با زیباترین جاذبه ها و بناهای تاریخی سالانه گردشگران و مسافران بسیاری از سرتاسر دنیا به بازدید آنها می آیند.

میدان گرند پلاس

این میدان در میان ساختمان های قدیمی و برجی عظیم احاطه شده است. در اطراف میدان در شب ها برنامه های تفریحی و نمایشی زیبایی اجرا می شود و مردم به آنجا آمده و به تماشای آنها می پردازند. بهترین کلوچه های کاراملی بلژیک را شما می توانید از مغازه های کوچک اطراف میدان گرن پلاس تهیه کنید.

برج ناقوس کلیسا

این برج در شهر بروژ واقع شده است. برج ناقوس کلیسا مشرف به میدان اصلی شهر بروژ بوده که مربوط به قرون وسطی می باشد. این بنای تاریخی در گذشته به عنوان تالار اصلی شهر برای خرید و فروش استفاده میشد. این برج 366 پله باریک و پر پیچ و خم دارد که با بالا رفتن از آنها می توانید دیدنی ترین چشم اندازهای زیبای شهر بروژ را ببینید.

برج ناقوس کلیسا

کلیسا جامع سنت باوو

این کلیسا جامع و باشکوه معماری با سبک رومانسک و گوتیک دارد. این مجموعه‌ تاریخی یکی از بهترین نمونه های معماری مذهبی در بلژیک و یکی از بهترین جاذبه های گردشگری شهر خنت به شمار می رود. نقاشی های دیوار کلیسا سنت باوو آنقدر زیبا و باشکوه هستند که چشم گردشگران را به خود خیره کرده است.

دره موز

در جنوب کشور بلژیک دره ای به نام موز قرا گرفته است که یکی از بهترین مناطق طبیعی این کشور محسوب می شود. در سفر به بلژیک به این منطقه سفر کنید و در میان جنگل های انبوه و صخره های آهکی تعطیلات خوشی را سپری کنید و از بهترین امکانات تفریحی و ورزشی استفاده کنید.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.