برای ورود به کشور آمریکا باید مجوزی تحت عنوان ویزای آمریکا دریافت کرد دریافت این مجوز چندان ساده نیست چرا که کشور آمریکا به دلیل مسائل سیاسی بین دولت ها شرایط سخت گیرانه ای برای صدور ویزا و اجازه ی ورود اتباع بیگانه به کشورش دارد در ادامه ی مقاله به بررسی انواع ویزای آمریکا و نحوه ی دریافت هر یک از انواع ویزا خواهیم پرداخت.

ویزای آمریکا

ویزای آمریکا به دو دسته ی مهاجرتی و غیر مهاجرتی تقسیم می شود که در صورتی که ایرانیان مایل به دریافت هر کدام از انواع ویزاهای آمریکا باشند باید مدارک و شرایط خاصی داشته باشند.

متقاضیان باید با مراجعه به سایت و دانلود فرم ویزا نسبت به تکمیل فرم ویزا به طور دقیق اقدام کنند از آن جایی که فرم به زبان لاتین است فرد متقاضی باید توانایی تکمیل فرم را داشته باشد. ویزای آمریکا برای ایرانیان به سختی صادر می شود و دلیل آن روابط سیاسی میان تهران و واشنگتن است افراد متقاضی می توانند با توجه به هدفی که از سفر به کشور آمریکا دارند ویزای خاصی را درخواست دهند.

ویزای آمریکا

انواع ویزای کشور آمریکا

صدور ویزای آمریکا با هدف و انگیزه ی شخص متقاضی از سفر به آمریکا متفاوت خواهد بود فرد متقاضی باید متعهد شود  که قادر به رفع انتظارات دولت آمریکا می باشد.

ویزای آمریکا به چند دسته به شرح ذیل تقسیم می شود:

 1. ویزای آمریکا از نوع تجاری
 2. ویزای آمریکا از نوع تجارت آزاد
 3. ویزای آمریکا از نوع تحصیلی
 4. ویزای آمریکا از نوع نامزدی
 5. ویزای آمریکا از نوع کاری
 6. ویزای آمریکا از نوع توریستی
 7. ویزای آمریکا از نوع سرمایه گذاری
 8. ویزای آمریکا از طریق تبادل نیروی کار
 9. ویزای آمریکا از طریق کارفرما
 10. ویزای آمریکا از نوع مهاجرتی
 11. ویزای آمریکا از نوع غیر مهاجرتی
 12. ویزای آمریکا از نوع افراد نخبه
 13. ویزای آمریکا از نوع افراد هنرمند و سرشناس

انواع ویزا براساس تعداد دفعات ورود به کشور

مسائل سیاسی و اقتصادی بین ایران و واشنگتن یکی از مهم ترین موانع دریافت ویزا توسط ایرانیان به حساب می آید متقاضیان ایرانی در صورتی که هدفشان از سفر به کشور آمریکا تنها سفری ساده باشد و نخواهند به صورت مکرر وارد این کشور شوند مجاز به ورود هستند.

به هر حال هر یک از متقاضیان ایرانی که قصد سفر و دریافت ویزای مهاجرتی یا غیر مهاجرتی کشور آمریکا را داشته باشند می توانند با داشتن تخصص ویزای این کشور را دریافت کنند.

اخذ ویزای کاری کشور آمریکا برای ایرانیان

یکی دیگر از راه های ورود به کشور آمریکا دریافت ویزای EB3 می باشد البته این ویزا در صورتی به شخص ارائه می شود که از سوی کارفرمای آمریکایی پیشنهاد کاری داشته باشد ویزای EB3 آمریکا برای افراد غیر متخصصی صادر می شود که از کمبود نیروی کار از طریق سایت های کاریابی آمریکا اطلاع پیدا می کنند و برای خود و خانوادشان درخواست ویزا می دهند. به طور کلی استفاده از این روش یکی از بهترین روش ها برای دریافت ویزای کشور آمریکا به حساب می آید و برای متقاضیانی که نمی توانند سرمایه گذاری های بزرگی در این کشور انجام دهند مناسب می باشد.

یکی از مزیت های دریافت این نوع ویزا رسیدگی به پرونده ی متقاضیان است که با سرعت بیشتری انجام می گیرد ولی همانطور که پیش تر اشاره شد یکی از الزامات دریافت این ویزا داشتن پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای آمریکایی می باشد.

متقاضیانی که تمایل به دریافت این ویزا دارند باید موارد ذیل را رعایت کنند در غیر این صورت با درخواست ویزای آن ها موافقت نخواهد شد:

اخذ ویزای کاری کشور آمریکا برای ایرانیان

مراحل دریافت ویزای آمریکا

یکی از دغدغه های افرادی که دوست دارند در کشور آمریکا زندگی کنند دریافت ویزای این کشور است چرا که بر خلاف بسیاری از کشورهای دیگر ویزای آمریکا به سادگی صادر نمی شود. اولین قدم برای دریافت ویزای کشور آمریکا، دریافت وقت سفارت آمریکا به صورت حضوری می باشد با توجه به بسته بودن سفارت کشور آمریکا در ایران متقاضیان باید به یکی از کشورهای واسطه مانند امارات، ترکیه و… مراجعه کنند سفر به کشوری مانند ترکیه باعث می شود هزینه های شما کمتر شود البته به دلیل روش های اساسی و سخت گیرانه ی مصاحبه کنندگان  بیشتر متقاضیان در این مرحله رد خواهند شد. در مرحله ی بعدی برای دریافت ویزا شخص متقاضی باید فرم DS-160 را تکمیل کند.

ویزای آمریکا از نوع EB1

ویزای آمریکا از نوع EB1 یکی از پرطرفدارترین ویزاهای صادر شده از سوی دولت آمریکا می باشد و دریافت آن نیاز به شرایط و ویژگی های خاصی دارد.این ویزا برای افرادی که در رشته ی خود مدال و افتخاراتی کسب کرده باشند صادر می شود. لازم به ذکر است ثابت کردن تخصص و مهارت های فنی برای دریافت این نوع ویزا اهمیت بالایی دارد و متقاضیان باید بتوانند مهارت های خود را ثابت کنند.

به طور کلی دریافت مدال و افتخارات و نشان های دریافتی یکی از بهترین روش ها برای اثبات تخصص و مهارت شما می باشد، اقامت دائم در آمریکا برای متقاضی و اعضای خانواده اش یکی از مهمترین مزیت های استفاده از این روش است همچنین برای اخذ این ویزا نیازی به دانستن های دانش علمی، تسلط به زبان انگلیسی و محدودیت سنی وجود ندارد.

متقاضیانی که قصد دریافت ویزای EB1 را دارند باید موارد زیر را رعایت کنند:

متقاضیانی که قصد دریافت ویزای EB1 را دارند باید موارد زیر را رعایت کنند:

تمدید ویزای آمریکا

در صورتی که ویزای شما از نوع غیر مهاجرتی باشد باید حداکثر 45 روز قبل از اتمام مدت اعتبار ویزای خود با مراجعه به مراجع قانونی در کشور آمریکا نسبت به تمدید آن اقدام کنید. این زمان مناسب ترین وقت برای تمدید ویزا و پیگیری ویزا خواهد بود.

لازم به ذکراست تمدید ویزای آمریکا در شرایطی که نشان دهنده ی بی خطر بودن شخص بیگانه برای کشور آمریکا باشد صادر خواهد شد برخی از این شرایط به شرح ذیل آمده است:

منع صدور ویزای آمریکا

یکی از دستوراتی که توسط رئیس جمهور کشور آمریکا دونالد ترامپ صادر شد مبنی بر این بود که ایرانیان با توجه به مسائل اجتماعی و سیاسی اجازه ی ورود به کشور آمریکا را ندارند.

ترجمه ویزای آمریکا

با توجه به سخت گیری های زیادی که برای صدور ویزای کشور آمریکا وجود دارد ترجمه ی ویزای این کشور یکی از عوامل مهم برای اخذ ویزا محسوب می شود برای همین افراد متقاضی نمی توانند با دانش جزئی از زبان انگلیسی فرم های درخواست ویزا را تکمیل کنند.

مدارک مورد نیاز جهت صدور ویزای آمریکا

فرد متقاضی موظف است بعد از انجام مصاحبه جهت اطمینان دولت آمریکا مدارک خاصی را به این کشور ارائه دهد برخی از این مدارک به شرح ذیل می باشد:

ارائه ی مدارک شناسایی به شرح ذیل می باشد:

 1. کارت ملی
 2. شناسنامه
 3. اسناد ازدواج یا طلاق
 4. ارائه ی کارت پایان خدمت یا معافیت
 5. ارائه ی گذرنامه با اعتبار شش ماهه
 6. ارائه ی برگه ی مصاحبه حضوری

ارائه ی مدارک مالی به شرح ذیل  می باشد:

 1. ارائه ی گردش حساب مالی
 2. اثبات تمکن مالی
 3. برگه ی اوراق و سهام

ارائه ی مدارک شغلی به شرح ذیل می باشد:

 1. ارائه ی فیش حقوقی
 2. روزنامه رسمی
 3. ارائه ی جواز کسب
 4. حکم کارمندی
 5. در صورت بازنشستگی ارائه ی حکم بازنشستگی الزامی است.
 6. در صورتی که شخص متقاضی پزشک باشد باید پروانه پزشکی خود را ارائه دهد.

مدارک مورد نیاز جهت صدور ویزای آمریکا

ویزای آمریکا از نوع توریستی

افراد متقاضی سفر به کشور آمریکا می توانند با توجه به هدفی که از سفر خود به این کشور دارند یک یا چند ویزای توریستی را انتخاب کنند. به طور کلی در صورتی که هدف شخص متقاضی از سفر به آمریکا گردشگری باشد می تواند نسبت به دریافت ویزای کار ، تفریح یا هر دو ویزا در قالب ویزای توریستی اقدام کند.

ویزای B1 : این ویزا به عنوان ویزای غیر مهاجرتی از نوع ویزای کار شناخته می شود و شخص متقاضی می تواند برای مقاصدی مانند شرکت در مجمع یا کنفرانس آن را دریافت کند.

ویزای توریستی B2 : این ویزا از نوع تفریحی و گردشگری می باشد و شخص متقاضی با داشتن آن می تواند به تفریح و گشت و گذار در آمریکا مشغول شود البته دریافت ویزای توریستی محدودیت هایی دارد که شخص متقاضی ملزم به رعایت کردن آن هاست به عنوان مثال فرد بیگانه اجازه ی شرکت در برخی از مکان ها و اقامت دائم در آمریکا را نخواهد داشت.

ویزای آمریکا از نوع تحصیلی

بسیاری از افراد دوست دارند در کشورهای مرفه و پیشرفته تحصیل کنند برای همین سالانه هزاران نفر از ایرانیان و مردم کشورهای اروپایی به هدف تحصیل در آمریکا وارد این کشور می شوند. اولین مرحله برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا دریافت گواهی معتبر از دانشگاه مورد نظر شخص می باشد به طور کلی ویزای تحصیلی آمریکا در چند گروه برای شخص متقاضی صادر می شود:

افرادی که تصمیم دارند در دانشگاه های کشور آمریکا به تحصیل بپردازند باید اقدام به دریافت ویزای F  کنند.

آن دسته از متقاضیانی که تمایل دارند در هنرستان ها و آموزشگاه های کشور آمریکا به تحصیل بپردازند باید تقاضای ویزای M دهند.

توجه داشته باشید که شرکت در سمینارها و کنفرانس های آموزشی در کشور آمریکا با درخواست ویزای تحصیلی امکان پذیر خواهد بود.

لازم به ذکر است رسیدگی به پرونده ویزای تحصیلی توسط مسئولان زمان بر است و متقاضیان باید برنامه ریزی های لازم را انجام دهند.

ویزای آمریکا از نوع پزشکی

اولین گام در جهت دریافت ویزای پزشکی تکمیل فرم ویزای پزشکی از طریق سایت می باشد گاهی افراد برای ادامه ی درمان خود باید به پزشکان مجرب و متخصص در دیگر نقاط دنیا به عنوان مثال آمریکا مراجعه کنند این عمل فقط با دریافت ویزای پزشکی یا درمانی آمریکا امکان پذیر خواهد بود.

دریافت ویزای آمریکا از هر نوعش سخت و پیچیده است برای همین صداقت و دقت در پاسخ گویی به سوالات در روز مصاحبه از اهمیت زیادی برخوردار است. متقاضیان اخذ ویزای پزشکی آمریکا باید در زمان مشخص شده در برای مصاحبه در سفارت این کشور حاضر شوند و تمامی دلایل و اهداف خود را از سفر به این کشور با صداقت کامل شرح دهند.

ویزای آمریکا از نوع ازدواج

یکی دیگر از راه های ورود به کشور آمریکا اخذ ویزای نامزدی و ازدواج است این دو ویزا با یکدیگر تفاوت دارند فرد متقاضی برای دریافت هر نوع از این ویزاها باید شرایط خاصی داشته باشد.

ویزای نامزدی: صدور این ویزا برای ورود نامزد فردی است که تبعه ی کشور آمریکا می باشد این ویزا برای نامزد این شخص صادر شده تا برای ازدواج به کشور آمریکا بیاید.

ویزای نامزدی از نوع ویزای موقت است و با داشتن شرایطی مثل رسیدن به سن ازدواج طرفین، انجام مراحل کامل طلاق ، برای شخص متقاضی صادر می شود.

شرایط دریافت ویزای نامزدی آمریکا

 1. وجود نداشتن مشکل قانونی برای ازدواج
 2. متقاضی دریافت ویزا باید آمریکایی باشد.
 3. ازدواج باید در مدت زمان 90 روز بعد از ورود فرد انجام شود.
 4. دو نفری که قصد ازدواج با یکدیگر را دارند باید طی دو سال چند بار یکدیگر را ملاقات کرده باشند.

ویزای ازدواج: این ویزا دائمی است ازدواج میان فرد شهروند آمریکایی که گرین کارت دارد و شخص مقیم آمریکا صورت می گیرد.

هزینه اخذ ویزای آمریکا

به دلیل تغییرات قوانین مهاجرتی نمی توان در ارتباط با هزینه های اخذ ویزای آمریکا به طور قطعی عددی را مشخص کرد. بهتر است شخص متقاضی هدف سفر و برنامه ی سفر خود به کشور آمریکا را به طور دقیق مشخص کند چون هزینه ی پرداختی توسط شما به هیچ عنوان برگردانده نخواهد شد.

هزینه اخذ ویزای آمریکا

ویزای آمریکا از نوع EB5 

ویزای آمریکا از نوع EB5  یک ویزای تجاری برای متقاضیان دریافت ویزای آمریکا به حساب می آید با دریافت این ویزا شخص متقاضی امکان سرمایه گذاری و استخدام در شرکت های کشور آمریکا را دارد دریافت این ویزا با روش سرمایه گذاری به شخص متقاضی این امان را می دهد تا به همراه خانواده در آمریکا اقامت داشته باشد در استفاده از این روش سابقه مدریتی، تخصص و مدرک دانشگاهی چندان اهمیتی ندارد و بعد از گذشت 5 سال سرمایه و سود آن به فرد متقاضی بازگردانده خواهد شد.

این روش دریافت ویزا برای افرادی که سرمایه خالص آن ها زیاد است و می توانند در کشور آمریکا سرمایه گذاری های کلانی انجام دهند مناسب می باشد این روش به متقاضیان امکان دریافت حق شهروندی کشور آمریکا را می دهد.

توضیحاتی درخصوص ویزای توریستی آمریکا

ویزای آمریکا با داشتن شرایطی برای شخص متقاضی صادر می شود البته دولت آمریکا برای شهروندان ایرانی سخت گیری های زیادی دارد ویزای توریستی آمریکا از نوع B2  می باشد این ویزا برای دیدار اقوام ، تفریح و گردشگری صادر می شود.

برای دریافت ویزای توریستی آمریکا شخص متقاضی باید در ابتدا از سفارت آمریکا در یکی از کشورها برای مصاحبه وقت بگیرد با توجه به تقاضای زیادی که برای دریافت ویزای توریستی آمریکا وجود دارد شرایط مصاحبه به زبان فارسی در سفارت خانه های دبی، آنکارا و ابوظبی فراهم شده است.

توجه داشته باشید در زمان مصاحبه با دقت و صداقت به تمامی سوالات پاسخ دهید و هدف از سفر به کشور آمریکا را به طور دقیق شرح دهید.

آدرس سفارت آمریکا

کشور آمریکا در ایران سفارت خانه ای ندارد و شهروندان ایرانی برای دریافت ویزا باید به سفارت خانه ی آمریکا در کشورهای دبی، ابوظبی، ترکیه و ارمنستان سفر کنند.

مراجعه به سفارت این کشور در هر زمانی ممکن نیست و برای رفتن به سفارت خانه باید از قبل برای مصاحبه وقت گرفته باشید.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *