کشور اسپانیا از کشورهای توسعه یافته و مدرن اروپایی محسوب می شود. اگر قصد سفر به اسپانیا و آشنایی با این کشور را دارید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید و اطلاعات جامعی از فرهنگ، زبان، تاریخ و جاذبه های این کشور کسب کنید.

آشنایی با کشور اسپانیا

نام اسپانیا برگرفته از هیسپانیا می باشد. اسپانیا یکی از کشورهای تاریخی در میان کشورهای قاره اروپا محسوب می شود. کشور اسپانیا تاریخ و تمدن کهنی دارد چون مربوط به قرون وسطی می شود. این کشور تاریخ متفاوتی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی دارد و فراز و نشیب زیادی را به خود دیده است. کشور اسپانیا در گذشته تحت سلطه رومی ها بود و بعد از آنها مسلمانان در اواخر قرن هفت اسپانیا را فتح کردند که نام اندلس را برای این سرزمین انتخاب کردند، این حکمرانی خیلی دوام نیاورد و مسیحیان با رهبری فلیپ توانستند حکومت اسپانیا را به دست آورند و مسلمانان را از آنجا بیرون کنند، آنها توانستند قدرتمند ترین امپراتوری جهان را ایجاد کنند. کشور اسپانیا در تاریخ پر بار خود فرقه ها و پادشاهان زیادی را به خود دیده است. نشانه این قدمت بسیار کهن، آثار تاریخی است که در این کشور به جای مانده است.

اسپانیا کشوری است که در شبه جزیره ایبری،در جنوب غربی اروپا واقع شده است. این کشور دارای مساحتی بالغ بر 500 هزار کیلو متر مربع می باشد و رتبه 52 از نظر وسعت را در بین کشور های دنیا از آن خود کرده است. از لحاظ جغرافیایی کشور اسپانیا در بین مدارهای 26 تا 44 درجه شمالی و 5 تا 19 درجه شرقی قرار دارد. اسپانیا با این مساحت جمعیتی حدود 46 میلیون نفر را در خود جای داده است. در خصوص همسایگان اسپانیا باید گفت که این کشور از جنوب و شرق با دریای مدیترانه و جبل الطارق، از شمال و شمال شرق با كشور فرانسه، آندورا و خلیج بیسکای و از غرب و شمال غرب با كشور پرتغال و اقیانوس اطلس مرز مشترک دارد. با توجه به مرزهای آبی با دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس سواحل شنى و درياى نيلگون فوق العاده اى را در كشور اسپانيا ايجاد شده است. علاوه بر سواحل جزایر بی نظیر و خارق العاده ای در اسپانیا وجو دارد که از زیباترین آنها می توان به جزایر قناری و جزایر بالئاری اشاره کرد البته این جزایر قابل سکونت هستند. اسپانیا دارای 17 ایالت خود مختار می باشد که هر کدام توسط مجلس و دولت محلی مربوط به خود اداره می شوند. بزرگترین شهر اسپانیا، مادرید است، در واقع پایتخت این کشور نیز به حساب می آید. از دیگر شهرهای مهم و بزرگ این کشور می توان بارسلون، سویا، والنسیا، مالاگا، سگویا، بیلبائو، گرانادا، ثاراکوثا، تولد و سان سبستیان اشاره کرد. شهرهای سوتا و ملیا در شمال مراکش که به عنوان دو منطقه خود مختار هستند که بخشی از خاک اسپانیا محسوب می‌ شوند.

آشنایی با کشور اسپانیا

فرهنگ و زبان مردم اسپانیا

مردم کشور اسپانیا از اقوام و نژادهای مختلفی تشکیل شده اند. فاتحان شبه جزیره ایبری و بومیان این منطقه، نژادهایی هستند که جمعیت اسپانیا را تشکیل می دهند. علاوه بر این افرادی با نژادهای غیر بومی هم در اسپانیا ساکن بودند که مهمترین آنها وندالز، ویزیگوت ها، اقوام مدیترانه ای، سوبی، رومن ها و همچنین اقوام تتونیک و یهودیان می باشند. همین تفاوت نژادها باعث شد که اسپانیا فرهنگی چند گانه داشته باشد. از بارزترین فرهنگ مردم اسپانیا، خون گرم بودنشان شهرت دارد. به طور مثال افراد در هنگامی که همدیگر را می بینند، بسیار گرم با یکدیگر برخورد می نمایند. اسپانیا مردمانی بسیار کوشا و پرتلاش دارند. برای سفر به اسپانیا نیاز به دریافت ویزای اسپانیا دارید.

یکی از مراسم های سنتی که در اغلب کشورهای مسیحی نشین برگزار می شود، آیین سال نو میلادی می باشد. این جشن به طور وسیع در کشور اسپانیا برگزار می شود. از سایر جشن ها و مراسمات آیینی اسپانیا می توان به روز سه پادشاه مقدس، روز ملی اسپانیا، جشن رسمی سن خوزه و … اشاره کرد. اسپانیا یکی از کشورهای لاتین به شمار می آید. مردم این کشور علاقه بسیاری به هنر، فوتبال، موسیقی، ادبیات و کشاورزی دارند. سینما و موسیقی کشور اسپانیا شهرت جهانی دارد. شما می توانید هنر مردم اسپانیا را در سبک زندگی شان به وفور ببینید. از هنرمندان سرشناس اسپانیایی می توان به ارنست همینگوی، نویسنده رمان معروف زنگ‌ها برای که به صدا در می‌آیند؟، میگل سروانتس، خالق رمان دون کیشوت و همین‌طور هنرمندانی همچون پیکاسو و دالی اشاره کرد. قابل ذکر است که از گاو بازی، تحت عنوان هنر اصیل و بخشی از تاریخ و فرهنگ این کشور نام برده می شود.

زبان رسمی در سراسر اسپانیا زبان کاستیانا می باشد که به اسپانیولی شهرت دارد. بیش از 70 درصد از جمعیت مردم اسپانیا به این زبان صحبت می کنند. زبان اسپانیولی شاخه ای از زبان لاتین می باشد و به زبان های ایتالیایی، فرانسوی و پرتقالی بسیار نزدیک است. زبان رسمی این کشور گویش های مختلفی دارد که اغلب در تلفظ کلمات تفاوت دارند. زبان اسپانیایی 3 زیر شاخه دارد که عبارتند از کاتالان، گالیسی و باسک. زبان کاتالان بیشتر در بین مردم بندر بارسلونا، زبان گالیسی در بین مردم لاکرونیا و باسک در ایالات باسک رایج می باشند.  بر اساس قانون اساسی اسپانیا هیچ مذهب و دین رسمی در این کشور وجود ندارد و مردم کاملا در انتخاب دین آزاد هستند. اما طبق نظر سنجی در حدود 97 درصد از جمعیت اسپانیا مسیحی مى باشند و البته گروه های کوچکى از پروتستان، یهودی و مسلمان هم در اين كشور مشاهده مى شود.

فرهنگ و زبان مردم اسپانیا

وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور اسپانیا

واحد پول کشور اسپانیا یورو بوده و اجزای آن سنت می باشد، هر یورو معادل یک صد سنت است. کشور اسپانیا رتبه چهاردهم اقتصاد برتر دنیا را دارد و همچنین از نظر کیفیت زندگی در بین 10 کشور برتر جهان قرار گرفته است. شهر مادرید سپس شهر بارسلونا، قلب تجارت و بازرگانی اسپانیا را تشکیل می دهند. اقتصاد کشور اسپانیا بر پایه امور خدماتی و صنعت گردشگری استوار است که بعد از آنها صنعت و انرژی، مسکن و بخش کشاورزی نبض حیاتی اقتصاد اسپانیا هستند.

کشور اسپانیا کشوری سلطنتی و پادشاهی است و نظام سیاسی آن ساختار دموکراتیک و پارلمانی دارد. پادشاه در این کشور بیشتر جنبه تشریفاتی دارد و نخست وزیر رئیس دولت است. در این کشور دو مجلس وجود دارد که یکی مجلس سنا و دیگری مجلس قانون گذاری می باشد. اسپانیا از نظر تقسیم بندی سیاسی مانند آلمان، سوئیس و بلژیک دارای ایالت های خود مختار با یک مرجع می باشد. جهت اخذ ویزا باید در ابتدا وقت سفارت اسپانیا دریافت کنید.

آب و هوای کشور اسپانیا

كشور اسپانیا در مناطق شمالى دارای آب و هوای معتدل است در حالى كه در بخش های مرکزی، جنوبی و شرقی آب و هوای مدیترانه ای دارد و در نواحی کوه های مرتفع آب و هوای سرد کوهستانی مشاهده مى شود. اگر قصد سفر به اسپانیا را دارید بهترین زمان سفر به این كشور فصل بهار و پاییز است، در اين زمان آب و هواى مطلوبی در كشور اسپانيا وجود دارد.

آب و هوای کشور اسپانیا

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور اسپانیا

کشور اسپانیا جاذبه های تاریخی، تفریحی و گردشگری بسیار زیادی دارد که سلیقه هر توریستی را به خود جلب می کند. هنرمندان، فوتبال دوستان، طرفداران طبیعت، افراد علاقه مند به کوه و جنگل در این کشور می توانند سفر لذت بخشی را تجربه کنند.

کلیسای ساگرادا فامیلیا

بزرگترین شاهکار استاد گائودی این کلیسا می باشد. گائودی یکی از معماران بنام اسپانیایی است که به خاطر سبک عجیب و غریبش در ساخت این کلیسا شهرت یافت. گائودی ساخت این کلیسا از سال 1884 میلادی شروع کرد و تا زمان مرگش در سال 1926 روی آن کار می کرد البته روند ساخت این کلیسا همچنان ادامه دارد. این شاهکار هنر و معماری، از جمله بناهای تاریخی مشهور دنیا است که در شهر بارسلونا قرار دارد.

میدان پلازا مایور

این میدان در قلب شهر مادرید قرار گرفته است که اطرافش مملو از ساختمان های قدیمی به سبک معماری گوتیک می باشد. در طول تاریخ این میدان نام های مختلفی داشته است اما امروزه به نام پلازا مایور به معنی میدان شهرداری شهرت دارد. پلازا مایور یکی از شلوغ ترین و محبوب ترین میدان های شهر مادرید محسوب می شود.

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور اسپانیا

موزه پرادو

پرادو یکی از ثروتمندترین موزه هنری جهان است. این موزه در منطقه پاسئو دل پرادو در شهر مادرید، پایتخت کشور اسپانیا واقع شده است. موزه پرادو به دستور چارلز سوم توسط معمار بزرگی به نام جوآن دی ویلانئوا ساخته شد. آثار جمع آوری شده در موزه پرادو به قرن دوازدهم تا اوایل قرن نوزدهم تعلق دارد و از مهمترین شاهکارهای این موزه نقاشی بزرگانی همچون رامبراند، بوتیچلی، فرانسیسکو گویا و… می باشد.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *