آشنایی با مهاجرت به آذربایجان

اگر به دنبال کشوری برای مهاجرت هستید که بتوانید در آن جا با آرامش زندگی کنید، آذربایجان را به شما معرفی می کنم. مهاجرت به آذربایجان راهکار مناسبی است برای بسیاری از علاقمندان به مهاجرت خارج از کشور. زبان فارسی هم در آذربایجان صحبت می شود و عزیزان فارسی زبان در بدو ورود هیچ مشکلی برای کار و زندگی ندارند. آب و هوای آذربایجان معتدل و مرطوب است و در بعضی از ماه ها سرد و خشک. دین رسمی مردم آذربایجان شیعه است. ریشه ی مردم این کشور قفقازی است. در آذربایجان علاوه بر وجود فرهنگ کهن، تاثیر زندگی غربی را هم به خوبی می توانید حس کنید. درصد و سطح سواد جامعه بالاست. جشن نوروز مهم ترین جشن آن هاست.

[aparat id=’Sodp9′]

جاذبه وجود اقوام مختلف باعث ایجاد یک جامعه استثنایی شده است. در بین اقوام مختلف می توان ارمنی، آذری، تالشی، ترک، روس و تاتار بسیار دید. نصف جمعیت آذربایجان در روستا زندگی می کنند. آن ها از سواحل زیبای خزر به خوبی بهره می برند. نیم مساحت آذربایجان را کوه های قفقاز و تالش فرا گرفته اند. با مهاجرت به آذربایجان خواهید دید که فرهنگی که بیشتر از همه در حال پیشرفت در آذربایجان است فرهنگ غربی می باشد. درصد بالایی از مردم آذربایجان باسواد هستند. یکی از مسائلی که سبب شده است نزدیک بودن فرهنگ آذربایجان به ایران را تشخیص دهیم، برپایی جشن نوروز در این جمهوری است. با مهاجرت به آذربایجان خواهید دید که قوم های زیادی در آن ساکن هستند از جمله ارمنی، تالش، آذری، اوکراینی، ترک، روس، تاتار که باعث شده است مذاهب مختلفی را در این جمهوری ببینید. پنجاه درصد مردم آذربایجان زندگی شهری و نصف دیگر زندگی روستایی دارند. موقعیت این جمهوری نسبت به ایران در شمال غربی کشورمان است که در مجاورت سواحل دریای خزر قرار گرفته است. گرداگرد آذربایجان رشته کوه های قفقاز و تالش قرار گرفته است که تقریبا نصف مساحت این کشور را در برگرفته اند.

آشنایی با مهاجرت به آذربایجان

دلایل مهاجرت به آذربایجان چیست؟

آذربایجان با منابع غنی نفتی و ارتباط خوب با جهان توانسته سرمایه گذاری خارجی را به خوبی برای توسعه کشور هدایت کند. این کار باعث رونق بازار کار و رشد و مهاجرت پذیری کشورشان شده است. نیروهای متخصص در آذربایجان فرصت خوبی دارند. مهاجرت به آذربایجان  به دلیل اقتصاد خوب، تسهیل مراحل ثبت شرکت، امکانت تحصیلی خوب ا استقبال فراوانی روبه رو است. از آنجا که آذربایجان دارای نقطه قوتی به نام استخراج نفت است و سرمایه گذاران زیادی از خارج از این کشور در آن سرمایه گذاری می کنند. عده زیادی از مردم تمایل به مهاجرت به آذربایجان دارند. اگرچه با وقوع جنگ قره باغ این کشور دچار تورم شدیدی شد و قدرت خرید مردم کم شد اما صندوق بین المللی پول در آذربایجان کمک بسیاری به اجرای دو برنامه اقتصادی دراین کشور کرد تا تورم را به صفر برسانند. اقتصاد خوب، تسهیل مراحل ثبت شرکت، امکانات تحصیلی و … سبب شده است مهاجرت به آذربایجان با استقبال روبه رو شود. پس از سال 2008 با تصویب قوانین جدید تغییرات مهمی در نظام اقتصادی کشور صورت گرفت. در همان ابتدا زمان ثبت شرکت از 61 روز به 11 روز کاهش پیدا کرد و تقاضای ثبت شرکت های خارجی افزایش بسیار پیدا کرد. آن ها برای جذب سرمایه گذاری خارجی از سال 1992 قوانین مدون و کاربردی دارند و هدفمند این مسیر را دنبال می کنند. این ها چیزهایی هستند که سبب شده است مهاجرت به آذربایجان برای دانش پژوهان، سرمایه گذاران، و آن هایی  که دنبال کسب شغل و تحصیل در این کشور هستند جذابیت پیدا کند. آذربایجان از معدود کشورهایی است که با اتکا به نفت به این سطح عالی رسیده در کشور داری و پیشرفت رسیده است.

رشد بالای آذربایجان در جذب سرمایه گذار خارجی

آذربایجان با شرکت های خصوصی بین المللی برای واردات و گسترش تولید همکاری می کند و توانسته است در جذب سرمایه گذاری خارجی که از طریق مهاجرت به آذربایجان وارد این کشور می شوند، رشد بالایی داشته باشد. به همین دلیل بود که این جمهوری در قوانینش اصلاحاتی به وجود آورد تا اولویت کار کردن در این کشور با کنترل کردن تورم و وابسته نبودنش به ذخایر انرژی باشد. جمهوری آذربایجان توانسته است در زمینه تولید ناخالص داخلی به بالاترین میزان برسد. مهاجرت به آذربایجان در واقع نشان دهنده فرآیندی است که سبب دسترسی به بازارهایی نظیر نفت و گاز می شود.

انواع مهاجرت به آذربایجان

به دلیل نزدیکی آذربایجان به ایران و موقعیت خوب در شمال دریا و در میان میادین و ذخایر نفتی بسیاری از افراد با دلایل گوناگون و اهداف مختلف برای مهاجرت به این کشورعلاقه دارند. با انواع مهاجرت به آذربایجان آشنا شوید:

مهاجرت به آذربایجان به دنبال کار: در این نوع مهاجرت به آذربایجان در صورتی که بتوانید برای تخصص خود کاری پیدا کنید می توانید اقامت بگیرد. در صورت موافقت یک کارفرما برای شما دعوت نامه می فرستد. مهاجرت به آذربایجان برای ادامه تحصیل: سیستم آموزشی آذربایجان سیستم موفقی است. دوستداران ادامه تحصیل می توانند روی دانشگاه های آذربایجان حساب کنند. مهاجرت به آذربایجان از طریق ازدواج: در آذربایجان افراد در صورت ازدواج با یک تبعه آذربایجانی و ثبت آن در دفتر ازدواج این کشور می توانند برای مهاجرت به آذربایجان اقدام کنند. مهاجرت به آذربایجان از طریق کارآفرینی : یکی از روش های کارآفرینی در آذربایجان سرمایه گذاری برای ثبت شرکت در این کشور می باشد که در صورت موفقیت آمیز بودن اجازه اقامت دائم به فرد از طریق مهاجرت به آذربایجان داده خواهد شد. مهاجرت به آذربایجان از طریق تولد چگونه است: اگر خانواده ای  فرزند خود را در خاک آذربایجان به دنیا بیاورند تنها در صورتی به فرزند پاسپورت آذربایجان داده خواهد شد که پدر و یا مادرش آذربایجانی باشند. در آذربایجان اعطای تابعیت به فرزند بر اساس اصالت خونی است، یعنی در این نوع سیستم محل تولد مهم نخواهد بود و فقط در صورتی که پدر و یا مادر اهل آذربایجان باشند کافی است.

مهاجرت از طریق ازدواج

مهاجرت به آذربایجان از طریق ازدواج در صورتی حاصل می شود که با یک تبعه آذربایجان ازدواج کنید. البته در صورتی که بتوانید به اداره مهاجرت این کشور را متقاعد کنید که ازدواج شما واقعی است و به دلیل مهاجرت به آذربایجان نمی باشد. با تآیید اداره مهاجرت از ازدواج شما می توانید پاسپورت آذربایجانی بگیرید.

قوانین مربوط به مهاجرت به آذربایجان از طریق ازدواج

آشنایی با مهاجرت به آذربایجان از طریق تحصیل

نظام موفق آموزشی آذربایجان یکی از دلایلی است که سبب می شود افراد برای مهاجرت به آذربایجان از طریق تحصیل در این کشور اقدام کنند است. نظام آموزش عالی آذربایجان با متد ایالات متحده و اروپا است. آذربایجان به دلیل کارکرد درست توانسته است به دو کمیته آموزشی در یونسکو بپیوندد. در اقدام شایسته دیگری بسیاری از دانشگاه های آذربایجان برای تدریس، زبان انگلیسی را انتخاب کرده اند. این زبان در ادارات بین المللی آذربایجان مرتبط با اموردانشجویی نیز استفاده می شود. با ارائه مدرک تافل که حداقل نمره دریافتی 500 است یعنی از سطح زبان خوبی برخوردارید و می توانید سال تحصیلی اول خود را به طورمستقیم شروع کنید. هم چنین می توانید مدرک آزمون آیلتسی که بالای 6 باشد را ارائه دهید و یا باید در آزمون مهارت که قبل از شروع ترم تحصیلی گرفته خواهد شد 60 درصد نمره را کسب کنید.

مهم ترین چیزها برای مهاجرت به آذربایجان برای تحصیل

برای دانشجویان خارجی سفارت آذربایجان ویزای تحصیلی می دهد. هزینه ویزای کوتاه مدت 100 دلار و ویزای بلند مدت 200 دلار است. مدارکی که لازم دارید، دعوت نامه از دانشگاه مقصد است و ضمانت مالی جهت پرداخت شهریه و هزینه های مربوط به اقامت است. چیزهای مهم دیگری که به آنها نیاز دارید یک قطعه عکس، کپی از پاسپورت، تکمیل فرم درخواست ویزا و هزینه های اداری که 20 دلار آمریکا است. بیشتر دانشگاه های آذربایجان برای پذیرش دانشجو مدارک زبان نمی خواهند. این شیوه آسان پذیرش دانشجو و هزینه های کم برای زندگی و تحصیل هزاران نفر امکانات ویژه ای فراهم کرده است که باعث رشد درخواست مهاجرت از طریق تحصیل به آذربایجان شده است. اگر در ابتدای راه تحصیل و سنین جوانی هستید درباره مهاجرت به آذربایجان بیشتر تحقیق و فکر کنید. بی شک در میان گزینه هایی که برای ایرانیان وجود دارد سفر و تحصیل در کشور آذربایجان از بهترین هاست.

آشنایی با مهاجرت از طریق خرید ملک

طبق آخرین قوانین آذربایجان، اتباع خارجی می توانند در این کشور قانونی زمین بخرند. در صورتی که ارزش زمین یا خانه خریداری شده 100هزار منات آذربایجان باشد می توانید برای مهاجرت به آذربایجان اقامت دائم بگیرید. اقامت دائم منوط به دو سال اقامت در آذربایجان است. پس از دو سال اقامت و نگه داری ملکی که خریده اید به شما اقامتی داده می شود که شامل حق سرمایه گذاری، حق کار، ازدواج، طلاق، بیمه مسافرت، سلامت و تحصیل خواهید داشت. در ضمن شما نیاز به انجام خدمت سربازی ندارید و حق رای نیز برای مهاجران نیست.

مهاجرت به آذربایجان از طریق خرید ملک چگونه است؟

برای پیدا کردن جایی که مناسب شما باشد باید به اینترنت ، روزنامه ها و بنگاه ها مراجعه کنید. اگر بخواهید خانه بخرید و در صورت نیاز به رهن و یا وام بانکی این کار تنها برای شهروندان آذربایجان مقدور است نه خارجی ها. تنها در صورتی که ملک را خریده باشید می توانید برای مهاجرت به آذربایجان از طریق ملک اقدام کنید. تهیه ملک ازطریق هدیه و یا وام مسکن قابل قبول  نیست و باید ظرف مدت یک سال آن را بفروشید. این کشور در صورت اجاره ملک و داشتن اجاره نامه تنها ده سال به فرد اجازه اقامت خواهد داد پس هر چه زودتر برای خرید ملکی در آذربایجان اقدام کنید.

مهاجرت به آذربایجان از طریق خرید ملک

مهاجرت از طریق کارافرینی در آذربایجان

اگر بتوانید کار آفرینی کنید و شرکتی ثبت کنید می توانید به آذربایجان مهاجرت کنید. در ابتدا و پس از ثبت شرکت اقامت یک ساله دریافت می کنید و در صورت موفقیت در کار اقامتتان را تمدید می کنند. در صورت پنج سال موفقیت در کسب و کار آفرینی و پرداخت مالیات بر درآمد مهاجرت دائمی دریافت خواهید کرد. برای ورود به آذربایجان چه موقت یا دائم در صورت داشتن یک حساب بانکی و گردش مالی خوب می توانید درخواست بدهید. برای شروع به سازمان مهاجرت جمهوری آذربایجان بروید و درخواست کنید که به شما دعوت نامه بدهند. وقتی تایید سازمان مهاجرت را گرفتید به سفارت رفته و برای اقامت اقدام می کنید. متوجه باشید که برای دریافت اقامت دائمی از طریق سرمایه گذاری باید یک طرح توجیهی اقتصادی خوب ارائه کنید و حداقل مبلغی که باید در حسابتان باشد 50 هزار منات و یا 65 هزار دلار است، در این صورت برای گرفتن سریع اقامت دائم می توانید امیدوار باشید.

مدارکی که برای مهاجرت به آذربایجان از طریق کارآفرینی نیاز دارید کدام است؟

برای شروع پروسه کار آفرینی از طریق ثبت شرکت در آذربایجان بهتر است که سابقه مدیریتی موفقی داشته باشید. برای ایجاد شرکت باید اشخاصی نظیر موسس، مدیر عامل و حسابدار را در نظر گرفته باشد. نام یک حسابدار را می توانید در اسناد ذکر کنید و نیاز به حضور او ندارید. تمام اعضایی که معرفی می کنید باید برای ورود به کشور آذربایجان جهت تحویل دادن مدارک ویزا دریافت کنند. مدارک ضروری که برای کارآفرینی و ثبت شرکت لازم است:کپی از پاسپورت و ارائه یک وکالت نامه به وکیل است تا بتواند امور مربوط به ثبت شرکت را انجام دهد. حرکت بعدی در مسیر کارآفرینی پرکردن فرم سنوات اشتغال به کار است. این فرم مرتبط با فعالیت شرکتی است که قصد ثبت آن را دارید. پس از ارائه این فرم، تاییدیه ای از جانب سفارت جمهوری آذربایجان که در ایران است بگیرید. در حال انجام این امور مجبورید در آذربایجان اقامت داشته باشید. می توانید محلی برای این کار اجاره یا خریداری کنید و مدارک آن را در زمان انجام مراحل ثبت شرکت ارائه دهید تا بازخورد بهتری بگیرید. اگر همه موارد را به درستی طی کنید پروانه شرکت مجوز کارتان به سرعت صادر خواهد شد. مورد آخری که باید بدانید این است که موسس شرکت، نیازی به مجوز کار ندارد. مدارک مربوط به ثبت شرکت و جواب آن ظرف یک ماه به موسس داده می شود.

مهاجرت به آذربایجان از طریق کارآفرینی

قوانین مربوط به سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آذربایجان

مهاجرت از طریق تخصص یا کار در آذربایجان

مهم ترین کاری که می تواند شما را به سمت گرفتن مهاجرت آذربایجان یاری کند متقاعد کردن اداره کار آذربایجان است که هیچ نیروی داخلی این کشور نمی تواند صاحب شغل مورد نظر شما شود.

تنها در صورت موفقیت در این کار است که می توانید مجوز لازم برای استخدام را از این اداره دریافت کنید. پس از دریافت دعوت نامه از جانب کارفرما می توانید آن را به سفارت برده و درخواست ویزای کاری کنید.

مهاجرت به آذربایجان جهت کار چگونه است؟

برای کار در آذربایجان نیاز به مجوز کار دارید. این مجوز یه شما مدت کوتاهی اجازه کار می دهد. بهترین راه گرفتن این مجوز، ارسال درخواست از یک کارفرماست که مقیم آذربایجان است. آنهایی که چنین درخواستی دریافت کردند به آذربایجان رفته و در اداره پلیس ثبت نام می کنند تا در زمان شروع کار مجوز اقامت و کارشان آماده شود. برای ورود به کشور باید ویزا دریافت کرده باشید. دریافت ویزا برای این کار نیاز به حضور وکیل ندارد و ارائه درخواست برای کار همراه گذرنامه اکتفا می کند. برای فعالیت های تجاری در جمهوری آذربایجان نیازی به گرفتن اجازه کار ندارید زیرا این مجوز شامل اقامت موقت است. در واقع این اجازه کار یک ساله خواهد بود که  می تواند تا 5 سال تمدید شود.

چه کسانی می توانند اقامت کاری بگیرند؟

طبق قوانین کار جمهوری آذربایجان برای این افراد اجازه کار داده می شود:

چه کسانی می توانند اقامت کاری

چند نکته مهم مرتبط با مهاجرت به آذربایجان برای کار

به گرفتن اقامت برای خانواده تان نیز امیدوار باشید. در بیشتر موارد خانواده های کارکنان می توانند مهاجرت دریافت کنند.

در صورت اخذ این اقامت پس از مدتی نیاز به تمدید آن دارید و مدارک مورد نیازتان سند رسمی ازدواج و گواهی تولد فرزندانتان است. برای برنامه های کاربردی در آذربایجان کپی محضری از اسناد شرکتتان ضرورت دارد. گذرنامه تان باید برای حداقل 6 ماه بعد از مدت اقامتی که پیش بینی می کنید اعتبار داشته باشد و کارگر خارجی باید تجربه حرفه ای خود را در طی 5 سال گذشته ثابت کرده باشد. دیگر کارها با تلاش و کار خوب حرفه ای  و اخلاق کاری شما هماهنگ خواهد شد.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *