ویزای تحصیلی جمهوری چک

ویزای تحصیلی یکی از انواع ویزاهای غیر مهاجرتی کشور جمهوری چک می باشد که نوعی اقامت موقتی محسوب می شود. ویزای تحصیلی اجازه اقامت از طرف کشور جمهوری چک به دانشجوی پذیرفته شده در دانشگاه این کشور را می دهد. با گرفتن ویزای تحصیلی امکان تحصیل، کار و زندگی در این کشور برای دانشجویان فراهم می شود. افرادی که این نوع ویزا را دارند می توانند به مدت معینی در این کشور زندگی کنند و در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی مشغول به تحصیل شوند. اخذ ویزای دانشجویی برای ادامه تحصیل در کشور جمهوری چک برای دانشجویان متقاضی الزامی می باشد. این نوع ویزا را افرادی بالای 4 سال می توانند جهت دریافتش اقدام نمایند.

برای دریافت ویزای تحصیلی چک بهتر است در ابتدا با سیستم آموزشی جمهوری چک آشنا شوید. سیستم دانشگاهی کشور چک به این صورت است که شما باید اول مقطع کارشناسی را سپری کنید، شما برای گذراندن این مقطع باید 140 الی 180 واحد را پاس کنید و بعد از آن می ‌توانید مدرک کارشناسی خود را بگیرید. دوره کارشناسی در این کشور اروپایی به این صورت می باشد که شما باید بعد از اتمام واحدهایتان در یک آزمون دولتی شرکت کنید و پایان‌ نامه خود را ارائه می دهید.

بعد از دفاع از پایان ‌نامه و موفقیت در آزمون دولتی می ‌توانید تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد ادامه دهید. در دوره کارشناسی ارشد نیز می ‌توانید به‌ صورت پیوسته در 2 الی 3 سال تعداد واحدی بین 60 تا 180 را پاس کنید و یا این که به‌ صورت ناپیوسته در 4 الی 6 سال تعداد واحدی بین 240 الی 360 واحد را پاس کنید و سپس بعد از آن می ‌توانید در مقطع دکتری شرکت کنید.

گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور جمهوری چک

برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های جمهوری چک شما باید مراحل زیر را طی کنید. در ابتدا باید آخرین مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات، معرفی نامه از سوی یکی از اساتید معتبر  دانشگاهی و رزومه تحصیلی و … توسط دارالترجمه های معتبر ترجمه کنید. بعد از آن طریق سایت دانشگاه مورد نظر در کشور جمهوری چک فرم درخواست پذیرش را با دقت پر کنید و مدارک تان را برای آنها بفرستید. توجه داشته اشید که در این بخش حدود 100 دلار توسط دانشگاه از شما دریافت می شود تا اینکه مدارک تان مورد بررسی قرار گیرد. بعد از آن منتظر بمانید تا دانشگاه به شما پاسخ دهد. نکته ای که در این بخش حائز اهمیت است تسلط به زبان انگلیسی می باشد و همچنین افرادی که در دروس انگلیسی، امار، ریاضی و … نمره بالاتری دارند، از شانس بیشتری برای دریافت روادید تحصیلی جمهوری چک برخوردار خواهند بود.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور اسپانیا

شرایط اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک

متقاضیان دریافت ویزای دانشجویی باید واجد شرایط باشند. در ابتدا باید پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر و رشته مورد علاقه تان را دریافت کرده باشید، بنابراین در انتخاب رشته و دانشگاه باید دقت کافی را خرج کنید. با توجه به دانشگاه و یا موسسه ای که شما را پذیرفته است باید هزینه های تحصیل و زندگی را در نظر بگیرید، داشتن تمکن مالی برای سفارت کشور جمهوری چک در روند صدور ویزای تحصیلی شما بسیار با اهمیت می باشد. از دیگر شرایط ممکن تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک داشتن مهارت زبان است.

پیشنهاد می شود که در ارتقای دانش زبانی خود تلاش کنید تا با شرکت در آزمون های تافل یا آیلتس نمره قبولی خوبی را کسب کنید. شرط مهمی که در اخذ ویزای تحصیلی کشور جمهوری چک سن شخص متقاضی می باشد، در واقع نباید فاصله زمانی زیادی بین فارغ التحصیلی تان تا پذیرش دانشگاه وجود داشته باشد. دانشجویان در حین تحصیل در کشور جمهوری چک، از 10 ساعت تا 30 ساعت در هفته به صورت پاره وقت می توانند کار کنند، البته این ساعت با توجه به مقطع تحصیلی تان تغییر خواهد کرد. دسمتمزد کارتان می توانید کمک خرج هزینه های زندگی تان شود.

مراحل درخواست ویزای تحصیلی جمهوری چک

شما دانشجویان می توانید به منظور تحصیل در کشور جمهوری چک جهت اخذ ویزا درخواست دهید. برای دوره های تحصیلی تا سه ماه که بیشتر دوره های تحصیلی تابستانه هستند، شما نیازبه ویزای نوع C کوتاه مدت شینگن دارید، اما برای دوره های تحصیلی بیشتر از ۳ ماه، شما نیاز به اخذ ویزای نوع D ملی بلند مدت هستید. متقاضیان برای تحصیل در کشور چک و دریافت ویزا شرایط مختلفی را دارند، دانشجویانی که عضو کشورهای اتحادیه اروپا نیستند برای تحصیل در این کشور باید مراحل اخذ ویزای تحصیلی چک را طی کنند.

این دانشجویان برای دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک باید آزمون Maturital را پشت سر بگذارند و در صورت قبولی در این آزمون می ‌توانند اقدامات لازم برای دریافت ویزا را انجام دهند. درخواست روادید تحصیلی جمهوری چک مانند دیگر انواع ویزاهای این کشور روند مشابهی دارد که باید طی شود. مراحل اخذ این نوع ویزا به این گونه است که ابتدا باید وقت سفارت جمهوری چک را دریافت کنید. بعد از آن در روز معین شده شما باید خود را برای مصاحبه با افسران سفارت آماده کنید و مدارک مورد نیاز سفارت چک را همراه خود ببرید و تحویل دهید. بعد از آن طی چند روز به شما اعلام می شود که آیا ویزای تحصیلی برای شما صادر می گردد یا درخواست شما ریجکت می شود.

مراحل درخواست ویزای تحصیلی جمهوری چک

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک

 • مدارک شناسایی از جمله کارت ملی و شناسنامه
 • ترجمه معتبر تمام مدارک
 • فرم درخواست ویزای جمهوری چک
 • پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار
 • 2 قطعه عکس
 • ارائه برگه پذیرش از دانشگاه کشور چک
 • نامه تمکن مالی
 • گواهی پایان دوره سه سال متوسطه
 • گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی
 • گواهی پایان دوره کارشناسی و یا کارشناسی ارشد
 • عدم سوء پیشینه
 • مدرک گواهی پزشکی
 • تمکن مالی لازم برای زندگی و تحصیل در جمهوری چک
 • تأیید محل اقامت تضمین شده

هزینه اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک

هزینه صدور ویزای دانشجویی جمهوری چک مانند سایر انواع ویزاهای این کشور از سوی وزارت امور خارجه جمهوری چک تعیین و توسط سفارت از متقاضیان دریافت می ‌شود. هزینه ویزای تحصیلی یا دانشجویی حدودا 100 دلار می باشد. به طور متوسط هزینه های زندگی را در حدود ۳۵۰ تا ۷۵۰ دلار ماهیانه در نظر گرفت که شامل غذا ، مسکن ، حمل و نقل عمومی و فرهنگ می شود. البته قیمت ها ممکن است با توجه به محل سکونت ، انتخاب محل اقامت ، شیوه زندگی و عادات خرج متفاوت باشد اما شما این مبلغ را به عنوان میانگین در نظر بگیرید.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک

مدت اعتبار روادید تحصیلی جمهوری چک

ویزای دانشجویی جمهوری چک حدودا 3 ماه زمان می برد تا صادر شود. با این حال ویزا دانشجویی جمهوری چک و دیگر کشورها از ویزاهای کوتاه مدت به حساب می آیند. بنابراین این ویزا‌ می تواند به صورت سه ماهه، ۶ ماهه یا یک ساله اعتبار داشته باشد. توجه داشته باشید که ویزای تحصیلی با توجه به وضعیت باقی مانده تحصیل تان تمدید می شود. جهت تمدید ویزای تحصیلی این کشور باید قبل از پایان یافتن تاریخ اعتبار ویزای تان، اقدام به تمدید کنید. در صورتی که اگر 3 ماه از زمان درخواست تمدید گذشت و پاسخی دریافت نکردید به معنی خواهد بود که با درخواست شما موافقت نشده است.

سفارت کشور جمهوری چک در تهران

 • آدرس سفارت جمهوری چک : تهران، فرمانیه، خیابان بوستان، کوچه نسترن، شماره ۳۶
 • تلفن سفارت جمهوری چک : 26118851

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

Recent search terms:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.