جمهوری چک در بخش اروپای مرکزی واقع شده است این کشور عضو محدوده ی شینگن می باشد.برای ورود به این کشور با توجه به هدفتان باید برای دریافت ویزای این کشور اقدام کنید. در این مقاله به بررسی انواع ویزا، مدارک و شرایط صدور ویزا می پردازیم.

[aparat id=’kGotY’]

ویزای جمهوری چک

اولین قدم برای ورود به جمهوری چک دریافت ویزای این کشور است نوع ویزای دریافتی با توجه به هدف فرد متقاضی از سفر به کشور مقصد متفاوت است. قدم اول برای اخذ ویزا داشتن گذرنامه است در واقع پاسپورت یا گذرنامه نشان دهنده ی هویت فرد متقاضی می باشد.

انواع ویزای جمهوری چک

با توجه به هدف فرد متقاضی از سفر به کشور جمهوری چک ویزا را می توان به انواع مختلف ازدواج، تحصیلی، کاری، پزشکی و توریستی تقسیم کرد:

انواع ویزا براساس تعداد دفعات ورود به کشور

ویزا از جهت تعداد دفعات ورود به کشور مقصد به دو دسته ی ویزای یک بار ورود و چند بار ورود تقسیم می شود:

ویزای یک بار ورود: در صورتی که ویزای شما از نوع یک بار ورود باشد فقط مجاز به یک مرتبه ورود به کشور خواهید بود و اگر از کشور خارج شوید حتی در صورت باقی ماندن مدت اعتبار ویزایتان دیگر اجازه ی ورود به کشور را نخواهید داشت.

ویزای چند بار ورود: در صورتی که ویزای شما از نوع ویزای چند بار ورود باشد می توانید تا زمان اعتبار ویزایتان به دفعات زیاد و بدون محدودیت از کشور خارج شده و بدون درخواست مجدد اخذ ویزا دوباره وارد کشور مقصد شوید.

انواع ویزا براساس تعداد دفعات ورود به کشور

مراحل لازم برای دریافت ویزای جمهوری چک

1.      دریافت گذرنامه یا پاسپورت

2.     دریافت وقت سفارت جمهوری چک که باید به صورت آنلاین انجام شود.

3.     تهیه ی مدارکی که باید به سفارت ارائه دهید.

4.     پرداخت هزینه های مربوط به اخذ ویزا، انجام مراحل انگشت نگاری و مصاحبه در سفارت

در صورت کامل بودن مدارک اخذ ویزا زمان دریافت ویزای شما به سرعت انجام خواهد شد و دیگر نیازی به تمدید آن نخواهید داشت.

توجه داشته باشید که برای اثبات هدفتان از سفر به جمهوری چک نیاز به دعوت نامه خواهید داشت به خصوص برای دریافت ویزای کاری،تحصیلی و پزشکی که دریافت دعوت نامه یکی از مراحل دریافت ویزا است.

شرایط تمدید ویزای جمهوری چک

زمانی که اعتبار ویزای شما در حال اتمام باشد ولی شما بخواهید مدت زمان بیشتری در این کشور اقامت داشته باشید باید برای تمدید ویزای خود اقدام کنید می توانید با مراجعه به مراکز تعیین شده از سوی سفارت جمهوری چک و ارائه ی مدارک مورد نیاز از آن ها درخواست کنید ویزایتان را تمدید کنند در صورت موجه بودن دلایلتان و کامل بودن مدارک با درخواست شما موافقت خواهد شد.

سعی کنید مراحل تمدید ویزا را قبل از تاریخ انقضای ویزایتان انجام دهید تا دچار مشکل نشوید توجه داشته باشید اگر نوع ویزای شما تحصیلی یا کاری باشد تمدید آن به صورت دوره ای انجام می شود البته دوره ها از قبل به مسافرین اعلام می شود.

شرایط تمدید ویزای جمهوری چک

نحوه ترجمه ویزای جمهوری چک

یکی دیگر از مراحل دریافت ویزای جمهوری چک ، ترجمه ی ویزا می باشد که باید توسط یک مترجم رسمی و با تاییدیه ی قوه قضاییه و وزارت امور خارجه انجام شود تیم ما امور مربوط به ترجمه را برعهده می گیرند برای راهنمایی و اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

مدارک مورد نیاز برای صدور ویزای جمهوری چک

با توجه به نوع ویزای درخواستی مسافر مدارکی باید برای دریافت ویزا به سفارت جمهوری چک ارائه شود بعضی از این مدارک مشترک عبارت است از:

1.      یک قطعه عکس 4*6 رنگی و جدید که به فرم الصاق شده باشد.

2.     اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی

3.     ارائه ی تمکن مالی فرد متقاضی

4.     ارائه ی اسناد مالی

5.     تکمیل فرم های مربوط به اخذ ویزا به همراه امضای فرد متقاضی(در صورتی که فرد متقاضی کمتر از 15 سال سن دارد یکی از والدین فرد باید فرم مربوطه را امضا کند)

6.     گردش حساب بانکی مربوط به سه ماه اخیر

7.      رزرو بلیط رفت و برگشت

8.     گواهی اشتغال به کار

9.     بیمه ی مسافرتی (این بیمه باید تا زمان اقامت مسافر در کشور جمهوری چک اعتبار داشته باشد)

10.مشخص نمودن محل اقامت در صورت نداشتن دعوت نامه ارائه ی مدارکی که نشان می دهد در کشور جمهوری چک هتل رزرو کرده اید الزامی است.

11.  ارائه ی اصل و کپی پاسپورت با اعتبار شش ماهه (کپی از صفحاتی که مهر ویزا دارد همچنین در صورت دسترسی به ویزاهای قبلی ارائه ی آن ها به سفارت الزامی است)

مدارک مورد نیاز برای صدور ویزای جمهوری چک

ویزای تحصیلی جمهوری چک

افرادی که می خواهند ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنند باید ابتدا درخواست خود را برای دانشگاه یا موسسه ی آموزشی چک بفرستند و منتظر پاسخ از جانب آن ها باشند ممکن است دانشگاه مورد نظر از شما مدارکی بخواهد که موظف هستید مدارک خود را برای دانشگاه ایمیل کنید در صورت داشتن شرایط مورد نظر، از طرف دانشگاه چک برای شما دعوت نامه ای ارسال می شود و شما باید مدارک و دعوت نامه ی خود را به سفارت جمهوری چک ارائه دهید. توجه داشته باشید که برای اخذ این ویزا وجود دعوت نامه الزامی است.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک عبارت است از:

1.      ارائه ی ریز نمرات دانشگاهی

2.     اثبات مالی فرد متقاضی یا یکی از والدین

3.     دعوت نامه دانشگاه از کشور مقصد

4.     پرداخت شهریه ترم اول دانشگاه

5.     اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی به همراه ترجمه ی آن

ویزای کاری جمهوری چک

زمانی که هدف فرد از سفر به جمهوری چک کار و اشتغال است باید اقدام به دریافت ویزای کاری جمهوری چک کند ممکن است فرد متقاضی ماموریتی از طرف شرکتی در داخل کشورش داشته باشد یا از طرف شرکتی در جمهوری چک استخدام شود در صورتی که فرد می خواهد در کشوری دیگر مشغول کار شود  باید مدارکی که نشان دهنده ی آماده بودن محل کار و بر عهده گرفت تمامی هزینه های فرد متقاضی توسط کارفرما در کشور بیگانه است به سفارت ارائه شود.

مدارک لازم برای دریافت ویزای کاری عبارت است از:

1.      رزومه و سوابق کاری

2.     معتبر بودن شرکت

3.     دعوت نامه ای از جانب کارفرما

4.     سوابق تحصیلی فرد متقاضی

5.     ارائه ی مدرک زبان

ویزای کاری جمهوری چک

 

ویزای ازدواج جمهوری چک

یکی دیگر از انواع ویزاها ویزای ازدواج جمهوری چک می باشد که شرط دریافت آن ازدواج با فردی است که تبعه ی این کشور می باشد البته باید مدارکی که حقیقی بودن ازدواج را اثبات می کند به سفارت ارائه دهد همچنین در ارتباط بودن زوجین در یک بازه ی زمانی یکی دیگر از مواردی است که باید اثبات شود علاوه بر این فردی که تبعه ی جمهوری چک است باید تمامی هزینه های فرد متقاضی را برعهده بگیرد.

مدارک لازم برای دریافت ویزای ازدواج جمهوری چک 

برای دریافت ویزای ازدواج جمهوری چک باید مدارکی که نشان دهنده ی مجرد بودن طرفین است به همراه تعیین نوع ازدواج ( می خواهید بنابر چه مذهبی مراسم ازدواجتان را برگزار کنید) به سفارت این کشور ارائه دهید در صورت طلاق یا فوت شدن همسر قبلی هر یک از زوجین، مدارک آن را هم باید به سفارت تحویل دهید.

ویزای پزشکی جمهوری چک

یکی از موارد مهم برای دریافت ویزای پزشکی چک دریافت دعوت نامه است فرد متقاضی باید از بیمارستان یا پزشک خود در جمهوری چک نامه ای بگیرد که نشان می دهد ادامه ی درمان بیمار در کشور خودش ممکن نخواهد بود و بیمار باید برای ادامه ی درمان به یکی از بیمارستان های این کشور مراجعه کند. در صورت کامل بودن تمامی مدارک مراحل دریافت ویزای پزشکی نسبت به سایر ویزاها کوتاه تر خواهد بود.

ویزای پزشکی جمهوری چک

ویزای توریستی جمهوری چک

ویزای توریستی جمهوری چک یکی از پرطرفدارترین انواع ویزا است اگر تصمیم دارید برای تعطیلات و تفریح به این کشور سفر کنید و از دیدنی های این کشور دیدن کنید می توانید ویزای  توریستی جمهوری چک را دریافت کنید.

جمهوری چک یکی از 26 کشور عضو پیمان شینگن است بنابراین با اخذ ویزای شینگن می توانید علاوه بر این کشور به دیگر کشورهای عضو پیمان شینگن بدون محدودیت سفر کنید. داشتن دعوت نامه برای درخواست ویزای توریستی این کشور الزامی نیست ولی در صورت داشتن دعوت نامه روند دریافت ویزای توریستی آسان تر خواهد شد.

ذکر چند نکته برای دریافت ویزای توریستی جمهوری چک 

در صورتی که شخص متقاضی برای دریافت ویزای خود دعوت نامه ای از اقوام یا دوستان خود داشته باشد با ارائه ی دعوت نامه به همراه آدرس شخصی که برایش دعوت نامه ارسال کرده مبنی بر اینکه مسئولیت محل اقامت شخص متقاضی را بر عهده می گیرد دیگر نیازی به ارائه ی مدارک رزرو هتل ندارد ولی در صورت نداشتن دعوت نامه و آشنایی در این کشور ملزم به ارائه ی اسنادی که نشان دهنده ی رزرو هتل در کشور مقصد است خواهید بود.

مشخصات سفارت جمهوری چک

آدرس سفارت جمهوری چک: تهران، فرمانیه خیابان بوستان کوچه نسترن شماره 36.

ساعات کاری: روزهای یکشنبه تا پنج شنبه از ساعت 8:30 صبح تا 4:30 بعد از ظهر

هزینه ویزای جمهوری چک

هزینه ی ویزا را باید در روز مصاحبه به صورت نقدی پرداخت کنید یادتان باشد یورو همراه  داشته باشید چرا که استفاده از کارت بانکی و اعتباری غیر قابل قبول است هزینه ی دریافت ویزای کشور چک برای کودکان 6 تا 12 سال 35 یورو و برای بزرگسالان 60 یورو می باشد.

 

هزینه ویزای جمهوری چک

تعیین وقت سفارت جمهوری چک

بهتر است چندین ماه قبل از سفرتان برای دریافت وقت سفارت اقدام کنید چون در غیر این صورت ممکن است نتوانید به موقع ویزا دریافت کرده و برنامه ی سفرتان مختل شود.

خدمات مجموعه جهت دریافت فوری ویزای جمهوری چک

در صورتی که وقت لازم برای انجام مراحل اخذ ویزا را ندارید می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و این مسئولیت را به تیم ما بسپارید در این صورت بدون نگرانی می توانید ویزای خود را دریافت کنید همچنین عدم موفقیت برای دریافت ویزایتان کاهش پیدا می کند چرا که کار را به افرادی واگذار کرده اید که با همه ی مراحل اخذ ویزا به طور کامل آشنا هستند.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *