کشور جمهوری چک تاریخ پر فراز و نشیبی دارد و از هزاران سال قبل محل سکونت بوده است. به همین دلیل تعداد گردشگران این کشور سال به سال در حال افزایش است. جمهوری چک، کشوری است که در اورپایی مرکزی واقع شده است و در اتحادیه اروپا عضو می باشد. این کشور در سال ۱۹۹۳ و طی تقسیمات کشور سابق چک سلواکی به وجود آمده است. از بزرگ ترین شهر های این کشور می توان به شهر پراگ اشاره کرد که اتفاقا این شهر پایتخت جمهوری چک نیز می باشد و واحد پولی در این کشور هم کرونا است. کشورجمهوری چک با جمعیتی معادل ۱۰۵۰۰۰۰۰ از تبار اسلاو و مردمان هندو اروپایی دارای یکی از زبان های اسلاوی به نام زبان چکی است. جهت اخذ ویزای نمایشگاهی جمهوری چک باید وقت سفارت چک را از طریق آژانس های مسافرتی رزرو نمایید.

زبان رسمی این کشور چکی است اما زبان اسلواکی هم در کشور جمهوری چک مورد استفاده قرار می‌گیرد. قبل از انقلاب مخملی، زبان روسی در مدارس آموزش داده میشد البته هنوز هم  نسل قدیم از این زبان استفاده می کنند. در شهرها و روستاهای نزدیک مرزهای آلمان و اتریش مردم ساکن آنجا به زبان آلمانی صحبت می کنند. اطراف این کشور هیچ دریایی وجود نداشته و متشکل ازبخش تاریخی به نام بوهم، موراوی و سیلزی است.

ویزای نمایشگاهی جمهوری چک

برای سفر به کشور جمهوری چک نیاز به ویزا داریم که ویزاهای این کشور خود دارای انوع مختلفی می باشد. یکی از راحت ترین و پر متقاضی ترین ویزاهای این کشور ویزای نمایشگاهی چک شناخته شده است. با توجه به نمایشگاه های مختلفی که در طول سال در چک برگزار می شود، افراد زیادی متقاضی شرکت در این نمایشگاه ها هستند. همه این افراد نیاز به اخذ ویزای نمایشگاهی می باشند. بسیاری از کسانی که علاقه‌ مند به کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با علوم جدید هستند در این نمایشگاه ها شرکت می ‌کنند. برای درخواست اخذ ویزای نمایشگاهی چک، داشتن دعوتنامه نمایشگاهی الزامی می باشد.

ویزای نمایشگاهی جمهوری چک

مراحل اخذ ویزای نمایشگاهی جمهوری چک

همان طور که می دانید ورود به کشور جمهوری چک بدون داشتن ویزا امکان پذیر نمی باشد و نمی توان در نمایشگاه های این کشور حضور یافت. بنابراین بایستی ویزای نمایشگاهی را تهیه کرد، چرا که بدون اخذ این نوع ویزا اجازه پرواز نیز داده نمی شود.

اولین گام برای دریافت ویزای نمایشگاهی، پرکردن دقیق و کامل فرم درخواست ویزا می باشد. بعد از آن باید جهت تعیین وقت سفارت جمهوری چک اقدام نمود، بدین جهت یک ایمیل شامل اطلاعتی مانند نام و نام خانوادگی، نوع ویزای درخواستی، هدف سفر و مدت زمان اقامت و اطلاعات تماس (شماره تلفن و نشانی پست الکترونیک) و اسکن مدارک سفر به نشانی پست الکترونیک، به سفارت ازسال کرده و نتیجه حداکثر تا ۷۲ ساعت برای شخص متقاضی ارسال خواهد شد.

در این صورت می توانید در تاریخ تعیین شده به سفارت جمهوری چک جهت مصاحبه حاضر شوید. در صورت عدم مراجعه در تاریخ تعیین شده، وقت ملاقات مورد نظر نکته قابل ‌توجه و مهمی وجود دارد این است که زبان رایج در سفارت چک، انگلیسی و چکی می باشد بنابراین ایمیل تان باید به این دو زبان باشد.

دعوتنامه نمایشگاهی جمهوری چک

اصلی ترین مدارکی که برای اخذ ویزای نمایشگاهی چک الزامی است، دعوتنامه می‌ باشد. درواقع همچنان که دعوتنامه روند اخذ ویزای نمایشگاهی چک را سرعت می بخشد، بدون آن دریافت ویزای نمایشگاه چک نیز ممکن نخواهد بود. دعوتنامه که به ‌منظور دریافت ویزا صادرمی شود باید از سوی سازمان تنظیم‌ کننده نمایشگاه باشد. دعوت کننده باید عضو یا نماینده رسمی نمایشگاه باشد. در این دعوتنامه باید اطلاعات دقیق شما، اطلاعات دقیق نمایشگاهی که برگزار می‌ شود به همراه مدت اقامت شما درج شود. پس از اخذ آن، دعوتنامه را به همراه سایر مدارک در زمان تعیین وقت سفارت چک تحویل دهید.

مدارک مورد نیار جهت دریافت ویزای نمایشگاهی جمهوری چک

همان طور که اشاره نمودیم برای اخذ روادید نمایشگاهی جمهوری چک بایستی یک سری مدارک را تهیه نمایید. از مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای جمهوری چک می توان به موارد زیر اشاره کرد.

مدارک مورد نیار جهت دریافت ویزای نمایشگاهی جمهوری چک

هزینه اخذ ویزای نمایشگاهی جمهوری چک

برای دریافت ویزای نمایشگاهی جمهوری چک با توجه به مراحل کاری آن هزینه ای از شما دریافت می کنند. توجه داشته باشید که حتما قبل از ارائه درخواست ویزای نمایشگاهی جمهوری چک از هزینه اخذ ویزای نمایشگاهی جمهوری چک اطلاع پیدا کنید. بخشی از هزینه های ویزا مربوط به زمان مصاحبه در سفارت می باشد که به صورت آنلاین می توانید پرداخت نمایید. توجه داشته باشید که تا زمانی که هزینه مربوطه را پرداخت نکنید هیچ اقدامی برای صدور ویزای نمایشگاهی از طرف سفارت خانه برای شما انجام نخواهد شد و به همین دلیل حتی در صورت صادر نشدن و مخالفت با ویزای نمایشگاهی جمهوری چک ، باید این هزینه به طور کامل پرداخت شود.

سایر هزینه ها به صورت نقدی و از طریق مامورین خود سفارت جمهوری چک از شما دریافت می کنند. هم اکنون هزینه های مربوط به ویزای جمهوری چک برحسب یورو پرداخت می شوند. به ‌طور میانگین برای اخذ ویزا حدود 60 یورو و برای کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال 35 یورو است که باید پرداخته شود. پرداخت هزینه ویزا به یورو ضروری است و این هزینه هم باید به‌ صورت نقدی و به سفارت جمهوری چک پرداخت شود و در صورت ریجکت شدن ویزا، این مبلغ عودت نخواهد شد.

بهترین زمان دریافت ویزای نمایشگاهی جمهوری چک

معمولا بین یک ماه تا سه ماه قبل از زمان برپایی نمایشگاه باید برای دریافت ویزای جمهوری چک اقدام نمایید تا بدون هیچ مشکلی روند اخذ ویزای شما طی شود و شما بتوانید در زمان معین شده در نمایشگاه شرکت کنید. با توجه به اینکه در زمان های نزدیک به تاریخ برگزاری نمایشگاه درخواست اخذ ویزا بیشتر می شود سعی کنید چند ماه قبل از برگزاری نمایشگاه اقدام کنید. دقت کنید که مدت زمان بین دریافت ویزا و برگزاری نمایشگاه مورد نظر نباید بیشتر از 9 ماه طول بکشد.

بهترین زمان دریافت ویزای نمایشگاهی جمهوری چک

مدت زمان اعتبار روادید نمایشگاهی جمهوری چک

به طور معمول ویزایی که به عنوان ویزای نمایشگاهی کشور جمهوری چک برای بازدید از نمایشگاه های بین المللی این کشور صادر می گردد، و البته حدودا ۱۴ روز اعتبار دارد، در ضمن مدت زمانی هم که برای دریافت ویزای نمایشگاهی جمهوری چک لازم است در صورتی که مدارک شما بدون نقص باشد در حدود ۱۰ روز خواهد بود برای این که به موقع در نمایشگاهی حضور پیدا کنید بهتر است که زودترین زمان ممکن را برای دریافت ویزای نمایشگاهی جمهوری چک اقدام نمایید.

سفارت کشور جمهوری چک در ایران

برای انجام امور نهایی اخذ ویزای نمایشگاهی چک باید به سفارت این کشور در ایران مراجعه کنید. ساعات کاری سفارت این کشور، از روزهای یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 8.30 صبح تا 16.30 عصر است. همچنین بخش کنسولی سفارت این کشور، از روزهای یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 9 صبح تا 12 ظهر، به مراجعه ‌کنندگان پاسخگو است.

آدرس سفارت جمهوری چک : تهران، خیابان فرمانیه، خیابان بوستان، کوچه نسترن، شماره ۳۶

شماره تماس سفارت جمهوری چک : ۲۶۱۱۸۸۵۱-۰۲۱

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *