کشور اسلواکی یکی از کشورهای اروپایی بوده که مملو از جاذبه های تاریخی و تفریحی می باشد. در این کشور هزینه های زندگی پایین است به همین دلیل سفر به اسلواکی یک سفر ارزانی خواهد بود. با سفر به اسلواکی بدون شک تجربه یک سفر فراموش نشدنی را برای خود رقم خواهید زد. سفر به اسلواکی فقط سفر تفریحی نیست، بلکه بسیاری افراد برای ادامه تحصیل، کار، پزشکی و تجاری به این کشور سفر می کنند.

آشنایی با کشور اسلواکی

به لحاظ تاریخی از سال 1918 میلادی تا سال 1993 هیچ کشوری به نام اسلواکی وجود نداشت، این کشور برای سال های زیادی تحت سلطه دیگر حکومت ها بوده است. از زمان سکونت اسلواک ها در این منطقه تا سال 1918، این بخش از اروپا به‌ عنوان بخشی از خاک کشور اتریش و مجارستان محسوب میشد. اسلواکی در دو دوره تاریخی بخشی از کشور چک‌ اسلواکی بود که در حال حاضر هر دو کشور مستقل هستند. بعد از آن این سرزمین تحت سلطه نازی ها در آمد.

کشور اسلواکی، امروزه یکی از کشورهای حوزه شینگن است و در اتحادیه اروپا عضویت دارد. همچنین از سال 2004 عضو ناتو و آتلانتیک شمالی در آمد. این کشور در اروپای مرکزی قرار گرفته است. این کشور زیبا دارای کلیساهای تاریخی، جنگل های انبوه و همچنین آبگرم های معروفی است که سالانه گردشگران زیادی برای بازدید به آنجا سفر می کنند. کشور اسلواکی به دریاهای آزاد دسترسی ندارد و تمامی مرزهای آن با همسایگانش مرز خاکی است. این کشور از شمال با لهستان، از غرب با چک و اتریش، از جنوب با مجارستان و از شرق با کشور اوکراین مرز کشترک دارد. کشور اسلواکی با مساحت 49.035 کیلومتر مربع، حدود 5.5 میلیون نفر جمعیت دارد. کشور اسلواکی از نظر وسعت در رده‌ 127 جهانی قرار دارد. پایتخت این کشور، شهر بزرگ و معروف براتیسلاوا می باشد. کشور اسلواکی ازجمله کشورهای کوهستانی با هوای سرد به شمار می رود که بخش عظیمی از آن را کوهستان ها تشکیل می دهند و رودهای بزرگ اروپا همچون دانوب در این کشور جریان دارد.

آشنایی با کشور اسلواکی

فرهنگ و زبان مردم اسلواکی

اسلواکیایی زبان و گویش رسمی اسلواکی است و اغلب مردم به این زبان حرف می زنند. این زبان ریشه در زبان مردم چک دارد، چک زبان‌ها و اسلواکیایی زبان که دو بخش اعظم این کشور را تشکیل می دهند به راحتی باهم ارتباط برقرار می کنند و زبان همدیگر را متوجه می شوند. در کشور اسلواکی آزادی دین یک قانون محسوب می شود و هر کسی می تواند هر دینی که دوست دارد انتخاب کند. حدود 70 درصد از مردم اسلواکی پیرو دین مسیحی کاتولیک رومی هستند اما کاتولیک های یونانی و مسیحیان تردوکی شرقی هم در برخی از روستا های اسلواکی مشاهده می شود. تعداد اندکی از مرم نیز از دین یهودی پیروی می کنند و بیشتر از 10 درصد جمعیت کل کشور به هیچ دینی اعتقاد ندارند و بی خدا هستند.

اکثر مردمی که در اسلواکی زندگی می کنند اسلواک هستند. اسلواک ها مردمانی هستند که در کشور اسلواکی سکونت دارند و از بزرگ ترین اقلیت های قومی که در کشور اسلواکی ساکن هستند افرادی با اصالت مجاری می باشند. همچنین این کشور مردمانی با اصلیت روس و اوکراینی است و به آن ها کولی هم گفته می شود، زندگی می کنند. به طور کلی 81 درصد از مردم کشور اسلواکی از جمع اسلواک تباران و 8 در صد از مردم این کشور از طایفه مجاری تباران و فقط 2 درصد از مردم نیز از روما یا کولیان تشکیل شده اند. اگر بخواهید از وضعیت زندگی در اسلواکی و پایتخت آن را بدانید، باید گفت که شهر براتیسلاوا شهری با هوای تمیز، بافت اروپایی و مدرن، معماری تاریخی، مجسمه های با عظمت، خیابان‌های عریض سنگفرش شده، کافی شاپ‌ های شیک، عبور رودخانه ها از وسط شهر، مراکز خرید بزرگ و… می باشد که بارزترین ویژگی مردم اسلواکی این است که بسیار مهربان و خوش برخورد با فرهنگی غنی هستند. علاوه بر این شادی و یکرنگی در میان مردم موج می زند.

فرهنگ و زبان مردم اسلواکی

وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور اسلواکی

یورو واحد پول کشور اسلواکی است. تولید و صدور خودرو و سایر وسایل الکترونیکی (مخصوصا لوازم خانگی) بخش اعظم فعالیت های تجاری اسلواکی محسوب می‌شود. کشور آلمان مهم ترین شریک تجاری این کشور بوده و اقتصاد این کشور به آلمان بسیار وابسته است. اسلواکی از منابع طبیعی همچون معادن مس، منگنز، زغال سنگ، اوره آهن و منابع نفت و گاز برخوردار است. همچنین کشور اسلواکی دارای فراورده های کشاورزی بوده که از این محصولات می توان به جو، سیب زمینی ، چغندر قند و.. اشاره کرد. در این کشور هیچ محدودیتی برای خرید زمین و ثبت آن برای افراد خارجی وجود ندارد، همین امر سبب رشد اقتصاد و سرمایه گذاری در اسلواکی شده است.

دموکراسی در اسلواکی به صورت پارلمانی است و طبق آخرین انتخابات ریاست جمهوری در این کشور ایوان گاسپاروویچ رئیس جمهور آن است. در کشور اسلواکی رئیس دولت، نخست وزیر است و وظیفه نظارت بر کابینه کشور را هم دارد. پارلمان اسلواکی دارای 150 کرسی است که نمایندگان آن برای مدت 4 سال انتخاب می شوند. برای سفر به این کشور نیاز به ویزای اسلواکی دارید.

آب و هوای کشور اسلواکی

کشور اسلواکی یک کشور کوهستانی محسوب می شود و از آب و هوای معتدل و مرطوبی برخوردار می باشد. بیشترین میزان بارش در این کشور مربوط به ماه جولای بوده و کمترین میزان بارش نیز مربوط به ماه ژانویه است. با توجه به کوهستانی بودن این کشور، حتی در ماه های تابستان در قله های مرتفع این کشور برف وجود دارد.

آب و هوای کشور اسلواکی

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور اسلواکی

در تمام دنیا کشور اسلواکی به طبیعت شگفت انگیز، قلعه های خیره کننده و شهرهای پر جنب و جوش این کشور شهرت دارد. شما می توانید در این کشور بسیاری از مکان های دیدنی متنوع و جذاب را پیدا کنید که توسط سازمان یونسکو به ثبت رسیده اند. برای سفر به این کشور در ابتدا وقت سفارت اسلواکی دریافت کنید.

غارهای کارست

در کشور اسلواکی بیش از 2500 غار وجود دارد که به مرور زمان تک به تک کشف شده اند، درحالیکه تا به امروز فقط 400 تا از این غارها به ثبت رسیده اند. اگر به غارگردی علاقه دارید این کشور غارهای زیادی برای بازدید دارد.

قلعه اشپیس

این قلعه در نزدیکی مرز کشور لهستان واقع شده است که مربوط به قرن دوازدهم می شود. قلعه اشپیس به سبک رومی و از جنس سنگ ساخته شده است که در مقابل حمله دشمنان مستحکم باشد. امروزه این قلعه یکی از جاذبه های دیدنی کشور اسلواکی به شمار می آید و کاربرد دیگری ندارد.

پارک ملی بهشت

این پارک یکی از 9 پارک ملی اسلواکی است که به دلیل جنگل های انبوه، زمین‌های سرسبز و غارهای خنک می تواند یک مکان تتفریحی و استراحتی خوبی برای گردشگران باشد. این پارک بیش از 300 کیلومتر طول دارد که مناسب برای پیاده روی و دوچرخه سواری خواهد بود.

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور اسلواکی

پیه شتانی

این شهر که به خاطر چشمه های آب گرم شهرت دارد. شما می توانید در چشمه های آب گرم درمانی آن حمام و استراحت کنید چرا که خاصیت درمانی دارند. این چشمه‌ها در جزیره چشمه های آب گرم قرار گرفته است. همچنین در این جزیره یک مرکز توریستی وجود دارد که دارای چندین موزه و گالری است.

قلعه براتیسلاوا

شهر براتیسلاوا به عنوان بزرگ ترین شهر اسلواکی شناخته می شود. این شهر در کنار رودخانه دانوب بین مرز اتریش و مجارستان واقع شده است. اگر به این شهر سفر کردید از قلعه براتیسلاوا که در بالای یک فلات قرار دارد دیدن کنید، این قلعه در قرن دهم ساخته شده است.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *