کشور لهستان یکی از کشورهای تاریخی قاره اروپا محسوب می شود که توجه گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است. این کشور جاذبه های تاریخی زیادی دارد که اکثر آنها در سازمان جهانی یونسکو ثبت شده اند به همین دلیل لهستان سالانه پذیرای گردشگران بسیاری از سراسر جهان است.

آشنایی با کشور لهستان

نام بین المللی کشور لهستان پولند است و نام محلی آن پولسکا می باشد. کشور لهستان یکی از کشورهای اروپای مرکزی بوده که در شمال دریای بالتیک واقع شده است، لهستان با کشورهای آلمان، جمهوری چک، اسلواکی، لیتوانی و روسیه همسایه می باشد. لهستان کشور وسیعی بوده و به عنوان نهمین کشور بزرگ دنیا شناخته شده است. کشور لهستان با مساحتی 312.000 کیلومتر مربع، حدود 38.000.000 نفر را در خود جای داده است. از لحاظ گردشگری و توریستی شهرهای ورشو و کراکوف از مهمترین شهرهای لهستان به شما می روند علاوه بر این شهر ورشو پایتخت سیاسی لهستان می باشد. مردم لهستان فرهنگ غنی دارند و هرسال جشن های مذهبی فراوانی برگزار می کنند. از دیگر نکات مهم در مورد کشور لهستان، ساعت رسمی شان است، کشور لهستان 2 ساعت و نیم از ایران عق ب هستند.

آشنایی با کشور لهستان

فرهنگ و زبان مردم لهستان

مردم کشور لهستان، به زبان لهستانی صحبت می کنند، در سفر به کشور لهستان اگر لهستانی بلد نیستید می توانید به زبان انگلیسی با مردم ارتباط برقرار کنید در حالیکه لهستانی یکی از زبان هایی است که در برخی از کشورهای اروپایی به عنوان زبان دوم استفاده می کنند. اغلب مردم لهستان پیرو دین مسیحیت هستند. مردم این کشور به دین و آیین خود بسیار اهمیت می دهند بنابراین تا حد ممکن از بحث های مذهبی دوری کنید.

مردم لهستان مراسمات و جشن های مذهبی فراوانی برگزار می کنند حتی آنها در روز عروسی شان لباس های سنتی می پوشند و در مابقی روزها پوشش کشورهای غربی را دارند. اگر به کشور لهستان سفر کردید و به منزل یک فرد لهستانی دعوت شدید، حتما به هنگام ورود کفش هایتان را در بیاورید چون مردم این کشور مانند دیگر کشورهای اروپایی نیستند که وارد شدن با کفش برایشان ایراد نداشته باشد و همچنین دست خالی به منزل یک لهستانی نروید بلکه یک دسته گل و یا شیرینی همراه خود ببرید.

وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور لهستان

کشور لهستان به عنوان ششمین اقتصاد بزرگ اروپایی از لحاظ جذب سرمایه گذاران خارجی و توسعه روابط بین المللی را از آن خود کرده است. تولیدات ناخالص این کشور در سال گذشته 4.3 درصد رشد داشته و از مرز یک هزار میلیاردی عبور کرده است. صنعت کشور لهستان در 7 حوزه از جمله ماشین‌ سازی، فولاد و استیل، زغال‌ سنگ، صنایع شیمیایی، کشتی‌ سازی، صنایع غذایی و شیشه سازی فعالیت دارد. لهستان با توجه به موقعیت جغرافیایی که دارد و با توجه به اینکه واحد پول رسمی آنها زلوتی است، در بسیاری از موارد به همسایگان خود از جمله آلمان وابسته است. با این حال حدود 70 درصد از قطعات ماشین های آلمانی در این کشور تولید می شود. هرچند که صادرات محصولات صنعتی لهستان بیشتر به سمت اروپای غربی است اما با وجود بحران های اقتصادی، این کشور توانسته رشد اقتصادی خوبی داشته باشد.

رئیس جمهور لهستان فقط رئیس حکومتت است و از وظایف شخص رئیس جمهور می توان معرفی نخست وزیر به پارلمان، اعلان جنگ و صلح و تعیین و انتخاب سفرا اشاره نمود. نخست وزیر مسئولیت اجرایی دولت و ریاست هیات وزیران را بر عهده دارد. نخست وزیر باید وزیران خود را به مجلس معرفی کند تا از مجلس رای اعتماد بگیرند و انتخاب شوند. مجلی شورای ملی لهستان دارای 460 کرسی می باشد که برای مدت دوره 4 ساله انتخاب می شوند. به همین دلیل برای سفر به این کشور نیاز به دریافت وقت سفارت لهستان دارید.

وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور لهستان

آب و هوای کشور لهستان

این کشور دارای آب و هوای 4 فصلی می باشد این امر باعث شده است که گردشگران بسیاری به لهستان سفر کنند. در فصل زمستان هوای کشور لهستان سرد است و در تابستان هوای گرم و خشکی دارد، اما در فصل پاییز از گرمای هوا کاسته می شود و رو به خنکی می رود. فصل های بهار و پاییز از نظر آب و هوا بهترین و مناسب ترین زمان برای سفر به کشور لهستان می باشد اما به دلیل افزایش تعداد گردشگران در این فصل، هزینه هتل و بلیط بالاتر می رود. در بهار و تابستان طبیعت لهستان بسیار زیبا و دیدنی خواهد شد و قطعا با پیاده روی در سواحل دریایی و مناطق کوهستانی لهستان لذت خواهید برد. فصل پاییز فصل گردشگری لهستان نمی باشد اما به دلیل برنامه ها و فستیوال های فرهنگی که برگزار می شود، تعدادی از گردشگران در این زمان ویزای لهستان دریافت می کنند و به لهستان سفر می کنند.

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور لهستان

کشور لهستان سال های زیادی درگیر مشکلات جنگی بوده تا بتواند به یک کشور مستقل تبدیل شود. لهستان یکی از مقاصد فرهنگی اروپا به شمار می رود که دارای منابع طبیعی بکر و دست نخورده بسیاری می باشد که علاوه بر آنها آثار تاریخی فراوانی برای بازدید دارد.

قلعه واول

در منطقه کراکوف از دوران پارینه سنگی ساکنینی وجود داشتند اما قلعه واول در قرن 14 به دستور پادشاه لهستان احداث شد. این ‏قلعه امروزه تنها جواهر سلطنتی است که در لهستان باقی مانده است، یعنی اشیایی همچون شمشیر تاجگذاری و … در آنجا قرار دارد. این قلعه از لحاظ قدمت و بخاطر ‏شمشیر قدیمی که در آن نگهداری می شود در بین مردم لهستان اهمیت و ارزش بالایی بخوردار است.

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور لهستان

اردوگاه کار اجباری آشویتس

اردوگاه آشویتس، بزرگترین و مجهزترین اردوگاه کار اجباری آلمان نازی بود که در طول اشغال لهستان توسط نازی ها ساخته شده بود. این اردوگاه در 37 مایلی شهر کراکوف واقع شده است. اردوگاه آشویتس مجهز به اتاق های گاز و کوره های آدم سوزی است که در سال 1979 میلادی به عنوان اردوگاهی بی رحم در سازمان یونسکو ثبت شد. سالانه 700 هزار گردشگر از این اردوگاه دیدن می کنند.

دریاچه های ماسوریان

‏منطقه ماسوریان دارای 2000 دریاچه می باشد که توسط کانال های آب رودخانه بهم متصل هستند. آنها در نزدیکی مرز لیتوانی واقع شده ‏اند و از مکان های پرطرفدار توریستی دریاچه ای در اروپا به شمار می رود. در اطراف این دریاچه ها خانه ها، هتل ها و اقامت گاه های مختلفی ساخته شده است که گردشگران برای اقامت شبانه خود از آنها استفاده می کنند.

تپه های شنی اسکووینسکی

در شما لهستان تپه های شنی وجود دارد که به اسکووینسکی معروف هستند. این تپه ها بخشی از پارک ملی اسلووینسکی در نزدیکی سواحل دریای بالتیک می باشد. در گذشته مردم اسلواکی در این منطقه زندگی می کردند و نام این تپه ها هم از آنها گرفته شده است. شن های یکدستی بر روی تپه ها وجود دارد که با توجه به جهت وزش بادها حرکت می کنند.

تپه های شنی اسکووینسکی

شهر قدیمی گدانسک

گدانسک یکی از شهرهای بزرگ و از بندرهای مهم در شمال لهستان در کنار دریای بالتیک است. قدمت این شهر به قرن هفت میلادی باز می گردد. بیشتر قلعه ها و دژهایی که توسط شوالیه های ‏تتونیک ساخته شده بود بسیاری از بخش های آن در قرن 15 به دستور پادشاه لهستان تخریب شد.

بازار قدیمی ورشو

بازار مرکزی پایتخت لهستان، شهر ورشو به مدت 5 قرن قلب فرهنگی این کشور شهرت داشت. بخش های اصلی این بازار در جنگ جهانی دوم از بین رفت اما بعد از اتمام جنگ دوباره بازسازی شدند. میدان اصلی بازار ورشو یک مجسمه برنز از پری دریایی می باشد که نماد پایتخت لهستان است.‏ ‏‏ ‏‏

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *