کشور جمهوری چک تاریخ پر فراز و نشیبی دارد و از هزاران سال قبل محل سکونت بوده است. وجود قلعه های تاریخی، شهرهای قرون وسطایی و دیگر بناهای تاریخی کشور جمهوری چک نشان می دهد که انسان های قدیمی در آنجا سکونت داشته اند. به همین دلیل تعداد گردشگران این کشور سال به سال در حال افزایش است.

آشنایی با کشور جمهوری چک

جمهوری چک مساحتی بالغ بر 78,866 کیلومتر مربع دارد که حدود 10 میلیون نفر در آن زندگی می کنند. از شهرهای مهم آن می توان به شهرهای برنو، اوستراوا، اولوموتس، زلین، پلزن، چسکه بوده یوویتسه، هرادتس کرالووه، پاردوبیتسه، لیبارتس اشاره نمود. این کشور در اروپای مرکزی واقع شده است و با کشورهای آلمان، اتریش، لهستان و اسلواکی مرز مشترک دارد و همسایه می شود. کشور جمهوری چک از لحاظ جغرافیایی کشور کوچکی می باشد اما از نظر اقتصادی کشور بسیار پررونق اروپایی محسوب می شود.

کشور جمهوری چک تا سال 1918 تحت استعمار امپراتوری اتریش بود، در این سال پس از شکست اتریش در جنگ جهانی اول، کشور جدیدی به نام چکسلواکی اعلام استقلال کرد. در سال 1993 این کشور به دو کشور چک و اساواکی تقسیم شد. سپس کشور جمهوری چک در سال 1999 به ناتو پیوست و همچنین در سال 2004 میلادی عضو اتحادیه اروپا و حوزه شینگن شد. بنابراین برای سفر به این کشور ویزای شینگن نیاز خواهد بود. پایتخت این کشور، شهر پراگ یکی از شهرهای توریستی چک می باشد و هرسال میزبان گردشگران زیادی از سراسر جهان می شود. این شهر مملو از مناظر با شکوه است و هر چیزی که در آن می بینید برای خود تاریخچه ای طولانی و متنوع دارد. چک کشور کوچکی است و شما در کمتر از چند ساعت می توانید از پراگ به تمام نقاط کشور سفر کنیدو در این کشور یک شبکه ریلی وجود دارد که تمام شهرهای جمهوری چک را به یکدیگر متصل کرده است. البته سفرهای درون شهری با قطار بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. برای سفر به این کشور نیاز به ویزای جمهوری چک خواهید داشت.

آشنایی با کشور جمهوری چک

فرهنگ و زبان مردم جمهوری چک

زبان رسمی این کشور چکی است اما زبان اسلواکی هم در کشور جمهوری چک مورد استفاده قرار می‌گیرد. قبل از انقلاب مخملی، زبان روسی در مدارس آموزش داده میشد البته هنوز هم  نسل قدیم از این زبان استفاده می کنند. در شهرها و روستاهای نزدیک مرزهای آلمان و اتریش مردم ساکن آنجا به زبان آلمانی صحبت می کنند. زبان انگلیسی از دیگر زبان های رایج در کشور چک می باشد، آموزش زبان انگلیسی از سال 1989 در مدارس و دانشگاه ها آغاز شد به همین دلیل اکثر مردم پایتخت به زبان انگلیسی صحبت می کنند. به طور کلی 95 درصد از مردم به زبان چکی و حدود 3 درصد به زبان اسلواکی حرف می زنند و 2 درصد مابقی به زبان مادری خود صحبت می کنند. اکثریت مردم کشور جمهوری چک مسیحی هستند که 39 درصد آن را کاتولیک و بقیه را ارتدوکس‌ یونان و پروتستان تشکیل می‌دهند. ویزای این کشور نیاز به تعیین وقت سفارت جمهوری چک دارد.

فرهنگ این کشور بر پایه خانواده استوار است. مردم این کشور به خانواده بسیار اهمیت می دهند. دانشگاه ها و کالج های کشور چک در آخر هفته ها خوابگاه های خود را می بندند تا دانشجویان به خانواده های خود سر بزنند. مردم کشور جمهوری چک مهارت های فنی و تجاری خود را نسل به نسل منتقل می کنند و به این مسئله بسیار ارزش قائل هستند. مردم این کشور در برخورد اول با غریبه ها بسیار خشک و رسمی برخورد می کنند. اگر برای اولین بار با فردی ملاقات می کنید در ابتدا از بکار بردن اسم کوچک و احوالپرسی خودمانی خودداری کنید چون مردم چک این برخورد را بی احترامی تلقی می کنند. همچنین اگر به منزل شخصی دعوت شده اید سعی کنید دست خالی نروید بلکه یک جعبه شکلات یا یک دسته گل همراه خود ببرید.

فرهنگ و زبان مردم جمهوری چک

وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور جمهوری چک

در کشور جمهوری چک نخست‌ وزیر رئیس دولت است و کابینه و هیات وزیران زیر نظر او فعالیت دارند. در این کشور دو مجلس فعال وجود دارد که عبارتند از مجلس ملی و مجلس سنا. واحد پول جمهورى چک کرون است. تولید ناخالص داخلی در کشور چک 294.1 میلیارد دلار می باشد که 2.4 درصد آن در بخش کشاورزی، 39.7 درصد آن در بخش صنعت و 57.9 درصد آن در بخش خدمات تولید می شود. با این حال در کشور جمهوری چک پنج میلیون و 350 هزار نفر نیروی کار وجود دارد و نرخ بیکاری در آن 6.6 درصد می باشد. محصولات صادراتی چک شامل ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، مواد شیمیایی، مواد اولیه و سوخت است. لازم به ذکر است که این کشور درآمد قابل توجهی از صنعت گردشگری دارد و البته روند رشد اقتصادى اين کشور از موقعيت خوبى برخوردار است.

آب و هوای کشور جمهوری چک

این کشور دارای آب و هوای معتدل قاره ای می باشد. جمهوری چک تابستان های گرم و زمستان های سرد و برفی دارد. کشور چک به علت موقعیت جغرافیایی که دارد تفاوت دما در فصل تابستان و زمستان زیاد است. آب و هوا در مناطق مختلف از ایم کشور متغیر است یعنی در ارتفاعات بالا دمای هوا کاهش و میزان بارش افزایش می یابد. با توجه به این توضیحات، فصل بهار زمان مناسبی برای سفر به کشور جمهوری چک است چون در این زمان آب وهوا ملایم می باشد. همچنین فصل پاییز هم زمان مناسبی است که به این کشور سفر کنید.

آب و هوای کشور جمهوری چک

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور جمهوری چک

کشور جمهوری چک یک مقصد گردشگری تاریخی برای کسانی است که به معماری قدیمی علاقمند هستند، البته بخشی از آنها در طی جنگ های جهانی دست نخورده باقی مانده است.

پل کارل

پل کارل نماد شهر پراگ و یکی از پل های تاریخی کشور چک به شممار می رود. این پل 600 سال پیش به دستور کارل چهارم روی رود ولدآوا ساخته شده است. در کنار پل کارل 13 تندیس باروک وجود دارد که نوازندگان و هنرمندان خیابانی در آنجا برنامه های زیبایی اجرا می کنند. در ساعات پایانی شب به علت برگزاری برنامه های شبانه شلوغ است اما در طول روز جمعیت کمتری حضور دارند.

ساعت نجومی

یکی از جاذبه های شهر پراگ ساعت نجومی است که متعلق به دوران قرون وسطی می باشد. این ساعت سومین ساعت نجومی جهان محسوب می شود که هنوز کار می کند. این ساعت قدیمی در سال 1410 میلادی توسط یک ساعت ساز ساخته شد و در اطرفش 4 مجسمه با نمادهای غرور، خساست، مرگ و خوش گذرانی قرار گرفته است.

میدان قدیم پراگ

این میدان بین میدان  Wenceslas و پل کارل واقع شده است. در اطراف این میدان ساختمان هایی با معماری رنسانس، بارک، روکوکو، گوتیک و رومانسک وجود دارد. کلیسای Tyn، کلیسای سنت نیکولا، تالار شهر قدیم و رنسانس از مهمترین جاذبه های جمهوری چک بوده که در اطراف میدان قدیم پراگ قرار گرفته اند.

قلعه کارلشتین

این قلعه تاریخی با معماری به سبک گوتیک در سال 1348 میلادی توسط پادشاه کارل چهارم احداث گردید. قلعه کارلشتین بر روی یک تپه به صورت پلکانی قرار گرفته است.

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور جمهوری چک

شهر اولوموتس

این شهر کوچک یک شهر دانشگاهی است که به خاطر پارک ها، کلیساها، فواره ها و تندیس هایش شهرت جهانی دارد. در شهر اولوموتس چند اثر تاریخی به ثبت سازمان یونسکو رسیده است.

پارک ملی Sumava

اگر به گشت و گذار در طبیعت علاقه دارید از پارک ملی Sumava دیدن کنید. این پارک بزرگ ترین پارک ملی کشور چک به شمار می رود که در نزدیکی مرز اتریش قرار دارد. در این پارک تپه های سرسبز و دریاچه های خروشان فراوانی وجود دارد.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *