برای اینکه دانشجویان در اسلوونی تحصیل کنند، ابتدا باید در یکی از دانشگاه ‌های این کشور پذیرفته شوند. پس از پذیرفته شدن، دانشجو برای اینکه بتواند در اسلوونی تحصیل کند، باید ویزای تحصیلی اسلوونی را از سفارت خانه‌ این کشور دریافت نماید. ویزای تحصیلی یک ویزای موقتی، اما طولانی مدت است و در صورتی که دانشجو پس از اتمام تحصیل صاحب یک شغل شود، می ‌تواند ویزای خود را تمدید کرده و در این کشور اقامت پیدا کند. اخذ ویزای دانشجویی برای ادامه تحصیل در کشور اسلوونی برای دانشجویان متقاضی الزامی می باشد. این نوع ویزا را افرادی بالای 4 سال می توانند جهت دریافتش اقدام نمایند.

برای اینکه دانشجویان در اسلوونی تحصیل کنند، ابتدا باید در یکی از دانشگاه ‌های این کشور پذیرفته شوند. پس از پذیرفته شدن، دانشجو برای اینکه بتواند در اسلوونی تحصیل کند، باید ویزای تحصیلی اسلوونی را از سفارت خانه‌ این کشور دریافت نماید. ویزای تحصیلی یک ویزای موقتی، اما طولانی مدت است و در صورتی که دانشجو پس از اتمام تحصیل صاحب یک شغل شود، می ‌تواند ویزای خود را تمدید کرده و در این کشور اقامت پیدا کند.

گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور اسلوونی

دانشجویان به راحتی می توانند در مقاطع فوق لیسانس و دکترا به زبان انگلیسی تحصیل کنند و لزومی به فراگیری زبان اسلوونیایی نداشته باشند اما در مقطع کارشناسی این امکان وجود ندارد و تعداد رشته های اندکی با زبان انگلیسی ارائه می شوند. دریافت ویزای تحصیلی اسلوونی، نسبت به بقیه کشورها بسیار آسان تر است. برخورداری از امکانات درمانی و رفاهی بسیار زیاد، یکی دیگر از مهم ترین مزایای تحصیل در اسلوونی است.

گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور اسلوونی

برای گرفتن پذیرش ار دانشگاه های اسلوونی شما باید مراحل زیر را طی کنید. در ابتدا باید آخرین مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات، معرفی نامه از سوی یکی از اساتید معتبر  دانشگاهی و رزومه تحصیلی و … توسط دارالترجمه های معتبر ترجمه کنید. بعد از آن طریق سایت دانشگاه مورد نظر در کشور اسلوونی فرم درخواست پذیرش را با دقت پر کنید و مدارک تان را برای آنها بفرستید. توجه داشته اشید که در این بخش حدود 100 دلار توسط دانشگاه از شما دریافت می شود تا اینکه مدارک تان مورد بررسی قرار گیرد. بعد از آن منتظر بمانید تا دانشگاه به شما پاسخ دهد.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی اسلوونی

دانشگاه ‌های اسلوونی، جزء معتبرترین و برترین دانشگاه‌ های دنیا شناخته شده اند و سطح علمی و رفاهی بسیار بالایی دارند. کشور اسلوونی دارای 33 مؤسسه آموزش عالی و دانشگاه معتبر است. از برترین و محبوب ‌ترین دانشگاه‌ های اسلوونی، می ‌توان به دانشگاه لیوبلیانا، دانشگاه ماری بور، دانشگاه پریمورسکا، دانشگاه Nova Gorica  و دانشگاه بیلد اشاره نمود. متقاضیان دریافت ویزای دانشجویی باید واجد شرایط باشند. در ابتدا باید پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر و رشته مورد علاقه تان را دریافت کرده باشید، بنابراین در انتخاب رشته و دانشگاه باید دقت کافی را خرج کنید. با توجه به دانشگاه و یا موسسه ای که شما را پذیرفته است باید هزینه های تحصیل و زندگی را در نظر بگیرید، داشتن تمکن مالی برای سفارت کشور اسلوونی در روند صدور ویزای تحصیلی شما بسیار با اهمیت می باشد.

از دیگر شرایط ممکن تحصیل در دانشگاه های اسلوونی داشتن مهارت زبان است. پیشنهاد می شود که در ارتقای دانش زبانی خود تلاش کنید تا با شرکت در آزمون های تافل یا آیلتس نمره قبولی خوبی را کسب کنید. شرط مهمی که در اخذ ویزای تحصیلی کشور اسلوونی سن شخص متقاضی می باشد، در واقع نباید فاصله زمانی زیادی بین فارغ التحصیلی تان تا پذیرش دانشگاه وجود داشته باشد. بیشتر دانشگاه‌ های کشور اسلوونی برای رفاه حال دانشجویان، اجازه‌ کار دانشجویی را در کنار تحصیل شان به آنها می دهند. دانشجویان با توجه به مقطعی که در آن تحصیل می ‌کنند، ساعتی از هفته را کار کرده و به راحتی از عهده‌ مخارج دانشگاه بر بیایند. دانشجویان برای مقطع لیسانس 10 ساعت، برای دانشجویان مقطع فوق لیسانس 20 ساعت و برای دانشجویان مقطع دکتری 30 ساعت در هفته، می توانند برای کار کردن اختصاص دهند.

مراحل درخواست ویزای تحصیلی اسلوونی

درخواست ویزای تحصیلی اسلوونی مانند دیگر انواع ویزاهای این کشور روندی دارد که باید طی شود. برای این که شما بتوانید ویزای تحصیلی اسلوونی را دریافت کنید، باید با صبر و حوصله برخی مراحل را پشت سر بگذارید. در اولین مرحله لازم است از طریق وب سایت سفارت اسلوونی وقت قبلی بگیرید. پس از اینکه زمان حضور شما در سفارت اسلوونی مشخص شد، لازم است با به همراه داشتن تمامی مدارک مورد نیاز در زمان مشخص شده برای انگشت نگاری، تحویل مدارک، پرداخت هزینه و مصاحبه به سفارت این کشور مراجعه کنید. در صورت کامل بودن مدارک و موفقیت شما در مصاحبه، پس از مدت زمان مشخصی، ویزای تحصیلی اسلوونی شما صادر می شود.

مراحل درخواست ویزای تحصیلی اسلوونی

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی اسلوونی

همان طور که می دانید، برای اخذ ویزای تحصیلی اسلوونی شما به برخی مدارک بسیار مهم نیاز دارید و باید آن ها را به صورت کامل و بدون نقص به سفارت اسلوونی تحویل دهید. این مدارک عبارتند از:

هزینه اخذ ویزای تحصیلی اسلوونی

هزینه صدور ویزای دانشجویی اسلوونی مانند سایر انواع ویزاهای این کشور از سوی وزارت امور خارجه اسلوونی تعیین و توسط سفارت از متقاضیان دریافت می ‌شود. چنانچه ویزای تحصیلی اسلوونی رایگان نیست و باید این هزینه را پرداخت کنید و تمامی هزینه ها باید به یورو باشد. هزینه ویزای تحصیلی برای هر دانشجو در حدود 62 یورو است. دانشجویان برای تحصیل و زندگی دانشجوی خود در کشور اسلوونی ماهیانه مبلغی حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ یورو هزینه می کنند، که شامل مسکن ، خوراک و … می شود.

دوره کارشناسی در کشور اسلوونی بین ۳ تا ۴ سال طول می کشد. زبان تحصیل در دانشگاه های اسلوونی در مقطع کارشناسی  به زبان اسلوونیایی می باشد و تنها رشته مدیریت در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی برگزار می شود. دانشجویان برای تحصیل در کشور اسلوونی در این مقطع باید حدود ۲۰۰۰ یورو در سال شهریه پرداخت کنند. دانشجویان اسلوونی برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس باید ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو در سال شهریه پرداخت کنند، با این شرایط به دانشجویان این مقطع امکان کار تا ۲۰ ساعت در طول هفته داده خواهد شد تا بتوانند بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را پوشش دهند. جالب است که بدانید تحصیل در مقطع دکتری در این کشور اکثر رشته ها به زبان انگلیسی برگزار می شود. دانشجویان در این مقطع تحصیلی بایستی در حدود ۵ هزار یورو سالانه به دانشگاه ها پرداخت نمایند.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی اسلوونی

مدت اعتبار ویزای تحصیلی اسلوونی

ویزای دانشجویی اسلوونی حدودا 3 ماه زمان می برد تا صادر شود. با این حال ویزا دانشجویی اسلوونی و دیگر کشورها از ویزاهای کوتاه مدت به حساب می آیند. بنابراین این ویزا‌ می تواند به صورت سه ماهه، ۶ ماهه یا یک ساله اعتبار داشته باشد. توجه داشته باشید که ویزای تحصیلی با توجه به وضعیت باقی مانده تحصیل تان تمدید می شود. جهت تمدید ویزای تحصیلی این کشور باید قبل از پایان یافتن تاریخ اعتبار ویزای تان، اقدام به تمدید کنید. در صورتی که اگر 3 ماه از زمان درخواست تمدید گذشت و پاسخی دریافت نکردید به معنی خواهد بود که با درخواست شما موافقت نشده است.

سفارت کشور اسلوونی در تهران

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *