در این مقاله سعی شده در مورد انواع ویزا و شرایط دریافت آن، تمدید و ترجمه ی ویزا،ویزای شینگن مطالب مفیدی در اختیار متقاضیان سفر به کشور اسلوونی قرار دهیم چون زمانی که شخصی تصمیم دارد به کشور بیگانه سفر کند یکی از مهم ترین موارد دریافت ویزا است بدون ویزا اجازه ی سفر به کشور بیگانه را نخواهیم داشت.

[aparat id=’kGotY’]

درباره کشور اسلوونی

کشور اسلوونی با مساحتی نزدیک به 273 کیلومتر مربع و جمعیتی در حدود دو میلیون و نه هزار و دویست و چهل و پنج نفر یکی از کشورهای اروپای مرکزی است.مردم این کشور به زبان های مختلف مجاری، آلمانی و ایتایایی صحبت می کنند البته زبان رسمی مردم اسلوونیایی است. این کشور از شمال با اتریش و از جنوب شرقی با کرواسی هم مرز است.واحد پول اسلوونی یورو می باشد این کشور دارای آب و هوای مدیترانه ای است.

از جمله دیدنی ها و اماکن گردشگری این شهر می توان دره سالک،دامنه های آلپ،موزه ملی اسلوونی،ساوینجا،شهر لیوبلیانا و غاره های جنوب اسلوونی را نام برد.این کشور هر ساله مسافران زیادی را به خود جذب  می کند.

درباره کشور اسلوانی

ویزای اسلوونی

ویزا یا روادید در واقع برگه ای است که به شما اجازه می دهد به کشور دیگری سفر کنید ویزا به صورت مهر یا برچسب بر روی پاسپورت چسبانده می شود.

پاسپورت یا گذرنامه سند معتبری است که هویت شما را مشخص می کند و نشان می دهد شما در آن کشور متولد شده اید.

انواع مختلف ویزا بر اساس روابط بین کشورها

حرکت آزاد

در این نوع ویزا بین شهروندان دو کشور تفاوتی وجود ندارد و شخصی از کشور مبدا می تواند به کشور مقصد رفته و در آن جا اقامت کند به کار و تحصیل بپردازد مانند کشورهای عربی یا اتحادیه ی اروپا.

لغو روادید (بدون ویزا)

در این ویزا اگر شخصی بخواهد به دیدار دوستان یا خانواده ی خود در کشور مقصد برود دیگر نیازی به ویزا ندارد اما اجازه ی کار یا تحصیل در کشور مقصد را نخواهد داشت و در صورتی که می خواهد به کار یا تحصیل مشغول شود باید اقدام به اخذ ویزا کند.

روادید در مقصد

تفاوتی که بین ویزا در بدو ورود با لغو ویزا دارد ر این است که کشور مقصد می تواند حق ندادن ویزا را برای خود داشته باشد .

این ویزا کوتاه مدت بوده و در هنگام ورود به کشور مقصد برای مسافر صادر می شود.

روادید از مبدأ

دریافت روادید از مبدا خیلی ساده نیست و ممکن است شخص موفق به دریافت آن نشود شخص متقاضی بسته به نوع ویزای خود باید تمامی مدارک مرتبط با آن را ترجمه و تحویل دهد که این کار هزینه ی زیادی را شامل خواهد شد.

با این ویزا فردی که قصد سفر به کشور دیگری را دارد باید به نمایندگان کشور مقصد درخواست ویزا بدهد.

سفر ممنوع

در این نوع از روادید کشور مبدا یا مقصد سفر به کشورهای یکدیگر را به دلایل مختلف امنیتی و سیاسی ممنوع اعلام می کنند مانند ممنوع بودن سفر ایرانیان به اسرائیل.

سفر ممنوع

اطلاعاتی درباره ی دریافت ویزای اسلوونی

سفر به کشورهای خارجی خیلی راحت نیست و نیاز به اقداماتی دارد با توجه به اینکه هر کشوری قوانین خاص خودش را دارد بهتر است از قبل این قوانین را مطالعه کنید یکی از قوانینی که برای سفر به بیشتر کشورها مشترک است ویزا می باشد ویزا در واقع اجازه ی ورود شما به کشور مقصد است در صورت نداشتن آن نمی توانید به کشور مقصد وارد شوید.

برای سفر به اسلوونی دریافت ویزای این کشور الزامی است. در ادامه ی مطلب با انواع ویزا و نحوه ی دریافت آن ها آشنا خواهید شد.

انواع ویزای اسلوونی براساس اقدام برای دریافت آن

ویزا مجوزی است که توسط سفارتخانه،کنسولگری یا اداره ی مرزبانی صادر می شود و به شما اجازه ی ورود به کشور مقصد را می دهد با اینکه ویزا شرط لازم برای ورود به کشور مقصد می باشد ولی تصمیم نهایی توسط ماموران مرزبانی در مرزهای هوایی،زمینی و دریایی اتخاذ می شود.

انواع ویزا از نظر شرایط دریافت به چند دسته تقسیم می شود:

1.      با مراجعه به سفارت خانه و تکمیل فرم های درخواست ویزا می توانید درخواست خود را ارائه دهید.

2.     در این روش می توانید از طریق شرکت ها یا آژانس های واسطه اقدام به دریافت ویزا کنید بهتر است برای دریافت ویزای کشورهایی مثل روسیه و چین از این روش استفاده کنید.البته برای دریافت ویزای کشورهایی مثل امارات و سنگاپور فقط از همین روش می توانید ویزا دریافت کنید.

3.     برای دریافت ویزای بعضی از کشورها به دو روش گفته شده نمیتوان اقدام کرد و باید تمامی مراحل دریافت ویزا را به صورت آنلاین انجام داد کشورهایی مثل نیوزلند و استرالیا.

ویزای کاری اسلوونی

در صورتی که شخص برای کار کردن در کشوری بخواهد به آن کشور وارد شود باید برای دریافت ویزای کاری آن کشور اقدام کند اگر می خواهید ویزای کاری کشور اسلوونی را دریافت کنید با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید تا با انواع ویزای کاری این کشور آشنا شوید.

شرایط دریافت ویزای کاری اسلوونی

برای دریافت ویزای کاری دو روش را می توانید انتخاب کنید در روش اول شما باید دعوت نامه داشته باشید کارفرما به مدت سه ماه آگهی استخدام را چاپ می کند در صورت پیدا نشدن فردی مناسب از تبعه ی کشور باید به مدت سه ماه دیگر در اتحادیه ی شینگن آگهی را چاپ کند در صورتی که فرد مورد نظر پیدا نشد شما می توانید با دعوت نامه وارد بازار کار کشور اسلوونی شوید.

در روش دوم برای فردی که درخواست ویزای کاری دارد ویزای جست و جوی کار صادر می شود و فرد با داشتن این ویزا می تواند در کشور اسلوونی به جست و جوی کار بپردازد و بعد از پیدا کردن کار مناسب و گذشت 4 تا 5 سال می تواند اقامت دائم این کشور را اخذ کند.

شرایط دریافت ویزای کاری اسلوانی

ویزای تحصیلی اسلوونی

ویزای تحصیلی از نوع ویزای بلند مدت بوده و با توجه به مدت زمان تحصیل فرد متفاوت است.

شما می توانید در یکی از مقاطع لیسانس، فوق لیسانس یا دکترا اقدام به دریافت ویزای این کشور کنید برای پذیرش در مقطع لیسانس شما احتیاجی به مدرک زبان ندارید تحصیل در این مقطع 4 سال طول می کشد و تدریس به زبان اسلوانیایی است.

داشتن مدرک زبان برای تحصیل در مقاطع ارشد و دکترا امتیاز محسوب می شود چرا که تحصیل در این مقاطع به زبان انگلیسی است همچنین معدل مقاطع قبلی در پذیرش شما موثر خواهد بود.

شما با اقامت در این کشور می توانید به سایر کشورهای عضو شینگن سفر کنید و مدرک دانشگاهی مورد قبولی را از دانشگاه اسلوونی دریافت کنید همچنین با اقامت در این کشور شهروند اتحادیه اروپا محسوب می شوید.

ارائه ی اصل مدارک و ریز نمرات مقاطع تحصیلی قبل از جمله مدارک مهمی است که باید به همراه سایر مدارک اخذ ویزا برای دریافت پذیرش از دانشگاه های اسلوونی ارائه دهید.

ویزای تحصیلی اسلوانی

ویزای پزشکی اسلوونی

در صورتی که می خواهید برای معالجه و ادامه ی مراحل درمانی وارد این کشور شوید باید ویزای پزشکی اسلوونی را دریافت کنید.

ویزای ازدواج اسلوونی

در صورتی که می خواهید با فردی که اقامت دائم در کشور اسلوونی دارد ازدواج کنید باید برای دریافت ویزای ازدواج اقدام کنید بعد از آن به شما مجوزی تحت عنوان “کارت اقامت یکی از اعضای خانواده شهروندان اسلوونیایی” داده می شود و قادر خواهید بود در کشور اسلوونی اقامت کنید و مدت 90 روز وارد کشورهای عضو شینگن شوید.

ویزای توریستی اسلوونی

این ویزا برای افرادی که می خواهند به قصد گردش و تفریح وارد کشور مقصد شوند مناسب است در صورت انتخاب اسلوونی به عنوان مقصد گردشگری باید برای دریافت ویزای توریستی این کشور اقدام کنید با دریافت این ویزا می توانید از دیدنی های کشورهای دیگر عضو محدوده ی شینگن لذت ببرید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی اسلوونی در ادامه ی مطلب عنوان شده است متقاضی موظف است در روز مصاحبه به همراه سایر مدارک در سفارت حاضر شود البته باید از قبل به صورت تلفنی وقت مصاحبه گرفته باشد.

ویزای شینگن

26 کشور با هم قراردادی را تحت عنوان شینگن امضا کرده اند که بر طبق آن با دریافت ویزای یکی از این کشورها فرد می تواند به 25 کشور دیگر سفر کند.

کشورهای لاتویا، فرانسه، سوئد، لیتوانی، پرتغال،اسلواکی،اتریش، سوئیس،آلمان، اسپانیا،یونان، هلند، جمهوری چک، اسلوونی،نروژ، ایسلند، ایتالیا، استونی، دانمارک ، بلژیک، فنلاند، مالت، لهستان، مجارستان،لوکزامبورگ،لیختنشتاین عضو پیمان شینگن هستند شما با دریافت ویزای شینگن می توانید به اسلوونی و سایر کشورهای عضو پیمان شینگن سفر کنید.

انواع ویزا براساس تعداد دفعات ورود به کشور

ویزا از جهت تعداد دفعات ورود به کشور به چند دسته تقسیم می شود:

1.      ویزای یک بار ورود(سینگل): بعد از یک بار ورود به کشور و خروج از آن این ویزا باطل می شود حتی در صورت باقی ماندن مدت اعتبار ویزا.

2.     ویزای دوبار ورود(دابل): با داشتن این ویزا می توانید در مدت زمان اعتبار ویزایتان دوبار به کشور مقصد وارد شوید.

3.     ویزای چند بار ورود(مولتیپل): در این نوع ویزا تا زمانی که مدت اعتبار ویزایتان تمام نشده می توانید به دفعات نامحدود وارد کشور شده و از آن خارج شوید.

4.     ویزای صفر بار ورود: بیشتر کشورهای اروپایی قانونی تحت عنوان این ویزا برای دارندگان پاسپورت ایرانی دارند ویزای صفر بار ورود یا ویزای ترانزیت به فرد اجازه ی خروج از فرودگاه را نمی دهد و مسافر باید با تعویض هواپیمای خود به کشور دیگری سفر کند.

انواع ویزا براساس تعداد دفعات ورود به کشور

اقامت غیر مجاز در کشور اسلوونی

بهتر است در زمان اخذ ویزای اسلوونی به مدت زمان اقامت خود در این کشور توجه کنید در صورتی که بیش از مدت معین دراین کشور بمانید اقامت شما غیر مجاز بوده و باید جریمه پرداخت کنید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای اسلوونی

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای اسلوونی به شرح ذیل می باشد:

1.      شناسنامه

2.     تکمیل فرم درخواست ویزا(بستگی به مقصدی که دارید سوالات مختلفی از شما پرسیده می شود ولی در کل در باره ی هدف سفر و اطلاعات مسافر سوالاتی پرسیده می شود)

3.     گذرنامه با حداقل اعتبار سه ماهه (در برخی کشورها شش ماهه)

4.     بیمه ی مسافرتی

5.     رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما

6.     عکس جدید بدون رتوش

7.      اثبات تمکن مالی با ارائه ی مدارکی مانند اوراق سهام ، سند ملکی یا حساب بانکی

8.     رزرو هتل در کشور مقصد

9.     در صورت بازنشستگی ارائه ی مدارک بازنشستگی

10.در صورتی که دانشجو و یا شاغل هستید مدارکی برای اثبات آن باید به سفارت ارائه دهید.

11.  دعوت نامه از خویشاوندان یا شرکت

ارائه ی این مدارک برای دریافت انواع ویزا مشترک می باشد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای اسلوانی

شرایط تمدید ویزای اسلوونی

در صورت اتمام مدت زمان اعتبار ویزا باید نسبت به تمدید آن اقدام کنید چون در غیر این صورت هنگام خروج از کشور به ازای روزهایی که بیشتر در کشور اسلوونی اقامت داشتید باید جریمه پرداخت کنید و تا یک مدت معینی اجازه ی سفر به کشور مقصد را نخواهید داشت.

در بعضی از کشورها تمدید ویزا کار ساده ای است ولی بعضی از کشورها قوانین پیچیده ای برای تمدید ویزا دارند و شما باید مرزبانان و ماموران پلیس را قانع کنید که به چه دلیل تقاضای مدت اقامت بیشتری در این کشور را دارید و ممکن است در صورت تمدید ویزا در دفعات آینده با سخت گیری بیشتری روبه رو شوید.

در هنگام دریافت ویزا به مدت زمان اعتبار آن توجه کنید ممکن است بعضی ویزاها تا دو ماه اعتبار داشته باشند ولی به شما اجازه ی 15 روز اقامت در کشور مقصد را بدهد.

ترجمه ویزای اسلوونی

برای دریافت ویزای اسلوونی باید ترجمه ی مدارک خود را به سفارت تحویل دهید بعضی از کشورها مانند فرانسه مدارک فارسی را قبول می کنند برخی از کشورها هم علاوه بر مدارک فارسی ترجمه ی انگلیسی یا زبان رسمی آن کشور را از شما می خواهند.

ترجمه ویزای اسلوانی

آدرس سفارت اسلوونی

کشور اسلوونی جزء کشورهای عضو پیمان شینگن است برای همین اتباع ایرانی برای سفر به این کشور باید درخواست اخذ ویزا اسلوونی دهند.مدت ویزای این کشور در هر شش ماه سال نباید بیش از 90 روز باشد.فرم درخواست ویزا باید به دقت تکمیل شود متقاضیان می توانند فرم را از وب سایت جمهوری فدرال دانلود کرده یا حضورا به سفارت خانه مراجعه کنند اما زمان مصاحبه به صورت تلفنی به متقاضیان اعلام خواهد شد.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *