در این چند سال شهر آنتالیا به یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگری تبدیل شده است، این شهر با وجود سواحل زیبایی که دارد به عنوان یک مکان تفریحی و توریستی در ترکیه به شمار می رود. جذابیت شهر آنتالیا فقط به سواحل مدیترانه اش محدود نمی شود یلکه شهرهای باستانی و طبیعت بی نظیرش در تمام دنیا شهرت دارد.

آشنایی با شهر آنتالیا

پادشاه پرماگون، آتالوس دوم این شهر را 150 سال پیش بنا کرد، از ان پس بنا به احترام این شخص این شهر آنتالیا نام گرفت. در سال 133 میلادی این شهر تحت سلطه امپراتوری روم بود. در آن دوران آنتالیا یکی از مهم ترین شهرهای جهان محسوب میشد. در آن زمان دروازه هادریان ساخته شد که هنوزهم با گذشت چندین سال هنوز یکی از باشکوه ترین بناهای تاری آنتالیا به شمار می رود. دروازه هادریان که امروزه یکی از مهم ترین دیدنی های شهر آنتالیا به شمار می آید، در سال ۱۳۰ میلادی ساخته شد که هنوز هم می توانید زیبایی و شکوهش را در آنتالیا ببینید.

شهر آنتالیا بین سال های 1321 تا 1423 میلادی به عنوان پایتخت سلسله سلجوقی شناخته میشد. در همه سفرنامه های کهن که از گذشتگان دور به یادگار مانده مانند سفرنامه ابن بطوطه از آنتالیا به عنوان شهری سرسبز و پر رونق یاد شده است. از زمان گذشته شهر آنتالیا خاک حاصلخیزی داشته و در دوره امپراتوری روم میوه های مختلفی از این شهر به مصر صادر میشد. و این حاصلخیزی باعث شد که در قرن بیستم ترکان و بالکان به آنتالیا مهاجرت کنند و افزایش جمعیت این شهر چشمگیر شد. این شهر در قرون وسطا اهمیت زیادی داشت زیرا در طول جنگ های صلیبی جزوی از مسیر نیروهای نظامی برای ورود به فلسطین به شمار می آمد. از زمانی که سلجوقیان پا به آنتالیا گذاشتند همه روزه بر اهمیت این شهر بندری افزوده شد و دیری نگذشت که به عنوان یک شهر مهم بندری شهرت یافت. در سال 1391 میلادی شهر آنتالیا به دست عثمانیان افتاد و بعد از آنها در سال 1919 سربازان ایتالیایی این شهر را اشغال کردند اما نیروهای ارتش آتاتورک توانستند در سال 1921 سرزمین شان را از ایتالیایی ها پس بگیرند.

آشنایی با شهر آنتالیا

شهر آنتالیا در بخش جنوب غربی کشور ترکیه قرار دارد. آنتالیا بزرگ ترین ساحل دریایی بین المللی ترکیه محسوب می شود. این شهر از قسمت شمالی خود با بوردور، از قسمت شرقی با شهر سریک، از قسمت غربی با شهر کورکوتلی و از قسمت جنوب غربی خود با شهر کمر متصل است و دریای مدیترانه هم در جنوب آنتالیا واقع شده است. مساحت این شهر 1417 کیلومتر مربع می باشد و حدود 2 میلیون نفر جمعیت دارد. شهر آنتالیا بزرگ ترین شهرساحلی ترکیه است که به طور میانگین سالانه پذیرای 13 میلیون گردشگر خواهد بود. زمین های کشاورزی این شهر از قدیم حاصلخیز بوده است و امروزه محصولاتی مانند پرتقال، ليمو، گياهان زينتی، دارويی نظير پنبه، كنجد، انواع سبزيجات و جاليز در آنتالیا پرورش داده می شود و نقش مهمی در صادرات محصولات کشاورزی دارد.

فرودگاه های شهر آنتالیا

در شهر آنتالیا دو فرودگاه وجود دارد که یکی از آن ها فرودگاه اصلی محسوب می شود و دیگری خارج از شهر قرار دارد. فرودگاه آنتالیا از بزرگ ترین و پرترددترین فرودگاه های ترکیه به شمار می رود. این فرودگاه در سال 1998 میلادی با دو ترمینال شروع به فعالیت کرد. فرودگاه آنتالیا در سمت شمال شرقی آنتالیا واقع شده است و طبق آمارها نشان می دهد که این فرودگاه سالانه حدود 35 میلیون مسافر را جابجا می کند. فرودگاه اسپارتا خارج از شهر در 140 کیلومتری آنتالیا واقع شده و در سال 1997 میلادی افتتاح شده است. با توجه به مسافتی که این فرودگاه با سطح شهر دارد، مسافرانی که از این فرودگاه استفاده می کنند باید از وسایل حمل ونقل عمومی کمک بگیرند تا به مقصد یا هتل مورد نظرخود برسند.

آب و هوای شهر آنتالیا

آنتالیا دارای آب و هوای خاص مدیترانه ای با تابستان های آفتابی و زمستانهای معتدل است. بنابراین بهترین زمان سفر به شهر آنتالیا ماه های اردیبهشت تا اواسط ماه آذر خواهد بود، در این ماه ها هوای آنتالیا نه زیاد گرم و نه خیلی سرد است و به راحتی می توان هتل های ارزان قیمت رزرو کرد و از رستوران های بین المللی سطح شهر با قیمت مناسب استفاده کرد.

آب و هوای شهر آنتالیا

سیستم حمل و نقل شهر آنتالیا

سیستم حمل و نقل عمومی آنتالیا شامل اتوبوس، تراموا، قطار سبک شهری، تاکسی و دلموش می شود. اتوبوس های آنتالیا مجهز به تهویه مطبوع هوا هستند و در تمام سطح شهر ایستگاه دارند و از همه مهمتر قیمت های مناسبی دارند. دلموش تاکسی های بزرگی بوده که شبیه به مینی بوس هستند. دلموش ها در مسیرهای مشخصی حرکت می کنند و در اکثر مکان های دیدنی آنتالیا ایستگاه دارد. از دیگر وسایل حمل و نقل عمومی آنتالیا می توان به تراموا اشاره کرد. تراموای آنتالیا را در سال 1999 وارد این شهر شد و بخش های زیادی از شهر را به یکدیگر متصل کرده است.

جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر آنتالیا

جاذبه های گردشگری در شهر آنتالیا ترکیه بسیار زیاد است از مناطق تاریخی و طبیعی گرفته تا موزه های تاریخی و هنری، خیابان های سنتی و مدرن همه ارزش این را دارند که از آنها بازدید کنید.

جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر آنتالیا

برج ساعت

این برج در منطقه آنتالیا قدیم واقع شده است و قدمتش به قرن 2 میلادی باز می گردد. از بین 80 برج آنتالیا، برج ساعت تنها بازمانده از آنها است. این بنا دو طبقه دارد که طبقه بالا به شکل گرد و طبقه زیرین برج به شکل مربع می باشد. دیدن این برج یکی از هیجان انگیز ترین بازدیدها خواهد بود.

شهر آسپندوس

منطقه های باستانی آسپندوس و ترمسوس از آثار باقی مانده امپراتوری روم شرقی به شمار می روند. شهر آسپندوس به عنوان یک سالن تئاتر یا تماشاخانه رومی شهرت دارد، آسپندوس یکی از جاذبه های اصلی کشور ترکیه است که سالانه هزاران توریست خارجی را به سمت خود جذب می کند.

سواحل تفریحی

سواحل شهر آنتالیا شهرت جهانی دارد. در این شهر دو ساحل معروف دارد که عبارتند از ساحل لار و ساحل کنیالتی. ترک ها ساحل لارا را لارا پالجی می گویند، این ساحل بسیار زیبا و تمیز است. اگر به این ساحل رفتید رفتید حتما موتور اسکوتر کرایه کنید و از اسکوترسواری کنار دریا لذت ببرید. ساحل کنیالتی یک پارک آبی هیجان‌انگیز و بزرگی دارد که پر از وسایل و اسباب بازی‌های آبی است.

موزه باستان شناسی

یکی از مهم ترین موزه های ترکیه که آثار تاریخی این شهر به نمایش گذاشته شده است. این موزه با مساحتی حدود 7000 متر مربع دارد که در آن 13 تالار نمایشگاهی و یک گالری رو باز جای گرفته است. در این موزه 5000 اثر هنری از آناتولی وجود دارد این موزه هر روز به جز روز دوشنبه باز است و شما می توانید ساعت ها به تماشای تاریخ پرفراز و نشیب این شهر توریستی بپردازید.

موزه باستان شناسی

دروازه هادریانوس

دروازه هادریانوس، بنایی تاریخی با سه گذرگاه طاقی شکل است که در زمان امپراتور رومی احداث شده بود. امروزه هر دو سمت این دروازه به عنوان تکیه گاه در برابر دیوارهای ارگ باقی مانده‌ اند. این بنا در سال 1960 مورد بازسازی قرار گرفت. در جای جای این بنای تاریخی می توان معماری به سبک کورینس را مشاهده کرد. سبک کورینس محبوب ترین و زیباترین سبک رومی به شمار می رود.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *