کشور ترکیه به سبب قرار گیری بین دو قاره آسیا و اروپا، مقصد گردشگری بسیلری از افراد شده است. سواحل آرام و زیبای ترکیه زبانزد خاص و عام در سراسر جهان شده، به خصوص سواحل شهر آنتالیا که ساحلی بی نظیر است. اگر شما هم قصد سفر به ترکیه را دارید، نیاز به اطلاعاتی در مورد ترکیه دارید ما شما را در این زمینه راهنمایی خواهیم کرد.

آشنایی با کشور ترکیه

کشور ترکیه از قدیمی ترین مناطق مسکونی در جهان محسوب می شود. در دوران باستان این کشور تحت سلطه لودیه و ایونیا بود که حدود 500 سال قبل از میلاد مسیح توسط کوروش کبیر منقرض شدند و از آن پس ترکیه تحت سلطه هخامنشیان بود. پس از زمان کوتاهی این کشور به دست رومیان افتاد. کشور ترکیه در سال 1946 میلادی عضو سازمان ملل شد و در سال 1952 به ناتو پیوست. هم اکنون ترکیه عضو جانبی اروپا محسوب می شود و قصد دارد به عضوت در اتحادیه اروپا درآید.

اختلاف ساعتی ایران و ترکیه به جز برخی اوقات یک ساعت و سی دقیقه است، یعنی تهران 1.30 ساعت از ساعت رسمی ترکیه جلو تر می باشد. کشور ترکیه دو تنگه راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار دارد. وسعت ترکیه 783,562 کیلومتر مربع است و شکل ظاهری این کشور مانند یک مستطیل است. بخش عطیمی از ترکیه یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب باختر آسیا و خاورمیانه واقع شده است و بخش کوچکی به نام تراکیه در منطقه تراکیه قرار دارد. کشور در قسمت آسیایی با کشور ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، عراق و سوریه همسایه است و از منطقه اروپایی در همسایگی با بلغارستان و یونان می باشد. این کشور مرزهای آبی هم دارد و با دریای سیاه، اژه و مرمره در ارتباط است.

آشنایی با کشور ترکیه

اگر می‌خواهید در کشور ترکیه خودتان رانندگی کنید شما می توانید به محض رسیدنتان، در فرودگاه باجه های کرایه خودرو، خودروی مورد نظرتان را اجاره کنید البته فقط قبل از سفر به کشور ترکیه، گواهینامه را فراموش نکنید و همراه داشته باشید. با توجه به اینکه ترکیه کشوری مدرن است، انواع وسایل حمل و نقل عمومی در این کشور وجود دارد. شهرهای توریستی ترکیه بسیار پر جمعیت و پر ترافیک است و بهترین راه برای گشت و گذار در آنها استفاده از تاکسی های ترکی یا همان دولموش ها و اتوبوس ها می باشند. البته سیستم حمل و نقل اتبوس برای مسافت های طولانی انتخاب خوبی خواهد بود اما محدودیت هایی هم دارد به عنوان مثال امکان سیگار کشیدن و سروصدا کردن وجود ندارد.

فرهنگ و زبان مردم ترکیه

زبان رسمی کشور ترکیه، ترکی است و از دیگر زبان های رایج در ترکیه می توان به کردی، انگلیسی و عربی اشاره کرد. زبان ترکی یکی از با قدمت ترین زبان های جهان به شمار می رود. بخشی از مناطق جنوب شرقی اروپا و بعضی از بخش های خاورمیانه به این زبان صحبت می کنند. از زیرشاخه های زبان ترکی می توان به ترکی آذربایجانی، ترکی ترکمنی، ترکی قرغیزی، ترکی اویغوری و… اشاره نمود. این زبان در گذشته با خط عربی نوشته می شد ولی از زمان تشکیل حکومت جمهوری ترکیه توسط آتاتورک به خط لاتین تغییر یافت.

در ابتدا مردم این کشور مسیحی بودند اما در قرن یازدهم میلادی به دین اسلام گرویدند. در سال 1924 دین اسلام، دین رسمی کشور ترکیه منصوب شد اما در اصلاحات قانونی سال 1928 قانون دین رسمی حذف شد و تاکید بر جدایی دین از سیاست، ترکیه خود را کشوری با دولت غیرمذهبی معرفی کرد. کشور ترکیه در حدود 76 میلیون نفر جمعیت دارد، با این حال 99.8 درصد از مردم ترک مسلمان و 0.2 درصد مسیحی و یهودی هستند.

ترکیه با توجه به موقعیت جغرافیایی که دارد هموجوار با کشورهای اروپایی است بنابراین بر روی فرهنگ و آداب و رسوم مردم ترکیه تاثیر گذار بوده اند. ترک ها بسیار خونگرم، خانواده دوست و مهمان نواز هستند، در این کشور مردان و زنان ترک در این کشور در طول روز ساعاتی را با دوستان خود سپری می کنند. با اینکه فرهنگ های اروپایی وارد فرهنگ مردم این کشور شده است، با این حال همچنان تعارف در بین مردم دیده می شود.

فرهنگ و زبان مردم ترکیه

وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور ترکیه

واحد پول کشور ترکیه لیر است که هر لیر معادل 100 قروش می باشد. لیر ترکیه به صورت اسکناس های 5، 10، 20، 50، 100 و 200 لیره و سکه های یک قروشی، 5 قروشی، 10 قروشی، 25 قروشی، 50 قروشی و یک لیره ای وجود دارد. در گذشته ارزش برابری لیر ترکیه بسیار پایین بود و با توجه به تورم هایی که ایجاد شد ارزش آن به مرور کاهش یافت از این رو دولت ترکیه تصمیم گرفت که از تاریخ 28 ژانویه 2005 شش صفر از واحد پول کشور حذف کند. بنابراین ترتیب هر لیر جدید ترکیه برابر با یک میلیون لیر قدیم است. کشور ترکیه سطح روابط اقتصادی و سیاسی خد را با دیگر کشورها افزایش داده است و در میان 20 قدرت برتر اقتصادی جهان جایگاه معقولی دست یافته و سطح معاملات تجاری خود را افزایش داده است. مهم ترین و اصلی ترین کالاهای صادراتی کشور ترکیه در سال مربوط به وسایل نقلیه موتوری می باشد.

در قانون اساسی جدید کشور ترکیه بر اساس ماده اول، نوع حکومت ترکیه ساختار جمهوری دارد. همچنین طبق ماده دوم، این کشور دارای یک نظام اجتماعی غیردینی (جدایی دین از سیاست) و دموکراتیک برگرفته از ناسیونالیسم آتاتورک می باشد. با توجه به اینکه قواهای کشور ترکیه از یکدیگر تفکیک شده اند و هرکدام مستقل از یکدیگر فعال هستند. این قوا به سه قوه مجریه، مقننه و قضایی شکل گرفته است.

آب و هوای کشور ترکیه

کشور ترکیه با توجه به موقعیت جفرایایی که قرار دارد، تنوعی از آب و هوا را در تجربه می کند. در بخش های ساحلی آ و هوای مدیترانه ای جریان دارد. در این کشور تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های معتدل و بارانی مشاهده می شود و البته در مناطق مرتفع بارش برف هم همراه است. بهترین زمان سفر به ترکیه، بهار و پاییز می باشد، در این فصول امکانات تفریحات آبی در ساسر کشور مهیا است و از هوای ملایم و مطلوبی لذت خواهید برد، اما در این زمان ها قیمت هتل ها و اجناس مراکز خرید تا حدودی گران هستند دحالیکهر فصل تابستان و زمستان قیمت ها در پایین ترین میزان قرار دارند و سفر مقرون به صرفه ای در پیش خواهید داشت.

آب و هوای کشور ترکیه

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور ترکیه

ترکیه کشوری متمدن با تاریخی کهن است و در این کشور می توان از جاذبه های گردشگری و تاریخی بسیار فراوانی دیدن کرد. ایاصوفیه، برج گالاتا، مسجد سلیمانیه، شهر تاریخی افسوس، مسجد آبی، تنگه ی بسفر و … تعداد اندکی از مکان های معروف ترکیه هستند.  در ادامه به معرفی برخی از مشهور ترین جاذبه های دیدنی و تاریخی کشور ترکیه می پردازیم:

افسوس

شهر تاریخی افسوس در آناتولی ترکیه و در 3 کیلومتری شهر سلجوک واقع شده است. افسوس را می توان به عنوان مشهورترین جاذبه های دیدنی ترکیه معرفی کرد.

کاپادوکیه

یکی دیگر از اماکن باستانی ترکیه، کاپادوکیه است. کاپادوکیه به دلیل داشتن دودکش های افسانه ای شهرت جهانی دارد. این مکان قدمتی کهن دارد که به 6 قرن قبل از میلا باز می گردد.

ایا صوفیه

این بنای مجلل به دستور امپراتور ژوستینین اول ساخته شد. ایا صوفیه در زمان تصرف قسطنطنیه به عنوان مسجد استفاده میشد اما امروزه یکی از مهم ترین موزه های ترکیه محسوب می شود و نماد شهر استانبول می باشد.

ایا صوفیه

کاخ توپ‌ قاپی

در قرن 15 میلادی به فرمان امپراتور عثمانی احداث گردید. توپ‌ قاپی کاخی بسیار با شکوه از دیگر دیدنی های ترکیه به شمار می رود که در سازمان یونسکو ثبت شده است.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *