کشور اسلوونی دارای موقعیت  جغرافیایی بسیار خیره کننده و محیطی خوش منظره است که در قلب اروپا واقع شده است. کشور اسلوونی با رشته کوه های آلپ شرقی و همین طور دریای آدریاتیک احاطه شده است. به همین دلیل به عنوان یک مقصد گردشگری در قاره اروپا محسوب می شود. امروز در این مقاله قصد داریم درباره کشور اسلوونی و فرهنگ و زبان مردم آن صحبت کنیم.

آشنایی با کشور اسلوونی

قرن هفت با شروع حکومت محلی باواریا و ورود اسلاوها سکونت در این سرزمین آغاز شد. از قرن 13 به بعد این منطقه تحت سلطه امپراطوری های اتریش و مجارستان قرار گرفت، این سرزمین سال های زیادی متعلق به اتریش، ایتالیا و یوگسلاوی بود اما کشور اسلوونی از سال 1991 از کشور یوگسلاوی جدا شد و اعلام حکومتی مستقل کرد. اسلوونی عضو اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد می باشد. این کشور چند ماه پیش از اینکه عضو اتحادیه اروپا شود به پیمان آتلانتیک شمالی پیوست.

کشور اسلوونی در جنوب اروپای مرکزی واقع شده است. کشور اسلوونی از شمال با اتریش و از غرب با ایتالیا و از جنوب و شرق نیز با کشورهای کرواسی و مجارستان همسایه است. کشور اسلوونی در جنوب با دریای آدریاتیک و در شمال با رشته کوه های آلپ احاطه شده است. کشور اسلوونی 20273 کیلومتر مربع مساحت داشته و در حدود ۲ میلیون نفر در خود جای داده است. شهر لیوبلیانا پایتخت کشور اسلوونی که بزرگترین شهر این کشور محسوب می شود. اکثر جمعیت کشور اسلوونی در شهر پایتخت و اطراف آن زندگی می کنند.

بلندترین قله در کشور اسلوونی تریگلاو نامگذاری شده است، این قله حدودا 2 هزار و 800 متر ارتفاع دارد. تقریبا نیمی از کشور اسلوونی پوشیده ازجنگل‌ است. در این کشور حتی بخش‌ هایی از قدیمی‌ ترین جنگل‌ های جهان را مشاهده کنید. فرودگاه اصلی این کشور فرودگاه لیوبلیانا است که به شهرها و کشورهای مختلف اروپایی پرواز دارد، حتی خطوط هوایی اسلوونی با کشورهای جنوب شرق اروپا هم ارتباط دارد. خاک کشور اسلوونی پوششی نرم و پلیستوکن اسیدی دارد. پوشش خاک قهوه ای تنها یک دهم از کل خاک این کشور را در بر می گیرد که عمدتا در شمال شرقی اسلوونی واقع شده اند و مابقی خاک این کشور به رنگ قرمز هستند که شهرت جهانی دارند.

آشنایی با کشور اسلوونی

فرهنگ و زبان مردم اسلوونی

زبان رسمی مردم اسلوونی، زبان اسلاو می باشد و عمدتا گویش اسلاو های جنوبی رایج است. اسلوونی، زبانی با دستورات زبانی دشواری دارد و اصالتی هندو اروپایی دارد. از دیگر زبان های رسمی در اسلوونی زبان ایتالیایی و مجارستانی است  که اقلیت های ساکن در اسلوونی با این زبان ها صحبت می کنند. مذهب مسیحیت توسط قبایل اسلاو در قرن هشتم پذیرفته شد. بیشتر اسلوونی ها از اعلام مذهبت شان خودداری می کنند و در سرشماری ها چیزی  نمی گویند چون معتقدند دین کاملا شخصی بوده و نسبت به آن خیلی حساس هستند. با این حال کاتولیک رومی بیشترین محبوبیت را در بین مردم دارد و بعد از آن اسلام است که بیشترین طرفدار را دارد و عمدتا مسلمانان در پایتخت زندگی می کنند. برای سفر به این کشور نیاز به ویزای اسلوونی دارید.

در این کشور بیشتر مردمش از تبار اسلاو هستند. خانواده‌ های اسلوونیایی خیلی به بچه دار شدن علاقه ندارند به همین دلیل نرخ رشد جمعیت در این کشور منفی شده است. 38 درصد اسلوونی ها ، 2 درصد صرب ها، 1.8 درصد کروات ها، 1 درصد بوسنیایی ها و بقیه جمعیت این کشور را دیگر قومیت ها تشکیل می دهند. امید به زندگی در این کشور برای زنان 47 تا 80 سال و برای مردان 72 تا 84 سال می رسد.فرهنگ مردم اسلوونی مانند معماری این کشور پربار و با قدمت است. معماری این کشور ترکیبی از معماری باروک اتریشی و رومی ایتالیایی است که همین خود شهرهای این کشور را به اثر هنری تبدیل کرده است.

وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور اسلوونی

در این کشور رئیس حکومت، رئیس جمهور و رئیس دولت، نخست وزیر می باشد. رئیس جمهور اسلوونی توسط آرای مردم برای دوره 5 ساله انتخاب می شود و نخست وزیر توسط نمایندگان مجلس تعیین می شود.  کشور اسلوونی دارای دو مجلس دارد که اولی مجلس ملی با 90 نفر عضو و دومی مجلس شورای ملی با 40 نفر عضو از گروه‌ های اقتصادی، اجتماعی و متخصصان می باشد. نمایندگان مجلس ملی با رای مردم انتخاب می شوند. دادگاه قانون اساسی اسلوونی، از بالاترین قدرت قضایی برخوردار است که از 9 قاضی شکل گرفته است.

واحد پول این کشور یورو در نظر گرفته شده است. اسلوونی در بخش کشاورزی به شدت در وضعیت خوبی قرار دارد تا جایی که در پرورش دام و مزارع علوفه، سیب زمینی، گندم، لوبیا، نیشکر و ذرت برجسته است. از صنایعی که در کشور اسلوونی در حال توسعه و ارتقا است می توان به صنایع آهن و فولاد، نساجی، استخراج زغال سنگ، تجهیزات الکترونیک، خودروسازی، محصولات چوبی و تسلیحات نظامی اشاره نمود. اسلوونی محصولای از جمله ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل، مواد شیمیایی و غذا به دیگر کشورها صادرات می کند. از دیگر منابع درآمد این کشور صنایع دستی و همینطور گردشگری می باشد.

وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور اسلوونی

آب و هوای کشور اسلوونی

با توجه به شرایط جغرافیایی اسلوونی و کوهستانی بودن آن، آب و هوا در اغلب اوقات سال سرد و خشک می باشد و شرایط مدیترانه ای در آن برقرار است. تنوع آب و هوایی در بخش های مختلف اسلوونی کاملا ملموس است. مناطق شمالی اسلوونی آب و هوای سرد و کوهستانی دارد، زمستان هایی سرد و تابستان هایی معتدل حاکم است. مناطق جنوبی و غربی اسلوونی که در کنار دریای آدریاتیک قرار گرفته اند در تمام طول سال آب و هوای مدیترانه ای دارد. فصل بهار یکی از بهترین فصل ها برای سفر به این کشور است چون جنگل ها و طبیعت اسلوونی در زیباترین حالت خود قرار دارند و هوا بسیار مطلوب و دل انگیزی خواهد بود.

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور اسلوونی

اسلوونی مقصد عاشقان طبیعت است. این کشور شاید مورد توجه بعضی گردشگران قرار نگیرد اما طبیعت بکر و دست نخورده آن حرف های بسیاری دارد. ما در این بخش تعدادی از معروف ترین جاذبه های دیدنی اسلوونی را معرفی می کنیم.

لیوبلیانا

این شهر پایتخت کشور اسلوونی است که از زیباترین شهرهای این کشور محسوب می شود. شهر لیوبلینا ساختاری با سبک باروک دارد به همین علت میدان های کوچک این شهر قدیمی شهرت پیدا کرده است. در سطح شهر مجسمه های اژدها به چشم میخورد که مربوط به شبک معماری این شهر می باشد.

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور اسلوونی

غارهای شکوجان

غارهای بسیار زیبایی که در سازمان یونسکو ثبت شدند. غارهای شکوجان از مرتفع ترین غارهای اروپا هستند که بوسیله یک پل به یکدیگر وصل شده و در میان یک دره بزرگ قرار شگل گرفته اند. در این غارها نزدیک به 15 گونه خفاش زندگی می کنند.

موزه رگاتیک

اگر به دنبال یک جای متفاوت هستید ما موزه باز رگاتیک را به شما معرفی می کنیم. این موزه در قلب یک مزرعه قرار دارد و آداب و رسوم و سنت های مردم اسلوونی را به نمایش گذاشته است.

جنگل گورا

در منطقه شمال غربی اسلووانی یک جنگل بزرگ به نام گورا وجود دارد. در این جنگل امکانات ورزش های زمستانی مانند اسکی برای گردشگران مهیا شده است. در نزدیکی گورا شهری به نام سلجه قرار دارد که از قدیمی ترین شهرهای اسلوونی محسوب می شود.

جنگل گورا

گذرگاه ورشیک

این گذرگاه متعلق به قرن بیستم می باشد. ورشیک 1500 متر ارتفاع دارد و یکی از مرتفع ترین گذرگاه کوهی به شمار می رود و تا دره سوچا ادامه دارد. این مسیر بیشتر برای کوهنوردی استفاده می شود.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *