جمهوری ایسلند یکی از کشورهای زیبای اروپا و از بکرترین و دست‌ نخورده‌‌ترین مناطق در کل جهان شناخته شده است. این کشور سالانه میزبان میلیون ها گردشگر و توریست از سراسر دنیا می شود. برای آشنایی بیشتر با کشور ایسلند، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با کشور ایسلند

گروهی از کشیش های ایرلندی در قرن 7 و 8 میلادی به سرزمین ایسلند مهاجرت کردند، آنها اولین انسان هایی بودند که در این جزیره سکونت کردند. چندی نگذشت که در قرن 9 میلادی کشیش ها توسط وایکینگ ها به بیرون رانده شدند و ایسلند را ترک کردند. بر طبق آثار کشف شده از ایسلند نشان می دهند اولین وایکینگی که ایسلند را کشف کرد نادودور نام داشت. او که قصد سفر به جزایر فارو را داشته مسیر را گم می کند و سر از جزیره ایسلند در می آورد. فلوکی ویلگروآسون که یکی از وایکینگ ها بود تلاش بسیاری کرد تا در این سرزمین ساکن شوند. او کسی است که نام این سرزمین را ایسلند گذاشت، ایسلند به معنای سرزمین یخ می باشد. کشور ایسلند مدت زمان زیادی تحت حکومت پادشاهی نروژ بود و پس از آن به دست پادشاهی دانمارک افتاد. ایسلند در سال 1918 میلادی از کشور دانمارک جدا شد. در دهه‌ های 1950 و 1970، اختلاف بر سر حق ماهیگیری در آب‌ های ساحلی ایسلند منجر به درگیری با نیروی دریایی بریتانیا گشت. این درگیری ‌ها که به جنگ ‌های روغن ‌ماهی معروف است.

ایسلند شمالی ترین کشور اروپا بوده که در شمال اقیانوس اطلس واقع شده است. کشور ایسلند هیجدهمین جزیره بزرگ جهان و دومین جزیره بزرگ اروپا، پس از بریتانیای کبیر شناخته شده است. این کشور شامل یک جزیره بزرگ و چند جزیره کوچک است که همه در اقیانوس اطلس شمالی قرار دارند و البته پایین ‌تر از مدار شمالگان قرار گرفته ‌اند. کشور ایسلند به مساحت 103.000 کیلومتر مربع بوده و حدود 350 هزار نفر را در خود جای داده است. 94 درصد مردم این کشور را ایسلندی ‌ها تشکیل می ‌دهند که از تبار ژرمن ها هستند و مابقی عمدتا از مهاجران دیگر کشورهای اروپایی می باشند. بهترین تیم هندبال جهان، قوی ‌ترین مردان، شادترین افراد، امن ‌ترین کشور و پاکیزه ‌ترین کشور بخشی از ویژگی ‌های ایسلند است.  ایسلند یک منطقه‌ آتشفشانی به شمار می رود و 25 آتشفشان فعال دارد، از این آتشفشان ها چشمه‌ های آب گرم زیادی سررشته می گیرد و پوششی از یخ و خاکسترهای آتشفشانی، سطح جزیره را پوشانده‌ است. جزیره ایسلند 4.970 کیلومتر ساحل دارد که شامل شمار زیادی آبدره می باشد البته بیشتر سکونتگاه‌ های ایسلند نیز در همین آب ‌دره‌ ها تشکیل شده‌ اند.

آشنایی با کشور ایسلند

تقریبا بیش از نیمی از سطح ایسلند را فلات ها پوشانده اند و هیچ پوشش گیاهی در آن مناطق وجود ندارد. دریاچه های ایسلند به 1800 دریاچه می رسد که دریاچه پینگوالاواتن به طول 84 کیلومتر مربع از بزرگ ترین آنها محسوب می شود. حدود 300 چاه بخار در کشور ایسلند پراکنده هستند که منابع زمین‌ گرمایی به‌ شمار می ‌آیند و از آنها برای تولید برق و انرژی گرمایی استفاده می کنند. ایسلند بالاترین تولید سرانه برق را در بین تمامی کشورهای دنیا دارد. کشور ایسلند به عضویت معاهده شینگن و پیمان ناتو در آمده است. ایسلند کم جعیت ترین کشور در پیمان ناتو به حساب می آید که ارتش دائمی هم ندارد. این کشور که تا قرن بیستم از فقیرترین کشورهای جهان به شمار می رفت اما در سال‌ های پس از جنگ جهانی دوم با صنعتی کردن ماهیگیری خود، به رفاه رسید و توانست در سال 1990 به یکی از مرفه‌ ترین کشورهای جهان تبدیل شود. شهر ریکیاویک پایتخت کشور ایسلند می باشد که در بخش جنوب غربی کشور واقع شده است. نام این شهر به معنی خلیج مه آلود می باشد. ریکیاویک مملو از جاذبه های طبیعی بکر است که هنوز دست نخورده باقی مانده اند. در کنار طبیعت مسحور کننده جاذبه های تاریخی، موزه ها و همین طور گالری های بسیاری در این شهر وجود دارد که بازدید از آنها خالی از لطف نخواهد بود.

فرهنگ و زبان مردم ایسلند

زبان رسمی این کشور زبان ایسلندی است، بعد از آن زبان انگلیسی دومین زبان رایج در کشور ایسلند می باشد. مردم ایسلندی علاوه بر زبان مادری، به زبان انگلیسی کاملا مسلط هستند چراکه یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان در مدارس ایسلند اجباری می باشد. ایسلندی‌ ها طبق قانون اساسی ایسلند از آزادی دینی برخوردار هستند اما اکثر مردم این کشور مسیحی بوده که بیشترشان پیرو آیین پروتستان هستند. فرهنگ این کشور از مهاجران وایکینگ قرن نهم شکل گرفته است. مردم ایسلند به نیاکان وایکینگ خود می بالند و بسیاری از این مردم به مهاجران اولیه ایسلند باز می گردند. ایسلندی‌ ها نسبت به دیگر کشورهای اسکاندیناوی و اروپا به استقلال و خودکفایی بسیار اهمیت می دهند. در یک نظرسنجی که از سوی کمیسیون اروپایی انجام شد، 85 درصد از ایسلندی‌ ها استقلال کشور را امر بسیار مهمی توصیف کردند این در حالیست که برای نروژی‌ها 47 درصد، دانمارکی‌ ها 49 درصد و میانگین آن در میان کشورهای اتحادیه اروپا 53 درصد بود. مردم ایسلند از تعهد کاری بالایی برخوردار هستند، ساعت کاری در این کشور نسبت به دیگر کشورهای صنعتی بیشتر است. برابری خواهی در این کشور شهرت جهانی دارد و تقریبا درآمد مردم با یکدیگر بسیار نزدیک به هم هستند، این خود یک مزیت به حساب می آید.

فرهنگ و زبان مردم ایسلند

فرودگاه های کشور ایسلند

فرودگاه بین المللی کفلاویک ازبزرگ ترین و اصلی ترین فرودگاه در کشور ایسلند شناخته می شود. این فرودگاه در فاصله 3 کیلومتری شهر کفلاویک واقع شده است و با پایتخت ایسلند، شهر ریکیاویک تنها 50 کیلومتر فاصله دارد. فرودگاه بین المللی کفلاویک یکی از برترین فرودگاه‌ های در حال رشد در قاره اروپا در کشور شناخته می شود. شرکت های هواپیمایی مختلفی مانند ایرکانادا، بریتیش ایرویز، ایزی جت، لوفت هانزا، ایسلندر و آسترین ایرلاینز در این فرودگاه فعالیت دارند.

آب و هوای کشور ایسلند

کشور ایسلند آب و هوای سرد و قطبی دارد. البته جریان‌ های آب گرم گلف استریم در کرانه‌ های جنوبی ایسلند برقرار است و باعث می شوند که دما تا حدودی بالاتر رود و از یخبندان ‌های زمستان جلوگیری می کند. شهر ریکیاویک نیز آب و هوایش تحت تاثیر جو اقیانوسی است و در آنجا حتی تابستان ها هم سرد است.

آب و هوای کشور ایسلند

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور ایسلند

این کشور با دارا بودن تالاب های یخی، کوه های آتشفشانی، چشمه های آب معدنی، کوه های یخی و آبشارهای گوناگون میزبان توریست های فراوانی از سراسر دنیا به خصوص اروپا می باشد. برای سفر به این کشور زیبا نیاز به ویزای ایسلند می باشد.

پرلان

ساختمانی با نام پرلان در بالای تپه ای در شهر ریکیاویک ساخته شده است که به عنوان نماد این شهر شناخته می شود. در گذشته از این ساختمان برای نگه داری آب استفاده می کردند اما امروزه تبدیل به موزه شده است و سالانه در این ساختمان مرواریدی شکل نمایشگاه های مختلفی برگزار می کنند.

شفق های قطبی

شفق قطبی یکی از پدیده‌ های جوی کره زمین است. پدیده ظهور نورهای رنگین و متحرک در آسمان شب را شفق قطبی می گویند. این پدیده معمولا در عرض های نزدیک به دو قطب زمین شکل می دهد.

شفق های قطبی

کلیسای هالگریمسکرکیا

یکی از بزرگ ترین کلیساهای دنیا و بزرگ ترین کلیسای ایسلند که در مرکز شهر ریکیاویک واقع شده کلیسای هالگریمسکرکیا است.  دلیل اهمیت این کلیسا نیز طراحی مدرن و ارتفاع 75 متری آن است. طراحی کلیسای هالگریمسکرکیا به گونه ای است که کوه ها، صخره ها و یخچال های ایسلند نمایان هستند و ساخت آن حدود 41 سال طول کشیده است.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *