کلیساهای قدیمی و بناها و شهرهای تاریخی قرون وسطایی از جذابیت ‌های کشور قبرس برای بازدید گردشگران محسوب می شود. این کشور دارای انواع درختان مرکبات، باغ های زیتون و کوه های پوشیده از جنگل های کاج می باشد. برای آشنایی بیشتر با قبرس با ما همراه باشید.

آشنایی با کشور قبرس

این جزیره در طول تاریخ خود در تصرف کشورهای بسیاری مانند ایران، روم، یونان، امپراطوری عثمانی و انگلیس در آمده است. اما بعد از پایان یافتن جنگ جهانی دوم، به علت فشار اقتصادی که وارد شده بود انگلیس از این سرزمین خارج شد. فرمانروایان کشورهای انگلیس، یونان و ترکیه به همراه رهبران قبرس پیمانی را امضا کردند. قبرس در سال 1960 میلادی استقلال خود را اعلام کرد و حکومتی متشکل از مردم یونانی تبار و ترک شکل داد. در سال 1963 میلادی، نمایندگان ترک در پی اختلاف بر سر نحوه اجرای این توافق از دولت قبرس بر اثر حادثه کریسمس خونین از قبرس اخراج شدند با آغاز عملیات نظامی یونانی های این جزیره، ترک‌ های قبرس کشور را ترک کردند و این سرآغاز درگیری‌ های قومی میان ترک ‌ها و یونانی‌ ها در این جزیره شد. این جنگ و درگیری به مدت 11 سال طول کشید. در پی بروز درگیری بین دو طرف، سازمان ملل متحد در سال 1964 یک نیروی پاسدار صلح را به این جزیره اعزام کرد که ماموریت آن تا کنون تمدید شده‌ است. در این درگیری های داخلی مردم ترک جان باختگان بیشتری داشتند و همینطور عده زیادی از آنها آواره به دیگر کشورهای اطراف شدند. در سال 1974 دولت سراسقف ماکاریوس، رئیس جمهور وقت قبرس، در کودتایی به تحریک حکومت نظامیان یونان سرنگون شد و ترکیه با استناد به موقعیت خود به عنوان یکی از تضمین‌ کنندگان حق حاکمیت قبرس، یگان‌ های ارتش خود را در شمال این سرزمین مستقر کرد که عملا باعث تقسیم این جزیره شد. بحران قبرس پس از حمله ترکیه به قبرس و اعلام استقلال جمهوری ترک قبرس شمالی که فقط از سوی ترکیه مورد تایید قرار گرفت آغاز شد. با وجود پیشنهادهای گوناگون بین‌المللی این بحران همچنان حل نشده و باقی ‌مانده ‌است.

آشنایی با کشور قبرس

کشور قبرس، کشوری اروپایی است که در دریای مدیترانه و در جنوب کشور ترکیه واقع شده است. این جزیره بعد از جزیره ساردنی و سیسیل، سومین جزیره‌ بزرگ در دریای مدیترانه به شمار می رود. کشور قبرس از شمال با مصر، از جنوب شرقی با یونان، از جنوب با ترکیه و از غرب با سوریه و لبنان مرز مشترک دارد. جالب است که بدانید کشور قبرس از نظر جغرافیایی در آسیا قرار گرفته اما از نظر سیاسی یک کشور اروپایی به حساب می آید چرا که یکی از اعضای اتحادیه‌ اروپا می باشد. قبرس 9 هزار و 251 کیلومتر مربع مساحت دارد و حدود 2 میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور با این مساحتی که دارد 158 امین کشور پر جمعیت دنیا محسوب می شود. پایتخت قبرس، شهر نیکوزیا نام دارد، مراکز اداری دولتی، دفاتر و سفارت کشورهای خارجی و همچنین مقر سازمان ملل در این شهر قرار دارد. شهر نیکوزیا تنها پایتخت دوتکه شده در دنیا می‌ باشد که نیمی از آن در اختیار قبرس ترک و نیم دیگری از آن در اختیار قبرس یونانی قرار گرفته است. از شهرهای مهم آن می ‌توان لیماسول، لارناکا، فاماگوستا، پافوس و پروتاراس را نام برد. تاریخ پرفراز و نشیب قبرس را می‌ توانید در بناهای تاریخی باقی مانده ببینید بقایای بناهای رومی، موزه‌‌های قدیمی و کوچه‌ها و خیابان‌ های باریک سنتی. این تاریخ زنده را به شکل کامل و قابل توجهی در شهر پافوس (Pafos) مشاهده خواهید کرد، جایی که آثار باستانی متعددی چون مقبره‌ پادشاهان را در بر گرفته است. برای سفر به این کشور نیاز به دریاف ویزا و تعیین وقت سفارت قبرس دارید.

فرهنگ و زبان مردم قبرس

زبان رسمی مردم قبرس شمال ترکی و در جنوب قبرس بیشتر مردم به زبان یونانی صحبت می‌ کنند اما زبان انگلیسی نیز به عنوان زبان دوم کاربرد فراوان دارد. با این‌ حال فقط دو زبان ترکی و یونانی به ‌عنوان زبان های رسمی کشور هستند. اکثریت قاطع مردم جمهوری ترک قبرس شمالی را مسلمانان سنی مذهب تشکیل می دهند اگر چه به طور عادی به مساجد نمی ‏روند و لباس مذهبی نمی‏ پوشند، اما مراسم مذهبی را جشن می ‏گیرند. در کنار آنها اقلیتی از مسیحیان ارتودوکس و مسیحیان پیرو کلیسای مارونی نیز در این کشور زندگی می ‌کنند. هنر قلاب دوزی یکی از سنت های قدیمی این کشور به شمار می رود که به دوره ونیزی بر می گردد. مردم قبرس با این هنر انواع روتختی، رومیزی و روسری می بافند. یکی دیگر از سنت‏ های قبرس باستان مخصوصا در منطقه گازیماگازا هنر فرش ‏بافی است. گلیم با طرح‏ ها و الگوهای رنگی جزء بهترین سوغاتی‏های قبرس محسوب می شود.

فرهنگ و زبان مردم قبرس

فرودگاه های کشور قبرس

فرودگاه بین ‌المللی لارناکا و فرودگاه بین‌ المللی ارجان تنها فرودگاه های کشور قبرس هستند که تمام پروازهای داخلی و خارجی قبرس توسط این دو انجام می شود. فرودگاه بین ‌المللی لارناکا در جنوب غربی شهر لارناکا قرار دارد. این فرودگاه در سال 1974 احداث شده است. این فرودگاه در بین قاره های اروپا، آفریقا، روسیه و خاورمیانه به عنوان یک مرکز خط هوایی برای ترافیک و پرواز بین قاره ای بسیار مناسب بوده و امر پرواز را آسان می کند. در حال حاضر بیش از 30 شرکت هواپیمایی مسافری و خدمات حمل و نقل داخلی و بین المللی را این فرودگاه در خود جای داده است. فرودگاه بین‌ المللی ارجان یکی از مهم ترین و البته پرترددترین فرودگاه های کشور جمهوری قبرس است. این فرودگاه در شهر نیکوزیای شمالی کشور جمهوری قبرس شمالی قرار دارد. بزرگ ترین فرودگاه در قبرس بوده که روزانه بیش از 100 پرواز انجام می دهد.

آب و هوای کشور قبرس

در این کشور آب و هوای ملایم و مدیترانه ای در جریان است. قبرس تابستان های گرم و زمستان های ملایمی دارد. ماه‌ های جون، جولای و اوت، ماه های گرم قبرس محسوب می شود که علاوه بر اینکه فصل برگزاری ورزش های آبی بوده همچنین بهترین زمان برای سفر به این کشور می باشد.

آب و هوای کشور قبرس

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور قبرس

کشور قبرس بهترین مکان های باستان شناسی، بهترین کلیساهای بیزانس، و موزه ها و صومعه های باشکوهی دارد که همه باعث شده اند که این کشور یالانه میزبان میلیون ها گردشگر از سراسر جهان باشد.

کوه ‌های ترودس

این کوه ها در جنوب غربی کشور قبرس واقع شده است. در اطراف کوه های ترودس آبشار زیبایی به نام آبشار کالدونیا جریان دارد که کان مناسبی برای تفریحات خانوادگی خواهد بود. در دامنه های این کوه دوچرخه اجاره می دهند و شما می توانید یک دوچرخه کوهستانی اجاره کنید و در اطراف دامنه ها تفریح کنید.

منطقه باستانی کورایون

قبرس مناطق باستانی و تاریخی بسیاری دارد اما یکی از مهم ترین و زیباترین آنها، منطقه‌ باستانی کورایون است. این منطقه در سواحل جنوب غربی کشور قبرس واقع شده است. جالب اس که بدانید این منطقه باستانی در سازمان یونسکو به ثبت رسیده و جزئی از آثار تاریخی جهانی محسوب می شود. قدمت این آثار تاریخی به دوران امپراطوری روم بازمی‌ گردد.

منطقه باستانی کورایون

قلعه سنت هیلاریون

یکی از زیباترین خرابه های مدیترانه، قلعه سنت هیلاریون می باشد که در روزگاران قدیم سنگر جنگ های صلیبی و خانه اسطوره های افسانه ای زیادی بوده است. اتاقک های زیادی داخل کوه ها ساخته شده که اگر از مسیر مارپیچ آن بالا بروید، می توانید نمای فوق العاده ای از جزیره را ببینید. اگر تصمیم دارید فقط از یک قلعه در قبرس دیدن کنید، قلعه سنت هیلاریون را انتخاب کنید.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *