پارک ییلدیز – امپراتوری عثمانی پس از فتح استانبول در سال 1453 ، نخستین کاخ خود را در منطقه بیازیت(Beyazit) امروزی بنا کرد. سلطان محمد فاتح (محمد دوم) به طور موقت در این کاخ زندگی می کرد و ساخت کاخ توپکاپی در سال 1461 آغاز شد. در ابتدا قرار بود کاخ توپکاپی یک محل نظامی باشد که سلطان به امور دولتی رسیدگی کند ، برای جنگ ها و ورزش تمرین کرده  و همچنین میزبان سفیران خارجی باشد. علاوه بر این ، مدرسه Enderun ، که به عنوان عالی ترین موسسه آموزشی در منطقه شناخته می شد ،نیز در داخل کاخ  قرار داشت. کاخ توپکاپی برای مدت طولانی پس از مرگ سلطان محمد دوم این وظیفه را انجام می داد.

با این حال ، تحت سلطنت سلیمان بزرگ، اتاق های حرم(Harem) به دلیل نفوذ خرم سلطان(Hurrem Sultan) از کاخ قدیم در بیازیت به کاخ توپکاپی (کاخ جدید) منتقل شدند. 25 سلطان امپراتوری عثمانی در کاخ توپکاپی زندگی کرده اند که در قلب منطقه سلطان احمد قرار دارد. کاخ سنتی توپکاپی در سلطان احمد قرار دارد.

کاخ ییلدیز استانبول هر چه آنچیز که پیش از رفتن باید بدانید

 

جدایی سلطنت ها از پارک ییلدیز

وقتی سلطان محمود دوم كوچك بود ، در قصر توپكاپی با مرگ فاصله خیلی کمی داشت و او فقط به موقع توسط زنی به نام چوری كالفا ، یكی از ملازمین مسئول حرم ، از دست سربازهای سرکش (سربازان عثمانی) نجات یافت. بنابراین ، سلطان محمود دوم می خواست از این خاطرات بد دور بماند و به یکی از اولین سلاطین تبدیل شد که تصمیم به اقامت در کاخ توپکاپی را نگرفت. او در مکانی ساحلی در بشیکتاش ساکن شد که امروزه اثری از آن وجود ندارد. با انتخاب تور استانبول از این مکان دیدن نمایید.

دوران سلطان عبدالمجید شاهد یک جنبش عظیم معماری بود. خانواده بالیان ، معماران کاخ ، در این دوره مساجد ، کاخ ها ، برج ها و عمارت ها را ساخته اند.کاخ توپکاپی برای کارهای دولتی نامساعد شد. بنابراین سلطان عبدالمجید دستور ساخت کاخ دولمباهچه(Dolmabahce) را صادر کرد و در آنجا زندگی کرد.حتی اگرچه سلاطین در سال های آخر امپراتوری عثمانی در آنجا سکونت داشتند ، سلطان عبدالحمید دوم (که در کاخ ییلدیز زندگی می کرد) یک استثناست.

دکوراسیون داخلی کاخ ییلدیز

تاریخچه کاخ ییلدیز

اولین عمارت ها در کاخ ییلدیز برای مادر سلطان سلیم سوم  Mihrisah سلطان ساخته شد. همچنین در سوابق رسمی آمده است که ورزش هایی مانند تیراندازی با کمان و اسب سواری در دوره سلطان محمود دوم در باغ آن انجام می شد.بناهای اضافه شده به کاخ ییلدیز توسط سلاطینی مانند سلطان عبدالمجید و سلطان عبدالعزیز منجر به بزرگتر شدن کاخ شد. با این حال ، تنها سلطانی که تمام وقت در کاخ ییلدیز اقامت گزید و آن را در شکل نهایی خود قرار داد سلطان عبدالحمید دوم بود.

عبدالحمید دوم به تخت سلطنت رسید و 33 سال به عنوان سلطان باقی ماند. امپراتوری عثمانی رو به زوال بود و او فکر می کرد که در صورت بروز شورش ، کاخ دولمباهچه بی دفاع خواهد بود. بنابراین ، او ترجیح داد که در کاخ ییلدیز زندگی کند.عمارت شیل و عمارت مالتا دو عمارتی هستند که بیشترین بازدید کنندگان را به خود جلب می کنند. تئاتر کاخ و کارگاه سلطان عبدالحمید دوم از دیگر ساختمان های اضافه شده هستند. کارخانه چینی ییلدیز در داخل کاخ ییلدیز هنوز هم فعالیت خود را انجام می دهد.

تاریخچه کاخ ییلدیز

 

چیزهایی که باید در کاخ ییلدیز ببینید

کاخ ییلدیز مساحت 500000 متر مربع را اشغال کرده و از عمارت ها ، موزه ها ، کاخ ها ، پارک ها و باغ ها تشکیل شده است. جدا از عمارت های داخل کاخ ییلدیز ، می توانید از جاهای دیگر نیز بازدید کنید: با انتخاب تور ترکیه از اماکن گردشگری این کشور دیدن نمایید

1-موزه کاخ ییلدیز

2-موزه هنرهای نمایشی

3-موزه شهر متروپولیتان استانبول

4-تئاتر کاخ ییلدیز

عمارت شال (Şale)

عمارت شال (Şale) یکی از عمارت های کاخ ییلدیز است. کلمه Şale از کلمه فرانسوی “chalet” گرفته شده است که به معنای انگلیسی “کلبه ییلاقی” نیز هست.

عمارت شال یکی از برجسته ترین ساختمان های کاخ ییلدیز است زیرا یکی از بهترین نمونه های معماری عثمانی قرن نوزدهم است. این عمارت در باغی واقع شده که با دیوارهای بلند احاطه شده است. عمارت شال به عنوان یک مهمان خانه برای دولتمردان خارجی فعالیت می کرد.

به دلیل داشتن تابلوهای برنز طلایی ، درهای مروارید منبت کاری شده از کاخ سیراگان و اثاثیه هایی که سلطان عبدالحمید دوم خود آن ها را درست کرده است (وی همچنین نجار ماهری بود) ارزش بازدید از آن را دارد.

که باید در کاخ ییلدیز

مطالب مرتبط : مهاجرت به ترکیه

عمارت های بزرگ و کوچک

عمارت بزرگ توسط سلطان عبدالعزیز ساخته شد و به عنوان مکان کارهای اداری دولت فعالیت می کرد. ساختمان عمارت بزرگ دارای معماری باشکوهی است و در سال های اولیه جمهوری ترکیه نیز برای مجالس رقص استفاده می شد.از طرف دیگر عمارت کوچک توسط سلطان عبدالحمید دوم به عنوان مکان استراحت ساخته شد.

عمارت مالت

عمارت مالت به عنوان یکی از زیباترین عمارت های پارک ییلدیز شناخته می شود. توجه داشته باشید که گرفتن عکس در اکثر مکان های داخل مجموعه کاخ ییلدیز ممنوع است و گرفتن عکس در داخل عمارت شال نیز مانند کاخ دولمباهچه و کاخ بیلربیبی ممنوع است. با این حال ، از آنجا که عمارت مالت امروزه به عنوان یک کافه کوچک فعالیت می کند ، یکی از مهمترین مکان های گرفتن عکس در استانبول است. عمارت مالت به عنوان کافه با چشم انداز بسفر فعالیت می کند

هزینه ورودی کاخ ییلدیز در سال 2019

هزینه ورودی کاخ ییلدیزبرای بزرگسالان 20 لیر ترکیه است. تخفیف بیشتر فقط برای دانشجویان محلی وجود دارد. بلیط موزه استانبول در این کاخ معتبر است.

همچنین هزینه ورودی کارخانه کاشی و چینی ییلدیز برای بزرگسالان  20 لیر ترکیه و برای دانشجویان 5 لیر ترکیه  است.

ساعتهای باز شدن کاخ ییلدیز در سال 2019

ساعت بازدید کاخ ییلدیز مطابق با فصل گردشگری تغییر می کند.در تابستان تا غروب باز است

ساعات بازدید در فصل تابستان

5 آوریل – 2 اکتبر

09:00 – 19:00

ساعات بازدید از فصل زمستان

3 اکتبر – 14 آوریل

09:00 – 17:00

کاخ ییلدیز دوشنبه و پنجشنبه بسته است.

هزینه ورودی کاخ ییلدیز در سال 2019

کاخ ییلدیز کجاست و چگونه می توان به آنجا رفت؟

برای رسیدن به کاخ  می توانید سوار اتوبوس های بشیکتاش به سمت  ییلدز شوید. می توانید سوار 25T  ، 28O  ، A30  ، 43R  ، 103 ، 110 یا 112 که از بلوار بشیکتاش بارباروس عبور می کنند، شوید. اگر مترواتوبوس را ترجیح می دهید ، می توانید در ایستگاه Zincirlikuyu پیاده شوید و اتوبوس های به سمت بشیکتاش را سوار کنید و در بلوار بارباروس پیاده شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *