نام اصلی هاگیا سوفیا کوچک “کلیسای مقدسین سرجیوس و باکوس” بود که به دو قدیس جوان اختصاص داده بودند.

مسجد هاگیا سوفیا کوچک

 

هاگیا سوفیا کوچک (Küçük Ayasofya Camii) ، کلیسای ارتدکس سابق یونان در دوره بیزانس ، در حال حاضر به عنوان یک مسجد فعالیت می کند. موزه هاگیا سوفیا ، مسجد چورا (کلیسای سنت Saviour وChora) و مسجد فتحیه (کلیسای Pammakaristos) از دیگر کلیساهای مهم بیزانس در استانبول بودند که به مساجدی تبدیل شده اند که هم اکنون موزه هستند. نام اصلی هاگیا سوفیای  کوچک “کلیسای مقدسین سرجیوس و باکوس” بود که به دو قدیس جوان اختصاص داده شده بود: سنت سرگیوس و سنت باکوس.

هاگیا سوفیا کوچک را بیشتر بشناسید

هاگیا سوفیا کوچک را بیشتر بشناسید

کلیسای سنت سرگیوس و باكوس در سال 536 میلادی توسط جوستینین اول ساخته شد ، كه او همچنین هاگیا سوفیا ، مخزن آب زیرزمینی و بسیاری از آثار مهم دیگر را ساخت. بنابراین ، جاستینین اول نیز “جاستینین سازنده” نامیده شد.

مطالب مرتبط : قیمت تور استانبول

معماری کلیسای  هاگیا سوفیا کوچک بی نظیر است و مشابه هاگیا سوفیا نیست. این سازه دارای یک شبستان هشت ضلعی است که درون یک مستطیل نامنظم حکاکی شده است و توسط گنبد چتری به قطر 17 متر پوشیده شده است. این کلیسا در سال 1513 ، شصت سال پس از فتح قسطنطنیه ، به یک مسجد تبدیل شد. تحولات كلیسا توسط حسین آقا ، كه متصدی  كاخ توپكاپی بود در سه ماهه اول قرن شانزدهم انجام شد. امروز این معبد به عنوان یک مسجد فعالیت می کند و همه روزه به جز اوقات نماز از بازدیدکنندگان استقبال می کند.

حقایق شگفت انگیز درباره مسجد هاگیا سوفیا کوچک

حقایق شگفت انگیز درباره مسجد هاگیا سوفیا کوچک

اگرچه آن یک مسجد است اما فضای داخلی مسجد دارای کتیبه یونانی باستان از دوره بیزانس است که جاستینین و همسرش تئودورا را ستایش می کنند. به گفته پروکوپیوس ، که در طول قرن ششم میلادی مورخ بوده است:

“با توجه به اصالت معماری آن و شفاف بودن دکوراسیون حکاکی شده  آن ، در قسطنطنیه رتبه دوم را بعد از خود سنت سوفیا دارد.”

افسانه می گوید که ، قبل از امپراطوری ، جوستینین جوان به دلیل سازماندهی شورش علیه عموی خود  امپراطور جاستین ، قرار بود کشته شود. یک شب قبل از اعدام جاستینین ، مقدسین Sergius و Bacchus به امپراتور جاستین ظاهر می شوند و از او می خواهند که جاستینین را نکشد. پس از آن ، جاستین برادرزاده خود جاستینین را نمی کشد و چند سال بعد جاستینین در سال 527 بعد از میلاد امپراتور می شود. به محض اینکه امپراطور می شود ، این کلیسا را می سازد و به مقدسین سرجیوس و باکوس اختصاص می دهد.

مسجد هاگیا سوفیا کوچک

معماری مسجد هاگیا

نقشه معماری بی نظیر مسجد  هاگیا سوفیا کوچک از کلیسای سن ویتاله در راونا که در سال 547 بعد از میلاد ساخته شده بود ، گرفته شد. علاوه بر این ، برای ساخت مسجد روستم پاشا ، معمار مشهور عثمانی ، معمار سینان ، از مسجد هاگیا سوفیا کوچک الهام گرفته است ، زیرا هر دو شکلی هشت ضلعی دارند که در یک چهار ضلعی نامنظم حکاکی شده است. مسجد رستم پاشا در سال 1563 توسط معمار سینان ساخته شد و بانی آن وزیر اعظم سلیمان بزرگ رستم پاشا بود.

مطالب مرتبط : مهاجرت به ترکیه

چگونه به مسجد  هاگیا سوفیا کوچک(Küçük Ayasofya Camii) برویم؟

مسجد هاگیا سوفیا کوچک (Küçük Ayasofya Camii)  در غرب سلطان احمد قرار دارد. برای رفتن به آنجا ،  در قسمت غربی  مسجد آبی (خیابان Küçük Ayasofya) خیابان را ادامه دهید. مسجد در انتهای خیابان در سمت چپ شما قرار دارد. پنج دقیقه پیاده روی تا مسجد آبی دارد.

مسجد هاگیا سوفیا کوچک

ساعات کاری و هزینه ورود به مسجد هاگیا سوفیا کوچک

این مسجد از 10 صبح تا 6 عصر هر روز باز است ، اما درزمان نماز برای بازدید کنندگان بسته است.  مسجد سوفیا کوچک هزینه ورودی ندارد ، اما از کمک های مالی استقبال می شود.

مطالب مرتبط : تور ترکیه

چه بناهای دیگری در نزدیکی مسجد Little Hagia Sophia وجود دارد؟

مسجد هاگیا سوفیا کوچک (Küçük Ayasofya Camii) در سلطان ااحمد واقع شده است که در آنجا مهمترین دیدنی های استانبول مانند هاگیا سوفیا ، مسجد آبی ، کاخ توپکاپی و هیپودروم(Hippodrome) قرار دارند. علاوه بر این ، این مسجد بسیار نزدیک به ویرانه های کاخ Boukoleon است که  قصر تابستانی امپراتور بیزانس بین قرن پنجم و سیزدهم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *