کلیسای ایا ایرنه – هاگیا ایرنه در یونانی به معنای “صلح الهی”  است ، بنابراین آن کلیسایی بود که به صلح مقدس اختصاص داده شده بود ، نه به یک  ایرنه مقدس، چون که امروزه به اشتباه تلفظ می شود. اعتقاد بر این است که این کلیسا برای اولین بار در قرن چهارم میلادی بر روی ویرانه های یک معبد بت پرستی توسط امپراطور بیزانس کنستانتین اول ساخته شد.

مطالب مرتبط : تور ترکیه

سازه چوبی در زمان نیکا ریوت در سال 532 میلادی سوخت و توسط جوستینین اول بازسازی شد که  بیانگر ویژگی های معمولی معماری  بیزانس اولیه است.  طی قرنهای بعد ، کلیسا به دلیل زلزله و آتش سوزی های بزرگ چندین بار مرمت شد.

کلیسای ایا ایرنه استانبول

کاربردهای کلیسای ایا ایرنه پس از فتح قسطنطنیه

جان نساری ها پس از فتح قسطنطنیه در سال 1453 ، این کلیسا را به عنوان زرادخانه بکار بردند. راه پله ها توسط عثمانی ها به گالری ها و کتیبه های روی دروازه  اضافه شدند. این بنا  در قرن نوزدهم به عنوان نوعی موزه افتتاح شد که سلاح های قدیمی را به نمایش می گذارد. در آغاز قرن بیستم بسته شد و سالها خالی از سکنه ماند ، تا زمانی که آنها ترمیم ها را شروع کردند.

کاربرد این روز های کلیسای ایا ایرنه

مطالب مرتبط : تور استانبول

کاربرد این روز های کلیسای ایا ایرنه

امروزه ، کلیسای ایا ایرنه در اولین حیاط کاخ توپکاپی در پشت هاگیا سوفیا واقع شده است و به زبان ترکی به عنوان Aya Irini خوانده می شود. در حال حاضر ، برخی از کنسرت های موسیقی کلاسیک یا نمایشگاه های هنری  در جشنواره های مهم در این بنا برپا می شوند. در داخل ، چیزی بیش از موزائیک های اصلی آن باقی نمانده است ، اما یک صلیب بزرگ در بالای نارتکس (narthex) اصلی آن ، به ما نشان می دهد که آنها پس از دوره Iconoclastic هرگز بازسازی نشده است.

هاگیا ایرنه ، به جز موارد خاص ، تا همین اواخر بسته بود. در آوریل 2014 به عنوان موزه در معرض دید عموم قرار گرفت. هزینه ورودی برای هر نفر 30 TL است. این موزه همه روزه از ساعت 9:00 تا 17:00 بجز سه شنبه ها باز است.

امیدوارم به زودی شما را در استانبول ببینم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *