شاخ طلایی یا  به زبان ترکی Haliç، رودخانه ای به شکل شاخ در سمت اروپایی استانبول است و توسط دو رود کوچک تغذیه می شود. این مکان یک بندر طبیعی است که ناوگان بیزانس و عثمانی و کشتی های تجاری در آن لنگر انداخته اند. امروزه با پارک ها و تفرجگاه هایی با مکان های باستانی در اطراف آن احاطه شده است. نام آن از رنگ آب در هنگام غروب خورشید که به دلیل بازتاب خورشید درخشان می شود، می آید. با انتخاب تور استانبول از این مکان دیدن نمایید.

گلدن هورن یا شاخ طلایی بندری قدیمی و مسکونی در دوره بیزانس

گلدن هورن یا شاخ طلایی بندری قدیمی و مسکونی در دوره بیزانس

گلدن هورن بندر تجاری قدیمی و منطقه مسکونی محبوب در دوره بیزانس بود. ورودی آن توسط یک زنجیر عظیم مسدود شده بود تا کشتی های بدون اجازه   ورود  متوقف شوند. در دوره عثمانی ، این شهر عمدتاً توسط مهاجران یهودی اسپانیایی پر شده بود. ترکیب ارمنی ها ، یونانی ها ، کولی ها و ترکان که در سواحل آن زندگی می کنند نشان دهنده تنوع قومی  این شهر بود.

در آغاز قرن شانزدهم لئوناردو داوینچی  پلی را برای سلطان طراحی کرد تا  روی گلدن هورن ساخته شود. قرار بود طول 240 متر (787 فوت) ، 8 متر (26 فوت) عرض ، و 24 متر (78 فوت) ارتفاع از آب داشته باشد ، اما هرگز ساخته نشد. با خرید تور ترکیه از اماکن گردشگری این کشور دیدن نمایید

در نیمه اول قرن 18th ، شاخ طلایی به دلیل باغ های لاله خود مشهور شد ، جایی که افراد  برای لذت بردن و گشت و گذار با قایق های خود در غروب آفتاب عاشقانه می آمدند. بسیاری از شاعران آن رادر اشعار خود با عنوان “مکان سعادت” یا “سعدآباد” خوانده اند. بعداً کارخانه سیگار سیبالی در سال 1880  و به دنبال آن کارخانه های دیگری ساخته شدند که  امروزه یک دانشگاه خصوصی در آن جا قرار است و شاخ طلایی  صنعتی شده است.

سرنوشت شاخ طلایی در قرن بیستم میلادی

سرنوشت شاخ طلایی در قرن بیستم میلادی

با افزایش جمعیت در  1950 و قوانین بی اثر در ساخت و ساز ، شاخ طلایی تبدیل به یک مخزن زشت زباله های فاضلاب شهری و صنعتی با بوی وحشتناک شد. اما در دهه 1980 پاکسازی شهری آغاز شد و این کارخانه ها را پاکسازی کردند و سیستم فاضلاب مناسبی را در اطراف شاخ طلایی ایجاد کردند. اکنون سواحل آن بار دیگر با پارک ها ، تفرجگاه ها و زمین های بازی سرسبز هستند. هنوز کارهای زیادی در آنجا انجام می شود اما حداقل اکنون مردم به دلیل بوی بد مجبور نیستند مسیر خود را تغییر دهند و حتی می توانند در آنجا ماهی بگیرند.

Fener و Balat محله های قدیمی شاخ طلایی  با خانه های چوبی قدیمی ، کلیساهای بیزانس و یک جفت کنیسه قدیمی متعلق به اولین جامعه یهودی هستند ،که در اینجا قرار دارند. کلیسای ارتدکس نیز در اینجا قرار دارد.

آرامگاه ایوب انصاری شاخ طلایی

مطالب مرتبط : مهاجرت به ترکیه

آرامگاه ایوب انصاری

محله Eyup نزدیک به انتهای شاخ طلایی مکان مهمی برای مسلمانانی است که برای بازدید از آنجا می آیند و در آرامگاه Eyub El Ensari مناجات می کنند ، که از همراهان پیامبر اسلام بود و در محاصره اعراب قسطنطنیه   در قرن هفتم درگذشت .  اطراف مسجد و تپه ها با گورستان هایی از دوره عثمانی پوشیده شده است. کافه Pierre Loti در بالای تپه مشرف به مسجد، مکانی آرام  برای لذت بردن از منظره شاخ طلایی با خوردن یک قهوه یا چای ترکی سنتی است.

قبل از قرن نوزدهم هیچ پلی روی  شاخ طلایی وجود نداشت. قایق های کوچک حمل و نقل بین دو ساحل را انجام می دادند. اولین پل گالاتا ، که Karaköy امروزی را به Eminönects متصل می کند ، در سال 1836 ساخته شد ، در 1845 ، دوباره در سال 1912  و آخرین بار در سال 1993بازسازی شد. پل بعدی Unkapani  (همچنین به عنوان آتاتورک نیز نامیده می شود) تا شاخ طلایی جریان ترافیک بین Beyoglu و Saraçhane را کنترل می کند. سومین پل درقسمت بالای شاخ طلایی ، پل Haliç است که بزرگراه از آن عبور می کند.

امیدوارم به زودی شما را در استانبول ببینم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *