کاخ دولما باغچه توسط معمار مشهور ارمنی گاربرت امیرا Balya بنا به درخواست سلطان Abdulmecid طی سالهای (1856 – 1848) ساخته شده است.

این کاخ در بین بشیکتاش و کاباتا ، مناطق استانبول واقع شده است. سلاطین عثمانی کاخ های زیادی در هر دوره ای دارند و کاخ اصلی بین آن ها کاخ توپکاپی بود زیرا سلطان Abdulmecid مکانی مدرن تر را ترجیح می داد. اما کاخ Topkapı پس از اتمام کاخ Dolmabahçe کنار گذاشته شد. این کاخ مکان امپراتوری همه  سلاطین عثمانی بود ، به استثنای عبدالحمید دوم (1909-1876) که زندگی در کاخ یلدز ترجیح می داد.

کاخ دولما باغچه (Dolmabahçe Sarayı) کجاست؟ تصویر

ساختمان های موجود در کاخ دولما باغچه

یک آپارتمان در داخل آن به عنوان محل اقامت آتاتورک در استانبول قرار دارد و وی در 10 نوامبر 1938 در آنجا درگذشت. کاخ دولما باغچه دارای 3 طبقه است که به صورت هم اندازه طراحی شده اند. در این کاخ 285 اتاق و 43 سالن وجود دارد. دیوارهای بیرونی کاخ از سنگ آهک ساخته شده و سقف آن با گلوله پوشانده شده است.

ورودی کاخ به عنوان مکان حکومت استفاده می شد. در این بخش سلطان شهروندان  با مشاغل رسمی و میهمانانش را ملاقات می کرد. اتاق ها و حمام ها با تزیینات مرمرهایی با رنگ های مختلف  و قسمت داخلی و قسمتهای بیرونی کاخ با گلهای مختلف زیادی تزئین شده است.

به خصوص ، تزئینات داخلی توسط هنرمندان فرانسوی و ایتالیایی انجام شده است ، اما  دکوراسیون متعلق به هنرمند فرانسوی M.Sechan است. بنابراین بخش داخلی کاخ یادآور ورسای ، کاخ فرانسه است. به دلیل همین ویژگی ها ، کاخ Dolmabahçe تأثیر غرب بر امپراتوری عثمانی را نشان می دهد.

دولما باغچه

تالار آبی

بلندترین و باشکوه ترین سالن کاخ Dolmabahçe بین Harem و Mabeyn Muayede واقع شده است. در واقع بنای اصلی کاخ به سه قسمت تقسیم شده است که به ترتیب اسامی Harem، Mabeyn Muayede و Harem-I Humayun هستند. با تور استانبول از این کاخ دیدنی بازدید نمایید.

تالار آبی معروف به سالن تشریفاتی مکانی بود که سلطان با عموم مردم ملاقات می کرد. این تالار در مرکز harem سلطان واقع شده است. به اسم آبی نامگذاری شده است تا در این قسمت از زیور آلات ، تزئینات و تیله های رنگ آبی استفاده شود.

تالار SUFERA کاخ دولما باغچه

این سالن تمام عیار یکی از مجلل ترین مکان های کاخ است. این تالار تزئینات باشکوه و  ویژگی های تزئینات متقارن را دارد. به خصوص میهمانان خارجی در این مکان مورد استقبال قرار گرفتند. همچنین به آن سالن سفیر نیز گفته می شد.

تالار SUFERA کاخ دولما باغچه

تالار صورتی

تالار صورتی نیز به عنوان  “Valide Sultan Divanhanesi” و “Balkonlu sofa” درترکی نامگذاری شده است. سلطانه و دیگر خانم های نجیب در این سالن از میهمان ویژه استقبال می کردند. کاخ دولما باغچه  فرشی به نام Hereke مقدار زیادی از کف سالن را پوشانده است. علاوه بر این ، مردم دو پرتره زن حرمسرا را مشاهده می کنند که توسط نقاش معروف فرانسویPierre D’esire Guillemet   و نقاشی هایی به نام مایس گولری (محصول چارلی چاپلین  که به عنوان بازیگر تصاویر متحرک ساکت مشهور است) کشیده شده اند.

مطالب مرتبط : تور ترکیه

کاخ دولما باغچه تالار صورتی

تالار ZULVECHEYN

تالار ZULVECHEYN به معنای دو طرفه برای برقراری ارتباط بین بخش های داخلی و خارجی است. این مکان جایی بود که در آن مراسم موعظه ، مراسم عروسی ، مراسم دیگر و وقایع مهم انجام می شد.

اتاق قرمز (اتاق اصلی) کاخ دولما باغچه

این اتاق نام خود را از تزیینات ، طرح ها و زینت های قرمز رنگ گرفته است. کاخ دولما باغچه دیوارهای آن با پارچه پوشیده شده است و سقف آن به شکل گنبدی طراحی شده است. درهای  طلایی ، لوسترهای کریستالی قرمز ، طرح های نقشه جهان نیز در این اتاق قرار دارند.

اتاق قرمز (اتاق اصلی) کاخ دولما باغچه

مطالب مرتبط : مهاجرت به ترکیه

کتابخانه

کتابخانه کاخ دولما باغچه شامل بسیاری از کتاب های مختلف متعلق به دوره عثمانی ، آتاتورک (اولین رئیس جمهور جمهوری و  قهرمان ترکیه) و  Inönü (رئیس جمهور دوم جمهوری) است. این کتابخانه غنی توسط سلطان Abdulmecid دوم ساخته شده است.

کتابخانه کاخ دولما باغچه

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *