جمهوری ارمنستان نام رسمی کشور ارمنستان در قفقاز می ‌باشد. البته کشور ارمنستان در قفقاز جنوبی واقع ‌شده است. پایتخت این کشور شهر ایروان است. ارمنستان در میان دو دریا واقع‌ شده است، دریای سیاه و دریای خزر. ارمنستان کشوری مرزی میان دو قاره اروپا و آسیا می ‌باشد. چهار کشور آذربایجان، ترکیه، ایران و گرجستان از همسایگان این کشور محسوب می ‌شوند. جالب است بدانید که نام بومی این کشور در زبان ارمنی هایک می ‌باشد. زبان کشور ارمنستان، زبان رسمی همین کشور است. البته گویش آنها بسیار شبیه به زبان فارسی می ‌باشد. دیدنی های ارمنستان بسیار هستند.

شهرهای توریستی ارمنستان

شهر اجمیازین در ۲۵ کیلومتری شهر ایروان قرار دارد. این شهر به عنوان چهارمین شهر بزرگ ارمنستان شناخته شده است. این شهر مرکز روحانیت کشور ارمنستان است و اسقف اعظم نیز در این شهر ساکن می ‌باشد. این شهر در دورانی به‌ عنوان پایتخت کشور ارمنستان بوده است. در ارمنستان شهر زیبایی وجود دارد که با نام جرموک شناخته می‌ شود. این شهر توریستی که طبیعت بی ‌نهایت زیبایی دارد.

هوای تمیز و وجود چشمه گاز در جرموک هرسال در تابستان علاقه‌ مندان به بازدید در این شهر را به سمت خود جذب می‌کنند. آب آشامیدنی این شهر و منطقه خاصی از آن دارای خواص درمانی است. آب ‌درمانی در این منطقه از زمان قرون ‌وسطی مطرح بوده است. کماکان متخصصین آب ‌درمانی در این شهر و در هتل‌ های اطراف آن ساکن هستند.

در افسانه ‌های قدیمی دیدنی های ارمنستان اینگونه است که در شهر اشتارک سه خواهر زندگی می ‌کردند که هر سه خواهر عاشق یک شاهزاده بودند. دو خواهر بزرگ ‌تر برای خوشبخت شدن خواهر کوچک دست به خودکشی می ‌زنند. یکی با لباس قرمزرنگ و دیگری با لباس زرد خود را به دره اشتارک می ‌اندازند. خواهر سوم نیز از شدت ناراحتی خود را به دره می ‌اندازد و از آن زمان به بعد شاهزاده به یاد آنها سه کلیسا به رنگ لباس‌ هایشان در این دره می ‌سازد. بهترین کلیسا در میان سه کلیسای شهر اشتهارد کلیسای قرمزرنگ است که در قرن هفتم ساخته ‌شده است. ساخت کلیسای سفید به قرن ششم و کلیسای زرد به قرن ۱۳ و ۱۴ برمی‌ گردد.

جاذبه های توریستی و تفریحی ارمنستان

دیدنی‌ های ارمنستان به علت فراوانی مراکز باستانی و قدمت این کشور بسیار زیاد می‌باشد. در این مقاله به‌صورت کامل دیدنی‌های ارمنستان را بازگو می‌کنیم.

معبد گارنی

معبد گارنی را شخصی به نام هایک احداث کرده است. معبد گارنی یکی از آثار باستانی و از دیدنی‌های ارمنستان می ‌باشد که قدمتی طولانی دارد. این معبد دارای بخش‌های مختلفی است که هر یک از آنها با هدفی خاص طراحی و بناشده ‌اند. عبادتگاه بخشی از معبد کارنی می‌باشد. این بخش به دستور پادشاه تیرداد در قرن اول میلادی بنا شده است. وجود حمام اختصاصی نیز در این معبد نمایان است. این حمام دارای حوضچه ‌های آب سرد و گرم بوده است.

کلیسای گغارت

معنای کلیسای گغارت سرنیزه می ‌باشد. موقعیت جغرافیایی این کلیسا که از دیدنی های ارمنستان محسوب می ‌شود در ۳۵ کیلومتری شهر ایروان پایتخت این کشور می‌ باشد. این کلیسا در ساحل شرقی رودخانه آزاد واقع ‌شده است. وجود این کلیسا در دره گغارت باعث نام‌ گذاری آن با این نام شده است. این کلیسا در دو زمان مختلف ساخته و تکمیل شده است. این بنا در اوایل که به دستور خاندان زاکریان ساخته‌ شد، این خاندان از ثروتمندان کشور ارمنستان محسوب می‌ شدند.

کلیسای بیرونی در دوره اول که مربوط به زاکریان بوده ساخته‌ شده است و کلیسای درونی را خاندان پروشیان که از زاکریان خریداری کرده ‌اند ساخته ‌اند. بخش ساخت کلیسای درونی که به دستور خاندان پرورشیان بنا شده است توسط یک خواهر و معمار طراحی و ساخته ‌شده است. قدمت این کلیسا به اوایل قرن دوازدهم برمی ‌گردد. ولی بخش دوم این بنا مربوط به قرن ۱۳ میلادی می ‌باشد.

دره گل‌ ها

در ۵۰ کیلومتری شهر ایروان در دامنه کوه‌ ها دره ‌ای وجود دارد که دره گل‌ها نام گرفته است. سرسبزی کوهستان ‌ها که در فصل تابستان از گل و گیاهان فراوان برخوردار هستند و فصل زمستان کاملا سفیدپوش می‌شوند. این مکان دارای مجموعه‌ های ورزشی، رستوران ‌ها و هتل‌ های مناسبی است. طول پیست اسکی این منطقه نزدیک به هفت کیلومتر می ‌باشد. شش کلیسا در دره گل ‌ها وجود دارد. قدمت این کلیساها به سال ۱۳۱۰ برمی ‌گردد. مقبره پادشاهان ارمنی در این کلیساها دیده می‌ شوند.

دریاچه سوان

دریاچه سوان بزرگ ‌ترین دریاچه آب شیرین جهان محسوب می ‌شود که در مرکز کشور ارمنستان قرار دارد. آب این دریاچه از چشمه‌ های رودخانه‌ های زیر آن تأمین می ‌شود. ارتفاع این دریاچه از سطح دریا نزدیک به ۲۰۰۰ متر است. این دریاچه یکی از دیدنی‌های ارمنستان محسوب می‌شود. در اطراف این دریاچه مراکز تفریحی و توریستی بسیاری وجود دارد. وجود زمین تنیس، پارک آبی، مجموعه سوارکاری و سوئیت‌ های اقامتی همه از ویژگی ‌های این مرکز تفریحی در ارمنستان می باشد.

میدان جمهوری

در مرکز شهر ایروان میدانی واقع‌شده است که در سال ۱۹۲۶ بنا شده است. نام قدیمی میدان لنین بوده است. طرح و نمای کلی این میدان به‌ صورت بیضی‌ شکل است. در اطراف این ساختمان مؤسسات و ساختمان‌ های دولتی و فرهنگی زیادی وجود دارد. موزه تاریخی ملی ارمنستان نیز در نزدیکی این میدان است که در فصل تابستان به‌ عنوان مرکز تفریحی استفاده می‌ شود. و مراسم و جشن ‌های مختلفی در این میدان انجام می ‌شود.

ساختمان اپرا

یکی از شاهکارهای معماری دیدنی های ارمنستان شهر ایروان ساختمان اپرا می ‌باشد. این ساختمان یکی از 10 سالن اپرای برتر جهان محسوب می‌ شود. این ساختمان از دو قسمت تشکیل ‌شده است. بخش اول سالن غربی که از سالن فیل هارمونیک می ‌باشد و سالن شرقی که مربوط به سالن اپرا و باله است. هنرمندان بسیاری جهت برگزاری کنسرت‌ ها و دیدن این مکان به کشور ارمنستان سفر می ‌کنند. مراکز تفریحی بسیاری در نزدیکی این ساختمان قرار دارند.

هزار پله

این اثر در سال 1970 بنا شده است. گاسکار پایین ‌ترین نقطه شهر ایروان را به بالاترین نقطه این شهر وصل می‌ کند. این مکان دارای ۷۵۰ پله است که معروف به هزار پله می باشد. در طبقات مختلف گاسکار شاهد ساخت مجسمه‌ های بسیاری هستید که از آثار هنرمندان معروف محسوب می‌ شوند. اثرات نقاشان و مجسمه‌ های شیشه ‌ای نیز در گاسکار دیده می ‌شوند.

خیابان‌ مارشال

یکی از مهم‌ ترین خیابان‌ های شهر ایروان و دیدنی های ارمنستان می ‌باشد. مارشال نام یکی از فرماندهان دلیر نیروی زمینی کشور ارمنستان است. در این خیابان بناهای تاریخی و دولتی از جمله مجلس جمهوری ارمنستان و محل استقرار رئیس ‌جمهور این کشور قرارگرفته است.

تندیس مادر

در پارک هاختاناک تندیس بزرگی به نام تندیس مادر ساخته شده است که از جاذبه های دیدنی بسیار شگفت انگیز ارمنستان می باشد. این مجسمه را می ‌توانید در گوشه و کنار این شهر رؤیت کنید. این مجسمه نماد زن شیردلی است که در نبرد عثمانی ‌ها از مرز کشورش حمایت کرد. موزه وزارت خانه دفاع در پایین این مجسمه قرار دارد که گردشگران تور ارمنستان می ‌توانند از آن به عنوان یکی از دیدنی های ارمنستان بازدید کنند.

موزه آثار خطی

موزه آثار خطی که در خیابانی معروف قرارگرفته است و از کتاب و نوشته ‌هایی با قدمت چندین ساله برخوردار است. یکی از این موارد کتابی با وزن 28 کیلوگرم می ‌باشد که مربوط به قرن هشتم میلادی است. در کنار این اثر تاریخی شما نسخه‌ های جالب و قدیمی دیگری را نیز می ‌توانید در این موزه نظاره کنید.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *