فرانسه از آب و هوای متفاوتی برخوردار است طوری که در هر شهر آن آب و هوای متفاوتی دارد. آب و هوای فرانسه را چهار فصل می دانند که این موضوع نیز در شهرهای مختلف آن متفاوت خواهد بود. در این مقاله نیز به بررسی آب و هوای فرانسه از ابعاد گوناگون خواهیم پرداخت تا برای سفر به این کشور آمادگی های لازم را کسب کنید.

درباره کشور فرانسه

کشور فرانسه با کشورهای بلژیک، آلمان، لوکزامبورگ، ایتالیا، اسپانیا، سوئیس، موناکو و آندورا همسایه می باشد، فرانسه با 4 دریا از جمله دریای سیاه، مدیترانه، مانش و اقیانوس اطلس در ارتباط است، این سواحل مرزی به همراه رشته کوه های آلپ طبیعت زیبا و خارق العاده ای به فرانسه بخشیده اند. مردم کشور فرانسه به افسرده ترین مردم دنیا به شمار می روند چون از هر 5 نفر یک نفر به افسردگی مبتلا است. جالب است که تا سال 2012 پوشیدن شلوار برای زنان در شهر پایتخت ممنوع و غیر قانونی بود.

در این کشور هزینه دریافت گواهینامه بسیار بالاست به همین دلیل تعداد رانندگان شهر پاریس کم می باشد. در این کشور بیش از 65 میلیون نفر زندگی می کنند، مردم فرانسه به زبان فرانسوی صحبت می کنند. پایتخت کشور فرانسه شهر زیبای پاریس می باشد. این کشور به داشتن تاریخ و فرهنگی پربار شهرت دارد و در زمینه مد و فشن هم پیشرو می باشد. فرانسه در زمینه‌ هایی چون فرهنگ، علوم بنیادی، صنعت و فناوری، هنر، نظام، اقتصاد و سیاست، یکی از کشورهای مهم و تأثیرگذار جهان می‌باشد.

بررسی کلی آب و هوای فرانسه

آب و هوای فرانسه به صورت کلی معتدل است. از آنجا که این کشور وسعت زیادی دارد آن را در اروپای غربی به عنوان بزرگ ترین کشور می شناسند که همین عامل سبب شده است در بخش های متفاوت تنوع آب و هوایی را شاهد باشیم، به طور مثال اگر در یکی از شهرهای آن هوا سرد باشد ممکن است در شهر دیگر هوای گرمی را شاهد باشید. آب و هوای فرانسه در مناطق ساحلی و کوهستانی متفاوت است و میزان روزهای سرد پاریس با دیگر شهرها نیز فرق می کند.

آب و هوای بارانی را از مهر تا اذر ماه در شهر برست شاهد هستیم، در شهر پرووانس نیز باد گرمی در فصل زمستان رخ خواهد داد، این آب و هوای متفاوت در شهرهای فرانسه کاملاً احساس می شود. برتانی و نورماندی نیز در فصل زمستان آب و هوای ملایم و در فصل تابستان آب و هوای خنکی دارند. فرانسه با آب و هوای دل انگیزش این شهر را بسیار دل انگیز کرده است.

آب و هوای فرانسه در بهار

در کشور فرانسه از ماه مارس تا می ( اواسط اسفند تا اواسط خرداد ) فصل بهار می باشد. کشور فرانسه در فصل بهار آب‌ و هوایی ملایم و خنکی دارد. دمای هوای فرانسه در این فصل بین 10 تا 19 درجه سانتی گراد متغیر می باشد. فصل بهار در فرانسه به فصل عاشقانه ‌ها شناخته می شود. آب ‌و هوای بهاری در کوه‌ های آلپ با رویش گل‌ ها در میان انبوهی از برف برای مردمان کارناوال ونیز می‌ تواند دلیلی برای جشن گرفتن شمار رود.

در این فصل میانگین بارش 50 میلی متر می باشد. آب ‌و هوای کشور فرانسه در فصل بهار با خروش‌ و جوشش رودخانه ‌ها و طبیعت سرسبزش کاملا قابل ‌مشاهده می باشد. فصل بهار زمانی مناسب برای سفر کردن به کشور فرانسه می ‌باشد. در فصل بهار هوایی خوش و مطبوع را احساس می شود. فرانسه در این فصل سرسبز و دیدنی خواهد بود.

آب و هوای فرانسه در تابستان

فصل تابستان نیز از آب و هوایی برخوردار است که آن را برای گردشگری مناسب کرده است. فصل تابستان از ژوئن آغاز شده و تا آگوست یعنی اواسط خرداد تا اواسط شهریور ادامه می یابد. هوایی دلپذیر و به دور از گرمای آزاردهنده سبب شده است عده زیادی این فصل را برای سفر انتخاب کنند. جو آرامی در این فصل وجود دارد که پیاده روی در ساحل را امکان پذیر کرده است. دمای 25 درجه را در این فصل شاهد خواهیم بود و جانداران وحشی به دلیل خوبی آب و هوا در جنگل های فرانسه رشد می کنند. فرانسه حیات وحش خود را به خوبی حفظ کرده است و در این فصل انواع ماهی ها چون شاه ماهی، ساردین و قزل آلا از جانب صیادان صید می شود.

در ماه های ژول، آگوست و ژوئن دمای 15 درجه را شاهد هستیم و تعداد روزهای بارانی آن 9 روز خواهد بود. جولای و اوت را گرم ترین ماه ها در فرانسه می دانند که با اوج گرما و همچنین تابش خورشید همراه خواهد بود. دمای هوای فرانسه در ماه اوت   26 – 6 درجه خواهد بود. میزان روزهای آفتابی در این ماه به  دوازده ساعت در روز خواهد رسید و ماه خشک را در جولای شاهد هستیم. حیات ‌وحش در تابستان با توجه به فرایندهای شهری به‌ خوبی در این کشور حفظ‌ شده و دلیل آن آب ‌و هوای فرانسه در فصل تابستان می باشد.

آب و هوای فرانسه در پاییز

فرانسه در منطقه به منطقه خود آب و هوایی متفاوت دارد و این کشور در فصل پاییز با بارندگی زیاد همراه است. کشور فرانسه در فصل پاییز دارای آب و هوای گرم و آفتای می باشد. ماه ‌های سپتامبر تا اکتبر ( اواسط شهریور تا اواسط آبان ) جزء فصل پاییر در این کشور محسوب می شوند. کشور فرانسه در فصل پاییز اغلب دارای آب‌ و هوایی با ۲۱ درجه سانتی‌ گراد می ‌باشد که میزان بارش نیز در این ماه‌ ها به ۸ روز می ‌رسد. از نظر قیمت و هزینه های سفر، باید بگوییم که در فصل پاییز قیمت ها نسبت به فصل تابستان ارزان تر است. با شروع فصل پاییز تعطیلات تابستانی به انتها رسیده و زمان برداشت شاه ‌بلوط می باشد.

آب و هوای فرانسه در زمستان

فصل زمستان در کشور فرانسه از اواسط آبان شروع شده و تا اواسط اسفند ماه ادامه دارد. این فصل سردترین فصل در کشور فرانسه محسوب می شود. معمولا زمستان های فرانسه خیلی برفی نیست و کم پیش می آید که در این کشور برف ببارد. بنابراین کشور فرانسه دارای آب‌ و هوای به نسبت سرد می باشد. در این فصل به طور خودکار تعداد گردشگران کاهش پیدا می کند و هتل ها و رستوران ها در کمترین قیمت خود قرار دارند. اما در برخی موارد مخصوصا در زمان فستیوال ها و نمایشگاه های زمستانی بزرگ در فرانسه باز هم گردشگرانی هستند که فرانسه را برای مقصد سفر خود انتخاب کنند.

بهترین ماه ها برای بازدید از فرانسه

فرانسه کشوری است که در تمامی فصل های سال می تواند جاذبه های بسیاری برای میزبانی داشته باشد اما بهترین زمان برای سفر به فرانسه می تواند با توجه به برنامه کاری، اهداف شخصی و بودجه مالی هر فردی متفاوت باشد. به طوری که برخی افراد به دنبال بهترین زمان برای خرید در فرانسه باشند، برخی به دنبال خلوت ترین زمان برای سفر و برخی دیگر به دنبال بهترین زمان برای تفریح و گردشگری باشند.

از نظر آب و هوایی، بهترین زمان برای سفر به فرانسه می تواند خرداد تا آبان ماه باشد که البته در این میان خرداد تا شهریور مناسب ترین فصل سفر خواهد بود، البته فراموش نکنید در ایام تابستان لازم است هزینه های بیشتری بپردازید و این فصل یکی از شلوغ ترین فصل های گردشگری در پاریس به شمار می رود.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *