سیستم آموزشی کشور سوئد را می توان به دو مرحله تقسیم کرد. در این کشور کودکان از 7 سالگی تا 16 سالگی مجبورند تحصیلات خود را ادامه دهند. پس از 9 سال آموزش اجباری در سوئد، دانش آموزان می توانند در دوره های اختیاری 3 ساله که مربوط به آموزش های عالی و حرفه ای محسوب می شود، تحصیل کنند. بعد از دوره متوسطه دانشجویان می توانند در یکی از دانشگاه های سوئد مشغول به ادامه تحصیل شوند. اخذ ویزای تحصیلی سوئد برای ادامه تحصیل در کشور سوئد برای دانشجویان متقاضی الزامی می باشد.

در سیستم آموزشی سوئد، برخلاف اکثر کشورهای دیگر که در طول یک ترم چندین درس مختلف تدریس می شود، یک درس در مدت زمان معین شده چند هفته ای تدریس شده و سپس امتحان مربوط به آن درس از دانشجویان گرفته می شود. به طور خلاصه اگر بخواهیم دوره های تحصیلی در کشور سوئد از نظر زمانی دسته بندی کنیم، به این شرح می باشد: 2 سال دبیرستان، 2 سال دیپلم دانشگاهی، 3 سال لیسانس، 2 سال دوره کارشناسی ارشد و 4 سال دکتری است.

ویزای تحصیلی چیست

با توجه به اینکه سوئد یکی از پرطرفدارترین کشورها برای ادامه تحصیل است و افراد زیادی تلاش می کنند تحصیل در سوئد را برای آینده خود انتخاب کنند. برای اینکه دانشجویان بتوانند در کشور سوئد اقامت داشته باشند، باید اقدام به تهیه ویزای سوئد کنند. ویزای تحصیلی یکی از انواع ویزاهای غیر مهاجرتی کشور سوئد می باشد که نوعی اقامت موقتی محسوب می شود.

ویزای تحصیلی اجازه اقامت از طرف کشور سوئد به دانشجوی پذیرفته شده در دانشگاه این کشور را می دهد. با گرفتن ویزای تحصیلی امکان تحصیل، کار و زندگی در این کشور برای دانشجویان فراهم می شود. افرادی که این نوع ویزا را دارند می توانند به مدت معینی در این کشور زندگی کنند و در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی مشغول به تحصیل شوند.  این نوع ویزا را افرادی بالای 4 سال می توانند جهت دریافتش اقدام نمایند.

ویزای تحصیلی چیست

گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور سوئد

انتخاب محل تحصیل یکی از مهم ترین تصمیماتی است که هر دانشجویی باید بگیرد. کشور سوئد با توجه به اهمیتی که به تحصیلات می دهد، یکی از برترین های جهان در داشتن سیسم آموزشی مستقل محسوب می شود. سوئد یکی از بهترین گزینه ها برای تحصیلات عالی است. برای گرفتن پذیرش ار دانشگاه های سوئد شما باید مراحل زیر را طی کنید. در ابتدا باید آخرین مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات، معرفی نامه از سوی یکی از اساتید معتبر دانشگاهی و رزومه تحصیلی و … توسط دارالترجمه های معتبر ترجمه کنید. بعد از آن طریق سایت دانشگاه مورد نظر در کشور سوئد فرم درخواست پذیرش را با دقت پر کنید و مدارک تان را برای آنها بفرستید.

توجه داشته باشید که در این بخش حدود 100 یورو توسط دانشگاه از شما دریافت می شود تا اینکه مدارک تان مورد بررسی قرار گیرد. بعد از آن منتظر بمانید تا دانشگاه به شما پاسخ دهد. نکته ای که در این بخش حائز اهمیت است تسلط به زبان انگلیسی می باشد. در مقطع لیسانس به دانشجویان اجازه 20 ساعت کار در هفته داده می شود. در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل به زبان انگلیسی صورت می گیرد و دانشجویان می توانند 20 ساعت در هفته کار کنند. مقطع دکتری سوئد 4 الی 5 سال به طول می انجامد و دانشجویان می توانند 30  ساعت در هفته را به کار کردن بپردازند.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی سوئد

متقاضیان دریافت ویزای دانشجویی باید واجد شرایط باشند. در ابتدا باید پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر و رشته مورد علاقه تان را دریافت کرده باشید، بنابراین در انتخاب رشته و دانشگاه باید دقت کافی را خرج کنید. با توجه به دانشگاه و یا موسسه ای که شما را پذیرفته است باید هزینه های تحصیل و زندگی را در نظر بگیرید، داشتن تمکن مالی برای سفارت کشور سوئد در روند صدور ویزای تحصیلی شما بسیار با اهمیت می باشد.

از دیگر شرایط ممکن تحصیل در دانشگاه های سوئد داشتن مهارت زبان است. پیشنهاد می شود که در ارتقای دانش زبانی خود تلاش کنید تا با شرکت در آزمون های تافل یا آیلتس نمره قبولی خوبی را کسب کنید. شرط مهمی که در اخذ ویزای تحصیلی کشور سوئد سن شخص متقاضی می باشد، در واقع نباید فاصله زمانی زیادی بین فارغ التحصیلی تان تا پذیرش دانشگاه وجود داشته باشد.

مراحل درخواست ویزای تحصیلی سوئد

درخواست ویزای تحصیلی سوئد مانند دیگر انواع ویزاهای این کشور روند مشابهی دارد که باید طی شود. برای این که شما بتوانید ویزای تحصیلی سوئد را دریافت کنید، باید درخواست ویزای خود را به سفارت سوئد ارائه دهید. که این مرحله را باید از طریق موسسات معتبر یا یک آژانس مسافرتی انجام دهید آنها برای شما وقت سفارت سوئد دریافت می کنند و تعیین می شود که شما در چه روزی برای مصاحبه به سفارت سوئد بروید که مراحل انگشت نگاری و تحویل مدارک انجام دهید.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی سوئد

هزینه اخذ ویزای تحصیلی سوئد

هزینه صدور ویزای دانشجویی سوئد مانند سایر انواع ویزاهای این کشور از سوی وزارت امور خارجه سوئد تعیین و توسط سفارت از متقاضیان دریافت می ‌شود. اما میانگین این هزینه 60 یورو می باشد که باید به طور کامل آن را پرداخت نمایید و در صورت ریجکت شدن هیچ هزینه ای عودت نخواهد شد.

گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور دانمارک

مدت اعتبار ویزای تحصیلی سوئد

ویزای دانشجویی سوئد حدودا 3 ماه زمان میبرد تا صادر شود که به دو نوع تقسیم می شود. در نوع اول ویزای تحصیلی سوئد، دانشجویان برای دوره های کوتاه مدتی همچون دوره های 6 ماهه یا 3 ماهه به سوئد مسافرت کرده و در آنجا به تحصیل در دوره های زبان و غیره می پردازند.  دومین و مهم ترین نوع ویزای تحصیلی سوئد، مربوط به ویزاهای چند ساله است.  این نوع ویزای سوئد، برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری را دارند صادر می شود.

توجه داشته باشید که ویزای تحصیلی با توجه به وضعیت باقی مانده تحصیل تان تمدید می شود. جهت تمدید ویزای تحصیلی این کشور باید قبل از پایان یافتن تاریخ اعتبار ویزای تان، اقدام به تمدید کنید. در صورتی که به همراه شما اعضای خانواده تان نیز در سوئد اقامت دارند، باید آن ها نیز اقدام به تمدید مجوز اقامت خود کنند. در صورتی که اگر 3 ماه از زمان درخواست تمدید گذشت و پاسخی دریافت نکردید به معنی خواهد بود که با درخواست شما موافقت نشده است. پس از اتمام تحصیل در دانشگاه های سوئد، در صورتی که بتوانید یک شغل مرتبط با رشته تحصیلی خودتان پیدا کنید، می توانید نسبت به دریافت اقامت دائمی در سوئد اقدام کنید. چراکه پس از اتمام تحصیل، یک سال برای پیدا کردن کار به دانشجویان فرصت داده می شود.

سفارت کشور سوئد در تهران

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *