مدت زمان صدور ویزای ایتالیا چقدر است؟ ویزای ایتالیا چگونه صادر می شود؟ هزینه ای که باید برای صدور ویزا پرداخت شود چقدر است؟ برای پاسخ به تمامی سوالات شما در خصوص ویزای ایتالیا توضیحاتی ارائه شده است با ما در ادامه ی این مقاله همراه باشید.

[aparat id=’kGotY’]

ویزای ایتالیا

ویزا برگه ای است که توسط کشور مقصد برای فرد صادر شده  و به پاسپورت الصاق می شود. به طور کلی هر فردی که تقاضای سفر به کشور دیگری را دارد باید علاوه بر پاسپورت (گذرنامه) مدرکی به نام ویزا هم داشته باشد که نشان می دهد نماینده ی یک کشور در سفارت خانه با تقاضای فرد برای ورود به کشور موافقت نموده است به طور کلی ویزا نشان دهنده ی هدف سفر و مدت زمان اجازه ی فرد برای اقامت در آن کشور می باشد.

البته داشتن ویزای یک کشور به معنای اجازه ی صد در صد برای ورود به آن کشور نیست و ماموران و افسران مهاجرت که در مرزها هستند می توانند مانع از ورود فرد به کشور شوند.

بعضی از کشورها برای ورود اتباع خارجی که می خواهند وارد کشورشان شوند درخواست ویزا می کنند ولی کشورهایی هم هستند که بر اساس قرداد اتباع یکدیگر را از ویزا معاف می کنند.

ویزا انواع مختلفی دارد که در ادامه ی این مقاله به توضیح در مورد آن ها می پردازیم.

ویزای ایتالیا

انواع ویزای کشور ایتالیا

نوع ویزا بر اساس هدفی که شخص متقاضی برای ورود به آن کشور دارد تعیین می شود برخی از انواع ویزا که عمومی تر هستند عبارتند از ویزای کاری، ویزای تحصیلی، ویزای ازدواج ، ویزای توریستی .

مسافر باید بر طبق تاریخی که برای آغاز و مدت اقامتش مشخص شده است عمل کند.

انواع ویزای ایتالیا از نظر دفعات اجازه ی ورود به کشور

ویزای ایتالیا از نظر تعداد اجازه ی ورود و خروج از کشور ایتالیا به چند دسته تقسیم می شود : ویزای یک بار ورود، دوبار ورود و چند بار ورود که در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم.

انواع ویزای ایتالیا براساس هدف سفر

در این دسته بندی متناسب با هدفی که فرد متقاضی از سفر به کشور بیگانه دارد و با توجه به  فعالیتی که می خواهد انجام دهد برای او ویزا صادر می شود.

تمدید ویزای ایتالیا

مدت زمان اقامت بر اساس نوع ویزا از جانب سفارت تعیین می شود و در صورتی که فرد نیاز به تمدید ویزا داشته باشد باید دلایل و مدارک کافی برای اثبات آن داشته باشد مدارکی مثل کاری و پزشکی تا توسط آن بتواند مدت ویزای خود را تمدید کند.

بهتر است فرد متقاضی با توجه به هدفی که دارد حداکثر مدت اقامتش را تعیین کند تا دیگر نیازی به تمدید ویزا نداشته باشد البته ویزاهای توریستی و آن هایی که اعتبارشان کمتر از شش ماه است مگر در مواردی خاص، امکان تمدید ندارند.

تمدید ویزای ایتالیا

مدارک لازم برای اخذ ویزای ایتالیا

بعد از گرفتن وقت سفارت ایتالیا ، فرد متقاضی باید با تمامی مدارک خود برای مصاحبه در سفارت حاضر شود. این شخص باید تمامی مدارک خود را ترجمه کرده و با مهر دارالترجمه تحویل افسر سفارت دهد. همچنین مدارک باید نشان دهنده ی تصمیم فرد متقاضی برای بازگشت به کشور خودش باشد.

مدارک لازم برای صدور ویزای ایتالیا

برخی از مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای ایتالیا عبارت است از:

  1. شش قطعه عکس 4*3 با زمینه ی سفید
  2. اصل و ترجمه ی شناسنامه به همراه کپی از تمامی صفحات
  3. اصل و ترجمه ی مدارک شغلی
  4. اصل و ترجمه ی سند مالکیت
  5. اصل پاسپورت با امضاء معتبر به همراه پاسپورت های پیشین
  6. اصل و ترجمه ی گواهی حساب بانکی با مهر و امضای بانک (گواهی باید حداقل ده روز قبل از تحویل مدارک به سفارت صادر شده باشد. برای حساب های جاری کارکرد سه ماه آخر لازم است اگر حسابتان تراکنش زیادی دارد گردش یک ماهه و اگر گردشی ندارد گواهی موجودی حساب کافی است برای سپرده های بانکی ارائه ی گردش حساب به زبان انگلیسی کافی است حداقل موجودی حساب برای هر نفر باید پانصد میلیون ریال باشد)
  7. رضایت نامه ی محضری برای افراد زیر 18 سال که پدر همراهشان نیست و خانم های متاهل که تصمیم دارند به تنهایی سفر کنند
  8. اصل و ترجمه ی مدارک شغلی همسر برای خانم های خانه دار

اگر فردی که می خواهد ویزای ایتالیا را دریافت کند پزشک است باید اصل و ترجمه ی دانش نامه ی تحصیلی، کارت نظام پزشکی، پروانه دائم پزشکی و پروانه مطب را جزء مدارک شغلی خود تحویل دهد.

اگر فرد متقاضی وکیل است ارائه ی پروانه ی وکالت کافی است.

برای صاحبان مشاغل دولتی ارائه ی فهرست اخیر بیمه،  میزان حقوق دریافتی، تاییدیه مرخصی و حکم کارگزینی الزامی است.

صاحبان مشاغل غیر دولتی باید گواهی اشتغال به کار از محلی که کار می کنند ارائه دهند و در صورتی که کارشان به صورت خویش فرماست ارائه ی گواهی تاسیس کسب و کار و جواز کسب کفایت می کند.

بازنشستگانی که درخواست اخذ ویزای ایتالیا دارند با ارائه ی آخرین فیش حقوقی و حکم بازنشستگی اقدام به دریافت ویزا کنند.

با توجه به اینکه لیست مدارک ممکن است برای ویزای درخواستی شما متفاوت باشد بهتر است لیست مدارک را از سفارت خانه ی ایتالیا دریافت کنید.

معرفی ویزای تحصیلی ایتالیا

کشور ایتالیا به دلیل وجود  دانشگاه های خوب با سطح علمی بالا ، سهولت در پذیرش دانشجو، تنوع رشته ها، پایین بودن هزینه های تحصیل و اینکه در بسیاری از رشته ها می توان به زبان انگلیسی تحصیل کرد متقاضیان زیادی را به سمت خود جذب کرده است و افراد زیادی خواهان اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا هستند.

هر ساله با توجه به زمانبندی که از سوی دانشگاه ها و مراکز علمی ایتالیا اعلام می شود سفارت ایتالیا شروع به گرفتن درخواست های ویزای تحصیلی ایتالیا می کند و ویزاهای تحصیلی با مدت 175 تا 365 روزه صادر می شوند  این مدت بر اساس رشته و دانشگاه فرد متفاوت است .

فرد متقاضی با داشتن این ویزا تنها اجازه ی ورود به کشور ایتالیا را دارد و برای اقامت در آن جا باید درخواست بدهد.

این ویزا قابل تمدید بوده و دانشجو می تواند به سایر کشورهای عضو شینگن تردد کند.

معرفی ویزای تحصیلی ایتالیا

معرفی ویزای همراه ایتالیا

بعد از مشخص شدن دانشگاه و محل اقامت ، دانشجو می تواند برای خانواده ی خود دعوت نامه ارسال کند اعضای خانواده هم اجازه دارند تا یک ماه درخواست ویزای خود را به همراه دعوت نامه به سفارت ببرند.

ویزای تحصیلی ایتالیا چند بار ورود بوده و دانشجو به دفعات اجازه ورود و خروج به کشور را دارد همچنین با داشتن ویزای تحصیلی ایتالیا دانشجویان اجازه ی کار در این کشور را خواهند داشت.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

افرادی که متقاضی دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا هستند باید گواهی مهارت زبان انگلیسی در سطح B2  یا مدرک دانشگاهی که نشان دهنده ی تحصیل به مدت 2 سال در یکی از رشته های زبان انگلیسی می باشد را به همراه دیگر مدارک خود ارائه دهند البته اگر دانشگاهی که فرد متقاضی می خواهد در آن تحصیل کند نیازی به مدرک زبان انگلیسی ندارد دانشجو می تواند با اثبات این موضوع از این بند معاف شود. توجه داشته باشید که دو نسخه از نامه ی پذیرش دانشگاه را باید ضمیمه ی مدارک خود کنید.

شرایط مالی اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

یکی از شرایطی که برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا لازم است نامه ای از سمت بانک به نام شخص دانشجو یا والدینش می باشد که در آن مشخص شود حداقل 7500 یورو به ازای هر سال تحصیلی در ایتالیا دارد این نامه به علاوه ی پرینت سه ماه آخر حساب بانکی و پنجاه یورو به صورت نقدی برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا باید به سفارت ارائه شود تمامی مدارک و نامه های بانکی باید به زبان انگلیسی ترجمه شوند.

معرفی ویزای پزشکی ایتالیا

قوانین کشور ایتالیا برای اخذ ویزای پزشکی همانند کشورهای دیگر است البته ایتالیا نسبت به کشورهای سوئد، آلمان و انگلیس متقاضیان کمتری برای دریافت ویزای پزشکی دارد.

در صورتی که ادامه ی درمان فرد در کشور خودش امکان پذیر نباشد و نیاز داشته باشد برای ادامه ی درمان تحت نظر پزشکان و استفاده از امکانات درمانی کشور ایتالیا قرار بگیرد باید در نامه ای از سوی بیمارستان و پزشک ایتالیا بیماری فرد و نیاز به ادامه ی درمانش در آن کشور ثابت شود. همچنین تاریخ آغاز و طول درمان هم باید ذکر شود.

معرفی ویزای پزشکی ایتالیا

معرفی ویزای کاری ایتالیا

برای دریافت ویزای کاری کشور ایتالیا فرد متقاضی باید دارای مدرک کارشناسی باشد چرا که پایین ترین مدرک مورد قبول کارشناسی است از طرفی باید از سمت کارفرمایی در ایتالیا دعوت نامه ای معتبر دریافت کند به طور کلی دریافت این نوع ویزا سخت است و اولویت با افرادی است که در ایتالیا یا سایر کشورهای اتحادیه اروپا اقامت دارند در صورتی که در بین این افراد، متقاضی شغل مورد نظریافت نشد کارفرما می تواند از دیگر افراد خارج از اتحادیه دعوت به همکاری کند.

اگر فردی خواهان کار در این کشور است بهتر است اول ویزای تحصیلی دریافت کند چرا که افرادی که از دانشگاه های ایتالیا یا سایر کشورهای اروپایی فارغ التحصیل می شوند در اولویت استخدام قرار دارند. فردی که ویزای کاری ایتالیا را دریافت می کند بعد از گذشت 4 تا 5 سال می تواند اقامت دائم بگیرد.

معرفی ویزای توریستی ایتالیا

ویزای توریستی ایتالیا برای سفرهای تفریحی یا دیدار با خانواده می باشد اگر یکی از اقوام در جه ی یک شما در این کشور زندگی می کند می تواند برای شما دعوت نامه ای ارسال کند و روند اخذ ویزا را برای شما ساده تر کند.

اگر به صورت خانوادگی قصد سفر دارید بهتر است هر یک از  اعضای خانواده به صورت جداگانه  برای دریافت  ویزای توریستی ایتالیا اقدام کنند در این صورت شانس بالاتری برای دریافت ویزا خواهید داشت. البته دریافت ویزای ایتالیا برای افراد مجرد آسان تر خواهد بود.

شما با داشتن ویزای توریستی ایتالیا می توانید به تمامی کشورهای عضو پیمان شینگن تردد و یا اقامت داشته باشید.

معرفی ویزای ازدواج ایتالیا

برای دریافت ویزای ازدواج در بیشتر کشورهای جهان فرد متقاضی می تواند با شخصی ایتالیایی که تبعه ی آن کشور می باشد ازدواج کند و بعد از گذشت دو یا سه سال پاسپورت و تابعیت ایتالیایی بگیرد.

البته برای اثبات واقعی بودن ازدواج بستگان زن و مرد باید شهادت دهند که ازدواج آن ها بر اساس روابط واقعی بوده و سوری نیست. برای اینکه ازدواج حالت رسمی پیدا کند اعلان و انجام ازدواج در کلیسا ضروری است.

اگر شخصی با ویزای توریستی ایتالیا به این کشور سفر کند و در آن جا با یک تبعه ی ایتالیایی آشنا شده و به صورت رسمی ازدواج کند باید بعد از پایان مدت ویزای توریستی خود ، به کشورش برگردد و دوباره درخواست ویزا دهد تا در صورت کامل بودن شرایط بتواند ویزا دریافت کند.

فردی که ویزای ازدواج ایتالیا دریافت کرده بعد از یک سال می تواند از مزیت های شهروندی این کشور مثل بیمه و مجوز کار استفاده کند.

معرفی ویزای ازدواج ایتالیا

آدرس سفارت ایتالیا در تهران

افرادی که تقاضای اخذ ویزای ایتالیا را دارند باید به سفارت خانه ی ایتالیا واقع در خیابان آفریقا رفته و برای مصاحبه وقت رزرو کنند.

سفارت ایتالیا در خیابان آفریقا بعد از تقاطع میرداماد، نبش پارک صبا، خیابان فرزان شرقی واقع شده است و از روز یکشنبه تا پنج شنبه از ساعت 8 صبح تا 14 بعد ازظهر آماده ی خدمت رسانی می باشد.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *