پروسه ی تبدیل ویزای توریستی آلمان به اقامت دائم این کشور زمان زیادی طول می کشد برای این کار فرد متقاضی ابتدا باید چند سال به صورت موقت در این کشور اقامت داشته باشد که البته این اقامت با ویزای توریستی به دست نخواهد آمد و بهتر است برای این کار ویزاهای دیگری را امتحان کنید بعد از دریافت ویزا و اقامت در کشور آلمان شما می توانید اقامت دائم این کشور را به دست آورده و تبعه ی آلمان شوید.

اقامت در کشور آلمان

اقامت در کشور آلمان با روش های گوناگونی صورت می گیرد و هر فردی با توجه به شرایطش می تواند یکی از این روش ها را برای اقامت دائم در این کشور انتخاب کند شخص متقاضی برای تبدیل ویزای توریستی آلمان به اقامت دائم آلمان شخص باید مدت زمانی که در کشور آلمان حضور دارد اقدام کند.

از جمله شرایطی که برای اقامت در کشور آلمان باید رعایت شود این است که شخص متقاضی به مدت 5 سال باید در آلمان اقامت غیر دائم داشته باشد. به طور کلی اقامت در آلمان را می توان به دو دسته ی دائم و غیر دائم تقسیم کرد.

اقامت در کشور آلمان

 1. اقامت موقت درکشور آلمان

اقامت موقت یا محدود اقامتی است که فرد برای آموزش ، تحصیل ، شغل یا … می تواند به مدت یک سال در کشور آلمان اقامت داشته باشد در صورتی که فرد بیشتر از یکسال بخواهد در آلمان اقامت داشته باشد باید ویزای خود را تمدید کند.

 1. اقامت دائم در کشور آلمان

افرادی که ویزای کار، ازدواج یا سرمایه گذاری دارند می توانند اقامت دائم یا همیشگی آلمان را دریافت کنند. لازم به ذکر است ویزای توریستی آلمان قابل تبدیل به اقامت دائم در این کشور نیست و برای این کار باید ویزای دیگری دریافت کرد.

برخی از شرایط دریافت ویزای دائمی به شرح ذیل می باشد:

 1. تسلط به زبان آلمانی حداقل در سطح B1  باشد.
 2. شخص متقاضی قادر به تامین هزینه های خود باشد.
 3. شخص باید تابعیت قبلی کشور خود را واگذار کرده و درخواست تابعیت کشور آلمان را بدهد.
 4. شخص باید به مدت پنج سال در آلمان اقامت غیر دائم داشته باشد.
 5. فرد متقاضی باید کشور آلمان را به عنوان کشور دموکرات قبول کند.
 6. فرد باید علیه منافع آلمان عملی را انجام نداده و به قانون اساسی این کشور پایبند باشد.

تبدیل اقامت به تابعیت در کشور آلمان

بعد از تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم در کشور آلمان می توانید تابعیت آلمان را به دست آورید. برای دریافت تابعیت کشور آلمان باید در آزمونی که توسط دولت این کشور برگزار می شود شرکت کرده و نمره ی 17 از 33 را کسب کند البته علاوه بر شرکت در آزمون داشتن شرایط زیر الزامی است.

صدور ویزای توریستی آلمان

قبل از تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم لازم است ویزای توریستی آلمان را دریافت کنید برای اخذ ویزا توریستی باید بعد از دریافت وقت سفارت آلمان در زمان مشخص شده به سفارت این کشور مراجعه کرده و پس از تحویل مدارک و انجام مصاحبه در صورتی که بتوانید افسر را متقاعد کنید که هدف شما از سفر به کشور آلمان گردش و تفریح بوده و بعد از اتمام اعتبار ویزایتان به کشور خود بازمی گردید می توانید ویزای توریستی آلمان را دریافت کنید.

صدور ویزای توریستی آلمان

مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی آلمان

برای دریافت ویزای توریستی کشور آلمان باید مدارکی به شرح ذیل ارائه دهید:

    شانس دریافت ویزای توریستی آلمان

در صورتی که برای دریافت ویزای توریستی آلمان به صورت تکی اقدام کنید شانس شما برای دریافت ویزای توریستی افزایش می یابد همچنین اگر آشنا یا بستگانی در آلمان داشته باشید با دریافت دعوت نامه از سوی آن ها می توانید به سادگی ویزای توریستی آلمان را دریافت کنید با دریافت ویزای آلمان می توانید به سایر کشورهای عضو شینگن سفر کنید.

شرایط تبدیل ویزای توریستی آلمان به اقامت دائم آلمان

تبدیل ویزای توریستی کشور آلمان به اقامت دائم در این کشور به دو صورت امکان پذیر می باشد:

فرد متقاضی در مدت زمان حضورش در کشور آلمان باید به دنبال شغل مناسبی باشد یا مقدماتی را برای کارآفرینی در این کشور فراهم کند شخص متقاضی می تواند بعد از بازگشت به ایران برای تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم آلمان، برای دریافت ویزای دیگری مثل ویزای کاری یا کارآفرینی اقدام کند.

روش دیگری برای تبدیل ویزای توریستی آلمان به اقامت دائم آلمان وجود دارد در این روش شخص متقاضی می تواند بعد از حضور در کشور آلمان به دولت این کشور اعلام پناهندگی کند البته این روش پیشنهاد نمی شود.

تبدیل ویزای توریستی آلمان به اقامت دائم از طریق کار در آلمان

کشور آلمان اقتصاد پیشرفته ای دارد و هر ساله نیروهای متخصص زیادی را جذب می کند برای تبدیل ویزای توریستی آلمان به اقامت دائم لازم است بعد از دریافت ویزا توریستی در این کشور به دنبال شغل مناسبی بگردید زمانی که توانستید شغل مناسب با تخصص خود را پیدا کنید باید کارفرما را راضی کنید که برای دریافت ویزای کاری برای شما دعوت نامه ای ارسال کند می توانید به دریافت اقامت دائم در آلمان نزدیک تر شوید بعد از دریافت ویزای کاری به مدت پنج سال به شما اقامت دائم داده می شود و بعد از سه سال می توانید برای اقامت دائم کشور آلمان درخواست بدهید.

تبدیل ویزای توریستی آلمان به اقامت دائم از طریق کار در آلمان

مهاجرت به کشور آلمان از طریق ویزای کاری

افرادی که به دنبال تبدیل ویزای توریستی آلمان به اقامت دائم از طریق ویزای کاری هستند می توانند از دو روش استفاده کنند:

 1. روش job offer : در این روش کارفرما دعوت نامه ای ارسال می کند و شما قادر خواهید بود بعد از دریافت ویزای کشورآلمان اقامت دائم این کشور را دریافت کنید کافی است موقعی که می خواهید ویزای توریستی را به اقامت دائم تبدیل کنید از کارفرما بخواهید برای شما دعوت نامه ای ارسال کند.
 2. در این روش می توانید ویزای شش ماهه ای دریافت کنید و در کشور آلمان به دنبال کار باشید در صورت پیدا کردن شغلی مناسب می توانید درخواست ویزای کاری دهید.

تبدیل ویزای توریستی آلمان به اقامت دائم آلمان از طریق پناهندگی

یکی از روش های تبدیل ویزای توریستی آلمان به اقامت دائم این کشور پناهندگی است و طبق کنوانسیون ژنو کشورهایی که عضو آن هستند باید از پناهندگان حمایت کنند ولی با توجه به غیرقانونی بودن و مشکلات زیاد، این روش توصیه نمی شود و بهتر است از روش دیگری برای تبدیل ویزای توریستی خود به اقامت دائم استفاده کنید.

اهمیت تبدیل ویزای توریستی آلمان به اقامت دائم آلمان

تبدیل ویزای توریستی آلمان به اقامت دائم این کشور به دلایلی از اهمیت بالایی برخوردار است برخی از این دلایل به شرح ذیل است:

 1. می توانید پاسپورت کشور آلمان را دریافت کنید.
 2. اجازه دارید در یک کشور توسعه یافته اقامت کنید.
 3. از آن جایی که کشور آلمان جزء محدوده ی شینگن است می توانید به راحتی به کشورهای عضو شینگن سفر کنید.
 4. حقوق و مزایای مناسبی برای شما فراهم خواهد شد.

ورود اعضای خانواده بعد از تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم

فرد متقاضی بعد از تبدیل ویزای توریستی آلمان به اقامت دائم در این کشور می تواند اعضای خانواده ی خود را به این کشور بیاورد این روش به ورود خانواده معروف است برای این کار در ابتدا باید ویزا دریافت کرده و برای اقامت طولانی مدت اقدام به دریافت مجوز کنید.

فردی که تبدیل ویزای توریستی آلمان به اقامت دائم را انجام داده باشد می تواند برای ورود خانواده همسر (که باید به صورت قانونی ثبت شده باشد) و فرزندانی که پایین تر از سن قانونی هستند به کشور آلمان وارد کند و برای آن ها اقامت دائم اخذ کند توجه داشته باشید ورود سایر اعضای خانواده مانند عمه، پدر بزرگ یا… فقط در شرایط خاصی صورت می گیرد.

شرایط ورود اعضای خانواده به آلمان

در صورتی که مدتی از اقامت شخص در کشور آلمان گذشته باشد اعضای خانواده ی او می توانند تقاضای ورود به این کشور را بدهند برای همین اعضای خانواده ی شخص باید برای سفر به کشور آلمان درخواست ویزای ورود به سفارت ارائه دهند این ویزا توسط نماینده خارجی در شهری که سرپرست خانواده سکونت دارد صادر می شود.

ورود اعضای خانواده به آلمان بعد از صدور اقامت دائم

 1. اعضای خانواده نباید سوء پیشینه داشته باشند.
 2. اعضای خانواده باید گذرنامه ی معتبری داشته باشند.
 3. هویت شخص متقاضی با فرد مقیم کشور آلمان باید ثابت شود.
 4. شخصی که در آلمان اقامت دارد باید درآمد مناسبی داشته باشد.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *