روسیه

اولین سکونت انسان ها در روسیه در حدود 500 بعد از میلاد مسیح به وجود آمد، زمانی که اسکاندیناوی ها به جنوب و بخش های اطراف رودخانه ولگای اولیا مهاجرت کردند. این مهاجران با اسلاوها از غرب ترکیب شدند و قلعه ای را ساختند که در نهایت به شهر کیف در اوکراین تبدیل شد. سرزمین کیف به یک امپراطوری تبدیل شد که به مدت 200 سال بر بیشتر بخش اروپایی روسیه حکومت کرد، سپس به اوکراین، بلاروس، و مسکووی تجزیه شد.

آشنایی با کشور روسیه

پایتخت مسکووی، یعنی مسکو، تا قرن 13 میلادی یک پست تجاری کوچک باقی ماند تا این که مهاجمان مغول در قرن 13 میلادی مردم را از جنوب این سرزمین به سمت مسکو راندند. در سال 1550 میلادی ایوان چهارم یا حاکم مسکوویتی مغول ها را بیرون انداخت و اولین تزار روسیه شد. در سال 1682، پتر کبیر در سن 10 سالگی تزار شد و به مدت 42 سال بر منطقه حکومت کرد و برای مدرن تر و اروپایی تر کردن روسیه تلاش کرد. بعد از گذشت چند سال نهایت در سال 1917 میلادی مردم روس از حکومت ناراضی شدند و تزار را سرنگون کردند و دولت را عوض کردند. تنها چند ماه بعد، گروهی کمونیست به نام بلشویک ها قدرت را به دست گرفتند. رهبر آنها، ولادیمیر لنین، اتحادیه جماهیر شوروی سوسیالیستی را با روسیه و 11 کشور دیگر تاسیس کرد. در جنگ جهانی دوم اتحاد جماهیر شوروی در کنار ایالات متحده جنگیدند، اما روابط میان دو قدرت و متحدان شان خیلی زود پس از پایان جنگ در سال 1945 پایان یافت. این تنش ها به جنگ سرد منجر شد که در نهایت در سال 1991 میلادی وقتی اتحاد شوروی از هم پاشید به پایان رسید.

آشنایی با کشور روسیه

روسیه با نام رسمی فدراسیون روسیه در اوراسیا واقع شده است. روسیه با کشورهایی مانند فنلاند، استونی، لتونی، لیتوانی و لهستان، بلاروس، اوکراین، گرجستان، آذربایجان، قزاقستان، چین، مغولستان و کره شمالی مرز مشترک دارد و همچنین مرز دریایی آن با ژاپن از طریق دریای اختسک و با ایالت آلاسکا در امتداد تنگه برینگ مشترک می باشد. کشوری پهناور یا به بیانی دیگر بزرگ ترین کشور جهان به شمار میرود، این کشور پهناور وسعتی بالغ بر 17.075.400 کیلومتر مربع دارد، درحالیکه این مساحت بیش از یک هشتم مناطق مسکونی دنیا را پوشش می دهد. در این کشور زیبا بیش از 144 میلیون نفر زندگی می کنند، این ارقام نشان می دهد که نهمین کشور پرجمعیت جهان محسوب می شود. البته بیشتر جمعیت این کشور در بخش غربی و اروپایی روسیه زندگی می کنند و بخش شرقی اش تراکم جمعیت کمتری دارد تا حدی که 77 درصد جمعیت این کشور در قسمت اروپایی روسیه ساکن هستند. پایتخت کشور روسیه شهر مسکومی باشد، مسکو بزرگ ترین شهر روسیه به حساب می آید که در بخش اروپایی کشور قرار گرفته است. 4 فرودگاه بین ‌المللی، 9 ایستگاه راه ‌آهن و مترو مسکو که یکی از عمیق ‌ترین تونل های دنیاست، در این شهر قرار دارد. مترو مسکو با 185 ایستگاه پس از مترو توکیو بیشترین مسافران را در بین سیستم‌ های مترو دنیا دارد. از دیگر شهرهای مهم این کشور می توان به سن پترزبورگ، نووسیبیرسک، یکاترینبورگ، نیژنی نووگورود و قازان اشاره نمود. کشور روسیه بسیار وسیع است بنابراین شمار زیادی از گونه های گیاهی و جانوری در آن مشاهده می شود. جنگل ها، استپ ها و تندراهای روسیه زیستگاه بسیاری از حیوانات نادر، از جمله خرس های سیاه آسیایی، پلنگ های برفی، خرس های قطبی و پستانداران کوچک خرگوش مانندی به نام ولها می باشد. در این کشور حدود 100 هزار رود جریان دارد که تعدادی از آنها طولانی ترین و بزرگ ترین رودهای جهان هستند، از بزرگ ترین رودهای روسیه می توان رود لادوگا و اونگا نام برد.

فرهنگ و زبان مردم روسیه

اکثر مردم روسیه پیرو دین مسیحیت و فرقه ارتودوکس هستند. روسیه یک کشور چند ملیتی و چند قومیتی شناخته شده است، درحالیکه 75 درصد از جمعیت کل کشور را مسیحیان ارتودوکس و 5 درصد را مسلمانان تشکیل می دهند. جمعیت هر یک از فرقه ها و ادیان دیگر مانند کاتولیک، پروتستانت، یهودیت و بودایی ها در این کشور تنها یک درصد اعلام شده است.و حدود 8 درصد از بقیه مردم روسیه بی دین هستند. 160 گروه قومی در روسیه زندگی می کند به همین دلیل و با وجود تعداد قومیت در این کشور بیش از 100 نوع زبان وجود دارد. حدود 142 میلیون نفر در این کشور به زبان روسی صحبت می کنند. بعد از زبان روسی، زبان تاتاری در این کشور جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است. بعد از آن زبان اوکراینی، زبانی رایج روسیه محسوب می شود. زبان روسی پس از انگلیسی دومین رتبه را در زمینه زبان استفاده شده در اینترنت از آن خود کرده است.

فرهنگ و زبان مردم روسیه

فرودگاه های کشور روسیه

فرودگاه بین ‌المللی دوموده ‌دوو، فرودگاه بین ‌المللی شرمتیوو، فرودگاه رژف، فرودگاه روستوف ‌ان ‌دون، فرودگاه بین ‌المللی کورومچ و فرودگاه تالاگی از مهم ترین و اصلی ترین فرودگاه های کشور روسیه هستند. فرودگاه سنت پترزبورگ را به نام فرودگاه پولکوو شهرت دارد. این فرودگاه اولین فرودگاه شهر سنت پترزبورگ بوده که در سال 1932 میلادی ساخته شده است. فرودگاه بین المللی شرمتیوو جز بزرگ ترین فرودگاه های کشور روسیه محسوب می شود. این فرودگاه در شمال غربی مسکو و در 29 کیلومتری مرکز شهر واقع شده است و قطب اصلی شرکت هواپیمایی آئروفلوت می باشد. فرودگاه بین المللی دامادوا مسکو دومین فرودگاه پر رفت و آمد روسیه به شمار می رود. این فرودگاه در منطقه دوموددوفو و در 42 کیلومتری جنوب شرقی شهر مسکو قرار دارد. فرودگاه دامادوا با شرکت های هوایی معروف و معتبری همچون آسترین ایرلاینز، بریتیش ایرویز، سوئیس اینترنشنال ایرلاینز، شرکت هواپیمایی ویتنام ایرلاینز و شرکت هوایی ژاپن فعالیت دارد. جهت ورود به روسیه باید ویزای روسیه را دریافت کرده باشید.

آب و هوای کشور روسیه

با توجه به شرایط جغرافیایی که در کشور روسیه برقرار است، این کشور دارای آب و هوای متغیری است. در برخی نقاط یخبندان بوده ولی در نقاط دیگری از این کشور شرایط آب و هوایی مساعدی برقرار است. بنابراین فصل بهار و تابستان بهترین زمان سفر به این کشور خواهد بود چرا که زمستان روسیه فوق العاده سرد و یخبندان است.

آب و هوای کشور روسیه

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور روسیه

جاذبه های گردشگری کشور روسیه به اندازه جذاب و دیدنی هستند، که دلیل مناسبی برای سفر به این کشور محسوب می شوند. جهت آشنایی بیشتر با ما همراه باشید.

میدان سرخ

معروف ترین میدان در کور روسیه، میدان سرخ می باشد. در این میدان کاخ کرملین و کلیسای جامع سنت باسیل قرار دارند و بسیاری از خیابان های اصلی مسکو به این میدان اصلی متصل می شوند. میدان سرخ میدان مرکزی مسکو و روسیه به شمار می رود.

کلیسای سنت باسیل

کلیسای سنت باسیل یک کلیسای جامع در میدان سرخ که به دستور ایوان مخوف ساخته شده است، این کلیسا در مرکز مسکو قرار دارد و بلندترین بنای مسکو تا سال 1600 میلادی به شمار می رفت.

کلیسای سنت باسیل

کیلومتر صفر

در بسیاری از کشورها کیلومتر صفر به مکانی، معمولاً نقطه ‌ای از پایتخت، گفته می‌شود که فاصله دیگر نقاط کشور از این نقطه سنجیده می‌شود. پلاک دایره ای شکل برنزی که کیلومتر صفر روسیه را نشان می دهد در مسکو و روبه روی کلیسای ایبریان با فاصله کمی از میدان سرخ قرار دارد. بسیاری از بازدید کنندگان و مردم محلی به کیلومتر صفر آمده و آرزو می کنند، بدین صورت که روی این دایره برنزی می ایستند و پس از آرزو کردن سکه ای را از کنار شانه خود پرتاب می کنند آنها بر این باورند اگر سکه به روی این دایره برنزی بیفتد آرزویشان بر آورده می شود.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.