بیشتر دانشجویان و متقاضیانی که از سطح علمی بالایی دارند و مشتاق هستند تا تحصیلاتشان را در یکی از دانشگاه های برتر کشور بلژیک ادامه دهند. پس از مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل، دانشجویان می توانند در یک از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل کرده و از خدمات خاصی همچون بورسیه تحصیلی بهره مند شوند. هزینه زندگی و تحصیل در دانشگاه های بلژیک نسبت به دیگر کشورهای اروپایی پایین است و به همین دلیل برای دانشجویان دیگر کشورها گزینه ی مناسبی به شمار می رود.

درباره کشور بلژیک

کشور بلژیک یا امپراتوری بلژیک کشوری مستقل در اروپای غربی است. این کشور با کشورهای آلمان، هلند، فرانسه و همچنین لوکزامبورگ دارای مرز مشترک است. زبان رسمی این کشور هلندی، آلمانی و فرانسوی است که در شهرهای مختلف آن متفاوت است. در کشور بلژیک میزان بارندگی بسیار بالا می‌باشد و به این معنی که شما در تمام فصول در این کشور بارندگی خواهید دید. کشور بلژیک همیشه پذیرای مهاجرانی از سراسر جهان بود است که بسیاری از آنها از ملل متفاوت مهاجرت کرده اند. به دلیل پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی در کشور بلژیک نسبت به دیگر کشورهای اروپایی، دانشجویان سایر کشورها علاقه دارند تا با مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل، از سطح علمی بالای دانشگاه های بلژیک بهره ببرند.

درباره کشور بلژیک

تحصیل در بلژیک

دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی عالی این کشور به دلیل سطح بالای علمی و همچنین خدماتی که به دانشجویان ارائه می دهند، بسیار مورد توجه دانشجویان سایر کشورها قرار دارند. رفتن به کشور بلژیک از طریق تحصیل یک راه بسیار مطمئن برای بهره مندی از تحصیلات بسیار با کیفیت و همچنین کم هزینه است. اغلب دانشگاه های این کشور از سطح علمی بالایی برخوردار هستند. برای مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل شما می توانید انتخاب های متفاوتی را جهت ادامه تحصیل داشته باشید. برخی از دانشگاه های بسیار معتبر و پر طرفدار در بلژیک عبارت اند از: دانشگاه علوم لوون، دانشگاه گنت، دانشگاه لیژ و دانشگاه وریج بروکسل.

با مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل شما می توانید در مؤسسه های آموزش عالی آن در رشته های مختلفی همچون، موسیقی، بهداشت، معماری و … به تحصیل بپردازید. از دیگر مزیت های مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل، می توان به بهره مندی از تحصیلات رایگان، اساتید دانشگاهی بسیار مجرب، کتاب خانه های تخصصی، کامپیوتر با تمامی تجهیزات و … اشاره کرد. در ضمن باید توجه داشته باشید که پس از مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل، در صورتی که علاقه مند به تحصیل در رشته های پزشکی، مهندسی و دندانپزشکی باشید، باید در آزمون های ورودی دانشگاه شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنید. همچنین شما می توانید مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل را برای یک دوره ی کوتاه مدت 90 روزه یا یک دوره ی بلند مدت بیش از 90 روز انتخاب کنید. بدون شک برای تحصیلات آکادمیک در بلژیک نیازمند ویزای بلند مدت خواهد بود.

شرایط لازم برای مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل

اگرچه تحصیلات در مقاطع دکترا در دانشگاه های بلژیک معمولاً به زبان انگلیسی است، اما در اکثر دانشگاه ها زبان تحصیل برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد فرانسوی، هلندی و در برخی موارد نیز آلمانی است. از نظر سنی دانشجویان هیچ محدودیتی برای رفتن به کشور بلژیک به روش تحصیل نخواهند داشت. یکی از شرایط مهم برای تحصیل در دانشگاه های بلژیک، همخوانی داشتن کار و آموزش افراد است. دارا بودن بیمه ی سلامت نیز از الزامات پذیرش در دانشگاه ها و مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل است.

دانشگاه های مختلف در بلژیک شرایط متفاوتی را برای معدل دانشجویان خود دارند اما به طور معمول معدل حداقل 12 برای کارشناسی، معدل حداقل 15 برای کارشناسی ارشد و دارا بودن یک مقاله ی بین المللی برای دکترا مورد نیاز است. همچنین افراد متأهل نمی توانند از ویزای دانشجویی خود برای همسر و فرزندانشان استفاده کنند ولی با استفاده از ویزای همراه می توانند همسر و فرزندان خود را به کشور بلژیک ببرند. دانشگاه های بلژیک شهریه ی متفاوت دارند که با توجه به هر یک از سه منطقه ی اصلی بلژیک متغیر است ولی اکثرا از 835 یورو در سال فراتر نمی رود.

شرایط لازم برای مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل

روش های مهاجرت بلژیک از طریق تحصیل

هنگامی که شما از سطح قابل قبولی برای دانشگاه های کشور بلژیک دریافت کرده باشید، می توانید با دریافت ویزای تحصیلی و مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل، در این کشور اقامت پیدا کنید. از مزیت های مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل، زندگی در کنار فرهنگ بسیار خوب و مردم خونگرم کشور بلژیک است که باعث می شود اندکی از دلتنگی های غربت کاسته شود.

مهاجرت بلژیک از طریق دوره کارشناسی

برای گذراندن دوره کارشناسی بین 3 تا 4 سال در کشور بلژیک اقامت داشته باشند. سبک تدریسی که پس از مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی با آن روبرو خواهید بود. برای این که دانشجویان این مقطع توانایی پرداخت هزینه هایشان را پس از مهاجرت داشته باشند، اجازه ی 10 ساعت کار در هفته با حقوقی حدود 80 تا 100 یورو داده می شود. دانشجویان این مقطع در هر ماه حدود 500 تا 700 یورو برای بیمه، مسکن، خوراک، رفت و آمد و … خرج خواهند داشت.

مهاجرت بلژیک از طریق دوره فوق لیسانس

بعضی از دانشجویان هدفشان برای مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل، ادامه ی تحصیلاتشان در مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد است. دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های بلژیک ۱ تا ۲ سال است و مدارک لازم جهت ثبت نام در دوره کارشناسی ارشد، مدرک لیسانس به همراه ریز نمرات همچنین مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس ۶ یا ۵/۶ می باشد. به جرأت می توان گفت تحصیل در مقطع فوق لیسانس کشور بلژیک برای افرادی که قصد دارند مقطع دکترا خود را نیز در دانشگاه های این کشور بگذرانند بسیار مناسب خواهد بود.

مدت زمان مقطع کارشناسی ارشد 1 تا 2 سال است. افراد علاقه مند برای مهاجرت به بلژیک به روش تحصیل، در صورتی که بخواهند در مقطع کارشناسی ارشد به تحصیل بپردازند باید دارای سوابق تحصیلی، مدرک زیان معتبر همچون تافل، مدارک شناسایی کامل و معرفی نامه بانکی جهت اثبات توانایی مالی دانشجو باشند. پذیرش در اکثر رشته های تحصیلی در این مقطع امکانپذیر است . در ضمن برای کنترل بهتر هزینه های زندگی پس از مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل، به دانشجویان اجازه 20 ساعت کار در هفته با حقوق حدوداً 160 تا 200 یورو در هفته داده می شود.

مهاجرت بلژیک از طریق دوره کارشناسی

مهاجرت بلژیک از طریق دوره دکترا

مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل ممکن است برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا یا همان PHD نیز گفته می شود. دانشجویان در مقطع دکترا می توانند به عنوان دستیار استاد مشغول به کار شوند و حقوق دریافت نمایند. همچنین دانشجویان مقطع دکترا می توانند پروژه های تحقیقاتی داشته باشند در این صورت افراد می توانند به روش بورسیه تحصیلی یا هزینه های شخصی در دانشگاه های بلژیک تحصیل کنند. معمولاً اساتید در دانشگاه های بلژیک پروژه های مورد نظر در پست دکترا را اعلام نمی کنند.

با توجه به خدماتی همچون حقوق 2000 یورویی که دانشگاه ها برای دانشجویان بورسیه این مقطع می دهند، رقابت برای پذیرش بورسیه در مقطع دکترای این دانشگاه ها بسیار زیاد است و باید از سطح علمی قابل قبولی برخوردار باشید. معمولاً در این مقطع زبان تدریس دروس انگلیسی است و اجازه ی 30 ساعت کار در هفته با حقوق حدوداً 240 تا 300 یورو به دانشجویان داده می شود.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *