رزرو وقــــــت

تماس رایگان برای مشاوره تخصصی :

کـارشـنـاسـان

امــــور ویــــزا و ســــــــفــــــــارت

خانم الوند

02126404990

آقای رحیمی

02126404991

خانم آتنا الوند

02141256422

در کم ترین زمان وقت سفارت را تضمینی دریافت نمایید.
در کم ترین زمان وقت سفارت را تضمینی دریافت نمایید.
در کم ترین زمان وقت سفارت را تضمینی دریافت نمایید.
در کم ترین زمان وقت سفارت را تضمینی دریافت نمایید.
در کم ترین زمان وقت سفارت را تضمینی دریافت نمایید.

از زبان مخاطبان

وقت سفارت

بشنوید

آقای نجار

آقای حسینی

خانم عباسی

آقای حسینی

ثبت درخواست مشاوره رایگان 

اطلاعات تماس با وقت سفارت

02141256422

تهران. میرداماد. خ مفتح جنوبی (نفت جنوبی). خ تابان پلاک 3 واحد 15
همه روزه - 9 صبح تا 5 عصر

وقت آوسبیلدونگ سفارت آلمان

دوره های اوسبیلدونگ آلمان

کشور آلمان یکی از بهترین کشورهای پیشرفته و صنعتی دنیا می باشد که مبدأ بسیاری از کمپانی های برتر دنیا مانند بی ام دبلیو و مرسدس بنز می باشد. کار در این کشور همیشه از جذابیت های خاصی بین متقاضیان مهاجرت برخوردار بوده است.

اما یکی از مسائلی که از دغدغه های خانواده ها می باشد هزینه مهاجرت به آلمان می باشد. خبر خوش این است که دانشگاه هایی در آلمان وجود دارد که در بعضی رشته های خاص مانند فیزیوتراپی، بیزینس، مکاترونیک و بسیاری رشته های دیگر به صورت کار تحصیل دانشجو می پذیرند و امکان کار از سال اول تحصیل برای دانشجویان وجود دارد. به این دوره ها آوسبیلدونگ (وقت آوسبیلدونگ سفارت آلمان) یا کار تحصیل آلمان می گویند. این موضوع به این معنی می باشد که با روش کار تحصیل آلمان کار دانشجو از ابتدای دوره تحصیلی گارانتی می باشد و کار با تحصیل در این دوره ها همزمان می باشد. همچنین پس از تحصیل کار شما در صورت موفقیت در تحصیل در کمپانی گارانتی می باشد.

آوسبیلدونگ چیست

نخست در پاسخ به سوال آوسبیلدونگ چیست، می توان اینگونه گفت که آوسبیلدونگ یک دوره کارآموزی و یادگیری حرفه و مهارت می باشد که در کشور آلمان برگزار می شود. این دوره مخصوص افرادی است که تحصیلات دانشگاهی ندارند یا علاقه ای به دانشگاه ندارند و می خواهند مستقیما وارد بازار کار شوند. دوره آوسبیلدونگ امروزه در کشور صنعتی آلمان در بیش از 500 رشته برگزار می شود و متقاضیان می توانند با شرکت در دوره حرفه مورد علاقه خود، برای کار در آلمان آماده شوند. طول دوره آوسبیلدونگ (وقت آوسبیلدونگ سفارت آلمان) بسته به حرفه انتخابی 1 الی 3 سال طول می کشد. از نکات حائز اهمیت در این دوره ها می توان به دریافت حقوق در اکثر مهارت ها اشاره نمود. متقاضیان با گذراندن دوره آوسبیلدونگ مدرکی با عنوان کارگر ماهر دریافت می کنند که با داشتن ویزای آوسبیلدونگ مسیر اخذ کار دائمی برای آن ها فراهم می باشد. دوره های کارآموزی آوسبیلدونگ هر ساله در ماه های سپتامبر یا آگوست برگزار می شوند. زمان متقاضی در دوره و ویزای آوسبیلدونگ می بایست هم در آموزش مهارت و هم در دوره تئوری صرف شود. متقاضیان برای اخذ ویزای آوسبیلدونگ مدارکی نظیر پاسپورت معتبر، بیمه درمانی، تمکن مالی و ارائه تاییدیه ای مبنی بر پذیرش در دوره آوسبیلدونگ، ارائه دهند.

انواع آوسبیلدونگ در آلمان

در کشور آلمان دو نوع آوسبیلدونگ برای تحصیل داوطلبان وجود دارد:

Duale Berufsausbildung:
این دوره دارای دو بخش تئوری و عملی می باشد.

Schulische Ausbildung:
در این دوره ها نیز بخش های تئوری و عملی وجود دارد اما بخش تئوری بیشتر از دوره عملی است. این دوره ها در رشته هایی مانند فروشندگی، طراحی، پرستاری، صنعت، تجارت مهندسی و بانکداری بسیار پرکاربرد است. دوره های این نوع آوسبیلدونگ حدود 1 الی 3 سال زمان خواهد برد. دوره های Schulische Ausbildung نیز مانند دوره های Duale Berufsausbildung هم در کالج های خصوصی هم در کالج های دولتی ارائه می‌ شود. در این دوره دریافت دستمزد جز در رشته پرستاری متداول نیست.

هزینه های اوسبیلدونگ آلمان

همان طور که پیش از این ذکر شد شما با شرکت در دوره های اوسبیلدونگ آلمان در یک سری رشته های خاص می توانید به صورت همزمان به کار و تحصیل بپردازید و از این طریق از شرایط تحصیل رایگان در آلمان به همراه گارانتی کار بهره مند شوید. از دیگر مسائلی که همیشه برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور حائز اهمیت بوده است مسئله شهریه دانشگاه است. در مورد هزینه شهریه این دوره ها باید گفت این هزینه مبلغی بین 500 یورو تا 700 یورو را شامل می شود که این هزینه به صورت کامل توسط کمپانی کارفرما که با دانشجو قرارداد دارد پرداخت می گردد.

نکته ای که در این زمینه وجود دارد این است که در تمامی رشته ها هزینه تحصیل توسط کمپانی پرداخت می شود به جز رشته فیزیوتراپی که شهریه پایین تری دارد به جز سال آخر تحصیل باقی هزینه های تحصیل را باید خود دانشجو پرداخت کند. نکته مثبتی که در مورد هزینه تحصیل و زندگی در دوره های آوسبیلدونگ وجود دارد این است که شما می توانید علاوه بر دریافت هزینه تحصیل خود مقداری از هزینه زندگی خود را نیز به صورت حقوق از کمپانی دریافت نمایید.

یکی از مواردی که برای مهاجرت به هر کشوری حائز اهمیت می باشد، هزینه زندگی در کشور مقصد است. جالب است بدانید هزینه زندگی در آلمان نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی نسبتاً پایین تر می باشد. هزینه زندگی در آلمان برای یک دانشجوی مجرد در این کشور می تواند به صورت میانگین بین 900 تا 1,200 یورو باشد، البته این موضوع کاملاً به سبک زندگی فرد بستگی دارد و بر اساس آن می تواند بالاتر یا پایین تر باشد. برای درک بهتر هزینه زندگی در این کشور ما این موضوع را در قالب جدول هزینه زندگی در آلمان برای شما در قسمت زیر آورده ایم.

حقوق دریافتی در دوره آوسبیلدونگ آلمان

حقوق های دریافتی در این دوره ها  (وقت آوسبیلدونگ سفارت آلمان) با توجه به رشته فرد می تواند متفاوت باشد. اگر بخواهیم میانگین دریافتی داوطلبان تحصیل در این دوره ها را در نظر داشته باشیم می توان گفت درآمد افراد از 1,200 تا 2,000 یورو در ماه متفاوت خواهد بود. البته نکته حائز اهمیت این است که اگر درآمد سالانه فرد بیش از 8,450 یورو باشد وی باید مالیات بر حقوق پرداخت نماید.

شرایط پذیرش اوسبیلدونگ

در صورت تمایل برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان لازم است که از شرایط آن مطلع باشید. از اصلی ترین شرایط پذیرش در دوره های کار تحصیل آلمان یا همان آوسبیلدونگ، داشتن دیپلم 12 ساله تحصیلی می باشد. نکته ای که در این زمینه وجود دارد این است که حداقل معدل لازم برای پذیرش در این دوره ها معدل 18 می باشد. البته موسسه MIE برای تسهیل شرایط شما عزیزان در صورت داشتن باقی شرایط و در صورتی که استعداد شما اثبات شود، تا معدل 15 الی 16 نیز اقدام کند. همچنین محدودیت سنی در این دوره ها با دیپلم حداکثر تا 23 سال می باشد.

یکی دیگر از شرایط مورد نیاز برای پذیرش دوره های آوسبیلدونگ آلمان داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح C1 می باشد. در صورتی که سطح زبان آلمانی شما پایین تر از این سطح می باشد، هیچ نگران نباشید زیرا این امکان در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان وجود دارد که قبل از شروع تحصیل خود با حداقل مدرک زبان آلمانی سطح A2 وارد دوره های زبان آلمانی به صورت آنلاین شوید و قبل از ورود به آلمان سطح زبان خود را تقویت نمایید و سپس اقدام به شرکت در دوره های آوسبیلدونگ نمایید. نکته ای که وجود دارد این است که هزینه تحصیل در دوره زبان آلمانی به عهده دانشجو می باشد.

یکی دیگر از شرایطی که مورد نیاز می باشد. داشتن حداقل های مالی توسط خانواده می باشد. دلیل این امر این است که ممکن است دانشجو در طول تحصیل خود به مشکلی بر بخورد و در این صورت لازم است که خانواده بتوانند از او پشتیبانی نمایند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا اوسبیلدونگ آلمان

اساس تمام مهاجرت های تحصیلی به این صورت می باشد در ابتدا پذیرش تحصیلی خود را دریافت خواهید کرد و پس از آن برای ویزای تحصیلی کشور مقصد اقدام می کنید. آوسبیلدونگ در آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست. برای اخذ هر نوع ویزای آلمان نیاز به ارائه مدارکی ست که بسته به شرایط این مدارک متفاوت می باشد اما ما در این قسمت مدارک لازم برای اخذ ویزای آوسبیلدونگ آلمان را برای شما شرح می دهیم:

 • ترجمه و ارائه مدارک تحصیلی از دیپلم 12 ساله تا آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • ارائه پاسپورت
 • ارائه ترجمه شناسنامه
 • ارائه پذیرش تحصیلی
 • داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح C1 و یا هر سطح مورد نیاز دیگر مطابق با نظر دانشگاه
 • ارائه گواهی سلامت فرد دانشجو
 • ارائه بیمه نامه برای فرد دانشجو
 • ارائه نامه تمکن مالی
 • تکمیل و ارائه فرم های مربوط به ویزا

شرایط سنی آوسبیلدونگ

برای تحصیل در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان فرد باید دارای شرایط سنی مناسب باشد در غیر این صورت امکان دارد فرد با ریجکتی ویزا مواجه گردد. سن مورد قبول برای ورود به دوره های آوسبیلدونگ آلمان 18 سال تا 25 سال خواهد بود. افرادی که شرایط سنی آن ها در این بازه باشد، می توانند برای تحصیل در این دوره ها اقدام نمایند.

تمکن مالی برای آوسبیلدونگ

برای مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ، افراد نیاز به اخذ ویزا خواهند داشت. عموماً اخذ ویزا با اثبات تمکن مالی لازم امکان پذیر است. فرد باید اثبات نماید توانایی مالی لازم برای هزینه های زندگی در کشور آلمان برای سال اول را دارا می باشد. این امر معمولا با داشتن مبلغی در حساب صورت می پذیرد اما از آن جایی که دوره های آوسبیلدونگ دارای حقوق می باشند افراد می توانند با دارا بودن مدرکی دال بر داشتن حداقل حقوق 832 یورو در ماه ویزای آلمان را اخذ نمایند.

مدرک زبان برای آوسبیلدونگ

برای شرکت در Ausbildung در آلمان فرد باید مدرک زبان مورد نیاز را تهیه نماید. با توجه به رشته تحصیلی فرد، ممکن است مدرک زبان با نمره های متفاوتی نیاز باشد. اما عموماً برای تحصیل در این دوره ها باید حداقل مدرک زبان A2 آلمانی یا B1 ارائه گردد. در صورت نیاز به تکمیل زبان، فرد می تواند در دوره های زبان قبل از شروع تحصیل، زبان آلمانی خود را تقویت نماید.

لیست آوسبیلدونگ های آلمان

مطمئناً هر فرد و متقاضی تحصیل، رشته مورد علاقه خود را خواهد داشت. همانطور که در قسمت های قبلی گفتیم، برای کار تحصیل یا آوسبیلدونگ در آلمان امکان اقدام در رشته های متنوعی وجود دارد. در این قسمت قصد داریم به معرفی این رشته ها بپردازیم.

بر این اساس رشته های دوره آوسبیلدونگ آلمان به چهار دسته تقسیم بندی می شود:

 • دسته اول: مدیریت تجاری که این دسته خود به ۱۳ رشته تقسیم بندی می شود.
 • دسته دوم: امور اجتماعی (رسیدگی به حق و حقوق سالمندان کودکان بی سرپرست و نگهداری کودکان و…)
 • دسته سوم: فیزیوتراپی و کار درمانی
 • دسته چهارم: مکاترونیک و مدیریت

پردرآمدترین رشته های اوسبیلدونگ

متقاضیانی که در دوره های آوسبیلدونگ (وقت آوسبیلدونگ سفارت آلمان) شرکت می نمایند از میانگین حقوقی 1,200 الی 2,000 یورو با توجه به رشته بهره مند خواهند شد. بیش از 300 رشته در دوره های آوسبیلدونگ وجود دارد که متقاضی می تواند از میان آن ها پر درآمدترین ها را انتخاب نماید. برخی از پر درآمد ترین لیست آوسبیلدونگ های آلمان به شرح زیر می باشد:

 • متخصص مکاترونیک
 • کارمند بانک
 • مکانیک هواپیما
 • پرستار
 • فروشنده بیمه
 • متخصص IT
 • کنترل کننده ترافیک هوایی
 • مکانیک کشتی
 • پلیس

دانشگاه های آلمان برای دوره آوسبیلدونگ

سیستم آموزشی کشور آلمان یکی از برترین سیستم های آموزشی در سطح دنیا می باشد. چندی از برترین دانشگاه های برتر دنیا در کشور آلمان قرار گرفته اند. دانشگاه های معتبر آلمان در شهرهای مختلف این کشور قرار گرفته اند. جالب است بدانید برای دوره های آوسبیلدونگ در آلمان نیز این امکان برای شما فراهم است که در دانشگاه های مختلفی در بسیاری از شهر های کشور آلمان مشغول به تحصیل شوید. این دانشگاه ها در شهرهایی همچون برلین، هامبورگ، کلن، مونیخ، فرانکفورت و… قرار گرفته اند.

در صورتی که قصد مهاجرت و تحصیل در کشورهای اروپایی، آمریکایی و حتی آسیایی را دارید می توانید قبل از هر اقدامی ویدئو راهنمای گام به گام اخذ اقامت را تهیه و مشاهده نمایید تا از قوانین کشورهای مختلف برای مهاجرت آگاه شوید، سپس اقدام به مهاجرت نمایید.

بهترین آوسبیلدونگ ها در آلمان

دوره های Ausbildung در آلمان در رشته های زیادی امکان پذیر است. فرد می تواند با توجه به علایق و هدف خود، رشته مورد نظر را انتخاب نماید و در آن تحصیل نماید در زیر برخی از بهترین دوره های آوسبیلدونگ در آلمان را شرح داده ایم:

اوسبیلدونگ ورزشی

اوسبیلدونگ ورزشی شامل تجزیه و تحلیل، برنامه ریزی، سازماندهی و آموزش فعالیت ها در زمینه ورزش است. بسته به تخصص، نظارت و مدیریت ورزشکاران و تیم های ورزشی در حین تمرین برای فعالیت های رقابتی آنها یا طراحی و مدیریت ورزش های پیشگیرانه در پیش زمینه است. دوره ورزش دوگانه شامل دو تخصص است: ورزش های رقابتی و ورزش های سلامت و پیشگیری.

اگر فردی تمرکز اول را انتخاب کند، پس از تحصیل دوگانه به عنوان مربی در ورزش های رقابتی جوانان و رقابت محور مشغول به کار خواهد شد. اوسبیلدونگ ورزشی 3 ساله می باشد. فرد در سال اول 1200 یورو در سال دوم 1220 یورو و در سال سوم 1,240 یورو به صورت ماهیانه درآمد خواهد داشت.

اوسبیلدونگ مکانیک خودرو

افرادی که در این رشته تحصیل می نمایند به عنوان یک مکانیک خودرو، آینده خوبی خواهند داشت. در دوره تحصیل آموزش های کلاسیک، درباره فناوری مدرن ارائه داده خواهد شد. به عنوان مثال می توان به راه حل های خودروی متصل، برق خودرو یا سیستم های کمکی خودرو اشاره کرد. این منجر به فرصت های شغلی و پیشرفت جالبی می شود. شخص همچنین می تواند مدارک اضافی مانند فرآیندهای تولید افزودنی را در طول آموزش خود تکمیل کند. آوسبیلدونگ مکانیک خودرو دوره 3 ساله می باشد. متقاضیانی که در این رشته تحصیل می نمایند می توانند در سال اول درآمدی حدود 1220 یورو، در سال دوم 1,300 یورو و در سال سوم 1,350 یورو در ماه درآمد داشته باشند.

اوسبیلدونگ معماری

افراد پس از پایان دوره متوسطه خود می توانند در دوره های اوسبیلدونگ معماری شرکت نمایند. مدت زمان این دوره ها 4 سال خواهد بود. مدرک این دوره در 3 حوزه ساختمان سازی، طراحی داخلی و معماری ارائه داده می شود. مدت زمان این دوره با سایر دوره ها متفاوت است. متقاضیان برای اینکه بتوانند پس از تحصیل خود را معمار بنامند باید 8 ترم دوره تحصیل را به پایان برسانند و مدرکی دال بر 2 سال کار عملی نیز ارائه نمایند. متقاضیانی که در رشته معماری تحصیل می نمایند در سال اول حدود 900 یورو در سال دوم حدود 950 یورو و در سال سوم حدود 1050 در ماه در آمد خواهند داشت.

آوسبیلدونگ برنامه نویسی

رشته برنامه‌ نویسی در Ausbildung در آلمان به مدت ۳ سال خواهد بود. افراد می ‌توانند در این رشته در سال اول حدود 850 تا 900 یورو در سال دوم 900 تا 950 یورو در سال سوم 950 تا 1100 یورو در ماه حقوق دریافت نمایند. در طول دوره آموزشی به متقاضی تکنیک ها، زبان ها (برنامه نویسی) و ابزارهای مورد استفاده آموزش داده می شود. علاوه بر این، متقاضیان در مراحل اولیه چگونگی فرآیندها را خواهند آموخت پس بنابراین از همان ابتدا تجربه عملی کسب خواهند نمود.

آوسبیلدونگ حسابداری

تحصیل رشته حسابداری در دوره آوسبیلدونگ آلمان این مزیت را برای فراگیران خواهد داشت که فرد تنها با مسائل تئوری در ارتباط نخواهد بود بلکه می تواند هر 3 ماه یکبار در دوره های عملی و تئوری جا به جا شود. مدت زمان آموزش این رشته حدود 3 سال خواهد بود. افرادی که در رشته حسابداری تحصیل می نمایند، می توانند در سال اول به صورت ماهیانه حدود 1500 یورو در سال دوم 1800 یورو و در سال سوم حدود 2000 یورو حقوق داشته باشند.

آوسبیلدونگ آشپزی

آوسبیلدونگ آشپزی دوره های 3 ساله می باشند که به افراد داوطلب این رشته از خرید مواد اولیه آشپزی، نگه داری مواد تا تهیه و سرو غذا آموزش های لازم ارائه داده می شود. حدود 40 ساعت در هفته تعداد ساعات ارائه عملی این رشته است. معمولا افراد باید در روزهای تعطیل، آخر هفته ها و شب ها مشغول به کار باشند. درآمد محصلان این رشته در سال اول 710 یورو در سال دوم 800 یورو و در سال سوم حدود 900 یورو خواهد بود.

آوسبیلدونگ روانشناسی

رشته روانشناسی سلامت و آموزش پزشکی می تواند به صورت پاره وقت یا به صورت یک مطالعه دوگانه ادغام شده با عمل تکمیل شود. افراد پس از گذراندن مدرک دوگانه خود در روانشناسی سلامت و آموزش پزشکی، می توانند به عنوان روانشناس سلامت یا مربی پزشکی در موسسات بهداشت عمومی یا مدیریت سلامت شرکت مشغول به کار شوند. در حرفه سلامت، متقاضی به مراجعه کنندگان خود در مورد تمام جنبه های سبک زندگی سالم و اقدامات پزشکی مشاوره می دهد. زمان این دوره حدود 3.5 سال خواهد بود در این دوره به افراد حقوقی تعلق نمیگیرد و شهریه این دوره حدود ۳۰۰ یورو در ماه و ۳۰۰ یورو برای امتحانات خواهد بود.

آوسبیلدونگ پزشکی

رشته پزشکی در دوره آوسبیلدونگ با عنوان های متفاوتی قابل تحصیل است. متقاضی می تواند به عنوان تکنسین، دستیار پزشک، دستیار اسناد پزشکی، دستیار رادیولوژی، مسئول فنی پزشکی، دستیار آزمایشگاه، پزشک نجات ‌غریق، پزشک جایگزین، دستیار آموزش پزشکی، دستیار پزشک، فناوری پزشکی، روانشناس، دندان‌ پزشک، تکنیسین پزشکی و آزمایشگاه تحصیلات خود را بگذراند. اشخاصی که در این رشته تحصیل می نمایند باید بدانند که زمان تحصیل آنها از ۲ الی ۴ سال با توجه به رشته مورد نظر متفاوت خواهد بود. متقاضیان در این دوره ها حقوقی دریافت نمی‌ کنند و با توجه به رشته مورد نظر باید شهریه پرداخت نمایند.

آوسبیلدونگ اتاق عمل

تکنسین اتاق عمل در کشور آلمان به عنوان یک پرستار شناخته می شود و حقوقی که فرد در مدت تحصیل دریافت خواهد نمود در سال اول بین 650 تا 800 یورو خواهد بود سال دوم 700 الی 850 یورو و سال سوم 800 تا 1100 می باشد.

آوسبیلدونگ فیزیوتراپی

آوسبیلدونگ فیزیوتراپی از گزینه های محبوب در کشور آلمان است. این دوره به ‌صورت تئوری و عملی ارائه می ‌شود که حدود 3 سال و نیم تا 4 سال و نیم سال زمان خواهد برد. در این رشته دروس زیست ‌شناسی، زبان آلمانی و ورزش بسیار حائز اهمیت است و افراد باید در این دروس ها مهارت های خوبی داشته باشند. در سال اول متقاضیان با آناتومی بدن انسان و در سال دوم کاربردهای مختلف فیزیوتراپی آشنا می شوند و در سال سوم انواع بیماری ها را می آموزند. با توجه به جمعیت سال‌ خورده در آلمان می ‌توان گفت این رشته می ‌تواند از بازار کار بسیار خوبی برخوردار باشد. متقاضیانی که در این دوره تحصیل می نمایند حقوقی دریافت نخواهند نمود و باید به عنوان یک محصل هزینه های تحصیل را نیز پرداخت نمایند که با توجه به مرکز آموزشی می تواند تا 500 یورو در ماه باشد.

آوسبیلدونگ آرایشگری

دوره های اوسبیلدونگ آرایشگری 1 تا 3 سال می ‌باشد. افرادی که در این رشته تحصیل می نمایند، امکان دارد که ساعات عملی خود را در آخر هفته ها بگذراند. حقوق فرد در سال اول 500 الی 730 یورو و در سال دوم 690 تا 820 یورو و در سال سوم 790 تا 950 یورو خواهد بود متقاضیانی که در این رشته تحصیل می نمایند، موضوعات درسی آن ها حول محور مراقبت و زیبایی خواهد بود و می توانند در سالن های زیبایی در استراحتگاه های بهداشتی، هتل های سلامتی، داروخانه ها، عطاری ها و مکان هایی که برای متخصصین پوست می باشد، شغل پیدا نمایند.

اوسبیلدونگ پرستاری

از پردرآمدترین رشته های آوسبیلدونگ در کشور آلمان، می ‌توان به آوسبیلدونگ پرستاری اشاره نمود. در رشته پرستاری متقاضی علاوه ‌بر دروس تئوری، 40 ساعت در هفته به ‌صورت عملی نیز مشغول به کار خواهد بود و می ‌تواند درآمدی بالغ ‌بر 1,400 یورو کسب نماید. در این رشته دروسی مانند زیست ‌شناسی، ریاضی، زبان آلمانی، بیوشیمی، ورزش و حسابداری حائز اهمیت است. برای تحصیل در این رشته ارائه زبان آلمانی B2 مورد نیاز است. مدت ‌زمان تحصیل در این دوره حدود 2.5 الی 3.5 سال خواهد بود. درآمد افراد در سال اول 1,300 یورو، در سال دوم 1,400 یورو، در سال سوم 1,500 یورو و در سال چهارم 1,600 یورو در ماه خواهد بود.

آوسبیلدونگ عمران

دوره آوسبیلدونگ آلمان در رشته عمران حدود 3.5 الی 4.5 سال طول می کشد. حوزه فعالیت مهندسی عمران از برنامه ریزی مفهومی سازه های مختلف از طریق محاسبات آماری تا اجرای مهندسی عمران گسترش دارد. افرادی که در این دوره ها تحصیل می نمایند عموماً پس از فارغ التحصیلی به عنوان فارغ التحصیل لیسانس مهندسی شناخته خواهند شد. این رشته یکی از پرطرفدارترین رشته جهت مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ می باشد. افرادی که در رشته عمران تحصیل می نمایند در سال اول حدود 800 یورو، در سال دوم 950 یورو، سال سوم 1,300 یورو و در سال چهارم 1,400 یورو به صورت ماهیانه درآمد خواهند داشت.

آوسبیلدونگ کامپیوتر

آلمان دوره های سه ساله می باشد. این دوره ها نیز به صورت عملی و تئوری ارائه می شود و محصلان این رشته در زمان تحصیل به صورت مساوی در کالج و شرکت خواهند بود. مراکز آموزشی که این رشته را ارائه می دهند با شرکت ها به صورت مستقیم کار می کنند به همین دلیل آموزش های خود را منطبق با خواسته کارفرمایان قرار می دهند. افرادی که دوره آوسبیلدونگ کامپیوتر را برای تحصیل خود برگزیدند، می توانند در سال اول حدود 800 الی 850 یورو، در سال دوم 850 تا 900 یورو و در سال سوم 900 تا 950 یورو به صورت ماهانه در آمد داشته باشند.

اوسبیلدونگ خلبانی

دوره های اوسبیلدونگ خلبانی به صورت رسمی نخواهد بود اما آموزش برای تبدیل شدن به یک خلبان حرفه ای یا تجاری ارائه خواهد شد. ساعات کاری این رشته در دوره های عملی (وقت آوسبیلدونگ سفارت آلمان) به صورت نوبت های شب کاری، کار در تعطیلات و آخر هفته ها خواهد بود. مدت زمان آموزش رشته خلبانی 10 ماه تا 2 سال است. افراد در این رشته درآمدی نخواهند داشت علاوه بر این فرد باید در دوران تحصیل خود هزینه ای بالغ بر 60,000 تا 100 هزار یورو را در نظر داشته باشد.

اوسبیلدونگ دندانپزشکی

دوره های آوسبیلدونگ دندانپزشکی از دیگر رشته های پر تقاضا می باشد که با توجه به بازار کار همیشگی آن می تواند برای افراد موقعیت های شغلی مختلفی را ایجاد نماید. این دوره ها3.5 سال زمان خواهد برد. افرادی که در این رشته تحصیل می نمایند، می توانند در سال اول حقوقی حدود 600 یورو، سال دوم 700 یورو، سال سوم 800 یورو و در سال چهارم 840 یورو درآمد داشته باشند.

اوسبیلدونگ کنترل ترافیک هوایی

کنترل ترافیک هوایی به این معنی است که افراد فارغ التحصیل این رشته می توانند هواپیما را به طور ایمن در فضای هوایی یا از مرکز کنترل فرودگاه یا از برج هدایت کنند. این شامل دادن مجوز برای خلبان یا استفاده از سیستم های راداری برای مراقبت و کنترل مسیر پرواز و… است. در این رشته حداکثر تمرکز و کار گروهی مورد نیاز است. با داشتن مدرک دوگانه تکمیل شده در کنترل ترافیک هوایی، گزینه های دیگری نیز وجود دارد به عنوان مثال، می توان به عنوان مدیر پروژه در زمینه امنیت هوایی یا به عنوان مدیر در یک شرکت هواپیمایی فعالیت نمود. به لطف درک بین رشته ای از سیستم کلی حمل و نقل هوایی، فارغ التحصیلان فرصت های بیشتری در این زمینه حرفه ای دارند. مدت زمان آموزش رشته کنترل هوایی 3.5 تا 4.5 سال خواهد بود. افراد در سال اول و دوم حدود 1,200 یورو، در سال سوم 4,000 یورو و در سال چهارم 5,900 یورو به صورت ماهیانه درآمد خواهند داشت.

آوسبیلدونگ برق

دوره های آوسبیلدونگ برق، دوره های 2 الی 3.5 ساله می باشند. در این رشته تست و ارزیابی سیستم های الکتریکی آموزش داده می شود. برق کاران صنعتی علاوه بر مونتاژ، پردازش و اتصال اجزای مکانیکی و تجهیزات الکتریکی، کنترل ایمنی را نیز بر عهده دارند. افرادی که در این دوره تحصیل می نمایند می توانند 850 یورو در ماه در سال اول در آمد داشته باشند که این مبلغ در سال دوم حدود 950 یورو و در سال سوم 1,050 یورو و در سال چهارم 1,110 یورو خواهد بود. پس از تحصیل در این دوره افراد می توانند با ورود به بازار کار به عنوان یک برقکار با حقوق پایه 1,500 تا 2,000 یورو شروع کنند که این مبلغ در سال های بعد می تواند بالاتر برود. فارغ التحصیلان این رشته به عنوان یک مهندس برق، تقاضای زیادی در بازار کار خواهند داشت و برای انجام وظایف در شرکت های فناوری اطلاعات و اتوماسیون، ساخت وسایل نقلیه یا تامین انرژی واجد شرایط هستند.

شرایط کار پس از تحصیل در دوره های آوسبیلدونگ آلمان

در قوانین مهاجرتی هیچ کشوری در دنیا نمی توان به صرف تحصیل به اقامت دائم آن کشور دست یافت. به منظور کسب اقامت کشور مقصد نیاز است که ویزای تحصیلی به ویزای دیگری تغییر یابد تا بتوان از آن طریق به این مهم دست یافت. یکی از ویزاهایی که در بسیاری از کشورها امکان اخذ اقامت و اقامت دائم را می تواند فراهم آورد ویزای کاری می باشد. به همین جهت شرایط کار پس از تحصیل از نکات مهم مهاجرت تحصیلی می باشد. در کشور آلمان دانشجویان بین المللی این امکان را دارند که پس از فارغ التحصیلی به مدت 6 ماه در این کشور بمانند و به دنبال کار در آلمان باشند. اما یکی از مزیت هایی که در دوره های اوسبیلدونگ آلمان وجود دارد این است که با توجه به اینکه کمپانی قرارداد با دانشجویان می بندد، بعد از گذراندن دوره 4 ساله لیسانس دانشجویان می توانند در همان کمپانی که مشغول به کار بودند استخدام شوند و به صورت تمام وقت به کار بپردازند و سپس درخواست اقامت خود را مطرح کنند. همچنین در صورتی که دانشجو قصد ماندن در کمپانی طرف قرارداد خود را نداشته باشد می تواند طبق قانون کلی آلمان 6 ماه اقامت خود را تمدید نماید و به کاریابی بپردازد و در صورت استخدام اقامت تحصیلی خود را تبدیل به اقامت کاری آلمان نماید. نکته جالب توجه در این مورد این است که با توجه به اینکه در طول تحصیل به صورت تخصصی در رشته خود مشغول به کار بوده اند شانس بالاتری برای یافتن کار خواهند داشت بنابراین می توانند با شانس بیشتری کار مورد نظر خود را بدست آورند و مشغول به کار شوند.

 

دسترسی سریع به مطالب این مقاله

سایت سفریتو

سایت سفریتو به عنوان کارگزار وقت سفارت در تهران فعالیت دارد. برای درخواست ویزای اتحادیه اروپا و تایید مدارک متقاضیان، از مجموعه ما کمک بگیرید. سایت سفریتو مستقر در تهران با اخذ مدارک، درخواست ویزا و ارسال آن به تمامی سفارت خانه ها، روند بررسی درخواست ها را تسریع کرده است.

سایت سفریتو پس از بررسی مدارک، نتیجه پذیرش یا رد درخواست ویزا را اعلام می کند و ویزای مورد نظر برای افراد صادر می شود. رزرو وقت سفارت یکی از دغدغه های علاقه مندان به سفر به کشورهای خارجی به ویژه آلمان، ایتالیا، هلند و… است.

به دلیل حجم بالای درخواست‌ها و به‌ ویژه افزایش تعداد علاقه‌مندان به درخواست ویزا، بسیاری از سفارت‌ها در ایران نمی‌توانند به متقاضیان وقت ملاقات فوری یا سریع ارائه دهند.

به منظور ساده‌سازی رویه‌ها، سایت وقت سفارت تمامی مراحل درخواست، دریافت، تحویل مدارک را برعهده میگیرد تا متقاضیان کمتر درگیر روند پیچیده سفارت ها شوند.

در نهایت پس از تایید مدارک ویزای صادر شده، می توانید ویزای صادر شده را نیز از طریق سایت سفریتو دریافت کنید. برای تعیین وقت و تحویل مدارک ویزا به سایت سفریتو مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *