کشور تایلند، کشور زیبا و باشکوهی است که در جنوب شرقی آسیا قرار دارد. این کشور دارای جاذبه های دیدنی مانند جزایر طبیعی، شهرهای ساحلی و فستیوال های رنگارنگ می باشد، به همین دلیل اکثر گردشگرانی که به تایلند سفر می کنند تمایل دارند دوباره به آنجا سفر کنند. در این مقاله اطلاعات جامعی در مورد کشور توریستی تایلند به شما ارائه خواهیم کرد.

آشنایی با کشور تایلند

کشور زیبای تایلند از شمال با لائوس و برمه، از جنوب با مالزی، از شرق با لائوس و کامبوج و از غرب نیز با دریای آندامان همسایه هستند. پایتخت تایلند، شهر بانکوک بوده و از شهرهای مهم آن می توان به شهرهای پاتایا، پوکت، سامویی و کرابی اشاره کرد. کشور تایلند با مساحت 514000 کیلومترمربع، حدود 70 میلیون نفر جمعیت دارد. درحالیکه 4 درصد از مساحت تایلند را آب تشکیل می دهد. تایلند پنجاهمین کشور بزرگ جهان و دوازدهمین سرزمین پهناور آسیا محسوب می شود.

در شمال شرقی تایلند ارتفاعات شمالی و فلات های زیبا و شگفت انگیز به چشم می خورد. برنج هوم مالی  یا برنج یاسمین تایلندی در این منطقه پرورش می یابد که به سراسر جهان صادر می شود. از دیگر ویژگی های مهم این منطقه می توان به عبور رودخانه مکونگ اشاره کرد. هتل های کشور تایلند از لحاظ استانداردهای بین المللی در سطح و درجه قابل قبولی قرار دارند. تقریبا اکثر توریست هایی که به کشور تایلند سفر می کنند از هتل های تایلند رضایت کافی را دارند. نکته ای که در انتخاب و رزرو هتل های تایلند باید توجه داشته باشید، خانوادگی بودن و یا مجردی بودن هتل است.

آشنایی با کشور تایلند

بر اساس شواهد موجود از جمله سنگ نوشته ها در می یابیم که  پیدایش زندگی بشری در سرزمین تایلند به 40 هزار سال قبل باز می گردد. علی رغم فشارهای اروپا تایلند تنها کشور جنوب شرقی آسیایی است که هیچ وقت تحت استعمار قرار نگرفت. این کشور همیشه عامل رقابت و تنش بین امپراتوری فرانسه و بریتانیا بود. این کشور در طول تاریخ خود جنگ های زیادی با همسایگانش داشته است. به طور کلی تاریخ پر فراز و نشیبی دارد اما امروزه یکی از امن تریم کشورهای آسیایی به شمار می رود. به همین گردشگران بسیار به آنجا سفر می کنند و سرمایه گذاران فراوانی در تایلند فعالیت دارند.

فرهنگ و زبان مردم تایلند

زبان رسمی این کشور زبان تایلندی است. زبان تایلندی زبان اصلی آموزش و پرورش این کشور بوده و مردم عموما به این زبان صحبت می کنند. این زبان گویش های مختلفی دارد که در هر منطقه ای این گویش ها متفاوت هستند. ساکنین مناطق جنوبی تایلند به زبان تایلندی جنوبی و بخش های شمالی که قبلا بخشی از پادشاهی مستقل لانا بودند، به زبان تایلندی شمالی حرف می زنند. بر اساس تحقیقات ملی در تایلند چهار گویش تایلندی یافت می شود که نام هر یک تا حدی به منطقه آنها وابسته است. یکی از مطرح ترین گویش های زبان تایلندی، گویش ایسان می باشد. زبان چینی از دیگر زبان هایی است که برخی از جمعیت چینی این کشور استفاده می کنند، که از مهم ترین گویش های آن می توان به گویش چائوچو اشاره کرد.

تایلند ترکیبی از دو کلمه تای و لند برگرفته است و به معنای مکان آزادی می باشد. تایلند به نام سرزمین لبخندها هم شناخته می شود. مردم تایلند مردمانی بسیار مهربان و مهمان نواز هستند و کمتر پیش می آید که عصبانی شوند، آنها با مهمانان و گردشگران بسیار مودبانه و با احترام رفتار می کنند. خانواده و به خصوص مادر که سمبل مهربانی و عشق است برای مردم این کشور جایگاه ویژه ای دارند. در این  کشور توهین به مقدسات مجازات دارد و مدتی زندانی می کنند. در این کشور از دست زدن به سر افراد یا با پا نشان دادن و یا اشاره کردن را کنار بگذارید و مردم تایلند این امر را توهین می دانند، چون تایلندی ها سر را مقدس ترین و پا را پست ترین عضو بدن می دانند. 93 درصد از جمعیت تایلند پیروان دین بودایی هستند و البته بودا دین رسمی کشور تایلند به شمار می رود. از بین دین های دیگر، اسلام با ۵ درصد پیرو، بزرگ ترین دین قبل از مسیحیت محسوب می شود.

فرهنگ و زبان مردم تایلند

وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور تایلند

از اواخر قرن نوزدهم به بعد واحد پول تایلند بات شد و هر بات به 100 ستنگ تقسیم می شود. اسکناس های رایج در کشور تایلند شامل اسکناس های 20، 50، 100، 500 و 1000 باتی می شود و از سکه های رایج آن می توان به 1، 2، 5  و 10 باتی اشاره نمود، بااین حال سکه های 25 و 50 ستنگی در این کشور کاربرد زیادی ندارد. این کشور یکی از بزرگ ترین اقتصادهای جنوب شرق آسیا را داشته و وجه بین‌المللی آن، قوی و جا افتاده است. چرخه اقتصادی کشور تایلند بر اساس صادرات و گردشگری استوار است. این کشور در بخش صادرات محصولات تولیدی کشاورزی بزرگترین صادر کننده برنج است درحالیکه کشور تایلند در سال 2007 بیش از 8 میلیون تن برنج صادر کرده است طوری که رتبه توانست نخست جهانی را کسب کند و در رکوردهای گینس ثبت کند. بعدب از صاردات، گردشگری نیز منبع مهم درآمد در تایلند به شمار می رود. کشور تایلند سوخت هایی نظیر گاز و نفت وارد می کند که این وابستگی سبب شده است چرخه اقتصادی تایلند از ضعف برخوردار باشد و دچار نواسانات زیادی شود.

حکومت بر اساس نظام سلطنتی اداره می شود و شخص پادشاه از قداست بالایی برخوردار می باشد و به عنوان رهبر کشور محسوب می شود و مستقیماً دارای اختیارات سیاسی نمی باشد، درحالیکه نخست وزیر رئیس دولت پارلمانی است.

آب و هوای کشور تایلند

آب و هوای استوایی در کشور تایلند برقرار است به همین دلیل بسیاری از ایرانیان که به تایلند سفر می کنند هیچ مشکلی با آب و هوا ندارند و سالانه بیش از 100 هزار نفر ایرانی به این کشور سفر می کنند. از نظر آب و هوا بهترین زمان سفر به کشور تایلند بین ماه های نوامبر تا فوریه در فصل سرما است. با توجه به اینکه تایلند در کنار دریا قرار دارد معمولا آب و هوای معتدل و مرطوبی داشته و از خاک حاصلخیزی برخوردار می باشد. شمال کشور تایلند پوشیده از جنگل های انبوه است و شالیزارهای برنج این کشور هم در این مناطق می باشد. درحالیکه در بخش های غربی و شرقی کشور تایلند باغ های میوه و درختان کائوچو روییده اند.

آب و هوای کشور تایلند

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور تایلند

از گذشته تا به امروز جاذبه های گردشگری کشور تایلند زبانزد خاص و عام بوده است. در این بخش به معرفی مهم ترین مکان دیدنی تایلند می پردازیم:

ساحل ریلی

ساحل ریلی از شگفتی های تایلند به شمار می رود. این ساحل در میان صخره های دریایی قرار گرفته است. ساحل شنی سفید رنگ و زیبای آن مقصد تفریحی و استراحتی خوبی برای گردشگران محسوب می شود. در این ساحل غارها و تالاب هایی وجود دارد که با جزرومد آب دریا دائما درحال تغییر هستند.

کاخ گرند پلاس

این کاخ جزء بهترین مکان های دیدنی تایلند می باشد و هر سال پذیرای گردشگران بسیاری است که از کاخ گرند پلاس دیدن می کنند. این کاخ در شمالی ترین جزیره چیانگ مای قرار دارد و از معماری باشکوهی برخوردار است.

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور تایلند

خلیج فانگ نا

این خلیج در شهر پوکت واقع شده است. سنگ های آهکی که همچون آسمان خراش از دل آب سر در آورده اند منظره ای بکر خلق کرده اند. در این منطقه می توانید ساعت ها به تماشای طبیعت بنشینید و استراحت کنید.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *