بیشتر افراد برای بازدید از آثار باستانی به کشور مصر سفر می کنند اما جاذبه‌ های طبیعی مصر نیز می ‌تواند توریست‌ های زیادی را به خود جلب کند. برای آشنایی بیشتر تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

 آشنایی با کشور مصر

کشور مصر یکی از قدیمی ‌ترین کشورهای جهان به شمار می رود و تمدن این کشور که در حاشیه رود نیل شکل گرفته است در زمره کهن‌ ترین تمدن ها محسوب می‌ شود، چرا که از حدود 4 هزار سال قبل از میلاد به شکل گرفته است. مصر باستان سرزمین فراعنه بود و آثار تاریخی مهمی چون اهرام ثلاثه و معابد بزرگ را از آن دوران به جای مانده است. بسیاری از پیامبران بزرگ مانند حضرت یوسف (ع) و حضرت موسی (ع) نیز در همان دوران در سرزمین مصر ظهور کردند. دولت قدیم مصر در سال 524 میلادی به دست ایرانی ها سقوط کرد. در سال 332 میلادی اسکندر این سرزمین را به تصرف خود در آورد و تا سال ‌ها بعد سلسله بطاسه که از جانشینان اسکندر بودند بر آن فرمانروایی می کردند. در سال 641 میلادی در زمان خلیفه دوم مسلمانان این کشور را فتح کردند. از آن زمان مصر همواره از سرزمین‌ های مهم برای حکومت اسلامی بوده و تا سال 1517 میلادی که دولت عثمانی بر مصر تسلط یافت در دست خلفای اموی و عباسی و فاطمی بود. در سال 1798 ناپلئون به آنجا لشگر کشی کرد و در سال 1805 میلادی محمد علی پاشا از طرف دولت عثمانی فرمانروای آنجا شد و سلسله جدید مصر را به وجود آورد. کشور مصر تا مدت‌ ها تحت الحمایه کشور انگلستان بود ولی بعد از اتمام جنگ جهانی اول بر اثر فشار مردم، انگلستان استقلال مصر را اعلام کرد.

 آشنایی با کشور مصر

مصر سرزمینی است در شمال شرقی قاره آفریقا قرار گرفته است. این کشور با مساحت 1.001.449 کیلومتر مربع، بیست و هشتمین کشور بزرگ جهان به شمار می رود. در شمال کشور مصر دریای مدیترانه و در مشرق آن دریای سرخ واقع شده است، همینطور از سمت جنوب با سودان و از غرب با کشور لیبی مرز مشترک دارد و از ناحیه صحرای سینا با فلسطین نیز ارتباط دارد. جمهوری عربی مصر کشوری با آب و هوای مدیترانه ای گرم و خشک است. طول جغرافیایی این کشور از 24 درجه شرقی تا 47 درجه شرقی امتداد یافته است. از کل مساحت این کشور تقریبا 4 درصد آن را زمین های زراعی پوشش می دهند. جمعیت کشور مصر در آخرین سرشماری بالغ بر 85 میلیون نفر برآورد گردیده است. کشور مصر از لحاظ تراکم جمعیتی یکی از پرتراکم ترین کشورهای جهان محسوب می شود. در شرق و شمال شرقی کشور مصر، شبه جزیره سینا قرار گرفه است که تا قبل از قرن نوزدهم به خاک مصر متصل بود. اما در این قرن کانال سوئز را حفر کردند که آن را از خاک مصر جدا و دریای سرخ را به دریای مدیترانه متصل می‌ کرد. این کانال 168 کیلومتر طول دارد و چون مسیر ارتباطی میان سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا می باشد، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. پایتخت مصر شهر قاهره می باشد و از دیگر شهرهای مهم مضر می‌ توان به اسکندریه، اسوان، جیزه، فیوم و پرت سعید اشاره نمود. شهرهایی مانند سلوم، بردیا ، سیدی برانی، مطروح و العلمین نیز به سبب وقایعی که طی جنگ جهانی دوم در آنها به وقوع پیوست مشهور گردیدند. مصر آخرین کشوری است که رود نیل از آن می ‌گذرد و سپس به دریای مدیترانه می‌ ریزد. به این خاطر در محل پیوستن آن به دریا، دلتای نیل بوجود آمده که سرزمین اصلی کشاورزی این کشور است. در اطراف این رود نیز کشاورزی رونق بسیار دارد به طوری که تنها نقاط آباد مصر سواحل نیل می ‌باشد.

فرهنگ و زبان مردم مصر

زبان رسمی و نوشتاری کشور مصر، زبان عربی استاندارد می باشد اما زبان گفتاری نیز لهجه خاصی از عربی می باشد. علاوه بر زبان عربی، زبان انگلیسی و به نسبت کمتری زبان فرانسه در زمینه های تجاری و آموزشی این کشور مورد استفاده قرار می گیرند. تقریبا 90 درصد از مردم کشور مصر مسلمان هستند و اقلیت مذهبی این کشور را مذهب مسیحیت به میزان 8 تا 10 درصد تشکیل می دهد. تمدن مصر از قدیمی ‌ترین تمدن‌ های بشر است و بسیاری از پیشرفت ‌های علمی بشر ریشه در این کشور دارد. این کشور با تمدن 3000 ساله به جهت توانایی در معماری و استفاده از رودخانه نیل برای اهداف کشاورزی، اجتماعی، فرهنگی و مذهبی در زمینه فرهنگ به اوج خود رسیده بود. اهمیت رودخانه نیل در زندگی مصریان باستان در تاریخ گذشته این کشور قابل رویت بوده و اثرات آن بر جنبه های مختلف هنری، مذهبی، فرهنگی، سیاست و زندگی اجتماعی این کشور منعکس گردیده است. نمای فرهنگی کشور مصر تحت تاثیر عواملی چون اسلام و مسیحیت فرآیند مدرنیزه سازی کشور که از اوایل قرن 19 میلادی آغاز گردیده و بالاخره جبهه گیری علیه فرهنگ آمریکایی و تمایل به سمت اسلامی سازی فرهنگ کشور قرار دارد.

آب و هوای کشور مصر

هوای کشور مصر تقریبا در تمام فصل ها غبار آلود می باشد. علاوه بر گرد و غبار، ذرات معلق شن نیز هوای بیابانی مصر را همراهی می کنند. آب و هوای مصر در نقاط مختلف متفاوت است در تابستان در صحراها هوا گرم و در سایر نواحی خشک و مرطوب است.

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور مصر

کشور مصر به خاطر تمدنی قدیمی و داشتن بناهای معروفی مانند اهرام جیزه، مجسمه ابوالهول بزرگ و معابد باستانی اقصر با قدمت هزاران سال در جهان شهرت دارد.

اهرام جیزه

اهرام جیزه که در حومه جنوب غربی قاهره قرار دارد، یکی از جذاب ‌ترین و مشهور ترین بناها در مصر شناخته می شود. اهرام جیزه در مصر طی سه نسل یعنی توسط خوفو، خفرع و منکورع ساخته گردیده است. اهرام بزرگ خوفو یکی از بهترین اهرامی است که دارای 139 متر ارتفاع می باشد. این هرم بلندترین هرمی است که توسط بشر ساخته شده است و یکی از عجایب هفتگانه محسوب می شود.

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور مصر

رود نیل

سفر دریایی در رودخانه‌ی نیل یکی از جاذبه‌های اصلی در مصر است. رود نیل از زمان مصر باستان بسیار مشهور بوده است. هیچ راهی بهتر از رودخانه‌ی نیل برای ردیابی تاریخ مصر نخواهد بود. تقریبا تمام کشتی‌های کروز مصر سفر خود را از طریق مسیر اقصر اسوان انجام می‌دهند زیرا این مسیر امن، خوش منظره و زیبا است.استفاده از قایقی چوبی به نام فلوکه، می‌تواند سفری پرماجرا برای شما فراهم کند. فلوکه قایقی است که از دوران باستان در رود نیل مورد استفاده قرار می‌گرفت. اگرچه فلوکه همانند کشتی کروز راحت و آرام نیست اما تجربه‌ی سواری در یک قایق هزار ساله می‌تواند بسیار جذاب باشد.

ابو سمبل

ابو سمبل یک اثر باستان شناسی دارای دو معبد برش داده شده از سنگ در جنوب مصر و در ساحل غربی دریاچه ناصر می باشد. معابد دوقلو در اصل از کوهستان و در زمان سلطنت فرعون رامسس بزرگ در سده‌ سیزدهم پیش از میلاد کنده کاری شده بودند. این مجتمع در سال 1960 به دلیل جلوگیری از فرو رفتن در زیر آب جابه جا شد.

مسجد احمدبن طولون

این مسجد یکی از قدیمی‌ ترین مساجد در شهر قاهره می باشد. این بنا توسط احمد بن طولون، فرماندار عباسی مصر ساخته شد. این مسجد در وسط یک حیاط بزرگ ساخته شده و در هر چهار طرف دارای تالارهای سر پوشیده می باشد. مناره‌ این مسجد طبق مناره‌ بزرگ سامرا به شکل حلزونی ساخته شده است.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *