مردم کرواسی در سال 1918 میلادی پس از جنگ جهانی اول از امپراطوری اتریش جدا شدند و پادشاهی را شکل دادند که در سال 1991 میلادی اعلام استقلال کرد. این استقلال باعث شد که علیه صرب ها اقدام به تبلیغ کردند و مغازه ها و منازل آنها را ویران کردند.

آشنایی با کشور کرواسی

بعد از این اتفاق صرب ها تصمیم گرفتند در یوگسلاوی بمانند و از کرواسی جدا شوند. از این پس بود که جنگ های داخلی آغاز شد و به دنبال آن اسلوونی و مقدونیه بدون جنگ و کرواسی و بوسنی و هرزه گوین با درگیری خونین از یوگسلاوی سابق جدا شدند. جنگ استقلال کرواسی حدود چهار سال طول کشید و با موفقیت استقلال‌طلبان به پایان رسید.

کشور کرواسی یکی از کشورهای منطقه‌ بالکان محسوب می شود. کشور کرواسی بین بالکان و اروپای مرکزی قرار دارد. این کشور از شمال با اسلوونی و مجارستان، از شمال با صربستان، از شرق با بوسنی و هرزگووین و از جنوب با مونته ‌نگرو مرز مشترک دارد، البته کرواسی به دریای آدریاتیک متصل است. مساحت کشور کرواسی حدود 56 کیلومتر مربع می باشد و همچنین حدود 4 میلیون نفر جمعیت دارد. کشور کرواسی بیست ‌وهشتمین عضو اتحادیه اروپا می باشد. این کشور پس از 10 سال مذاکره فشرده سرانجام موفق شد به عضویت اتحادیه اروپا در آید. قرارداد الحاق کرواسی به اتحادیه اروپا در دسامبر سال 2011 امضا شد. پایتخت این کشور شهر زاگرب نام دارد و پس از زاگرب، پولا، اسپلیت، واراژدین و اوسییک بزرگ ترین شهرهای این کشور به شمار می روند. کشور کرواسی در سواحل دریای آدریاتیک بیش از هزار جزیره دارد که از این تعداد فقط 48 جزیره قابل سکونت هستند. کرس و کرک از وسیع ترین جزیره های این کشور محسوب می شوند.

آشنایی با کشور کرواسی

مناطق مرتفع کرواسی در کوه‌ های آلپ دیناری قرار دارد که بلندترین قله آن دینارا نام دارد و 1831 متر ارتفاع دارد. این قله در جنوب کشور و در نزدیکی مرز بوسنی و هرزگوین واقع شده است. در بخش های شمالی زاگوریه و نواحی شرقی اسلاونیا رودخانه‌های بزرگی عبور می کنند. تعدادی از این رودخانه ها را می توان ساوا، دراوا، کوپا و دانوب نام برد که رود دانبو دومین رودخانه بزرگ اروپا محسوب می شود. این رود از میان شهر ووکوار کرواسی عبود می کند و به صربستان می رود. این کشور منابع طبیعی بسیاری همچون نفت، زغال‌سنگ، بوکسیت، کان درجه پایین آهن، کلسیم، گچ، آسفالت طبیعی، سیلیکا، میکا، انواع گل‌ها، نمک و نیروی برق‌ آبی دارد. حدود 300 بندر کوچک و بزرگ تجاری در سواحل دریای آدریاتیک کرواسی وجود دارد که باعث رونق اقتصادی این کشور شده است. بعدر از این صنعت توریسم منبع درآمد کرواسی محسوب می شود. از مهمترین صادرات کرواسی می توان به تجهیزات حمل و نقل، منسوجات، مواد شیمیایی و سوخت اشاره کرد.

فرهنگ و زبان مردم کرواسی

زبان رسمی کشور کرواسی، زبان کرواتی است که با الفبای لاتین نوشته می ‌شود. البته الفبای سیریلیک (همانند روسی) نیز در برخی بخش های کرواسی استفاده می کنند. زبان انگلیسی دومین زبان رایج در این کشور شناخته می شود چرا که بیشتر راننده‌ ها هم به زبان انگلیسی صحبت می ‌کنند. دین بیش از 90 درصد مردم کرواسی مسیحی کاتولیک است و حدود 2 درصد نیز پیرو دین اسلام هستند. آنها هم شامل مهاجران بوسنیایی و آلبانیایی ‌ها می ‌شوند و جمعیت شان بین 250 تا 300 هزار نفر برآورد می ‌شوند.

کرواسی مردمی با فرهنگی دارد، تقریبا 98 درصد مردم این کشور باسواد هستند. تحصیل در دوره ابتدایی برای همه کودکان کروات اجباری و رایگان است. البته در کشور کرواسی 67 دانشگاه عالی وجود دارد و دانشگاه زاگرب از قدیمی ‌ترین دانشگاه ملی کرواسی بوده و در سال 1669 میلادی تاسیس شد. در کرواسی بخشی از هزینه‌ های دانشجویان برای کتب درسی، غذا و مسکن توسط دولت پرداخت می ‌شود. بر طبق قانون تحصیلات عالی، موسسات خصوصی مجاز هستند در همه سطوح به فعالیت بپردازند اگر چه بخش اعظم مالکیت آن به دولت تعلق دارد. اهالی مردم کرواسی بسیار خانواده دوست هستند و همواره روابط بسیار نزدیکی با اقوام دور و نزدیک خود برقرار می ‌کنند. یکی از رسوم رایج، نگهداری از والدین سالمند به جای فرستادن آن‌ها به خانه سالمندان می باشد و البته این فرهنگ غنی را می‌توان در ترانه ‌ها، لباس ‌ها، رقص ‌ها، افسانه‌ های بومی و مراسم آئینی این کشور مشاهده کرد. فوتبال یک ورزش بسیار پر طرفدار در این کشور به شمار می‌ رود و معمولا مردم کرواسی را در حال صحبت‌ های پر شور درباره این ورزش می ‌بینید.

فرهنگ و زبان مردم کرواسی

فرودگاه های کشور کرواسی

فرودگاه دوبروونیک، فرودگاه زاگرب و فرودگاه ریجکا از فرودگاه های مهم و بین المللی کشور کرواسی محسوب می شوند. فرودگاه زاگرب یا فرودگاه بین المللی فرانیو توجمان زاگرب یکی از فرودگاه های مهم و بزرگ کشور اروپایی کرواسی می باشد. فرودگاه بین المللی زاگرب در 12 کیلومتری جنوب غربی شهر زاگرب واقع شده است. در این فرودگاه سالانه بش از 3 میلیون مسافر جا به جا می شود. فرودگاه بین المللی دوبرونیک یکی از فرودگاه های پر رفت و آمد در کشور کرواسی محسوب می شود که در سال 1962 افتتاح شد. این فرودگاه بین المللی در فاصله 15 کیلومتری مرکز شهر دوبرونیک قرار دارد. دوبرونیک شهری است که بخش های زیادی از سریال تاج و تخت در آن ساخته شده است. فرودگاه دوبرونیک با شرکت های هواپیمایی همچون هواپیمایی آلیتالیا، شرکت هواپیمایی لوفت هانزا، شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاینز و شرکت هواپیمایی ایرفرانس فعالیت می کند.

آب و هوای کشور کرواسی

کرواسی دارای آب و هوایی معتدل قاره ای می باشد. در این کشور تابستان های گرم و زمستان های ملایم مشاهده می شود. مناطق مرکزی و ارتفاعات آب و هوای کوهستانی دارند و بخش های ساحلی دریای آدریاتیک دارای آب ‌و ‌هوای مدیترانه ای هستند. فصل بهار و پاییز زمان مناسبی برای سفر به این کشور خواهد بود چرا که در نواحی ساحلی آب و هوای ملایم جریان دارد.

آب و هوای کشور کرواسی

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور کرواسی

برای اینکه در کشور کرواسی خوشی را تجربه کنید حتما به دل طبیعت این کشور سری بزنید در آنجا دیدنی های بسیاری خواهید یافت که در هیچ جای دنیا ندیده اید.

پارک ملی پلیتویک

این پارک پربازدیدترین جاذبه کرواسی می باشد. در پارک ملی پلیتویک تپه های جنگلی، دراچه های نیلگون و آبشارهای بزرگی خواهید دید که همه آنها دست به دست هم داده اند تا طبیعتی بکر را بسازند. پوشش گیاهی انبوه و فضای سرسبز و طبیعت بی ‌نظیر پارک، این پارک را به بهشتی برای حیوانات وحشی تبدیل کرده است.

شبه جزیره کورناتی

این شبه جزیره از 80 جزیره کوچیک ساخته شده است. این جزیره ‌ها به خاطر سنگلاخی و خشک بودن خالی از سکنه هستند. البته کلبه‌های سنگی کوچکی در این جزیره‌ها وجود دارد که مورد استفاده‌ ماهیگیران و چوپانان قرار می گرفت.

شبه جزیره کورناتی

دروازه‌ های شهر دوبروونیک

برای مدت چندین قرن، دروازه‌ مشهور Pile، ورودی اصلی دوبروونیک بوده و در حال حاضر هم یکی از جالب ‌ترین نقاط برای دسترسی به بخش قدیمی شهر است. این دروازه یکی از دو ورودی منطقه‌ Lapad است که باغ ‌های زیبایی هم در اطرافش دارد. یک تندیس زیبا از St. Blaise در فرورفتگی این دوازه وجود دارد که هنرمند مشهور کرواتی یعنی Ivan Meštrović آن را تراشیده است.

صومعه فرانسیسکن

این صومعه به دوران فرمانروایان مسیحی تعلق دارد. این مجموعه عظیم شامل کلیسا، کتابخانه و داروخانه می شود که در خیابان اصلی شهر واقع شده است. داروخانه این صومعه سومین داروخانه قدیمی در جهان شناخته شده است.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *