کشور بلاروس کشور اروپایی است که از دریا فاصله زیادی دارد. اما دریاچه ها و رودخانه های زیادی در این کشور جریان دارد به طوری که به کشور باتلاق ها و تالاب ها شهرت دارد. رودخانه ها و دریاچه های این کشور موجب تکه تکه شدن و فاصله گرفتن شهرهای آن شده است. جهت آشنایی بیشتر با کشور بلاروس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با کشور بلاروس

در قرن های 6 و 8 میلادی این سرزمین سکونتگاه اسلاو ها بود البته تا امروز هم آنها ساکنان این منطقه هستند. این مردم کم کم روابط شان را با رنجیان افزایش دادند و قصد داشتند که یک حکومت واحد تاسیس کنند. این شد که کشور به نام روسیه را بوجود آوردند. در قرن 13 میلادی این سرزمین به دست مغولان افتاد و روزعای ناخوشایندی را تجربه کرد. پس از آن قسمت ‌هایی از روسیه توسط دوک نشین بزرگ لیتوانی مورد تصرف قرار گرفت. دوک نشین بزرگ لیتوانی تا قرن 15 میلادی بر بخش بزرگی از اروپای غربی تسلط یافت که این منطقه از دریای بالتیک تا دریای سیاه را در بر می گرفت. سرزمین بلاروس در زمان جنگ جهانی اول تحت حاکمیت روسیه بود که به تصرف آلمانی ها در آمد. در 20 میلادی بود که نشانه هایی از استقلال خواهی در بلاروس مشاهده شد. سال 11918 بود که جمهوری خلق بلاروس رسما اعلان موجودیت کرد، اما این استقلال خواهی خیلی دوام نیاورد و جمهوری خلق بلاروس عمرش به پایان رسید. بعد از آلمان ها روسیه دوباره این سرزمین را گرفت. بعد از اتمام جنگ در سال 1945 بلاروس آماده بازسازی بعد از جنگ شد و در پی تلاش های چشمگیر برای بازسازی و ترمیم کشور در مقایسه با جمهوری شوروی این سرزمین عمران و آبادانی چشمگیری را تجربه کرد. مشاغل در این سرزمین افزایش یافت و در نتیجه جمعیت زیادی از جمهوری فدراتیو سوسیالیستی شوروی به این سرزمین راهی شدند. با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، کشورهای مستقل و جمهوری های تازه تاسیس اعلام استقلال کردند که بلاروس یکی از آن کشورها بود.

آشنایی با کشور بلاروس

کشور جمهوری روسیه سفید یا بلاروس در شمال شرقی اروپا واقع شده است و از شمال غرب با لیتوانی و لتونی، از جنوب غرب با اوکراین، از شرق با روسیه و از غرب با لهستان مرز مشترک دارد. مساحت بلاروس حدود 208 هزار کیلومتر مربع است و حدود 10 میلیون نفر جمعیت دارد. جمهوری بلاروس از لحاظ وسعت جایگاه سیزدهم در کل اروپا را از آن خود کرده است. کشور بلاروس نواحی پست و تالابی فراوانی دارد. یکی از مناطق معروف باتلاقی در بلاروس، پولزیا نام دارد. این کشور را اگر روی نقشه ببینید، یک کشور بریده بریده خواهید دید چون دریاچه ها و رودخانه های بسیار زیادی در آن وجود دارد درحالیکه 11 هزار دریاچه در بلاروس جاری می باشد. رودخانه های مهم این کشور عبارتند از رودخانه دوینا ، دنیپر، پریپیات و نمان. از دیگر ویژگی های منطقه ای بلاروس می توان به جنگل های آن اشاره کرد، حدود 35 درصد ار مساحت این کشور پوشیده از جنگل می باشد و یکی از منابع طبیعی پررونق و مهم بلاروس، منابع جنگلی محسوب می شود. این کشور یک جمهوری صنعتی و کشاورزی می باشد که دارای صنایع ماشین سازی و ابزارسازی، صنایع الکترونیک، ماشین آلات سنگین صنعتی و اپتیک بصورت زیر بنائی است. از مهم ترین شهرهای بلاروس می توان شهرهای مینسک، هومل، ماهیلو، ویسبیسک و برست را نام برد و شهر مینسک پایتخت بلاروس شناخته شده است. فاصله شهر مینسک تا ورشو 500 کیلومتر، تا مسکو 700 کیلومتر، تا برلین 1060 کیلومتر و تا شهر وین 1300 کیلومتر می باشد.

فرهنگ و زبان مردم بلاروس

کشور بلاروس مذاهب متعددی دارد. در این کشور 2829 انجمن مذهبی و 142 سازمان مذهبی فعال ثبت شده است. مذاهب مسیحیت ارتدکس، کاتولیک و کلیسای انجیلی لوتران، یهودیت و اسلام در بلاروس به چشم می خورد. زبان رسمی کشور بلاروس، زبان روسی و بلاروسی می باشد. زبان بلاروسی مانند زبان روسی با خط سیریلیک نوشته و خوانده می ‌شود. بلاروسی به همراه زبان‌ های روسی و اوکراینی جزء گروه زبان ‌های اسلاوی شرقی هستند. خط سیریلیک یا کریل یا خط روسی به الفبایی گفته می شود که زبان‌ های روسی و یا زبان کشورهای تحت سلطه روس ‌ها بودند به این صورت نگاشته می‌ شوند. الفبای سیریلیک از الفبای یونانی گرفته شده است. خانواده در کشور بلاروس اصلی ترین زیر گروه اجتماعی به حساب می آید. ازدواج در این کشور علاوه بر رضایت طرفین نیازمند به راضی بودن خانواده های آنان نیز هست. از گذشته های دور تا کنون در بلاروس این که خویشاوندان با یکدیگر در ملکی بزرگ زندگی کنند، رایج بوده است. شهر مینسک مهد تاریخ و تمدن بلاروس معرفی شده است، چراکه کاخ نسویژ مربوط به خاندان رادزیویلز، کلیسای باستانی بناردیانس و پارک ملی نارچوناسکی را در خود جای داده است.

فرهنگ و زبان مردم بلاروس

فرودگاه های کشور بلاروس

فرودگاه بین المللی مینسک اصلی ترین فرودگاه این کشور محسوب می شود. این فرودگاه بین المللی در سال 1979 افتتاح شد و شروع به کار کرد. فرودگاه بین المللی مینسک اصلی ترین و مهم ترین فرودگاه کشور بلاروس است و در فاصله 42 کیلومتری شرق شهر مینسک قرار دارد. ایرلاین های مشهوری مثل شرکت های هواپیمایی ایرفلوت، ایرچاینا، لوفت هانزا، ترکیش ایرلاینز و هواپیمایی اتحاد با این فرودگاه فعالیت دارند.

آب و هوای کشور بلاروس

کشور بلاروس دارای آب و هوای قاره ای معتدل می باشد. در این کشور زمستان های سرد و تابستان های گرم برقرار است. بهترین زمان سفر به کشور بلاروس فصل بهار و تابستان است چون علاوه بر ایتکه هوای مطلوبی دارد باران های ملایمی هم می بارد.

آب و هوای کشور بلاروس

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور بلاروس

کشور بلاروس پر از شگفتی ها و جاذبه های طبیعی است و سالانه جشنواره های فرهنگی متعددی در این کشور برگزار می شود که دیدن آنها خالی از لطف نیست. در این بخش به معرفی تعدادی از جاذبه های پربازدید بلاروس می پردازیم.

دریاچه ای براسلاو

در منطقه ای از بلاروس 300 دریاچه جریان دارد که به گردنبند آبی بلاروس شهرت دارد. در این بخش هم چنین ناحیه های ناهموار زیادی مانند بیز و کلیفز وجود دارد. در این منطقه تخته سنگ های بزرگی که هرکدام به وزن 40 تن قرار دارد که نتیجه یک یخبندان طولانی بوده اند.

قلعه میر

این قلعه در منطقه Grodno واقع شده است و یکی از جاذبه های دیدنی پربازدید کشور بلاروس می باشد. قلعه میر متعلق به قرن 16 می باشد که به سبک معماری باراکو، گاسیک و رنسانس ساخته شده است. اطراف قلعه سنگ های بزرگ و امحکمی چیده شده است. زیبایی این قلعه به اینجا ختم نمی شود بلکه یک دریاچه مصنوعی هم در قلعه میر جاری می باشد.

قلعه میر

میدان استقلال

این میدان در شهر مینسک قرار دارد. میدان اسقلال یکی از بزرگترین میدان های عمومی در اروپا شناخته شده است. موزه هایی در اطراف میدان استقلال وجود دارد که تاریخ بلاروس را به نمایش گذاشته اند.

یادبود جنگ

در خلال جنگ جهانی دوم، روستای خاتین محل چندین حمله ناگهانی توسط نازی ها بود. روستاییان با خانه هایشان سوخته و نابود شده اند. نازی ها تمام جمعیت روستا را کشتند. این یادبود به احترام 147 نفر که در جریان حملات خشونت بار کشته شدند، ساخته شده است. یک مجسمه در یادبود شامل یکی از بازماندگان به نام یوزیف کمینسکی است که بعد از این رویداد، کمینسکی توضیح داد پسر زخمی او در آغوشش جان داده است.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *