سرزمین آلبانی در قرن های قبل از میلاد بخشی از سرزمینی به نام ایلیریا بوده‌ است که نام آن برگرفته از نام تیره ایلیری از تیره‌ های هندواروپایی است که به سامان ‌های شرق شبه‌ جزیره بالکان کوچ کرده بودند.

آشنایی با کشور آلبانی

پنجاه سال حاکمیت کمونیسم بر کشور آلبانی، این کشور را از تمامی دیگر کشورهای اروپایی منزوی نموده بود تا اینکه با فروپاشی رژیم در سال 1990 میلادی این کشور استقلال خود را دوباره به‌ دست آورد. با از هم پاشیدن نظام کمونیست در جهان حزب‌ های دموکراتیک جدید وارد بوجود آمدند و تغییر سیستم قدرت و ایجاد زمینه جدید باعث شد که کشور آلبانی دوباره به سمت فرهنگ و فناوری غرب برود. در انتخابات سال 1992 میلادی و در میان فروپاشی اقتصادی و ناآرامی‌ های اجتماعی، حزب کمونیستی قدیم آلبانی یعنی حزب کار آلبانی از بین رفت. در اواخر سال 1996 میلادی و در پی فعالیت گروه‌ هایی که از ترفندهای هرمی استفاده می ‌کردند بحران اقتصادی در کشور تشدید شد و به اوج خود رسید و کشور را با شورش مسلحانه رو به ‌رو کرد. این روند کشور را با موج تازه ‌ای از مهاجرت مواجه ساخت و بیشتر مهاجران آلبانی به ایتالیا، یونان، سوئیس، آلمان و آمریکای شمالی رفتند. کشور آلبانی عضو کامل پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو درآمد و خواستار پیوستن به اتحادیه اروپا گردید. 

کشور آلبانی از شمال غرب با مونته نگرو، شمال شرق با کوسوو و در جنوب و جنوب شرقی با یونان مرز مشترک دارد. کشور آلبانی کوچک ترین کشور بالکان است. دریای آدریاتیک در سمت غرب و دریای ایوانی در جنوب غربی، این کشور را فا گرفته اند. فاصله آلبانی تا ساحل ایتالیا 72 کیلومتر است. کشور آلبانی تقریبا هم ارتفاع استوا و قطب شمال می ‌باشد. وسعت آلبانی 28.748 کیلومتر مربع می ‌باشد و حدود 2 میلیون و هشتصد هزار نفر در آن زندگی می کنند. آلبانی اهمیت جغرافیائی مهمی دارد زیرا در محلی کلیدی واقع شده و کوتاه‌ ترین بندرگاه از مدیترانه به بالکان و قاره آسیا است. یک سوم این کشور را جنگل پوشانده است و می توان گفت از نظر گونه های گیاهی کشوری غنی محسوب می شود. پایتخت و بزرگ ترین شهر کشور آلبانی، شهر یرانا نام دارد. تیرانا شهری زنده و پرجنب و جوش که ساختمان ها و پیاده رو های آن نیز بسیار جذاب و سرگرم کننده است. این شهر دیوانه کننده است و با داشتن موزه ها، رستوران های رنگارنگ، صدای خوشحالی مردم و … تحت هیچ شرایطی کسل کننده نیست. کشور آلبانی به 36 استان بخش شده ‌است. برخی از استان‌ ها با یکدیگر یک ناحیه را تشکیل می ‌دهند و از مهم ترین شهرهای آلبانی می تونا به دوراس، الباسان، اشکودار و والوار اشاره نمود. کشور آلبانی دارای تمدن و فرهنگ دیرینه است، دلیل آن هم شواهد و مدارک متعددی است که از دوران نوسنگی، آلات و ابزار سنگی که متعلق صد هزار سال هستند پیدا شده است. واحد پول جمهوری آلبانی لک می باشد وضعیت اقتصادی این کشور نیز به صورت بازار آزاد است. اقتصاد کشور آلبانی بیشتر بر اساس صنعته کشاورزی و صادرات کروم، مس و سیم مسی می چرخد. آلبانی دارای منابع طبیعی همچون معادن زغال سنگ و فلزاتی چون کروم، مس و سیم مسی است.

فرهنگ و زبان مردم آلبانی

در جمهوری آلبانی تنوع فرهنگی و مذهبی زیادی دارد. مردم آلبانی از ریشه قوم ایلیری هستند که از اقوام هندواروپایی می باشند. 95 درصد مردم این کشور از تبار آلبانیایی و بقیه مردم بیشتر یونانی هستند. در آلبانی اقلیت هایی از نژادهای یونانی، صرب، مقدونیایی، بلغار، بوسنیایی، ایتالیایی، ولاش و کولی زندگی می کنند. 70 درصد مردم آلبانی مسلمان و مابقی جمعیت مسیحی هستند البته مسیحیان آلبانی نیز بیشتر از پیروان دو مذهب ارتدوکس و کاتولیک می باشند. مسلمانان حنبلي که در آلبانی زندگی می کنند شباهت زیادی به شیعیان اماميه دارند، عشق به اهل بیت (ع) عقیده ای مشترک میان شیعیان و حنبلي مذهب هاست. حتی مسیحیان این کشور نیز از این عشق بی بهره نیستند. مردم این کشور از اول به زبان آلبانیایی که شاخه ای از زبان های هندو و اروپایی می باشد صحبت می کنند. مردم به دو صورت توسک و گگ حرف می زنند و بیشتر آنها نژادی یونانی، سپس صرب، مقدونیایی، بلغاری، بوسنیانی، ایتالیایی، ولاش و کولی هستند.

آشنایی با کشور آلبانی

آب و هوای کشور آلبانی

کشور آلبانی آب و هوای نسبتا معتدلی را شامل می شود. هوای این کشور اروپایی در تابستان ها گرم و خشک و زمستان های سرد و مرطوبی را داراست. اغلب مساحت این کشور را کوه و تپه پوشانده است.

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور آلبانی

مکان هایی شگفت انگیز و بسیار زیبایی در کشور آلبانی وجود دارد که در سفر به این کشور  باید حتما از آنها بازدید کنید.

موزه ملی قومی

بازدید از مجموعه تاریخی قلعه برات یکی از هیجان انگیز ترین مکان هایی است که در آلبانی وجود دارد. بعد از بازدی قلعه و ساختمان های فوق العاده آن موزه ملی قومیتی را از دست ندهید. اینجا جایی است که شما می توانید اشیا روزمره فرهنگ مردم آلبانی را بر روی صفحه نمایش تماشا کنید که از قبیل مبلمان چوبی، صفحات سرامیکی، پارچه ای و مجسمه سازی و دکوراسیون داخلی از قرن های گذشته می باشند.

موزه ملی قومی

چشم آبی

در نزدیکی ساحل آلبانی در منطقه Riviera رودخانه زیبایی وجود دارد که در پایان به دریا می ریزد. رودخانه از طریق یک شکاف عمیق در سنگ ها باعث تشکیل یک استخر طبیعی با عمق 50 متر شده که دارای وضوح شگفت آور و یک رنگ آبی عمیق است. این استخر به عنوان چشم آبی خوانده می شود که دارای زیبایی منحصر به فردی می باشد. منطقه اطراف استخر نیز جز یک ذخایر طبیعت تعیین شده واز درختان بلوط و سیکومور پر شده است.

قلعه اسرار آمیز رزافا

این قلعه اسرار آمیز در نزدیکی شهر Shkodrr قرار گرفته است. این قلعه افسانه و عرفان های بسیاری دارد. با توجه به افسانه ها سه برادر سعی بر ساخت این قلعه داشتند اما متاسفانه موفق نشدند. هر چه که در روز تلاش می کردند در شب می دیدند که واژگون شده است. از این رو برای حفظ ساختار قلعه تصمیم می گیرند اولین همسری که در روز بعد برایشان غذا می آورد را قربانی کنند. متاسفانه همسر جوان ترین برادر اولین کسی بود که برای همسر خود غذا آورد از این رو مجبور به قتل او کردند و او فداکارانه پذیرفت و جسد آن را داخل قلعه دفن کردند البته این افسانه ادامه دار است.

قلعه اسرار آمیز رزافا

دریاچه اسکادار

اسکادار دریاچه ای زیبای است که به شکل دلفین می باشد. این دریاچه بزرگ ترین دریاچه در تمام منطقه بالکان محسوب می شود که در اطرافش یک پارک ملی محافظت شده ای به اندازه 400 کیلومتر مربع وجود دارد. همین طور این منطقه به عنوان اصلی ترین زیستگاه پرندگان در قاره اروپا شهرت دارد. این مکان فوق العاده زیبا بودهو کوه های شیب دار سبز، صومعه ها، آب های شفاف و روشن و نیلوفرها جذاب آنرا چندین برابر کرده اند. در اطراف دریاچه روستاهایی وجود دارند که امکان استراحت در آنجا فراهم شده است. دریاچه اسکادار فوق العاده ای برای دوستداران طبیعت و علاقه مندان به فضای باز می باشد. جالب این جاست که این دریاچه هم افسانه ای دارد و آن این است که توسط اشک های یک پری بوجود آمده است.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *