دروازه مهر مرکز Rusahinili  600 متربه سمت غرب. کلمه Meher به معنای روشنگری است. مانند سایر دروازه های سنگی یادبود ، این نام را روی آ نهادند زیرا  معتقد بودند که خداوند از پرتو نور  آن بیرون می آید. علاوه بر این ، در میان افسانه های مختلف  اعتقاد بر این است که غنایم و اسب های علی در اینجا یافت می شود و هر سال یک روز باز می شود. اعتقاد دیگر این بود كه چوپانی به طلسم درب گفت و در با گنج باز شد.

چوپان  آنجا خوابید ، بیدار شد و افسون را فراموش کرد و دیگر نتوانست آنجا را ترک کند. اگر قصد سفر به وان را دارید توصیه می کنیم که با تور وان اینکار را انجام دهید.

دروازه مهر شهر وان و تاریخچه این مکان

تاریخچه ساخت دروازه مهر وان

مهر کاپی که بین سالهای 810 تا 820 قبل از میلاد به نام خدا هالدی(God Haldi) ساخته شده است و در دوره ایسپوینی(Ispuini) و پسرش منوآ(Menua) ، یکی از پادشاهان اورارتین(Urartian) ، ساخته شده است  که با حک کردن سنگ آهک ساخته شده است. درب مستطیل شکل که با تصحیح دقیق نما شکل گرفته است ، توسط دو قاب احاطه شده است.

تاریخچه ساخت دروازه مهر وان

کاربرد این دروازه در گذشته چه بوده؟

60/2متر عرض و 4 متر ارتفاع. دروازه مهر مانند سایر دروازه ها مقدس است. 47 سطر کتیبه میخی در سطح داخلی درب  نوشته شده است. برای جلوگیری از تخریب آن ، متن اصلی تجدید شده است و کتیبه دارای 94 سطر است. اورارتیایی ها درک چند الهی از دین دارند و همچنین خدایان مناطق تصرف شده مقدس شمرده می شوند و به این خدایان اعتقاد دارند. در این کتیبه ، که در آن همه خدایان پادشاهی اورارتین به ترتیب خاصی نوشته شده است ، بیان شده است که چه زمان و چه نوع حیواناتی به دست خدایان قربانی می شوند.

این اطلاعات به بهترین شکل در درب Meher مشاهده می شود. در صدر لیست خدایان ، خدا هلدی قرار دارد.

مطالب مرتبط : قیمت تور ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *