صومعه نوراوانک ، ارمنستان

صومعه نوراوانک ، ارمنستان

نوراوانک به معنای “صومعه جدید” به زبان ارمنی است. با این حال ، امروزه این نام مناسب نیست ، زیرا این صومعه بیش از هفت قرن قدمت دارد. صومعه زیبای نوراوانک در قرن سیزدهم میلادی در تنگه بادگیر باریک بالای رودخانه آماغو ، در نزدیکی شهر یگناد زور ساخته شده است. مسیرهای کمکی کلیسا با تخته سنگ های تیز صخره ای قرمز به زیبایی کنتراست دارد و مناظر چشمگیر یکی از بهترین دلایل بازدید از نوراوانک است. برای تمایز آن از صومعه نوراوانک در شهر گوریس ، این صومعه گاه به نام آماگو نوراوانک خوانده می شود. آماگو نام یک شهرک کوچک است که روی دره قرار داشت.

Noravank Monastery

 

Noravank Monastery

در روزهایی که شاهزادگان اربلیان بر این منطقه حکومت می کردند ، این صومعه یک مرکز بزرگ مذهبی بود و در قرن سیزدهم تا چهاردهم میلادی به اقامتگاه اسقف های استان سیونیک تبدیل شد. نوراوانک به یک مرکز مهم مذهبی و بعداً به عنوان یک مرکز فرهنگی کشور ارمنستان تبدیل شد و با بسیاری از مؤسسات آموزشی ، در درجه اول با دانشگاه گلدورز و کتابخانه آن ارتباط نزدیکی داشت. طبق یک افسانه ، تکه ای از صلیب واقعی ، که با خون مسیح رنگ آمیزی شده بود ، در آنجا پنهان شده است.

در سال های 1216-1223 اولین کلیسای این صومعه ساخته شد و کلیسای سورب کاراپت (سنت جان باپتیست) نام گرفت. این معبد با دکوراسیون دقیق تزئینی مشخص می شود. در داخل آن طاقچه های عمیق با خاچکارها قرار دارد. مجسمه ساز نورآوانک به دلیل ترسیم خود از مقدسین با نكات جالب توجه انسانی ، از جمله عیسی ، آدم و حتی خدا به شهرت رسید. گوشه کوچک نمونه هایی از طرح های معمولی را نشان می دهد تا دانش آموزان بتوانند آنها را مطالعه کنند. در سال 1275 ، کلیسای مستطیلی سورب گریگور ، که مقبره شاهزاده سمبات اربلیان شد ، به ضلع شمالی معبد اصلی اضافه شد. دیوارهای آن از دو طرف محراب با خاچکارها و تصاویر کبوترها تزئین شده است. تور ارمنستان فرصت مناسبی برای سفر به این کشور زیبا می باشد.

با شکوه ترین بنای صومعه ، کلیسای دو طبقه سنت آواتاتسین است که در سال 1339 توسط شاهزاده برتل اربلیان ساخته شده است. این بنا یک بنای معماری کلاسیک است. کلیسای مستطیل شکل بر یک پایه بلند مستحکم بنا شده است که هوای جادویی و یادبودی به آن می بخشد. نمای اصلی معبد به صورت صلیب است و با یک صلیب حکاکی شده و چندین قدیس تزئین شده است. در مرکز کلیسا ، یک گنبد زیبا با ستون های قوسی تزئین شده است و برجهای باریک مدل شده اند. طبقه اول زیرزمین کلیسا به عنوان مقبره خاندان اربلیان استفاده می شد. در بالای مقبره ، در طبقه دوم ، کلیسای کوچک صلیبی قرار دارد. پله های شیب دار وجود دارد که به طبقه دوم منتهی می شوند. تزئینات کلیسا در قسمت پایینی ساختمان بیشتر و در قسمت فوقانی زیبا تر است. حکاکی ها و تصاویر در بیرون هر دو کلیسا واقعاً دیدنی هستند. آنها در قرن چهاردهم توسط مامیک ، كه به خاطر تصویرهای انسانی خود از شخصیتهای مذهبی مشهور بود ، ارسم شده است.

Noravank Monastery

Noravank Monastery

Noravank Monastery

به نوشته ها و الفبای موجود در صومعه نوراوانک توجه ویژه کنید. الفبای ارمنی به گونه ای طراحی شده بود كه یك صلیب شکسته (كه روی یک خاچكار در بیرون از سورب کاراپت قابل مشاهده است) از یک مونوگرام از الفبا بود: هر حرف را می توانست در قالب خود پیدا كنید. همین ایده در کتیبه های اطراف این مجموعه تکرار شد ، با کلماتی که با تمام حروف آنها به یک شکل واحد یافت شده است. این باعث صرفه جویی در فضا می شود ، به طوری که می توان بیشتر نوشت. در دوره های بی ثباتی ، هنگامی که هجوم ها و تخریب ها رایج بود ، تاریخ ارمنی روی دیوارهای کلیسا حکاکی شده و کلمات به صورت مونوگرام نوشته شده اند که تمام حروف آن در بالای هم قرار گرفته اند تا بتوانند فضای خود را ذخیره کنند.

Noravank Monastery

Noravank Monastery

Noravank Monastery

در قرن 17-18 صومعه توسط حصارهایی با سازه های مجاور احاطه شده بود. در پشت حصار از ضلع شرقی ، ویرانه های نمازخانه و یک خاچکار باقیمانده از هتلی ساخته شده در اواسط قرن سیزدهم وجود دارد.

در سال 2002 صومعه نوراوانک در فهرست میراث جهانی یونسكو قرار گرفت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.