یکی از باستانی ترین دیدنی های لوری ، صومعه هاقپات است که در قرن دهم تا سیزدهم ساخته شده است. صومعه هاغپات زمانی با داشتن مجموعه ای غنی از نسخه های خطی ، یکی از بزرگترین مراکز علمی بود. این مکانی برای کپی کردن نسخه های خطی کتابخانه ، به علاوه مکان کافه تریاها و دانشگاه ها بود. با انتخاب تور ارمنستان از این کشور شگفت انگیز دیدن نمایید.

از بین کلیه سازه ها فقط کلیسای اصلی سنت نیشان (96-1997) با تصاویر مجسمه ای در قسمت بیرونی و نقاشی های دیواری (قرن سیزدهم تا چهاردهم) در داخل ، کلیسای سنت گرگوری (1005) ، کلیسای گنبد کوچک سنت آواتاتسین ( قرن دوازدهم تا سیزدهم میلادی) ، کافه تریا قرن سیزدهم ، مخزن کتاب قرن سیزدهم ، برج ناقوس (1245) و خاچکارها سالم مانده اند.

صومعه هاقپات ارمنستان و ویژگی های آن

معماری و سازه ی صومعه هاقپات

تمام سازه ها مطابق با قوانین سختگیرانه معماری معابد از سنگ ساخته شده اند. سوله های کوچک ساخته شده است به طوری که سنگ ها مانند قطعات پازل قرار گرفته اند ، که به سالم ماندن کلیساها در هنگام وقوع زلزله کمک کرده است (گرچه زلزله ها خسارات بزرگی به بار آورده اند). جزئیات کوچک معماری ، مثل سه گوش های اطراف گلدان ها در مرکز ساختمان ها و برخی نقاشی های برجسته مانده از نقاشی های دیواری ، دکوراسیون اصلی است. به طور کلی ، زیبایی بیشتر این بود که راهبان را از پریشانی و آشفتگی دور نگه می داشت و باعث می شد آن ها تمرکز خود را روی خدا حفظ کنند.

کتابخانه ی صومعه هاقپات

کتابخانه ی صومعه

کتابخانه برای ذخیره نسخه های خطی و متون تا قرن سیزدهم میلادی ، هنگامی که ارتشهای مغول شروع به تهدید ارمنستان کردند ، مورد استفاده قرار گرفت. متن ها به هفت غار منتقل شده اند ، گرچه فقط سه غار با متون آنها کشف شده اند. حتی پس از گذشت ارتش های متجاوز ، راهبان درهاغپات تمایلی به بازگرداندن متون گنجینه ای به مکان عمومی نداشتند.

در عوض ، مخزن کتاب خنک و تاریک (ساخته شده برای حفظ کامل کاغذ پوست گوساله ظریف) به یک محل نگهداری مواد غذایی تبدیل شد. درمورد غذا خوردن در صومعه ، یک کافه تریا بزرگ وجود داشت که می توانست 150 راهب را در خود جای دهد. فضای داخلی قرن سیزدهم اصلی است و دارای سنگ آسیاب بزرگی است که از آن برای خرد کردن دانه برای تهیه آرد استفاده می شد.

سنگ نگاره ی عیسی مسیح در صومعه هاقپات
تصويري زيبا از ساختمان هاي صومعه هاقپات ارمنستان

سنگ نگاره ی عیسی مسیح در صومعه هاقپات

یکی از خاچکارهای ارمنی انگشت شمار برای چهره عیسی مسیح در صومعه هاقپات در معرض نمایش است. این سنگ نسبتاً نرم اجازه حک کردن جزئیات را داده و پس از اتمام کار ، خاچکار با استفاده از رنگی که از حشرات له شده تهیه شده بود ، با رنگ قرمز درخشان رنگ شد. یکی از پیشنهاد های جذاب ما به مشتریان جهت سفر خاطره انگیز تور ایروان می باشد.

صومعه هاغپات یک مرکز بزرگ علمی بود و دارای مجموعه ای غنی از نسخه های خطی ، به علاوه مکان هایی برای کپی و مطالعه بود. راهبان می توانستند پزشکی ، نجوم ، موسیقی ، ادبیات و موارد دیگر را در هاغپات تحصیل کنند. هاغپات هم اکنون به عنوان میراث جهانی تحت حمایت یونسکو است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *