آشنایی با آب و هوا رم برای سفر به این کشور لازم است . اگر شما نیز قصد سفر به رم را دارید، برای آشنایی بیشتر با آب و هوا رم با این مقاله همراه شوید. آب و هوای رم مدیترانه ای است و بهار و پاییز دلچسب و گرمی دارد.

درباره شهر رم

شهر رم، پایتخت کشور ایتالیا می باشد که یکی از پر جمعت ترین و بزرگترین شهرهای این کشور است.  جاذبه های دیدنی و زیبایی این شهر باعث شده است هر ساله گردشگران زیادی به این شهر سفر کنند. آب و هوای رم به عنوان یکی از مناطق مهم و پایتخت کشور ایتالیا از اهمیت بالایی برخوردار است. از جمله مواردی که در پیش بینی وضع آب و هوا رم می توان به آن اشاره کرد، میزان رطوبت و حداقل و حداکثر میزان بارش در نواحی مختلف یا امکان بروز سیل است.

بررسی کلی آب و هوای رم

شهر رم از نظر موقعیت  جغرافیایی در نزدیکی دریای مدیترانه قرار دارد و همین آب و هوا این شهر را بسیار تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین این شهر در کنار رودخانه توره قرار دارد که همین نیز باعث تغییراتی در آب و هوا این شهر می شود. شهر رم دارای آب و هوایی مدیترانه ای است. همانطور که می بینید آب و هوا رم در مقایسه با سایر مناطق ایتالیا کمی متفاوت است. این کشور دارای آب و هوا چهار فصل است یعنی در تمامی مناطق آن می توانید آب و هوا مختلف را مشاهده کنید. اما شهر رم یکی از مناطقی است که آب وهوای مدیترانه ای دارد و در مقایسه با نواحی مانند شمال که آب و هوا نیمه قاره ای دارند، معتدل تر است.

معمولا در رم همانگونه که گفته شد، کمتر برف و باران می بینم و تقریبا یک ناحیه عاری از بارش برف است. این آب و هوا بیشتر به جنوب کشور ایتالیا شباهت دارد. توجه داشته باشید که پوشش ابرها و جهت باد بر روی آب و هوای شهر رم تاثیر کذار هستند. میزان رطوبت در زمان های مختلف عامل موثر بعدی در آب و هوا این منطقه است. سرعت جهت باد می تواند بر احتمال ریزش باران در یک منطقه کمک باشد. درجه حرارت این منطقه از تمامی این عوامل تاثیر می گیرد در نتیجه تمامی این عوامل بر تعادل دمای رم و آب و هوا رم موثر هستند.

آب و هوای رم در بهار

با آب و هوایی گرم ‌تر در ماه آپریل تا می (۱۰ فروردین تا ۱۰ خرداد)، با دمایی حدود ۲۱ درجه سانتی‌گراد، هوا بسیار بهتر از ماه‌های زمستانی است. همچنین جمعیت توریستی افزایش می‌یابد، بنابراین انتظار بهترین قیمت هتل‌ها را نداشته باشید. اما نگران پیدا کردن اتاق نباشید، زیرا تعداد مکان‌های اقامتی در این شهر بزرگ بسیار زیاد است.

آب و هوای رم در تابستان

فصل تابستان در شهر رم از اول خرداد تا اول شهریور محسوب می شود. با توجه به اینکه این شهر توریستی دارای آب و هوای مدیترانه ای می باشد بنابراین اکثر روزهای این شهر را آفتاب پوشش می دهد. به طور کلی آب و هوا رم بسیار عالی و دلچسب است و می توانید از قدم زدن در خیابان های شهر لذت ببرید. در فصل تابستان آب و هوا رم گرم و خشک و میانگین دمای آن بین 30 تا 37 درجه است. اواسط فصل تابستان، دمای هوای رم تا ٣٠ درجه‌ سانتی ‌گراد بالا می ‌رود.

در فصل تابستان به دلیل برگزاری جشن ها و فستیوال های مختلف در این شهر، گردشگران زیادی علیرغم آب و هوا گرم به آنجا سفر می کنند به همین علت اگر قصد سفر در این زمان را دارید حداقل باید از ۶ ماه قبل ‌تر برای رزرو هتل اقدام کنید. اگر شما نیز قصد سفر به رم را در فصل تابستان دارید، بهتر است لباس های خنک به همراه داشته باشید.

آب و هوای رم در پاییز

شهر رم در فصل پاییز آب و هوای معتدلی همراه با باران را دارد. در این فصل آب و هوای رم نه گرم و نه یرد است یعنی در بهترین حالت خود قرار دارد به همین علت می توان از فصل های مناسب سفر به رم دانست تا از دیدنی های شهر رم بازدید کنید و لذت ببرید البته فراموش نشود که در این فصل لباس مناسبی همراه خود ببرید تا در صورت نیاز و بارندگی استفاده کنید. جمعیت گردشگران در این فصل کم و کمتر می‌شود و دما نیز شروع به کم شدن می‌ کند.

آب و هوای رم در زمستان

از ماه دسامبر تا فوریه فصل زمستان در شهر رم به طول می انجامد. در فصل زمستان، آب و هوای رم بین 10 تا 15 درجه سانتی گراد است و این نشان دهنده این است که در فصل زمستان شهر رم سرد نیست این درحالیست که حداکثر میانگین دمای هوا در ماه ژانویه (بهمن) حدودا به ١٣ درجه‌ سانتی ‌گراد می رسد.

البته در فصل زمستان امکان بارش برف هم وجود دارد بنابراین بهتر است در سفر به رم در فصل زمستان لباس های زمستانی همراه خود داشته باشید. بارش برف در رم در 40 سال گذشته به گونه ای بوده است که مقدار بارش ها کم بوده و برف روی زمین نمی نشیند. شرایط اوزن و نقطه شبنم هم در آب و هوا رم در فصل زمستان چندان بی تاثیر نیستند زیرا عملا وجود لایه ازن سالم به افزایش گرما تا حدود زیادی کمک می کند.

بهترین ماه ها برای بازدید از رم

اگر قصد سفر به رم را دارید باید بدانید که بهترین زمان برای سفر به رم، در فصل های پاییز و بهار است. همچنین تعداد گردشگران در این ماه ها بسیار کمتر است و شما می توانید به راحتی از جاذبه های دیدنی شهر رم دیدن نمایید. آب و هوا رم در این دو فصل همانگونه که گفته شد بسیار دلچسب است. در ماه های تابستان و گرم سال، اکثر مغازه های شهر به دلیل گرما تعطیل هستند و گردشگران به سواحل این شهر می روند. همچنین در این دو فصل و مخصوصا فصل زمستان، هزینه اقامت در هتل نیز خیلی کمتر است و شما می توانید یک سفر عالی با کمترین هزینه را داشته باشید.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *