اگر قصد مهاجرت و یا سفر به کشور نروژ را دارید، باید اطلاعات کافی در مورد مباحث مختلف این کشور را به دست بیاورید. یکی از موارد مهم داشتن اطلاعات کافی  در مورد آب و هوای کشور نروژ می ‌باشد. در این مبحث سعی کردیم اطلاعات کافی و جامعی را در باب نوع آب و هوای کشور نروژ و تقسیم ‌بندی انواع آب هوای این کشور در خدمت شما ارائه بدهیم. پس با ما همراه باشید.

درباره کشور نروژ

این كشور در عرض جغرافیایی مشابه با عرض های جغرافيايى سیبری، گرینلند و آلاسکا قرار گرفته است. مردم کشور نروژ بسیار دوست دارند در مورد آب‌ و هوای کشور خود صحبت کنند. اسلو پایتخت کشور نروژ بوده و شهری که هر سال در آن جایزه صلح نوبل به دست برنده آن اهدا می شود و شهری پر از موزه های مختلف است.  شرایط آب و هوای کشور نروژ به ‌سرعت در حال تغییر است. می‌ توانید تمام شرایط آب‌ و هوایی را در یک روز مشاهده نمایید.

هر چیزی غیرممکنی را می‌ توانید در آب و هوای کشور نروژ مشاهده نمایید. این کشور دارای 19 استان بوده که هر استان بخشداری های مربوط به خود را دارد. اکثر امور استان ها در بخشداری های آن انجام می شود. ۸۰ درصد شهر اسلو را پارک های حفاظت شده و دریاچه و جنگل و آبدره ها تشکیل می دهند، این خیلی شگفت آور است.

بررسی کلی آب و هوای نروژ

کشور نروژ به خاطر قرار داشتن در مدار شمالی کشوری کوهستانی و با آب و هوای سرد و قطبی قلمداد می ‌شود. در بخش شمال کشور نروژ سردتر از قسمت جنوبی نروژ خواهد بود. یکی از عجایب آب و هوای کشور نروژ در تابستان این است که خورشید را در نیمه های شب هم قابل مشاهده می باشد، به ‌گونه ‌ای که خورشید غروب می ‌کند اما هرگز شب و تاریکی محض را نمی ‌توانید در آب و هوای کشور نروژ مشاهده نمایید. این قضیه در زمستان برعکش می شود یعنی به مدت یک ماه کشور نروژ رنگ خورشید را نمی ‌بیند در این مدت خورشید در کشور نروژ بالاتر از خط افق نمی رود. به همین خاطر شمال کشور نروژ آب‌ و هوای بسیار سرد و قطبی را به همراه دارد.

آب‌ و هوای شمال کشور نروژ

شمال نروژ در محدوده مدار شمالگان قرار می‌گیرد. همان ‌طور که گفته شد در تابستان خورشید غروب نمی ‌کند و در زمستان طلوع خورشید را مشاهده نمی ‌کنید. شروع بهار سال به سال در بخش شمالی نروژ متفاوت است، اما معمولا قبل از پایان ماه می از راه می ‌رسد. پاییز در این بخش از نروژ ‌از اواخر ماه آگوست شروع و در اواخر ماه نوامبر ادامه دارد. تابستان ‌ها در شمال نروژ می ‌تواند حسابی گرم باشد و دما در بالاترین حالتش به حدود 25 درجه سانتی گراد هم برسد.

بخش شمالی نروژ در زمستان دمای هوایش به منفی 40 درجه می رسد و هوای قطبی جریان می گیرد. مناطق ساحلی معمولا در زمستان روزهای بدون یخ بندان سپری می کنند چون جریان خلیج تاثیر گرم ‌کننده خود را بر این مناطق می ‌گذارد و آب‌ و هوای معتدلی را به همراه دارد اما گاهی شاهد باران و طوفان هم خواهید بود.

آب‌ و هوای جنوب کشور نروژ

آب و هوای کشور نروژ در جنوب متفاوت‌ تر از شمال کشور می ‌باشد. تابستان در جنوب نروژ در ژوئن شروع شده و تا آگوست ادامه دارد. بخش های جنوبی نروژ در تابستان دارای روزهای طولانی و گرمی است و شب ‌های بسیار کوتاهی دارد که ملموس هم نیست. دما در این مدت زمان تا 20 درجه سانتی گراد نیز بالا می ‌رود. این ویژگی منحصر به‌ فرد آب و هوای کشور نروژ، باعث شده است که توریست‌ های زیادی به این کشور سفر کنند تا این پدیده خارق ‌العاده را مشاهده نمایند.

در فصل تابستان این هوای معتدل تأثیر فوق‌ العاده در روحیه مردمان نروژ دارد. آب و هوای پاییزی، در بخش جنوبی بین ماه های سپتامبر تا اکتبر به جنوب نروژ فرا می ‌رسد و بارندگی ‌های بسیار زیادی در فصل پاییز خواهید بود. بهار معمولا در آوریل شروع شده و روزهای طولانی ‌تر، گرم تر و پربادتر را با خود به همراه می ‌آورد. شهرهایی مثل اسلو، برگن و استاونگر که در این بخش از نروژ قرار دارند از آب هوای معتدل ‌تری برخوردار هستند.

آب‌ و هوای شرق کشور نروژ

تابستان‌ ها در شرق نروژ کوتاه بوده و از اواخر ژوئن تا اوایل آگوست ادامه دارند. شرایط آب و هوای کشور نروژ در شرق بهتر است و روزهای طولانی و گرم ‌تری را به همراه دارد. ورزش شنا یکی از تفریحات محبوب در شرق نروژ به‌ حساب می‌ آید. چرا که دمای آب دریا تا حدود 15 درجه سانتی گراد بالا می ‌آید اما به طور معمول دمای هوا تا 20 درجه سانتی گراد می رسد. فصل پاییز در آب و هوای کشور نروژبسیار زیبا و شکفت انگیز است.

روزها در فصل پاییز کوتاه ‌تر می ‌شوند و بارش‌ های سنگین باران به روال معمول روزها تبدیل می ‌شود. فصل زمستان آن از ماه نوامبر شروع می ‌شود و تا ماه آوریل ادامه پیدا می ‌کند. مناطق دور از دریا در شرق نروژ حسابی سرد می شوند اما مناطق ساحلی شرق نروژ آب و هوای معتدل ‌تری دارند. فصل بهار در نروژ شرق، از ماه may شروع می ‌شود تا ماه ژوئن ادامه دارد. آب و هوا در بهار در این منطقه به سرعت رنگ تغییر می کند و از روزهای گرم و با نسیم‌ های ملایم به بارش‌ های سنگین برف برسد.

آب‌ و هوای مرکز کشور نروژ

فصل بهار در مرکز نروژ در ماه می شروع می ‌شود و با طولانی ‌تر شدن روزها و گرم تر شدن هوا خود را نشان می دهد. آب و هوای نواحی مرکز کشور نروژ در فصل بهار به ‌سرعت رنگ عوض می کند، یعنی از یک روز آفتابی به یک روز بارانی و برفی تغییر کند. تابستان در مرکز نروژ از اواخر ژوئن تا اوایل آگوست ادامه دارد در این زمان شاهد روزهای گرم با رطوبت پایین با حداقل دما 25 درجه سانتی ‌گراد خواهید بود.

فصل پاییز بخش مرکز نروژ با روزهای کوتاه‌ و دمای رو به کاهش همراه است. فصل زمستان این منطقه از ماه نوامبر شروع می ‌شود و تا ماه آوریل ادامه دارد. مناطق دور از ساحل در مرکز نروژ در این زمان آب و هوایی برفی را تجربه می‌ کنند، در حالی که در مناطق ساحلی باران و توفان رخ می دهد.

آب‌ و هوای غرب کشور نروژ

منطقه غرب کشور نروژ توریستی است. غرب نروژ بین بسیاری از گردشگران سراسر جهان با آبدره‌ های این کشور شهرت دارد. آبدره‌ ها یا fjord جزء یکی از شگفت ‌انگیزترین مناظر در کشور نروژ می ‌باشد. بهار و پاییز با رنگ‌ های خیره‌ کننده و تماشایی خود، این بخش از کشور را دیدنی می ‌کنند. فصل تابستان این منطقه از ماه ژوئن شروع می ‌شود و تا ماه آگوست ادامه دارد.

در این زمان روزها معمولا صاف و آفتابی هستند و دما تا حدود 22 درجه سانتی گراد افزایش می یابد. فصل زمستان هم از ماه نوامبر شروع می ‌شود و تا ماه آوریل ادامه دارد. جالب است بدانید که آبدره ‌ها به خاطر تاثیرات گلف استریم یخ نمی ‌زنند اما در مناطق ساحلی، بارش ‌های شدید و در کوهستان‌ ها بارش‌ های شدید برف را می ‌توانید مشاهده نمایید. این بارش ‌ها باعث می ‌شوند این منطقه به مقصدی محبوب برای اسکی تبدیل شود.

بهترین ماه ها برای بازدید از نروژ

بهترین زمان سفر به نروژ هم کاملا بستگی به این دارد که به چه دلیل بخواهید به این کشور بروید. نروژ کشور بسیار گرانی است. بهترین فصل ها برای سفر به نروژ با بودجه محدود به قصد گشت و گذار در اسلو، اواخر بهار تا اواسط تابستان است. از ماه می تا آگوست مسافران کمتری گذرشان به این کشور می افتد. برای همین هم هتل ها و هاستل ها کمی ارزان تر از همیشه اند. اسلو آب و هوای معتدلی دارد و میانگین دمای هوا در فصل تابستان ۱۵/۶ درجه سانتی گراد است.

اگر در سفر به نروژ خیلی مشتاق دیدن نیمه شب های روشن اسلو هستید، برنامه سفرتان را به ماه ژوئن یا جولای بیندازید. در زمستان هم روزهای اسلو تماماً در تاریکی به سر می برند و دمای هوا به زیر ۲۰- هم می رسد. ارزان ترین ماه های فصل سرد برای سفر به نروژ دسامبر، ژانویه و فوریه است. نوامبر ماه خوب دیگری برای تماشای شفق قطبی است.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *