اگر عازم اسپانیا هستید تا از جزیره ی دیدنی ایبیزا دیدن نمایید، باید از قبل سفر نسبت به آب و هوای ایبیزا اطلاع کسب کنید. زیرا این جزیره ی خارق العاده، امکان سفر در همه فصول را به شما نمی دهد. با این مقاله همراه شوید و به یک شناخت کلی از آب و هوای ایبیزا دست یابید. جزیره خوش آب و هوای ایبیزا یکی از جزایر زیبا در سواحل جنوب شرقی اسپانیا است که مقصد سفری گردشگران زیادی از سراسر دنیا می باشد. این جزیره که با نام جزیره ی سفید هم شناخته می شود، به طول چهل و دو کیلومتر در امتداد این سواحل امتداد یافته است.

درباره شهر ایبیزا

جزیره ایبیزا (Ibiza island) در سواحل جنوب شرقی اسپانیا قرار گرفته است که بخشی از مجمع الجزایر بالئارس می باشد. ایبیزا به همراه جزیره کنار خود فرمنترا و جزایر کاج مجمع الجزایر غربی را تشکیل می دهند. جزیره ایبیزا یک جزیره اسپانیایی که در دریای مدیترانه واقع شده است. خط ساحلی شمالی و جنوب غربی این بخش کوهستانی هستند و بلندترین قله در آنجا قله sa talia است که با 475 متر ارتفاع در منطقه جنوب غربی جزیره واقع شده است.

جزیره ای صخره ای است و مساحت آن  572.56 کیلومتر مربع است که حدودا 6 برابر کوچک تر از مایورکا می باشد. بیشتر بخش های این جزیره با زمین های کشاورزی سرسبز و قهوه ای پوشیده شده که در بعضی از آن ها گندم، زیتون و … کشت می شود و در برخی دیگر از زمین ها، درختان بومی مثل کاج رشد می کند. جاذبه های سنتی زیادی در جزیره زیبای ایبیزا وجود دارد که معمولاً افرادی که بدون شناخت آب و هوای ایبیزا و در زمان غیر مناسب به آنجا سفر می کنند، از دیدن آن ها محروم می ‌شوند.

بیشترین طول این جزیره ۴۲ کیلومتر،  بزرگ ترین شهر آن سانت آنتونی دی پورت مانی در ساحل غربی و سانتا ایلاریا دس ریو در جنوب شرقی این جزیره است. مثل دیگر جزایر بالئارس، صنعت اصلی در جزیره ایبیزا گردشگری است و به ویژه شهر ایبیزا و شهر سانت آنتونی دی پورت مانی به داشتن شب های سرزنده و پر انرژی معروف هستند. ایبیزا در جهان به عنوان بهترین مکان برای برگزاری مراسم ها و جشن ها شناخته می شود.

برخی از قسمت های جزیره و آب های ساحلی آن در لیست میراث فرهنگی سازمان یونسکو ثبت شده است و شرایط مناسبی را برای صخره نوردان و اکوتوریسم به وجود آورده اند. این جزیره زیستگاه پرندگان متنوع و مارمولک ها است با این وجود هیچ جانور بزرگی در آن زندگی نمی کند. برخی از تالاب های ایبیزا و فرمنترا به عنوان زیستگاه پرندگان آبزی و مهاجر شناسایی شده اند و آنجا مملو از پرندگان مهاجر از سایر کشورها مشاهده می شود.

بررسی کلی آب و هوای ایبیزا

به طور کلی شهر ایبیزا در کشور اسپانیا دارای آب و هوای معتدلی دارد. در این جزیره توریستی بارش باران خیلی بیشتر از بارش برف می باشد و خیلی کم پیش می آید که در این شهر برف ببارد. به طوریکه جزیره ایبیزا هر 10 سال یکبار برف به خود می بیند. توجه داشته باشید که در جزیره ایبیزا منطقه کوهستانی هم وجود دارد که در این بخش بارش باران بیشتر از دیگر نواحی می باشد. متوسط بارش ها در جزیره ایبیزا در طول سال بین 400 تا 450 میلی متر است.

برای تقریب بیش تر ذهن باید اشاره شود که بارش های کشور ما به طور متوسط به 250 میلی متر در سال می رسند. بنابراین این جزیره، پر بارش تر از خیلی از کشورها می باشد. در تابستان های ایبیزا بارش باران خیلی کوتاه رخ می دهد و همینطور در زمستان ها هم خیلی شدید نمی باشد بنابراین می توان گفت که در این جزیره توریستی بارش های شدید رخ نمی دهد بلکه باران های کوتاه و ملایمی می بارد. ماه های نوامبر تا آوریل، ماه های پربارش در جزیره ایبیزا محسوب می شوند.

آب و هوای ایبیزا در بهار

دمای هوای جزیره ایبیزا، در فصل بهار نیز بسیار خنک و مناسب می باشد اما درجه حرارت هوا در طول روز و شب کمتر از فصل تابستان می باشد.

آب و هوای ایبیزا در تابستان

جزیره ایبیزا در فصل تابستان از آب و هوای گرم و معتدلی برخوردار است. در این فصل درمای هوای ایبیزا معمولا بین 20 تا 30 درجه سانتی گراد می رسد. این درحالیست که دمای هوا در زمان شب نسبت به روز کاهش و تغییر آنچنانی نمی کند. میانگین بلند مدت دمای هوا در طول شب در این جزیره را حدود بیست و دو درجه سانتی گراد گزارش می کنند.

دمای هوا در فصل تابستن هیچ وقت خیلی شدید بالا نمی رود  و گرمای شدیدی رخ نمی دهد. گرم ترین ماه سال در ایبیزا، آگوست با دمای مینیمم 8 و دمای ماکزیمم 30 درجه ی سانتی گراد شناخته می شود. آب و هوای مطبوع جزیره ایبیزا در فصل تابستان به شما امکان بازدید از جاذبه های گردشگری مختلف آن مانند غارهای کان مارکا که یک جاذبه گردشگری بی نظیر است را می دهد.

آب و هوای ایبیزا در زمستان

در فصل زمستان در ایبیزا برودت هوا رخ می دهد. معمولاً دمای هوا در جزیره ایبیزا در فصل زمستان تا هشت درجه سانتی گراد نیز کم می شود. ماکزیمم درجه حرارتی که به طور میانگین در این فصل رخ داده است تقریبا برابر پانزده درجه سانتی گراد خواهد بود. سردترین ماه سال در جزیره ایبیزا، ماه ژانویه با دمای مینیم 1/8 و دمای ماکزیمم 7/15 می باشد. آب و هوای ایبیزا معمولاً در طول هر فصل ثابت است. دمای هوای سالانه ایبیزا را به طور میانگین 18 درجه سانتی گراد بیان می کنند.

بهترین ماه ها برای بازدید از ایبیزا

آب و هوای ایبیزا بهترین و به عبارتی مهم ترین فاکتور تعیین کننده برای زمان سفر به این جزیره می باشد. با توجه به شرایط اقلیمی ایبیزا که در بالا به آن اشاره شد، تابستان بهترین زمان سفر به آن جا خواهد بود. اعتدال هوا در این فصل چنان است که از هر لحظه بودن در این جزیره لذت خواهید برد. اگر در فصل سرد سال که آب و هوای ایبیزا سرد می‌شود، به این جزیره سفر کنید بازدید از دریاچه های زیرزمینی رنگارنگ این غار برای شما مقدور نخواهد بود. در فصل گرم که آب و هوای ایبیزا فرصت قایق سواری در آب های اسپانیا را می دهد به این جزیره سفر کنید.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *