کشور بلژیک میزبان مقر اتحادیه اروپا است اما گذشته از این موضوع بسیاری از توریست‌ ها برای دیدن آثار تاریخی این کشور به بلژیک سفر می‌ کنند. بروکسل پایتخت این کشور است و درصد زیادی از جاذبه های دیدنی را در خود جای داده است، اگر در تور بلژیک شرکت کردید ابتدا از این شهر دیدن فرمایید و زمان کافی برای بازدید از همه جاذبه ها و مناطق آن را در نظر بگیرید. نکته مهم در این‌گونه از مناطق ارتفاع و فاصله از سطح درونی است که می‌ توانند در نوع آب ‌و هوای بلژیک در نقاط مختلف تأثیر گذار باشد.

درباره کشور بلژیک

نام کشور بلژیک از نامی لاتین تحت عنوان گاولیا بلژیکا برگرفته شده است. بر طبق تاریخ نویسان، این کشور از گذشته های دور سکونتگاه اقوام مختلف با تراکم جمعیتی زیاد در این منطقه بوده است. کشور بلژیک با کشورهای هلند از شمال، آلمان از شرق، از جنوب شرقی با لوکزامبورگ، فرانسه از جنوب و از شمال غرب با دریای شمال همسایه است. زبان رسمی کشور بلژیک فرانسوی، هلندی و آلمانی است و مردم کشور بلژیک با این سه زبان صحبت می کنند. اگرچه بلژیک یکی از بزرگ ترین کشورهای اروپا نیست اما در چند سال اخیر بیشترین رشد جمعیت را در خود دیده است. اکثر جمعیت بلژیک در شهرهای بزرگ تر مانند پایتخت این کشور یعنی شهر بروکسل و شهرهای لیژ، خنت و اوستنده قرار گرفته اند. در سفر به بلژیک حتما بدانید که واحد پول این کشور یورو است.

بررسی کلی آب و هوای بلژیک

بلژیک دارای آب ‌وهوای معتدل دریایی است که در اغلب فصول سال میزان قابل توجهی از باران در اغلب شهرهای آن باریده می ‌شود. این کشور در کنار بارش‌ های فراوانی که در اغلب فصول سال در شهرهای مختلف خود دارد دارای تابستانی گرم است که البته این گرما زمان زیادی طول نمی ‌کشد و با یک وزش باد در فصل زمستان از سمت قطب شمال درجه هوا به ‌اندازه پنج درجه زیر صفر کاهش می ‌یابد. همان‌ طور که تابستان بلژیک دارای آب ‌و هوای گرم شدید نیست از روزهای سرد زمستان نیز همچنان برخوردار نیست و اغلب سرمای شدید در این کشور کوتاه و زودگذر است.

به دلیل اینکه کشور بلژیک دارای مساحت کوچکی است بنابراین می ‌توان گفت که تغییرات آب ‌و هوای بلژیک به ‌صورت منطقه به منطقه است. در مکان‌ ها و مناطق مختلف کشور بلژیک شما شاهد تفاوت‌ هایی در آب ‌و هوای این‌ گونه از مناطق نسبت به یکدیگر هستید. همچنین شما در اغلب سواحل این کشور کمترین بارش را مشاهده خواهید کرد.

آب و هوای بلژیک در بهار

ماه های جولای، می و مارس در فصل بهار کشور بلژیک قرار دارد. به دلیل توده‌ های هوا که از سمت اقیانوس اطلس به این کشور وارد می ‌شود در این ماه‌ ها آب‌ و هوای کشور بلژیک دارای آب ‌و هوای سرد و بارانی است. در این فصل میزان بارندگی نسبت دیگر ماه های سال بیشتر است درحالیکه ماه مارس بیشترین بارندگی سال را از آن خود کرده است. در این فصل دمای هوا معمولا 12 درجه سانتی گراد می باشد. در فصل بهار آب ‌و هوای کشور بلژیک به ‌خصوص شهر بروکسل در ماه مارس دارای ۱۰ روز بارانی است و حداکثر دما در این روزها به 10 درجه سانتی ‌گراد و در و در پایین ‌ترین میزان به 2 درجه سانتی ‌گراد می ‌رسد.

آب و هوای بلژیک در تابستان

ماه‌ های ژوئن و آگوست در فصل تابستان این کشور قرار دارد. این فصل آب و هوای خوبی در جریان است به همین دلیل اکثر گردشگران از سراسر جهان در این مدت به بلژیک سفر می کنند چرا که در این مدت گردشگران می توانند در آب های بلژیک شنا کنند و یا به پیاده‌ روی در مناطق کوهستانی و یا کنار سواحل بپردازند. میانگین دمای فصل تابستان در بلژیک بین ۱۶ تا ۲۵ درجه سانتی ‌گراد می باشد وی به علت آب و هوای اقیانوس اطلس اماکن بارش باران وجود دارد.

آب ‌و هوای بلژیک به ‌خصوص شهر بروکسل در ماه ژوئن ۱۰ روز بارانی است و بیشترین دما در این ماه حدود ۲۲ درجه سانتی ‌گراد است همچنین میزان بارش در این شهر ۵۵ میلی‌متر گزارش شده است. تأثیرات دریایی و اقیانوس اطلس اغلب در داخل این کشور محدود است بادهایی که از سمت شرق به این کشور می ‌وزند با خود آب ‌و هوای نسبتا گرم و خشک را در فصل تابستان به همراه می ‌آورند. تپه‌ های موجود در قسمت مناطق شرقی بلژیک به دلیل بارش و رطوبت بالا و همچنین هوای سرد اغلب در بهار سرسبز بوده و دارای طبیعت رؤیایی و چشم ‌نوازی هستند.

آب و هوای بلژیک در پاییز و زمستان

فصل پاییز در بلژیک سرد و مرطوب می شود و زمستان در کشور بلژیک دارای آب ‌و هوایی معتدل است. ماه سپتامبر آغاز کننده فصل پاییز در کشور بلژیک می باشد اما بارش های چندانی در این ماه رخ نمی دهد بلکه در ماه های دیگر فصل پاییز صورت می گیرد. آب و هوای بلژیک با شروع ماه اکتبر سرد می شود و بارش باران اوج می گیرد. بنابراین با توجه به این نوع آب ‌و هوا گردشگران ترجیح می‌ دهند که به سواحل این کشور در فصل پاییز و زمستان سر نزنند. دما در فصل پاییز در پایین ‌ترین مقدار 0 درجه و در بیشترین مقدار ۱۲ درجه سانتی‌ گراد است. شهر بروکسل دارای میزان بارش ۷۰ میلی‌متری و همچنین ۱۱ روز بارانی در ماه سپتامبر است. اغلب تپه‌ ها در شرایط آب ‌و هوایی بلژیک در فصل زمستان پوشیده از برف است.

بهترین ماه ها برای بازدید از بلژیک

کشور بلژیک دارای آب و هوای معتدل دریایی می باشد که تحت تاثیر دریای شمال و اقیانوس اطلس تابستان های سرد و زمستان های معتدلی دارد. از آنجایی که کشور کوچکی محسوب می شود، تغییرات جوی آن از یک منطقه به منطقه ی دیگر بسیار کم است، هر چند تاثیرات دریایی در داخل کشور کم است. هر بخش از کشور بسته به موقعیت جغرافیایی خود آب و هوایی متفاوت نسبت به دیگر بخش ها دارد، مناطق مرتفع دارای تغییرات آب و هوایی شدیدتری هستند و تفاوت دمای هوا در تابستان و زمستان از دیگر مناطق بیشتر است.

بخش های داخلی کشور از تاثیرات دریایی دور هستند و با عوض شدن فصل ها شاهد تغییر آب و هوا خواهید بود. بهترین زمان برای شرکت در تور بلژیک فصل پاییز و بهار این کشور است، در این فصول آب و هوای دلپذیر و مطلوبی را در بلژیک تجربه خواهید کرد. در زمان سفر به کشور بلژیک حتماً لباس و بارانی و همچنین چتر همراه خود داشته باشند و در فصول گرم سال لباس ‌های سبک به همراه عینک آفتابی و کرم‌ های ضد آفتاب نیز با خود به این کشور بیاورند.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *