شهرهای مهم کشور اتریش، شهر وین، سالزبورگ، اینسبروک، لینز وگراتس هستند که وین بزرگ ترین شهر کشور اتریش و پایتخت آن با آب و هوای اتریش می باشد. همسایه های شمالی کشور اتریش آلمان و جمهوری چک و همسایه های جنوبی کشور اتریش نیز کشورهای اسلوونی و ایتالیا می باشد که با آنها مرز مشترک دارد.

درباره کشور اتریش

اتریش، کشوری که هر چه از زیبایی های آن گفته شود بازهم جای تعریف و تمجید باقی خواهد ماند. این کشور به دلیل جاذبه های طبیعی و تاریخی که دارد به یکی از کشورهای توریستی و گردشگری تبدیل گردیده است. کشور اتریش مانند بیشتر کشورهای اروپایی با آب های آزاد و دریاها هیچ مرز مشترکی ندارد. مساحت این کشور حدود 83 کیلومترمربع می باشد که بیش از 60 درصد این کشور را کوه های آلپ که از شرق به غرب کشیده شده اند فرا گرفته است. قدمت این کشور اروپایی و تاریخی به قرن نوزدهم میلادی باز می گردد.

بررسی کلی آب و هوای اتریش

به طور کلی آب وهوای کشور اتریش معتدل می باشد یعنی فصل تابستان های گرم و زمستان های معتدل و خنکی دارد. آب و هوای اتریش از آب وهوای قاره‌ ای تأثیر می گیرد و درهمین راستا هر فصلی از سال در کشور اتریش آب و هوا و دمای مخصوص به خود را دارد. سردترین ماه سال در اتریش معمولاً ژانویه است این درحالیست که یکی از خصوصیات بارز آب و هوای اتریش این است که سرمای زمستان آن آزاردهنده نیست.

از ماه ژوئن تا آگوست، معمولاً در اتریش باران به همراه رعد و برق می باشد که باعث بارش سنگین تگرگ و برف در کوهستان های آلپ حتی در فصل تابستان می شود. مدت زمان زمستان در کوه ‌های آلپ بسیار طولانی می باشد. اغلب شهرهای اتریش دارای آب و هوایی مشابه با مناطق اروپایی به چشم می‌خورد، آب وهوای مناطق اروپایی، قاره‌ای و میان دریایی می‌باشد. جنوب کشور دارای آب و هوایی تأثیر گرفته از  آتلانتیک و جنوب شرقی آن تحت تأثیر آب و هوای قاره‌ای ست.

آب و هوای اتریش در بهار و پاییز

آب و هوای مناطق کم ارتفاع کشور اتریش در فصل بهار و پاییز خنک و آرامش بخش می باشد. ماه مه و سپتامبر در ساعات پایانی روز و سب ها هوای خنک و سردی جریان دارد درحالیکه در بعضی از ساعات بارندگی و رعد و برق رخ می دهد اما در ساعات اولیه روز دمای هوا تا 30 درجه سانتی گراد می رسد. در ماه های آوریل و اکتبر همچنان هوا خنک و سرد بوده و بادهایی از ناحیه شمال می وزد که گاهی باعث ایجاد بهمن می شود. در این مدات که کشور اتریش در فصل پاییز قرار دارد مه یک پدیده عادی محسوب می شود. به طور کلی آب وهوای اتریش در فصل بهار و پاییز خشک تر از تابستان می باشد.

آب و هوای اتریش در تابستان

کشور اتریش در فصل تابستان در طول روز هوای بسیار گرمی داشته و در شب هوای سردی جریان دارد. در این فصل بیشترین دما در اکثر شهرهای اتریش به 25 تا 26 درجه سانتی گراد خواهد رسید. در این فصل اتریش صبح های آفتابی دارد و در ساعات پایانی روز در نواحی کوهستانی رعد و برق و بارندگی همرام است. توجه داشته باشید که در تابستان هم توده هوای اقیانوس اطلس در این کشور اثرگذار می باشد و گاها در طول روز گزمای خشکی را ایجاد می کنند و حتی دمای هوا را 20 تا 30 درجه سانتی گراد می رساند و دمای هوا را در برخی شهر های اتریش به بالای 36 و حتی 38 درجه سانتی گراد می رساند.

آب و هوای اتریش در زمستان

این کشور در فصل زمستان آب و هوای سردی دارد. این سرما در نواحی مرتفع و کوهستان های اتریش به شدت حس می شود. سرمای هوا در زمستان در شهرهای اتریش متفاوت هستند چرا که در شهر وین یا پایتخت اتریش دمای هوا حدودا 0.5 درجه سانتی گراد می شود اما در شهرهای دیگر که کمی مرتفع تر هستند این دما به زیر صفر هم خواهد رسید.

با این حال باید بگوییم که در شهر وین خیلی بارش برف رخ نمی دهد اما در دیگر شهرهای اتریش این بارش برف شدید خواهد بود. لازم به ذکر است که منشا اصلی سرمای هوا در اتریش توده های هوای سرد کسور روسیه می باشد که دمایی حدود 20- درجه سانتی گراد را ایجاد می کند و البته در برخی مناطق این دما کمتر هم می شود. در فصل زمستان سفر کردن به اتریش نیاز به یکسری ملزومات دارد که باید همراه خود داشته باشید. این ضروریات شامل لباس گرم و تجهیزات زمستانی، پلیور پشمی و ژاکت، کلاه، روسری، دستکش و چتر می باشد. برای کوهنوردی نیز لباس کو و چکمه های کوهنوردی می بایست به همراه داشته باشید..

بهترین ماه ها برای بازدید از اتریش

بهترین زمان برای سفر به وین و دیگر شهرهای این کشور اواخر بهار و اوایل پاییز ( ماه های مه، ژوئن و سپتامبر ) است. در این مدت زمان آب و هوای معتدل و خنکی در جیان خواهد بود. در ماه سپتامبر، جنگل ها رنگ پاییزی به خود می گیرند و هوا در این زمان بسیار عالی می باشد. اما اگر می خواهید در زمانی به این کشور سفر کنید که خلوت تر باشد باید بگوییم که فصل زمستان (دسامبر تا فوریه ) را انتخاب کنید چرا که برای گذراندن تعطلات در پیست های اسکی، ماه فوریه بهترین ماه است. پس اگر کودکانتان درگیر مدرسه نیستند حتماً برنامه ریزی سفر خود را در این ایام انجام دهید.

لباس مناسب با آب و هوای اتریش

هنگامی که قصد سفر به جایی را دارید اولین چیزی که ذهن شما را به خود مشغول می‌کند این است که چه لباسی برای خود و اعضای خانواده‌تان ببرید. در ادامه راجع به لباس‌های متناسب با آب و هوای اتریش صحبت خواهیم کرد. قدم اول این است که از منابع معتبر آب و هوای اتریش در چند روز آینده را بررسی کنید. این بررسی‌ها به شما کمک خواهد کرد که بتوانید راجع به نوع لباس‌هایی که باید همراه خود ببرید تصمیم درستی بگیرید.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *