ویزای تحصیلی یکی از انواع ویزاهای غیر مهاجرتی کشور اسپانیا می باشد که نوعی اقامت موقتی محسوب می شود. ویزای تحصیلی اجازه اقامت از طرف کشور اسپانیا به دانشجوی پذیرفته شده در دانشگاه این کشور را می دهد. با گرفتن ویزای تحصیلی امکان تحصیل، کار و زندگی در این کشور برای دانشجویان فراهم می شود. افرادی که این نوع ویزا را دارند می توانند به مدت معینی در این کشور زندگی کنند و در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی مشغول به تحصیل شوند. اخذ ویزای دانشجویی برای ادامه تحصیل در کشور اسپانیا برای دانشجویان متقاضی الزامی می باشد. این نوع ویزا را افرادی بالای 4 سال می توانند جهت دریافتش اقدام نمایند.

گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور اسپانیا

برای گرفتن پذیرش تحصیلی اسپانیا توجه به اینکه کدام دانشگاه را انتخاب می کنید بسیار مهم می باشد. چرا که دانشگاه های اسپانیا را می توان به 2 دسته دانشگاه های ملی یا دولتی و دانشگاه های خصوصی  دسته بندی کرد. بورسیه دانشگاه های ملی غالبا تحصیل رایگان دارند. اما بورسیه شدن در دانشگاه های خصوصی همراه با هزینه های کمتر می باشد. بدین جهت بهتر است قبل از هر اقدامی برای گرفتن ویزای تحصیلی اسپانیا، نوع دانشگاه مورد نظر خود را با توجه به رزومه تحصیلی و توان مالی انتخاب کنید.

بعد از آن باید آخرین مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات، معرفی نامه از سوی یکی از اساتید معتبر  دانشگاهی و رزومه تحصیلی و … توسط دارالترجمه های معتبر ترجمه کنید. بعد از آن طریق سایت دانشگاه مورد نظر در کشور اسپانیا فرم درخواست پذیرش را با دقت پر کنید و مدارک تان را برای آنها بفرستید. توجه داشته اشید که در این بخش حدود 100 دلار توسط دانشگاه از شما دریافت می شود تا اینکه مدارک تان مورد بررسی قرار گیرد. بعد از آن منتظر بمانید تا دانشگاه به شما پاسخ دهد. نکته ای که در این بخش حائز اهمیت است تسلط به زبان انگلیسی می باشد و همچنین فرد متقاضی با رتبه علمی بالا، ایجاد کارهای علمی، داشتن مقالات پژوهشی مورد تایید و یا انجام اختراعات گوناگون، از شانس بیشتری برای دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا برخوردار خواهند بود.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا

شرایط اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا

متقاضیان دریافت ویزای دانشجویی باید واجد شرایط باشند. در ابتدا باید پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر و رشته مورد علاقه تان را دریافت کرده باشید، بنابراین در انتخاب رشته و دانشگاه باید دقت کافی را خرج کنید. با توجه به دانشگاه و یا موسسه ای که شما را پذیرفته است باید هزینه های تحصیل و زندگی را در نظر بگیرید، داشتن تمکن مالی برای سفارت کشور اسپانیا در روند صدور ویزای تحصیلی شما بسیار با اهمیت می باشد. از دیگر شرایط ممکن تحصیل در دانشگاه های اسپانیا داشتن مهارت زبان است. پیشنهاد می شود که در ارتقای دانش زبانی خود تلاش کنید تا با شرکت در آزمون های تافل یا آیلتس نمره قبولی خوبی را کسب کنید. شرط مهمی که در اخذ ویزای تحصیلی کشور اسپانیا سن شخص متقاضی می باشد، در واقع نباید فاصله زمانی زیادی بین فارغ التحصیلی تان تا پذیرش دانشگاه وجود داشته باشد.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور اسپانیا

افرادی که می خواهند در دانشگاه های اسپانیا مدرک لیسانس یا کارشناسی بگیرند باید این دوره را طی 4 سال تمام کنند و همچنین تسلط داشتن به زبان اسپانیایی در دانشگاه های این کشور الزامی و ضروری می باشد. هر چند که در برخی دانشگاه ها دروس به زبان انگلیسی نیز تدریس می شود، اما در اکثر مراکز معتبر با رنک علمی بالا این دوره با زبان اسپانیایی برگزار خواهد شد. در این دوره حدود 240 واحد باید گذرانده شود که شامل رشته های علوم انسانی، هنر، علوم اجتماعی، علوم مهندسی، حقوق و علوم تجربی می شود. دانشجویانی که مشغول به تحصیل در مقطع لیسانس در کشور اسپانیا هستند امکان کار کردن 10 ساعت در هفته را دارند.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور اسپانیا

از مزایای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های اسپانیا این است که دروس در دو زبان انگلیسی و اسپانیایی ارائه می شود. دوره کارشناسی ارشد در این کشور یک دوره 2 ساله برگزار می شود. این دوره در رشته هایی از قبیل اقتصاد، هوافضا، زبان شناسی، حسابداری، شیمی، میکروب شناسی، مدیریت اجرایی، حقوق بین الملل، بوم شناسی، علوم مربوط به اعصاب و روان و میکروبیولوژی ارائه می گردد. لازم به ذکر است که دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد می توانند به مدت 20 ساعت در هفته کار کنند و از این طریق هزینه های تحصیل و زندگی خود را بدست آورند.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور اسپانیا

مراحل درخواست ویزای تحصیلی اسپانیا

درخواست ویزای تحصیلی اسپانیا مانند دیگر انواع ویزایهای این کشور روند مشابهی دارد که باید طی شود. در ابتدا باید فرم درخواست ویزای تحصیلی پر شود و بعد از آن وقت سفارت اسپانیا را تعیین نمایید و در روز مقرر به همراه مدارک کامل در سفارت اسپانیا حضور یابید و خود را آماده مصاحبه با افسران سفارت نمایید.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا

این موضوع را مد نظر داشته باشید که سفارت این کشور برای صدور ویزای تحصیلی اسپانیا سخت گیری های بسیاری اعمال می کند و هر چه مدارک شما کامل تر باشد و از اعتبار بیشتری برخوردار باشد، قطعاً شانس موافقت با درخواستتان افزایش پیدا می کند. از طرف دیگر فرد متقاضی نباید محدودیت های قانونی برای خروج از کشور داشته باشد. همچنین وجود محدودیت سربازی برای متقاضیان مرد امر ضروری است که در صورت وجود این مشکل از موافقت با درخواست صدور ویزای تحصیلی اسپانیا برای این فرد صرف نظر می شود.

از جمله مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

هزینه اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا

هزینه صدور ویزای دانشجویی اسپانیا مانند سایر انواع ویزاهای این کشور از سوی وزارت امور خارجه اسپانیا تعیین و توسط سفارت از متقاضیان دریافت می ‌شود.

گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور اسپانیا

مدت اعتبار ویزای تحصیلی اسپانیا

ویزای دانشجویی اسپانیا حدودا 3 ماه زمان می برد تا صادر شود و در صورت ریجکت شدن درخواست شما، باید ظرف مدت یک ماه مشکل را پیگیری و برطرف سازید. با این حال ویزا دانشجویی اسپانیا و دیگر کشورها از ویزاهای کوتاه مدت به حساب می آیند. بنابراین این ویزا‌ می تواند به صورت سه ماهه، ۶ ماهه یا یک ساله اعتبار داشته باشد. توجه داشته باشید که ویزای تحصیلی با توجه به وضعیت باقی مانده تحصیل تان تمدید می شود. جهت تمدید ویزای تحصیلی این کشور باید قبل از پایان یافتن تاریخ اعتبار ویزای تان، اقدام به تمدید کنید. در صورتی که اگر 3 ماه از زمان درخواست تمدید گذشت و پاسخی دریافت نکردید به معنی خواهد بود که با درخواست شما موافقت نشده است.

سفارت کشور اسپانیا در تهران

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *